Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-06, 17:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Exclamation Παράδειγμα προς αποφυγή με CO2 DIY

ενώ προχθές έψαχνα πως θα ρίξω το ph με ασφάλεια στο μικρό 12λιτρο ενυδρείο του μονομάχου που φιλοξενούσε από πρόσφατα και τον sae προσωρινά λόγω επιθετικότητας, τελικά κατέληξα στο CO2 DIY όπως κάνω και στο μεγάλο και τελικά την πάτησα! έβαλα ο βλάκας φιάλη 1.5 λίτρου με τις προβλεπόμενες αναλογίες όμως αποδείχτηκαν υπερβολικές. μόλις μέσα σε μία μέρα και λίγες ώρες το ph "κράσαρε" από το προβληματικό 8.5 στο προβληματικό <6.5 . το νερό έγινε σχεδόν οξύ με λίγα λόγια. αποτέλεσμα: σηκώνομαι το πρωί και βλέπω τον SAE σε μαύρα χάλια με ματωμένα πτερύγια και στόμα, όρθιο ανάμεσα σε φιλτράκι, τζάμι και θερμοστάτη και να αναπνέει δύσκολα. αμέσως έφυγε για το μεγάλο όπου τώρα πραγματικά νομίζω πως πνέει τα λίσθια. ο μονομάχος ήταν κι αυτός κάπως περίεργα αλλά μετά από μια αλλαγή νερού έφαγε κανονικά και δεν δείχνει να έχει πρόβλημα.

Γράφω αυτό το ποστ όχι για να σας πω τον πόνο μου αλλά για να προλάβω όσους επιχειρήσουν να βάλουν CO2 DIY σε τέτοιες αναλογίες σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αν στο 120άρι χρησιμοποιώ 1.5 λτ φιάλη τότε στο μικρό αντιστοιχεί το 1/10, 0,15 του λίτρου δηλαδή. ίσως με μισό μπουκάλι του 0.5 λτ της coca cola και ανάλογες υποδιαιρέσεις των αναλογιών του μεγάλου να είναι εντάξει με το παραπάνω.
ήταν μεγάλη απερισκεψία μου να βάλω τέτοια φιάλη στο μικρό και μακάρι αν κάποιος επιχειρήσει κάτι παρόμοιο να διαβάσει αυτό το post πρώτα (εάν δεν υπάρχει άλλο παρόμοιο που δεν έχω δει εγώ) και να προλάβει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 17-02-06 στις 19:24
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-06, 20:55
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ο SAE τελικά απεβίωσε, τουλάχιστον ο μονομάχος είναι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-06, 22:55
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει κανένα ρόλο στην ποσότητα του co2 που μπαίνει στο ενυδρείο, ο όγκος της φιάλης?
Νομίζω, ότι οποια φιάλη και να χρησιμοποιήσεις (1 ή 1,5 ή 4 λίτρα) το ίδιο co2 θα μπει στο τανκ. Περισσότερο νομίζω παίζει ρόλο η αναλογία του μίγματος και το κενό που αφήνουμε από πάνω, καθώς και η διάχυση που πετυχαίνουμε μέσα στο νερό... Ο όγκος της φιάλης, επηρρεάζει μόνο τον χρόνο διάρκειας της παροχής.
Παρακαλώ, εάν κάνω λάθος διορθώστε με...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-06, 01:08
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
ε μόλις μέσα σε μία μέρα και λίγες ώρες το ph "κράσαρε" από το προβληματικό 8.5 στο προβληματικό <6.5 μια μέτρηση που δεν μπορεί να δείξει το τεστ της sera καθώς ξεκινάει από το 6.5. το νερό έγινε σχεδόν οξύ με λίγα λόγια.
Αυτό δεν ειναι μόνον ph crash αλλα και δηλητηρίαση απο co2.
Tι KH εχεις?????
Και το κυριότερο ερώτημα.......γιατί δεν ρώτησες πριν το βάλεις στο 12λιτρο?
ΥΓ.
Μόλις τώρα ειδα και το προχθεσινό ποστ σου
Μάλλον βιάστηκες υπερβολικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 17-02-06 στις 01:14
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-06, 04:06
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει κανένα ρόλο στην ποσότητα του co2 που μπαίνει στο ενυδρείο, ο όγκος της φιάλης?
Νομίζω, ότι οποια φιάλη και να χρησιμοποιήσεις (1 ή 1,5 ή 4 λίτρα) το ίδιο co2 θα μπει στο τανκ. Περισσότερο νομίζω παίζει ρόλο η αναλογία του μίγματος και το κενό που αφήνουμε από πάνω, καθώς και η διάχυση που πετυχαίνουμε μέσα στο νερό... Ο όγκος της φιάλης, επηρρεάζει μόνο τον χρόνο διάρκειας της παροχής.
Παρακαλώ, εάν κάνω λάθος διορθώστε με...
στην περίπτωση που έχουμε μεγάλη φιάλη και συνεπώς περισσότερη ζάχαρη, νερό και μαγιά παράγεται στον ίδιο χρόνο περισσότερο co2 απ'όσο μπορεί να παράγει μια μικρή με μικρότερες ποσότητες από τα παραπάνω. είναι σαν να διαιρείς το μείγμα σε μικρά μέρη οπότε το σύνολο των φυσαλίδων θα είναι αναλογικά μικρότερο=λιγότερο co2

