Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-12-09, 13:10   #1
Δωροεπιταγη Water Inn. Τι να παρω?
Giannhs21
Junior Member
Εγγραφή: 19-10-2009
Περιοχή: Περιστερι, Νεα Ζωη
Μηνύματα: 19

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giannhs21 Ο χρήστης Giannhs21 δεν είναι συνδεδεμένος 23-12-09, 13:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Με το καινουριο ετος και μιας και εχω και την γιορτη στις 7 γεναρη Θα μου κανω δωρο κατι που παντα ηθελα...Ενα ενυδρειο και πιο συγκεκριμενα το Juwel Rio 125 απο το Water Inn και θα εχω δωροεπιταγη 110 ευρω και δεν ξερω τι πρεπει να παρω... Εδω θελω την βοηθεια σας. Εχω κανει μια λιστα με αυτα που νομιζω οτι χρειαζομαι και δεν 3ερω ποια να παρω και αν πρεπει να τα παρω:

-Αμμο. Ποσα κιλα? και τι μεγεθος ειναι το καλυτερο για γκαπυ μολυ κ γενικα ζωοτοκα
-Αντιχλωριο. Ποιο απο ολα?
-Υγρα Τεστ. Εχω βαλει της SERA ph/gh/kh/no2/no3/amonia -45 ευρω
-Μια αποχη. 2-3 ευρω
-Μια αεραντλια. Καποια αθορυβη (βεντουζες ,σωληνες,αεροπετρες) 4-5 ευρω+αεραντλια
-Ξυστρα για τα τζαμια. Χρειαζετε η ειναι πεταμενα λεφτα?
-Τροφες. Ποια ειναι καλυτερη για ζωοτοκα και πια για γοννους(θα μου χρειαστει πιστευω)
-Μερικα φυτα. Κερατοφυλλο ανουμπια κ.α

Αυτα εχω σημιωσει. Χρεαζομαι τιποτα αλλο? Ισως καποιο υλικο για το φιλτρο?
Ζηταω πολλα... το ξερω αλλα δεν θελω να παω και να ξεχασω τιποτα γιατι δεν ειναι και πολυ κοντα το μαγαζι...

Ευχαριστω!
Καλες Γιορτες!!!
Εμφανίσεις: 3125
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-09, 13:21
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Βασικα που προσανατολιζεσαι?Τι σου αρεσει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-09, 13:30
Giannhs21 Ο χρήστης Giannhs21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Περιοχή: Περιστερι, Νεα Ζωη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φυτεμενο με Ζωοτοκα θα το κανω με ευκολα φυτα. δεν θελω να μπλεξω με Co2 απο τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-09, 14:04
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Να φανταστώ ότι έπιπλο δεν θα πάρεις, αφού σκέφτεσαι να χαλάσεις τα χρήματα της δωροεπιταγής σε άλλα πράγματα...

Προσωπική ου πάντα άποψη είναι η εξής:
-Ξύστρα-αεραντλία δεν χρειάζονται.
-Τροφή για γόνους μην πάρεις δεν θα σου χρειαστεί καλύτερα να πάρεις 2-3 διαφορετικές τροφές για τα ζωοτόκα σου να έχουν ποικιλία.
-Για την άμμο : το πόσο ψηλά θα την φτάσεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά αφού θες να το φυτέψεις καλύτερα να την σηκώσεις 5 πόντους => ~14λίτρα~20-25 κιλά; Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος καθώς οι υπολογισμοί έγιναν πρόχειρα...
-Αντιχλώριο : Seachem Prime μακράν...
-Υγρά τέστ : γνώμη μου είναι πως καλύτερα να ψάξεις κάπου να βρείς της API καθώς το συγκεκριμένο κατάστημα δεν τα έχει.

Αυτή είναι αυστηρά η γνώμη μου, άκου κι άλλες και φτιάξε την δική σου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-09, 16:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

