Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-10, 15:48
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή ολοκληρωμενο ενυδρειο

μπορειται να μου πειται τι χρειαζομαι για 2 νεροχελωνες...απο ενυδρεια λαμπες κτλ μεχρι τροφη


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
-------------------------
σορυ για τα 3 θεματα αλλα ειμαι καινουριος κ εκανα λαθος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turtle : 22-08-10 στις 15:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-10, 15:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Ποιο είδος νεροχελώνες έχεις; Θες τον εξοπλισμό για τα πρώτα χρόνια της ζωής τους, τον οποίο και κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξεις ή τον τελικό;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-10, 15:56
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

λοιπων εχω 2 χελωνιτσες με κοκκινα αυτια και θελω να μου πειτε τι χρειαζομαι για να μεγαλωσουν υγειης....ειναι καπου στα 2 χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-10, 16:19
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εφόσον τις θες και τις δύο (μπορεί να είναι πρόβλημα) και θες την άποψή μου χρειάζεσαι ένα ενυδρείο το λιγότερο 150*60*70, το οποίο θα γεμίζει με νερό σιγά σιγά όσο μεγαλώνουν. Ένα χώρο όπου θα λιάζονται, τον οποίο μπορείς να έχεις ή μέσα στο νερό ή έξω, όπως για παράδειγμα εδώ, αν και υπάρχουν διάφορες λύσεις που μπορεί να σε βολέψουν. Θα χρειαστείς αντιχλώριο, θερμαντικό σώμα για να κρατάς το νερό σε σταθερή θερμοκρασία, κυρίως το χειμώνα, θερμαντική λάμπα για το σημείο που λιάζονται (ή απλή πυρακτώσεως αρκεί να φέρνει τη θερμοκρασία εκεί που θες), λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας 5% για τη σωστή ανάπτυξη κελύφους και οστών (για το μεταβολισμό του ασβεστίου, τη χρειάζονται όλα τα ερπετά). Οι δύο τελευταίες μπορούν να είναι σε μία. Επίσης θα χρειαστείς ένα δυνατό φίλτρο και για μηχανικό φιλτράρισμα και για βιολογικό (αν δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω διάβασε τα υπομνήματα των αρχάριων), που να γυρνάει τουλάχιστον 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου. Στον πάτο δε βάζεις με τίποτα χαλίκι γιατί τρώνε ό,τι χωράει στο στόμα τους και μένει στο στομάχι τους. Ή θα βάλεις κάτι πολύ χοντρό, μεγαλύτερο από το κεφάλι τους, αλλά θα σε δυσκολέψει στο καθάρισμα πάρα πολύ (μιλάμε για βρώμα όχι αστεία!) ή άμμο που πάλι είναι μια δυσκολία ή τίποτα, απλά κανένα διακοσμητικό ξύλο. Αληθινά φυτά και να βάλεις δε θα μείνει ούτε ρίζα. Ψεύτικα μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά κάποιες τα τρώνε και αυτά και καπούτ καμιά φορά. Διατροφή θέλει πολύ ισορροπημένη για να φοβάσαι λιγότερο τις ασθένειες. Πολλά λαχανικά, ίσως και περισσότερα από πρωτεΐνη. Σίγουρα όσο μεγαλώνουν θέλουν λιγότερη πρωτεΐνη και περισσότερα λαχανικά.

Περισσότερες πληροφορίες στα παρακάτω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
http://www.redearslider.com/
http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
http://reptilesalonica.ipbhost.com/i...p?showforum=39

Όποιες απορίες έχεις μετά από το διάβασμα αυτών τις συζητάμε!

Καλό διάβασμα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-10, 16:23
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

μπορεις να μου πεις τι λαμπες θελω uv κ τετια...κ ποσο %...γενικα τι λαμπες χρειαζομαι..γιατι για το νερο εχω θερμοστατη στους 26..κ το μονο που θελω ειναι λαμπες..κ ποιο μετα θα παρω ενα φυλτρο,αλλα τωρα λαμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-10, 16:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σου γράφω πάνω για τη λάμπα, να είναι 5% και θα πρέπει να είναι στο περίπου στους 20 πόντους από τη χελώνα, εκεί που λιάζεται. Θερμαντική δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, πρέπει να πάρεις και να δοκιμάσεις σε ποια απόσταση φέρνει τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει. Εγώ ας πούμε είχα απλή πυρακτώσεως από τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς 40W. Φίλτρο για πόσα λίτρα να σου προτείνω; Έχεις ήδη ενυδρείο και θα μείνεις με αυτό ή θα πας σε μαγαλύτερο; Βοήθα με λίγο για να σου πω την άποψή μου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-10, 16:35
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

θα παρω μεγαλητερο γιαυτο δεν περνω ακομα φυλτρο..αλα θα παρω τις 2 λαμπες π μου ειπες...την θερμοκρασια απο το βραχακι που εχω πως θα την μετρισω??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-08-10, 16:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με... θερμόμετρο, όπως και τη θερμοκρασία του νερού σου βέβαια. Οι λάμπες UVB βγαίνουν σε διάφορους τύπους, δηλαδή και σαν τις οικονομίας που έχουμε στο σπίτι και μακρουλές σαν αυτές που φωτίζουν αίθουσες, δες τι σε βολεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-10, 16:52
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