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Αυτό δεν ειναι μόνον ph crash αλλα και δηλητηρίαση απο co2.
Tι KH εχεις?????
Και το κυριότερο ερώτημα.......γιατί δεν ρώτησες πριν το βάλεις στο 12λιτρο?
ΥΓ.
Μόλις τώρα ειδα και το προχθεσινό ποστ σου
Μάλλον βιάστηκες υπερβολικά.
η αλήθεια είναι οτι βιάστηκα γιατί δεν μπορούσα να έχω στο νου μου οτι ο sae υποφέρει ph 8.5 και κάτι τιμές kh στα ύψη και φοβήθηκα μην πάθει τίποτα. πήγα να κάνω καλό και έκανα βλακεία. τον είχα μεγαλώσει τόσο καλά και είχε πάρει φοβερό χρυσαφί χρώμα και λυπήθηκα πολύ. περίμενα μία απάντηση αλλά αυτή δεν ήρθε γρήγορα και φοβήθηκα πως θα ήταν πολύς ο χρόνος για το ψάρι με τέτοιες τιμές. είχε συνηθίσει και αλλιώς. βλακεία μου, τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-06, 09:01
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
και κάτι τιμές kh στα ύψη
Μήπως εχεις τίποτε ασβεστολιθικό στο ενυδρείο?
Το νερό της βρύσης σου τι ΚΗ & pH έχει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-06, 16:11
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Μήπως εχεις τίποτε ασβεστολιθικό στο ενυδρείο?
Το νερό της βρύσης σου τι ΚΗ & pH έχει?
λοιπόν έκανα ξανά μετρήσεις ενυδρείου και βρύσης και τα πράγματα δείχνουν πολύ περίεργα. θυμάμαι οτι παλιότερα το νερό της βρύσης ήταν πολύ χάλια και σήμερα έδειξε ph 7 και kh 12 ενώ το ενυδρειάκι έδειξε ph 8 kai kh13 !!! κι όλα αυτά πάλι μέσα σε μια μέρα!! ο μονομάχος τα έχει παίξει. θυμάμαι επίσης οτι τσέκαρα στο παρελθόν τις πέτρες που είχα μέσα για το αν είναι ασβ/κές. δεν μπορέι χθές το ph να ήταν στο 6.5 και με μία αλλαγή (με νερό του 7) να πήγε στο 8 και η kh στο 13!!! κάτι δεν πάει καλά. έβγαλα αμέσως τις πέτρες μήπως και είχα κάνει λάθος γι'αυτές (και μάλλον αυτό πρέπει να έγινε δεν εξηγήται διαφορετικά) έκανα ξανά αλλαγή και περιμένω αποτελέσματα. επίσης αγόρασα σήμερα ένα μικρό ξύλο μοπάνι για να μπει στο μικρό μπας και μαλακώσει λίγο την κατάσταση. αν είναι οι πέτρες έχω κάνει τραγικό λάθος! θα το μάθω αύριο όταν αγοράσω κεζάπ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 17-02-06 στις 19:19
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-06, 22:16
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Βρε μήπως τα τεστάκια σου "βάρεσαν μπιέλα" ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-06, 04:05
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Βρε μήπως τα τεστάκια σου "βάρεσαν μπιέλα" ?
δεν ξέρω, αλλά και πως μπορώ να καταλάβω κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-06, 15:42
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλημέρα εγώ να κάνω μια ηλίθια ερώτηση;Γιατί σε 12 λίτρα έβαλες Diy Co2 ενώ θα μπορούσες να βάλεις Flourish exel στο 20αρι μου βάζω και έχω πολύ καλά αποτελέσματα.
Φιλικά Ιορδάνης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-06, 15:51
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
δεν ξέρω, αλλά και πως μπορώ να καταλάβω κάτι τέτοιο?
Αν υπάρχει κάποιος άλλος εκεί κοντά από το GAB μπορεί να πάρει μετρήσεις με τα δικά του τεστ για επαλήθευση.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-06, 16:25
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Καλημέρα εγώ να κάνω μια ηλίθια ερώτηση;Γιατί σε 12 λίτρα έβαλες Diy Co2 ενώ θα μπορούσες να βάλεις Flourish exel στο 20αρι μου βάζω και έχω πολύ καλά αποτελέσματα.
Φιλικά Ιορδάνης
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από str_thess
η αλήθεια είναι οτι βιάστηκα γιατί δεν μπορούσα να έχω στο νου μου οτι ο sae υποφέρει ph 8.5 και κάτι τιμές kh στα ύψη και φοβήθηκα μην πάθει τίποτα. πήγα να κάνω καλό και έκανα βλακεία. τον είχα μεγαλώσει τόσο καλά και είχε πάρει φοβερό χρυσαφί χρώμα και λυπήθηκα πολύ. περίμενα μία απάντηση αλλά αυτή δεν ήρθε γρήγορα και φοβήθηκα πως θα ήταν πολύς ο χρόνος για το ψάρι με τέτοιες τιμές. είχε συνηθίσει και αλλιώς. βλακεία μου, τι να πω...
Αν διαβάσεις και το παρακάτω ποστ που άνοιξα http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=10786 θα δεις οτι είχα πρόβλημα με τις τιμές μου και βιαζόμουν αρκετά να το διορθώσω, δεν είχα και χρόνο για αγορές και...έγινε το κακό