110 ευρω λοιπον...
1)25 ευρω περιπου τα ψαρια που θα παρεις οταν το στρωσεις (η επιταγη ισχυει 6 μηνες).
2)22 ευρω (3 σακια οχι τα dennerle τα αλλα τα απλα στο δεξι σου χερι) 15 κιλα χαλικι κοκκομετριας 1-2 χιλ. σκουροχρωμο κατα προτιμηση ωστε τα ψαρακια σου να νιωθουν καλυτερα.
3)5 ευρω τροφη GUPPY της TROPICAL και παρε και αλλη μια 4 ευρω κοκκους για ζωοτοκα της TROPICAL.
4)10-15 ευρω μια ομορφη ριζα στα μετρα του ενυδρειου σου ωστε να πιασεις πανω της ανουμπιες και αλλα ευκολα φυτα.
5)18 ευρω, 2 ανουμπιες barteri και μια cryptocoryne (Κερατοφυλλο,υγροφιλες και αλλα ευκολα φυτα μπορουν να σου χαριστουν απο εδω μεσα.βαλε αγγελια για ευκολα κλαδεματα)
6)6 ευρω αντιχλωριο WATERLIFE 250 ML ή 12 ευρω NUTRAFIN 500 ML
7)35-45 ευρω υγρα τεστ της TETRA.
8 ) 2 ευρω αποχη.

Αεραντλια δεν χρειαζεσαι.
Πετρες εφοσον θα βαλεις ζωοτοκα εχει πολυ ωραιες το praktiker & το le roi,αν δεν βαλεις πετρες ισως χρειαστεις 20 κιλα αμμο αντι για 15 που προτεινω.
Ξυστρα δεν χρειαζεσαι,κανεις την ιδια δουλεια και χωρις γρατζουνιες με παλια πιστωτικη ή τηλεκαρτα.

Aυτα θα χρειαζομουν αμεσα εγω αν εστηνα 110 λιτρα για τα ζωοτοκα μου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-09, 16:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Έχουν δίκιο σε όσα σου είπαν για άμμο (χαλαζιακή από οικοδομικά υλικά, περίπου 6-7 ευρώ το 25κιλο τσουβάλι),
τεστάκια (καλύτερα της ΑΡΙ), απόχη (απαραίτητη, πάρε 2 σε διαφορετικά μεγέθη), αντιχλώριο (seachem Prime).
Διαφωνώ για την αεραντλία, δεν τη χρησιμοποιώ μόνιμα, αλλά έχω πάντα μια πρόχειρη, για έκτακτες περιπτώσεις.
Τροφές υπάρχουν εξαιρετικές από Tetra, Sera, Tropical και JBL, να προτιμήσεις 2-3 διαφορετικές σε μικρές
συσκευασίες, για ποικιλία, ενώ για τους γόνους ζωοτόκων συστήνω την Tetramin Baby.
Επίσης θα χρειαστείς οπωσδήποτε έναν καλό μαγνήτη για καθαρισμό των τζαμιών από την άλγη,
μια αφίσσα ή μαύρο χαρτόνι για να ντύσεις την πλάτη, μια τσιμπίδα για φύτεμα, ένα θερμόμετρο,
οπωσδήποτε 2-3 φάρμακα πρώτης ανάγκης, όπως τα Melafix και Pimafix της API και το Ektozon της Hobby,
ενυδρειακό αλάτι για θεραπείες, ταμπλέτες βυθού για λίπασμα και τουλάχιστον ένα υγρό λίπασμα,
όπως το Seachem Flourish (στη μεγαλύτερη συσκευασία που θα το βρεις) ή το βασικό λίπασμα της Dennerle,
και 3-4 φυτά (από ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους, κερατόφυλλο, java moss για αρχή).
Αυτά μπορώ να σκεφτώ τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-09, 21:40
Giannhs21 Ο χρήστης Giannhs21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Περιοχή: Περιστερι, Νεα Ζωη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις συμβουλες!!!

Αεραντλια θα παρω γιατι θα πειραματιστω και με αρτεμια αλλα και πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει αν γινει καμια στραβη με το φιλτρο και βγει εκτος.

Για την αμμο θα το κοιταξω αν περισευουν λεφτα απο την δωροεπιταγη θα παρω απο το μαγαζι αλλιως θα κοιταξω σε καμια μαντρα οικοδομικων. Πως την ζηταω απο μαντρα? Χαλαζιακη αμμο ή του λεω ενα τσουβαλι αμμο?

Το Αντιχλωριο Seahem Prime που μου προτινετε δεν το βρισκω sto water inn
http://www.waterinn.eu/index.php?opt...1559&Itemid=44 Ποιο θα παιρνατε απο αυτα?

Για τα τεστ της API και εγω εχω διαβασει καλα λογια αλλα δυστηχως δεν τα εχει το καταστημα http://www.waterinn.eu/index.php?opt...1601&Itemid=44 Οποτε εχουμε Sera ή Tetra.

