Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-11-23, 20:38   #1
Διάταξη υλικών σε fluval 207
chrispap
Junior Member
Εγγραφή: 04-03-2023
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
chrispap Ο χρήστης chrispap δεν είναι συνδεδεμένος 20-11-23, 20:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, επειδή προσεχώς θα γίνει αλλαγή του εσωτερικού φίλτρου με εξωτερικο θα ήθελα να μου πείτε Ποια είναι η καλύτερη διάταξη των υλικών στα καλαθακια σε φιλτρο fluval 207. Επίσης το κεραμικό υλικό που πουλάνε σε κινέζικα καταστήματα και το οποίο είναι φθηνό αξίζει;
Εμφανίσεις: 1809
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-23, 21:40
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το μηχανικο καθαρισμο ετσι κι αλλιως τον κανει το καθετο σφουγγαρι οποτε δε νομιζω οτι εχει και μεγαλη σημασια η σειρα των βιολογικων υλικων στα καλαθια..Αν εχεις υλικο τυπου ''μακαρονι'' που κανει και μηχανικο καθαρισμο το βαζεις στο κατω κατω καλαθι αλλιως τα γεμιζεις ελαφροπετρα και ετοιμος..Παντως εχω 4 fluval δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι το νερο ακολουθει τη πορεια που θα επρεπε θεωρητικα,χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι εξαιρετικα φιλτρα.. Φανταζομαι θα συμπληρωσεις και με το υλικο απο το παλιο φιλτρο για μπολι..Επειδη σε αλλο θεμα ελεγες οτι ηθελες να μειωσεις τη ροη , στο 205 που εχω στο γαριδαδικο εχω βαλει σφουγγαρι και στο κατω κατω καλαθι για τον ιδιο λογο.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-23, 00:49
chrispap Ο χρήστης chrispap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2023
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μηχανικο καθαρισμο ετσι κι αλλιως τον κανει το καθετο σφουγγαρι οποτε δε νομιζω οτι εχει και μεγαλη σημασια η σειρα των βιολογικων υλικων στα καλαθια..Αν εχεις υλικο τυπου ''μακαρονι'' που κανει και μηχανικο καθαρισμο το βαζεις στο κατω κατω καλαθι αλλιως τα γεμιζεις ελαφροπετρα και ετοιμος..Παντως εχω 4 fluval δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι το νερο ακολουθει τη πορεια που θα επρεπε θεωρητικα,χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι εξαιρετικα φιλτρα.. Φανταζομαι θα συμπληρωσεις και με το υλικο απο το παλιο φιλτρο για μπολι..Επειδη σε αλλο θεμα ελεγες οτι ηθελες να μειωσεις τη ροη , στο 205 που εχω στο γαριδαδικο εχω βαλει σφουγγαρι και στο κατω κατω καλαθι για τον ιδιο λογο.
Στο κάτω κάτω καλάθι τι σφουγγάρι έχεις βαλει;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-23, 07:41
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ενυδρειακο σφουγγαρι σε φυλλο (καπου 30*50*3cm )ειχα παρει και το εκοψα στις διαστασεις του καλαθιου. Εχει δυο τρια διαφορετικα σε σχεση με τους πορους, ειχα παρει το πιο χοντρο.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-23, 18:49
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Μια ερωτηση σχετικα με τα υλικα για να μην ανοιξω αλλο θεμα για κατι που λογικα θα εχει ξαναειπωθει.
Τα υλικα του φιλτρου δεν εχω καταλαβει αν καποτε πρεπει να αλλαχθουν.
Δηλ . τα σφουγγαρια πχ καποτε τα αλλαζεις??
τα υπολοιπα??

Υπαρχει θεμα οτι μετα καποιο διαστημα το μακαρονι πχ παυει να κανει σωστη φιλτρανση η εχουν προβλημα οι αποικιες που ...ζουν εκει??