το Flourish exel ρίχνει το ph?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-06, 16:37
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Με το flurish exel δεν ρίχνεις ακριβώς το pH αλλά δίνεις το απαραίτητο Co2 για τα φυτά σου.Μακροπρόθεσμα και πάντα με τις ανάλογες μετρήσεις μπορείς να το κατεβάσεις κάπως αλλά μην περιμένεις και τα ίδια αποτελέσματα αν θα είχες μια μπουκάλα.Απλά ταπεινή μου άποψη σε μικρά ενυδρεία μέχρι 60 λίτρα το Flourish exel κάνει δουλειά και μάλιστα χωρίς να έχεις το νου σου αν κάνει φυσαλίδες ή όχι ή πότε έκανα το μείγμα μου για να κάνω καινούριο.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-06, 16:52
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Με το flurish exel δεν ρίχνεις ακριβώς το pH αλλά δίνεις το απαραίτητο Co2 για τα φυτά σου.Μακροπρόθεσμα και πάντα με τις ανάλογες μετρήσεις μπορείς να το κατεβάσεις κάπως αλλά μην περιμένεις και τα ίδια αποτελέσματα αν θα είχες μια μπουκάλα.
εμένα στόχος μου ήταν να ρίξω το ph που είχε πάει 8.5, οπότε χρειαζόμουν πιο δραστικά μέτρα, το flurish exel δεν έκανε σε αυτή την περίπτωση σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. πάντως ευχαριστώ γείτονα, θα το έχω υπ'όψιν μου για το μικρό ενυδρειάκι.ίσως και για το μεγαλύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-02-06, 17:19
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αγόρασα κεζάπ και όντως οι πέτρες που είχα βάλει ήταν και οι 2 ασβεστολιθικές! δεν μπορώ να καταλάβω... έχω την εντύπωση οτι τις τσέκαρα όλες τον σεπτέμβριο που τις μάζεψα. τραγικό λάθος μου... τώρα έχω βάλει ξύλο μοπάνι και φιάλη από μικρό νεράκι co2 diy (μείγμα μέχρι την μέση) και όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά πλέον.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-06, 18:02
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα γείτονα,χαίρομαι που ακούω οτι όλα βαίνουν καλώς πλέον στο ενυδρειάκι σου και πάντα έτσι να είναι.Μακάρι να είχες ανακαλύψει πιο πριν την ασβεστολιθικότητα των πετρών σου.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-06, 18:20
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

να'σαι καλά Ιορδάνη. μερικές φορές το μυαλό κολλάει τελείως. πως μου είχε καρφωθεί εμένα στο μαυλό ότι τις είχα τεστάρει όλες... δεν ξέρω τι να πω? ελπίζω να μην την πατήσει άλλος σαν εμένα. ΞΑΝΑΤΕΣΤΑΡΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΣΑΣ!!! ΤΩΡΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-06, 18:31
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Οχι τώρα χθές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προς νεους χρηστες Tolis Greek Aquarist's Boards 28 04-10-17 07:08
Βιβλίο προς αποφυγή Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 11 05-04-05 21:26
Πιράνχας, Pacus, big fish...... newfish ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 0 13-12-02 23:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07621 seconds with 14 queries