Με την ξυστρα δεν γινετε η ιδια δουλεια με τον μαγνητη? Τον ψιλοφοβαμαι τον μαγνητη μην παει τιποτα απο κατω και γινει το τζαμι...

Φοντο μαλλον μαυρο χαρτονι θα βαλω

Φαρμακα δεν νομιζω να παρω γιατι δεν θελω να σκεφτομαι οτι εχω φαρμακα γιατι μπορει καποια φορα να βαριεμαι και να πω "ελα μωρε δεν χρειαζετε να κανω αλλαγη νερου σιγα και να παθουν τιποτα θα τους ριξο λιγο φαρμακο και θα γινουν καλα" Αμα τα χρειαστω ποτε(φτου Φτου) θα τα αγορασω

Λιπασμα αν περισεψουν λεφτα θα παρω ενα υγρο.

Το ξερω οτι ειναι για 6 μηνες η δωροεπιταγη απλος δεν μπορω να πηγαινω ευκολα στο καταστημα γι'αυτο θελω να παρω τα απαραιτητα και τα ψαρακια θα τα παρω απο το πετ της γειτονιας μου.

Και παλι σας ευχαριστω !!! Η βοηθεια του φορουμ προς τους αρχαριους ειναι καταπληκτικη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-09, 13:59
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannhs21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καινουριο ετος και μιας και εχω και την γιορτη στις 7 γεναρη Θα μου κανω δωρο κατι που παντα ηθελα...Ενα ενυδρειο και πιο συγκεκριμενα το Juwel Rio 125 απο το Water Inn και θα εχω δωροεπιταγη 110 ευρω και δεν ξερω τι πρεπει να παρω... Εδω θελω την βοηθεια σας. Εχω κανει μια λιστα με αυτα που νομιζω οτι χρειαζομαι και δεν 3ερω ποια να παρω και αν πρεπει να τα παρω:

-Αμμο. Ποσα κιλα? και τι μεγεθος ειναι το καλυτερο για γκαπυ μολυ κ γενικα ζωοτοκα

- Θα βρείς πιο οικονομικά σε μέρη που πουλάνε διακοσμητικές πέτρες. Για Αθήνα θα σε κατατοπίσουν οι Αθηναίοι για το από που. Πολύ χοντρή χαλαζιακή άμμο. Και λέω χαλαζιακή γιατί εάν αύριο αλλάξεις ψαροσύνθεση με πιο μαλακά νερά να μη χρειάζεται να το αδειάσεις πάλι όλο, για να βάλεις άμμο που δεν ανεβάζει τη σκληρότητα του νερού

-Αντιχλωριο. Ποιο απο ολα?

- Προσωπικά seagem. Αποτελεσματικό και οικονομικό.

-Υγρα Τεστ. Εχω βαλει της SERA ph/gh/kh/no2/no3/amonia -45 ευρω

- Πέρα από ΑPI δεν θα έπαιρνα πλέον κανένα άλλο...

-Μια αποχη. 2-3 ευρω

- Στάνταρ!

-Μια αεραντλια. Καποια αθορυβη (βεντουζες ,σωληνες,αεροπετρες) 4-5 ευρω+αεραντλια

- Πεταμένα λεφτά. Βάζεις την έξοδο του φίλτρου να κάνει λίγη ανατάραξη στην επιφάνειακαι είσαι υπέρκαλυμένος.


-Ξυστρα για τα τζαμια. Χρειαζετε η ειναι πεταμενα λεφτα?

- Στην αρχή ίσως δε σου χρειαστεί άμεσα μετά όμως ναι αλλά ,ίσως, σχεδόν ελάχιστα εάν βάλεις μέσα μαζί με τα ζωοτόκα, γαρίδες και μηλοσαλίγκαρα...

-Τροφες. Ποια ειναι καλυτερη για ζωοτοκα και πια για γοννους(θα μου χρειαστει πιστευω)

- Εγώ χρησιμοποιώ τη σειρά της serra αλλά και άλλες που έχω χρησιμοποιήσει δεν παρατήρησα καμία ουσιαστική διαφορά....

Για γόνο ή η ίδια η τροφή πάρα πολύ καλά τριμμένη η ειδική ψιλή τροφή για γόνο. Αργότερα ίσως δοκιμάσεις σε ένα ταπεράκι και καμία καλλιέργεια σκουλικιών...