Δεν εχω αλλαξει υλικα τα τελευταια 7 χρονια σιγουρα στα 180 λιτρα ενυδρειου..
μετρησεις εχω παυσει γιατι το ειχα βαλει στον αυτοματο για οσο αντεξει.. τωρα ομως που θα κανω μια επανεκκινιση, χρειαζεται κ αλλαγη υλικων?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-23, 20:37
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Τα υλικα που κανουν μηχανικο καθαρισμο πχ σφουγγαρια οσο ειναι γερα δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις, μονο πλυσιμο.Ειδικα τα σφουγγαρια αν μεινουν ξερα για πολυ καιρο αρχιζουν να τριβονται οποτε τα αλλαζεις.Το βιολογικο υλικο μετα απο καποιο -μεγαλο- διαστημα θελει αλλαγη γιατι μπουκωνουν οι ποροι και μειωνεται η δυνατοτητα εγκαταστασης των βακτηριων.Περιοδικα μπορεις να αλλαζεις ενα μικρο μερος τους ωστε να ειναι παντα σε καλη κατασταση.Καποιοι τα βραζουν κλπ για να καθαρισουν αλλα αν χρησιμοποιεις ελαφροπετρα δεν αξιζει τον κοπο, βαζεις καινουρια..Τωρα αν κανεις επανεκινηση και αλλαξεις ολο το βιολογικο θα θελεις στρωσιμο απ την αρχη ..Αν ειχες προβληματα με ασθενειες προηγουμενως ειναι μονοδρομος..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-23, 10:01
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Ναι κατάλαβα, είναι πράγματα που τα έχω ψιλοξεχασει...
Ελαφρόπετρα τι ακριβώς εννοείτε?
Δε το αναγνωρίζω σαν υλικό φίλτρου από ότι θυμάμαι.. :/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-23, 19:04
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη δευτερη απ τις παραπομπες του Κλεοβουλου θυμηθηκα την πολυ ενδιαφερουσα συζητηση που ειχαμε κανει τοτε , παραθετοντας παρατηρησεις και εμπειριες πολλων χρονων σχετικα με τα βιολογικα υλικα , ενα θεμα που εκεινη την εποχη ειδικα με τα πιο μεγαλα ενυδρεια ειχε εμπορικα αρκετο ''ψωμι,(ειδικα μεχρι που βγηκε το χυμα σιποραξ ηταν σημαντικο κοστος..).Ειχαμε καταληξει , και σωστα οπως εδειξε η ιστορια.., οτι η ταπεινη ελαφροπετρα ειναι ΄εξαιρετικο βιολογικο υλικο και με ασημαντο κοστος.Τετοιες συζητησεις σημερα, και κριμα για την ενυδρειακη κοινοτητα.., οπουδηποτε αλλου πλην GAB απλα δεν γινονται και οποιος δεν περασε και απο δω πλερωνει το substrat pro 25 ευρω το κιλο..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-23, 22:13
Mihalucci Ο χρήστης Mihalucci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2016
Περιοχή: Τριαδι Θερμης
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

https://youtu.be/ETOETsUIfhU?si=yFvm9nWyPAkzOoaV
δες και τον τυπο γνωστος και ως pond guru, στα δικα του υλικα θα βαλεις τα δικα σου, για μενα κανει τα καλυτερα στησιματα υλικων σε φιλτρα και βεβαια τον αντιγραφω και γω στα δικα μου φιλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-23, 15:35
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Κλεοβουλε στα λινκ που παραθέτεις θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δε ξέρω αν η μικρότερη διατομή ελαφρόπετρας κρατάει περισσότερα βακτήρια, αλλά φαντάζομαι ότι δυσκολεύουν περισσότερο τη ροή στο εσωτερικό ανάλογα κ το φίλτρο βέβαια, σε σχέση με τα μεγαλύτερα κομμάτια ελαφρόπετρας που είναι σαν χαλίκι...

Επίσης σχετικά με την αδυναμία των υλικών να κρατάνε βακτήρια εξ ίσου ικανοποιητικά μετά την πάροδο χρονών...
Είναι κάτι το οποίο το έχουμε δει πρακτικά με μετρήσεις από εδώ μέλη του φόρουμ?
Δηλ. Κάποιος στο ενυδρείο του με την ίδια οχθυοφορτιση και φίλτρα και υλικά 2-3-5-7 χρόνια αργότερα??
Η απλά το υποθέτουμε κ το λέμε σε θεωρητικό επίπεδο???
Θα με ενδιέφερε πολύ να ξέρω.

