Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-09, 11:46
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Πέφτουν τα φυλλα στις Hygrophila Corymbosa Siamensis

Καλησπέρα,
όπως λεει και ο τίτλος εχουν αρχισει να πέφτουν τα φύλλα στις Hygrophila Corymbosa Siamensis. Κυρίως τα παλιά φυλλα. Τα φυτά τα έχω φυτέψει εδω και 10-14 μερες. Αντιλαμβάνομαι οτι με το φυτεμα θα περασαν και ένα σοκ μεχρι να συνηθίσουν το νεο τους περιβαλλον. Το συμπτωμα ξεκιναει με το να γίνεται μεγαλο μερος του φυλλου διάφανο και μετα πέφτει.

Να πω πως τα άλλα φυτά που έχω εχουν πολύ καλή ανάπτυξη (2 Hygrophila difformis, λίγη Java moss, 1 Aponogeton crispus (το οποίο μετά από 5-6 μέρες από το φυτεμα άνθισε. Πέταξε έναν μίσχο 20-25 εκατοστα και στην άκρη ανθάκι). Μερικές Cryptocoryne undulata & wendtii και 1 Limnophila Aromatica).

Πιστευω πως μεγαλό ρόλο πρέπει να έπεξε και η μεγάλη θερμοκρασία που είχε το ενυδρειο στις αρχες. Εφτανε μέχρι και 30 βαθμούς. Τωρα την εχω ρίξει σε κανονικά επίπεδα στους 27.

Για υποστρωμα έχω βάλει φυλλοχωμα.

Από όσα έχω διαβάσει μάλλον πρέπει να λείπει φωσφορος ή/και σιδηρος (βεβαια τεστ δεν εχω για να κάνω μετρησεις, αλλα θα πάρω). Τωρα το ερωτημα μου είναι ποιο από τα προιοντα που κυκλοφορουν στο εμποριο είναι καλό και τι προτέινετε να αγορασω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-09, 12:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ευκολο φυτο και το ειχα σε ολα μου τα ενυδρεια καποτε. Θελει φως και να μην του λειψουν το καλιο και τα νιτρικα. Επειδη ειναι γρηγορης αναπτυξης και ρουφαει τα στοιχεια λιπανσης σαν σφουγγαρι, το ειχα σαν δεικτη οταν κατι ελειπε.
Δεν αναφερεις φωτισμο και μετρησεις αλλα αν καταφερνει και επιβιωνει η aromatica που ειναι απο τα δυσκολοτερα φυτα, δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην τα καταφερει η siamensis στο ενυδρειο σου.
Αυτο με την θερμοκρασια που ανεβηκε 30 σιγουρα το επιρρεασε αλλα εγω θα κοιταζα πρωτα απ ολα τα νιτρικα.
Απο προιοντα που ζητας εγω χρησιμοποιω την σειρα της Seachem.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-09, 12:13
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Raven για τη γρήγορη απάντηση σου.

Και μένα αυτό μου κάνει εντύπωση που τα άλλα φυτά τα πάνε μια χαρα και αναπτύσσονται, ενω οι Hygrophila Corymbosa Siamensis δεν τα πάνε και τοσο καλά και συγκαταλέγονται στα εύκολα φυτα.. Το φωτισμό τον έχω 10 ωρες συνεχόμενο και ανοιγει-κλεινει σε σταθερές ώρες με χρονοδιακόπτη.

Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο και το σημείο που είναι φυτεμενες?? Γιατί μερικές είναι λίγο στριμωγμένες αναμεσα στις ρίζες και το γυαλί του ενυδρείου. Αλλα τις φυτεψα πίσω με το σκεπτικό οτι γίνεται μεγαλο φυτο. Μήπως πρέπει να τις δώσω πιο πολύ αερα/χωρο. Αυτή τη δτιγμή είναι 10 εκ. υψος και 3 εκ. πλάτος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-09, 12:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μερικες φορες η αλλαγη θεσης μπορει να κανει την διαφορα. Θα ελεγα ομως να τους δωσεις λιγο χρονο ακομη και να κοιταξεις τις μετρησεις σου πριν τις υποβαλεις σε 2ο σοκ μεταφυτευσης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-09, 20:47
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τελικά Αλέξανδρε, είχες δίκιο. Μόλις έκανα μετρησεις για νιτρικά (ΝΟ3) και είναι αναμεσα στο 0~2, δηλαδη να 'χαμε να λέγαμε. Τελευταια φορα που είχα κάνει μετρησεις ήταν την Κυριακή, πριν την αλλαγή νερού, και τότε ήταν στα 10.

Οπότε τι κάνουμε τωρα??? Καταφευγουμε σε κάποιο σκευασμα του εμποριου?? ή μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο?

Υπόψιν οτι το ενυδρειο είναι 320 λιτρα κι αυτή τη στιγμή έχει μέσα μόνο 2 γκουραμι 4εκ. Θα βάλω κι άλλα ψαρια στο μελλον. Μήπως να επισπευσω την αγορα τους?? Λογικά αν αυξηθει η ιχθυοφορτιση, θα αυξηθούν και τα νιτρικά. Ετσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-09, 23:24
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

για να αυξήσεις τα νιτρικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο σκεύασμα nitrogen του εμπορίου από μαγαζί με είδη ενυδρείων ή να πάρεις καθαρό ΚΝΟ3 σε σκόνη από μαγαζί με φυτικά λιπάσματα, κοστίζει 2-3¤ το κιλό, (ένα κιλό θα σου φτάσει για πολλούς μήνες), έτσι θα προσθέτεις και κάλλιο ταυτόχρονα. για δοσολογία δες εδω: http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm

είχα και έγω ίδιο πρόβλημε με ένα τετοιο φυτό που έχω, μόνο που το δικό έχει και μάυρα στιγματα στα φύλλα. τα νιτρικά τα έχω φτάσει στο 15-20 περίπου άλλα το φυτό συνεχίζει να έχει λίγο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
hygrophila siamensis fotis478 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-08-08 19:45
hygrophila corymbosa Ryu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-11-07 05:20
Hygrophila corymbosa "siamensis" stav Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 06-10-06 06:34
Help με Hygrophila corymbosa Gatos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 13-09-06 13:58
Ερωτήσεις για Hygrophila corymbosa ''Stricta'' pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 05-06-03 11:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04024 seconds with 15 queries