-Μερικα φυτα. Κερατοφυλλο ανουμπια κ.α

- Πολύ κερατόφυλλο για να έχει που να κρυφτεί ο γόνος και υπάρχουν πολλά εύκολα φυτά τα οποία μπορείς να προμηθευτείς το μεγαλύτερο μέρος τους μέσω αγγελιών του GAB, από άλλους που χαρίζουν έχοντας πλεόνασμα.

Αυτα εχω σημιωσει. Χρεαζομαι τιποτα αλλο? Ισως καποιο υλικο για το φιλτρο?

- Στην πορεία θα δεις! Ακόμα κι όταν το στήσεις μη βιαστείς να βάλεις ψάρια μέσα

Ζηταω πολλα... το ξερω αλλα δεν θελω να παω και να ξεχασω τιποτα γιατι δεν ειναι και πολυ κοντα το μαγαζι...

- Πολύ διάβασμα στο κομμάτι για τους αρχάριους και ότι να χρειαστείς υπάρχουν πολλοί φίλοι που θα χαρούν να σε βοηθήσουν....


Ευχαριστω!
Καλες Γιορτες!!!

Καλή αρχή!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-09, 15:36
Giannhs21 Ο χρήστης Giannhs21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Περιοχή: Περιστερι, Νεα Ζωη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
ααα επισης κανενα φαρμακο δεν αντικαθιστα τοην αλλαγη νερου!!!!Ειναι πολυ σημαντικο να τηρουνται οι αλλαγες πιστα, η αλλαγη απο μονη της ειναι φαρμακο!
Εννοειτε οτι θα γινονται αλλαγες καθε βδομαδα, και ποιο συχνα αν μπορω θα κανω.

Παράθεση:
Kokos125
Να ξερεις οι ασθενεις χτυπανε σαββατα μετα τις 2!!!!!!!!!!!Και αντε βρες φαρμακια εσυ μετα........
bokostas
Ελπίζω να μην συμβεί κάτι Σάββατο απόγευμα και με θυμηθείς (χτύπα ξύλο)
Σε αυτο εχετε δικιο δεν το ειχα σκεφτει...

Παράθεση:
Prime έχει το συγκεκριμένο μαγαζί στην σελίδα που μας έστειλες είναι το 7ο από πάνω
Οντως... Εψαχνα για Seachem και δεν το προσεξα

Οποτε εχουμε και λεμε:
Αμμο απο καποια μαντρα
ενα σφουγκαρακι για τα τζαμια
Αντιχλωριο: Το Prime x2
Υγρα τεστ: Θα προσπαθησω να βρω καποιον που να μπορει να μου κανει μια παραγγελια απο ebay το Freshwater master kit της API και να του δωσω τα λεφτα γιατι ειναι λιγο ακριβα απ'οτι βλεπω 17-18 ευρω το ενα. Gh-kh Μπορω να παρω της Sera-tetra?
φαρμακα: Ta Pimafix και melafix θα τα παρω. μονο το εκτοζον θα κοιταξω να το βρω αλλου γιατι δεν το εχει.
Λιπασμα:Flourish excel 250 αυτο ειναι? εχει και Flourish kalio-sidiro http://www.waterinn.eu/index.php?opt...1593&Itemid=44

Αλατι: Εχω διαβασει οτι κανει και το Χοντρο μαγειρικο αλατι. Αν οχι ποιο να παρω? http://www.waterinn.eu/index.php?opt...1558&Itemid=44

1-2 Απόχες

Μια σκουπα βυθου. εχετε να προτεινετε καποια?http://www.waterinn.eu/index.php?opt...=324&Itemid=44

Τροφες: 2-3 διαφορετικες για ποικιλια

Και μου μενουν περιπου 40 ευρω πανω κατω για ξυλα/φυτα/αεραντλια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-09, 16:02
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μπράβο, καλά το πας, τό πιασες το νόημα.

Λιπάσματα για αρχή φτάνει το flourish, άντε και λίγο flourish pottasium και το flourish excel που είναι υγρό διοξείδιο του άνθρακα,
δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο για τα εύκολα και μέτρια φυτά με τα οποία όλοι ξεκινήσαμε και στην πορεία βλέπεις.