Επισης αν έχω καταλάβει καλά, το παλιό ενυδρείο έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες φιλτρανσης από αυτή του φίλτρου του, γιατί στη φιλτρανση (κομμάτι αποικίας βακτηρίων) συμμετέχουν πλέον όλα του τα υλικά, ξύλα , πέτρες , χαλίκι, και ότι άλλα εξαρτήματα βρίσκονται εντός του.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-23, 23:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε στα λινκ που παραθέτεις θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δε ξέρω αν η μικρότερη διατομή ελαφρόπετρας κρατάει περισσότερα βακτήρια, αλλά φαντάζομαι ότι δυσκολεύουν περισσότερο τη ροή στο εσωτερικό ανάλογα κ το φίλτρο βέβαια, σε σχέση με τα μεγαλύτερα κομμάτια ελαφρόπετρας που είναι σαν χαλίκι...
Με μικρότερο μέγεθος ελαφρόπετρας κερδίζεις περισσότερο σε εξωτερική ωφέλιμη επιφάνεια. Οι πόροι στο εσωτερικό της δεν είναι διαφορετικοί και πιστεύω (χωρίς να έχω μελετήσει μηχανική υλικών ) ότι η διέλευση του νερού γίνεται πιο εύκολα μέσα από μια ελαφρόπετρα μικρού μεγέθους ή τουλάχιστον με μεγαλύτερη ταχύτητα. Ωστόσο επειδή πέρα από τα χρήσιμα αερόβια βακτήρια υπάρχουν και αναερόβια βακτήρια που συντελούν στην βιολογική διεργασία και αναπτύσσονται εκεί που δεν υπάρχει μεγάλη οξυγόνωση με την έντονη ροή νερού πιστεύω ότι ένα μέσο μέγεθος είναι μια χαρά για ένα συνηθισμένο φίλτρο. Υπάρχουν βέβαια και άλλου τύπου φίλτρα όπως πχ τα λεγόμενα φίλτρα άμμου που αναπτύσσουν κυρίως αερόβια βακτήρια στην επιφάνεια του υλικού, με έντονη ανατάραξη, ροή και οξυγόνωση ή τα μεγάλα σαμπ που λόγω της χωρητικότητας τους μπορούν να στηρίξουν βιολογικά ένα ενυδρείο ακόμα και με υλικά όπως απλά βότσαλα.
Επίσης σχετικά με την αδυναμία των υλικών να κρατάνε βακτήρια εξ ίσου ικανοποιητικά μετά την πάροδο χρονών...Όλα τα υλικά μια χαρά διατηρούν την ικανότητα τους να δέχονται αποίκιση της επιφάνειας τους από ωφέλιμα βακτήρια ακόμα και μετά από πολλά χρόνια. Αυτό που συνιστούμε μερικές φορές είναι η αντικατάσταση μέρους των
υλικών γιατί μετά από καιρό πχ οι πόροι τους έχουν φρακάρει και αντί να μπαίνεις στην διαδικασία να τα πλένεις ή να τα βράζεις με αμφίβολα αποτελέσματα είναι καλύτερα να τα αλλάζεις όταν ειδικά είναι και φτηνά όπως η ελαφρόπετρα, ή αρχίζουν να φθείρονται όπως τα σφουγγάρια ή το substrat της Eheim.

Είναι κάτι το οποίο το έχουμε δει πρακτικά με μετρήσεις από εδώ μέλη του φόρουμ?
Δηλ. Κάποιος στο ενυδρείο του με την ίδια οχθυοφορτιση και φίλτρα και υλικά 2-3-5-7 χρόνια αργότερα??
Η απλά το υποθέτουμε κ το λέμε σε θεωρητικό επίπεδο???
Θα με ενδιέφερε πολύ να ξέρω.

Επισης αν έχω καταλάβει καλά, το παλιό ενυδρείο έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες φιλτρανσης από αυτή του φίλτρου του, γιατί στη φιλτρανση (κομμάτι αποικίας βακτηρίων) συμμετέχουν πλέον όλα του τα υλικά, ξύλα , πέτρες , χαλίκι, και ότι άλλα εξαρτήματα βρίσκονται εντός του.....
Σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-24, 15:15
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Μια τελευταια ερωτηση σχετικα με το φιλτρο και το χρονο που χρειαζεται για να ειναι "ετοιμο".
Σε παλιο ενυδρειο μολις προσθεσα (πριν τρια 24ωρα)ενα νεο φιλτρο ιδιων δυνατοτητων, να τρεχει ταυτοχρονα.
Βασικα παντα με δυο φιλτρα το λειτουργουσα αλλα το ενα εβγαλε βλαβη και τελικα το αντικατεστησα.

Ποσος καιρος χρειαζεται για να θεωρειται οτι ειναι ετοιμο απο φορτιο βακτηριων και μπορει να κρατησει πλεον το ενυδρειο οπως και το αλλο, ωστε να προβω σε πληρη αντικατασταση των υλικων του πρωτου που εχει να ανοιχτει τουλαχιστον 7 χρονια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διάταξη υλικών εξωτερικου φίλτρου. aquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-09 12:58
διάταξη υλικών k. konstantinos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-04-08 18:29
Διάταξη Υλικών με χρήση ψιλής τύρφης johnny98130 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-04-08 14:36
Διάταξη υλικών σε εξωτερικό EHEIM CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-11-05 18:03
Σωστή διάταξη υλικών φιλτραρίσματος στο eheim 2213 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 02-09-03 11:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06084 seconds with 13 queries