Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 17-04-08, 12:11
antonis t83 Ο χρήστης antonis t83 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Eδεσσα
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή προβλημα ph

καλημερα σε ολους! χθες ειπα να κανω δοκιμη το milwauke (καπως ετσι το λενε!) ph600.. το τσεκαρα στο bufer 7,0 κ ειδα οτι δεν χρειαζοταν καλιμπραρισμα. μετα εκανα δοκιμη στο νερο της βρυσης. η ενδειξη ηταν 7,5. ωραια μεχρι εδω . μετα εκανα δοκιμη σε 3 απο τα ενυδρεια μου. στο ενα που εχω guppy βαζω λιγο αλατι καθε βδομαδα κ εδειξε 8,6!!! μετα εκανα στο ενυδρειο με το elongatus piranha που εχω κ εδειξε 8,5!!!! πως γινεται αυτο? κ βεβαια η ενδειξεις με τα τεστ της esha που χρησιμοποιουσα δεν εχουν καμια σχεση... μηπως τα εχει παιξει κ αν ναι πως γινεται στο bufer κ στο νερο βρυσης να δειχνει ξανα τις παραπανω ενδειξεις? μονο το χαλικι στο ενυδρειο με το πιρανχας ειναι βαμενο μαυρο. μπορει να ανεβαζει τοσο πολυ το ph? (αν υποθεσουμε οτι τα χαρτακια κανουν λαθος) κατα τα αλλα ουτε χημικα εχω ριξει ουτε τιποτα αλλο. το νερο στην περιοχη ειναι σκληρο. αλλα αυτο θα επιρεαζε εξαρχης το ph.... κ το τριτο ενυδρειο η μετρηση εδειξε ξανα 8,6. τα ενυδρεια εχουν μεσα ξυλα κ το χαλικι που λεγαμε... οποιος καταλαβε τιποτα ας μου πει γιατι εγω ειμαι πολυ μπερδεμενος....
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με ph controller panousojet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-03-08 12:32
Προβλημα με ph golf4470 Γλυκό νερό - Γενικά 11 07-02-08 01:31
PH/Redox controller PH 203 Tricky Λοιπός εξοπλισμός 10 12-06-07 08:37
Γνωρίζει κάποιος για αυτόν τον pH κοντρόλερ? “Reef Fanatic PH Controller “ chris the trik Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 22-01-07 19:15
marine PH test vs freshwater PH test DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-05 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04268 seconds with 14 queries