Όλα τα ενυδρειακά αλάτια (πρόσεξε για γλυκό νερό, όχι για θαλασσινό) είναι καλά, εγώ παίρνω της ΑΡΙ.
Βεβαίως κάνει και το χοντρό μαγειρικό, ειδικά αυτό που χρησιμοποιείται στην τυροκομία, αρκεί να μην περιέχει πρόσθετα (βελτιωτικά) ροής.

Σκούπα βυθού πάρε τη φθηνότερη ή φτιάξε μια αυτοσχέδια με ένα κομμάτι σωλήνα, στη μια άκρη του οποίου θα προσαρμόσεις
ένα διάφανο μπουκαλάκι νερού 0,5 λίτρου με κομμένο τον πάτο. Ρουφάς μια φορά από την άλλη άκρη και σιφωνάρεις.

Ξύλα και φυτά πωλούνται-χαρίζονται πολύ συχνά στο φόρουμ και στις μηνιαίες συναντήσεις, δεν υπάρχει λόγος να ξηλωθείς.
Πάρε 1-2 ανούμπιες που δεν χαλάνε με τίποτα και δεν χαρίζονται συχνά και μετά απλά παρακολούθα τις αγγελίες ή ζήτα να σου δώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-12-09, 16:39
Giannhs21 Ο χρήστης Giannhs21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Περιοχή: Περιστερι, Νεα Ζωη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λιπάσματα για αρχή φτάνει το flourish, άντε και λίγο flourish pottasium και το flourish excel που είναι υγρό διοξείδιο του άνθρακα,
δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο για τα εύκολα και μέτρια φυτά με τα οποία όλοι ξεκινήσαμε και στην πορεία βλέπεις.
Εννοεις το Τονωτικο Flourish 250ml που εχει στην λιστα? γιατι ολα flourish einai
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-12-09, 18:08
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannhs21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις το Τονωτικο Flourish 250ml που εχει στην λιστα? γιατι ολα flourish einai
Το λίπασμα γενικής χρήσης λέγεται "Flourish" σκέτο. Αυτό είναι απαραίτητο, πάρτο σε μεγάλη ποσότητα.
Τα άλλα γράφουν "Flourish pottasium" και "Flourish excel" και δρουν συμπληρωματικά στο πρώτο, αλλά βοηθούν πολύ.
Όταν πας και τα δεις από κοντά, θα καταλάβεις, μη μπερδεύεσαι με τη λίστα, ή ζήτα τα στο μαγαζί όπως στα είπα.
Υπάρχουν κι άλλα στη ίδια σειρά (Flourish iron, κλπ) που δεν τα θεωρώ απαραίτητα, τουλάχιστον γι αρχή κι ευκολα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-12-09, 18:28
Giannhs21 Ο χρήστης Giannhs21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Περιοχή: Περιστερι, Νεα Ζωη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Οκ σε Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-12-09, 18:30
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λίπασμα γενικής χρήσης λέγεται "Flourish" σκέτο. Αυτό είναι απαραίτητο, πάρτο σε μεγάλη ποσότητα.
Τα άλλα γράφουν "Flourish pottasium" και "Flourish excel" και δρουν συμπληρωματικά στο πρώτο, αλλά βοηθούν πολύ.
Όταν πας και τα δεις από κοντά, θα καταλάβεις, μη μπερδεύεσαι με τη λίστα, ή ζήτα τα στο μαγαζί όπως στα είπα.
Υπάρχουν κι άλλα στη ίδια σειρά (Flourish iron, κλπ) που δεν τα θεωρώ απαραίτητα, τουλάχιστον γι αρχή κι ευκολα φυτά.

Ή Giannhs21 μου, υπάρχει και η λύση να δώσεις την δωροεπιταγή στον Bokostas μπας και σταματήσει να ποστάρει στο θέμα σου και ησυχάσουμε πια όλοι!
Είδε ψαροδωροεπιταγή και άρχισε να κάνει κύκλους γύρω, γύρω ο γύπας....

(Παρακαλώ τον bokostas να μην απαντήσει στη σοφή μου παρέμβαση, για να μη χαλάσει το post....)
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεκιναω ενα 500αρι. Τι Υλικα να παρω? kifinas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 13-09-09 16:35
Ποιο φιλτρο απο αυτα να παρω? delta66 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-11-07 21:01
Ποιο φιλτρο απο αυτα να παρω? delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 13-11-07 14:16
Τι να παρω? bubbles8 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 09-09-07 09:02
Θα Παρω Χαπια...... malawi Malawi 25 02-08-06 11:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07303 seconds with 14 queries