0κ....ποσο θα μου κοστισουν περιπου??και οι 2 λαμπες..και τοισ 2 ν τοις βαλω πανω απο το βραχακι??ποσο να απεχουν και οι 2 απο το βραχακι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-08-10, 16:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το θερμόμετρο 1-2 ευρώ, η πυρακτώσεως 0,60-1 ευρώ και η βάση της με κλιψάκι να πιάνει στο ενυδρείο γύρω στα 5 ευρώ από το Praktiker και τη UVB εγώ την είχα πάρει 20 ευρώ και την είχα βρει μέχρι 30 και πρέπει να την αλλάζεις κάθε χρόνο. Είπαμε η απόσταση της UVB 20 πόντους και για τη θερμαντική θα το βρεις με δοκιμή, αλλά εμένα κάπου στα ίδια ήταν. Αν πάρεις από pet shop ειδική θερμαντική έχουν από 10 ευρώ και πάνω και θέλουν κεραμικό ντουί και όχι πλαστικό, ώστε να μη λιώσει, και να προσέχεις μην μπορεί να την ακουμπήσει η χελώνα και καεί.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-08-10, 17:05
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

δηλαδη..ανακαιφαλεωση!!μια uvb 5% και η αποσταση απο την περτα 20..και μια πυρακτωσης..αν βαλω το θερμομετρο δεν θα ανεβενει η θερμοκρασια συνεχεια??η θα σταθεροποιηθει στους 25-30??<~~τοση δεν πρεπει να ειναι η θερμοκρασια??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-08-10, 17:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φυσικά και θα μείνει κάπου σταθερή η θερμοκρασία! Γύρω στους 32 πρέπει να είναι εκεί που λιάζεται (δες το caresheet που σου έβαλα στην αρχή). Τώρα που έχει ακόμα ζέστες μπορεί και να μη χρειάζεται ή απλά να πρέπει να είναι πιο μακριά. Α! Και τη UVB να μην την κοιτάς από κοντά για ώρα, καλύτερα να είναι έτσι που να μην τη βλέπεις. Από μακριά δεν τίθεται ζήτημα, αλλά μια παραπάνω προστασία δεν κάνει κακό!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-08-10, 17:20
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

να λειτουργω και τοις 2 12 ωρες και το βραδυ να τοις κλεινω και να αφηνω τον θερμοστατη μονο?(ο θερμοστατης για το νερο)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-08-10, 17:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Νομίζω 10-12 ώρες ότι είναι μια χαρά. Το θερμοστάτη δεν τον κλείνεις, ανοιγοκλείνει από μόνος του όταν χρειάζεται να δουλέψει. Ίσως απλά το καλοκαίρι να τον βγάζεις τελείως γιατί σπάνια χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-08-10, 23:15
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

εσυ ποση ωρα κρατας τοις 2 λαμπες αναμμενες???10-12??οπως μου ειπες???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-08-10, 23:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γύρω στις 10 ώρες, αλλά ελέγχω τη θερμοκρασία να μην ξεφύγει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-08-10, 23:43
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

τι να μην ξεφυγει??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-08-10, 23:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ε, άμα λόγω καλοκαιριού η θερμοκρασία στο νερό πάει 32 και στο basking spot 37 θα τα αφήσω να καίνε;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-08-10, 11:12
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

αααα ναι συμφωνω!!λοιπων καληνυχτα και θα σηνεχισω το θεμα αυριο και θα αφησω τοιερωτησεις μου για αυριο!!!
-------------------------
η λαμπα ποσο uva και uvb να εχει???
-------------------------
ααα και κατι τελευταιο!!καθε μερα πρεπει να αναβω τοις λαμπες...ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turtle : 23-08-10 στις 11:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-08-10, 13:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όχι, μόνο Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή, τις άλλες μέρες τους αρέσει το κρύο και η έλλειψη ασβεστίου!

Πλάκα σου κάνω! Εννοείται κάθε μέρα. Ο ορισμός είναι 5% UVB και 30% UVA. Εγώ όμως είχα βρει 4% UVB της Sera στα μαγαζιά κοντά μου και ήταν μια χαρά. Γενικά αυτή την παλιολάμπα ή θα τη βρεις αμέσως ή θα σου βγει η πίστη. Έβρισκα όλες τις άλλες ακτινοβολίες εκτός από αυτή που ήθελα. Μόνο σε ένα μαγαζί είχα βρει με 30 ευρώ και μάρκα μ' έκαψες. Αν δε βρεις σε ενυδρειακά πήγαινε σε μαγαζί με ερπετά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-08-10, 15:18
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

αυτες οι λαμπες με αυτον τον ορισμο βγενουν και σε μικρο μεγενθος??γιατι εχω δει μονο σε μεγαλο μεγενθος!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-08-10, 16:06
turtle Ο χρήστης turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ααα 0οκ τοτε!!θα παρω σποτακι με κλιπ πανω στο ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-12-10, 14:38
warlock Ο χρήστης warlock δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερωτηση...
Εγώ τις δικέσ μου τισ έχω πάνω από 17 χρόνια και uv λάμπα δεν είχαν ποτέ .Τις έχουμε έξω .Το καλοκαίρι λίαζονται για κάποιες ώρες , των χείμώνα όχι γιατί τισ έχουμε κάπου προφυλαγμένες και πέφτουν σε χειμέρεια νάρκη ,οπότε ούτε τρώνε ούτε βρομίζουν και το νερό .
-------------------------
α, και η ερώτηση ...
Γιατί να βάλουμε λάμπες Uv και λάμπα για να ζεσταίνονται?
Αυτά τα κάνουν σε πιο ψυχρές χώρες .Νομίζω οτι αν τις έχουμε δίπλα στο παράθυρο ή ακόμα και έξω που τις έχω εγώ , δεν παθαίνουν τιποτα .Κάλο είναι να τις προσέχουμε ιδιαίτερα (καταλαβαίνεται πώσ το εννοώ ,όχι οτι δεν τισ προσέχουμε μετά)στα πρώτα 4 χρόνια τησ ηλικίας του σ πιο πολύ που είναι και πιο ευαίσθητες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη warlock : 08-12-10 στις 14:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ΤΗΝΧ


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06556 seconds with 15 queries