Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-11, 21:35
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Talking Βοηθεια bob μαστορες

Καλησπερα σε ολη τη παρεα επειδη οπως οι περισσοτεροι πιστευω την εχουμε ακουσει με τις θερμοκρασιες στα ενυδρεια ετσι και εγω πρεπει να βρω μια λυση γιατι εχει βαρεσει 28 βαθμους το ενυδρειο και θα πεσει πολυ κλαμα αν ανεβει και αλλο και εδω ξεκινουν τα προβληματα μου επειδη δε πολυσκαμπαζω απο ηλεκτρολογικα αλλα θα την κανω την προσπαθεια με τους ανεμιστηρες και τον controller αν και εχω πυροσβεστηρα λεω αν μου δωσετε καμμια συμβουλη να αποφυγω να τον χρησιμοποιησω
Και ξεκινουν οι αποριες:
1.Το ενυδρειο ειναι το juwel rio 125 περιπου 150λτ επειδη λοιπον δε θελω να χαλασω το καπακι μιας και δε ξερω αν το καταφερω να δουλεψει το fiberglass σαν υλικο κανει κομενο στις διαστασεις του flap της Juwel?
2.Οι ανεμιστηρες οι 80μμ χωρανε με τον ανακλαστηρα η τον καταργουμε λεω για 3 καλα ειναι?η υπαρχουν 60μμ ανεμιστηρακια?
3.Μπαινουν απο την πανω μερια του flap η απ την κατω (πανω απο το νερο δηλαδη?)
4.Στην εξοδο του controller που ειναι για τα ανεμιστηρακια βγαζει 220 volt (οποτε θελει μετασχηματιστη) η 12 volt οποτε τα συνδεουμε απευθειας?
5.Τον θερμοστατη τον συνδεουμε και αυτον στον controller η δεν εχει νοημα μιας και <<μετραει>> μονος του την θερμοκρασια εφοσον ρυθμιζεται?
Συγνωμη παιδια για το μεγεθος του post αλλα δε το εχω καθολου το θεμα και για να μην τρεχω καλυτερα να ρωτησω.
Ευχαριστω οποιον εχει κουραγιο να ασχοληθει η
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-11, 23:22
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51311
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-11, 23:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολη τη παρεα επειδη οπως οι περισσοτεροι πιστευω την εχουμε ακουσει με τις θερμοκρασιες στα ενυδρεια ετσι και εγω πρεπει να βρω μια λυση γιατι εχει βαρεσει 28 βαθμους το ενυδρειο και θα πεσει πολυ κλαμα αν ανεβει και αλλο και εδω ξεκινουν τα προβληματα μου επειδη δε πολυσκαμπαζω απο ηλεκτρολογικα αλλα θα την κανω την προσπαθεια με τους ανεμιστηρες και τον controller αν και εχω πυροσβεστηρα λεω αν μου δωσετε καμμια συμβουλη να αποφυγω να τον χρησιμοποιησω
Και ξεκινουν οι αποριες:
1.Το ενυδρειο ειναι το juwel rio 125 περιπου 150λτ επειδη λοιπον δε θελω να χαλασω το καπακι μιας και δε ξερω αν το καταφερω να δουλεψει το fiberglass σαν υλικο κανει κομενο στις διαστασεις του flap της Juwel? Θα σου σκευρωσει απο τη θερμοκρασια της λαμπας το plexi. Τρυπησε κανονικα το φλαπ και ασε το με τα ανεμιστηρακια και το χειμωνα, δεν παθαινει τιποτα, Αεριζεται και καλυτερα. Αν θελεις να ειναι τσιλικο βαλε φιλτρα σκονης αλουμινιου στα ανεμιστηρακια και θα ειναι κουκλα το καπακι.
2.Οι ανεμιστηρες οι 80μμ χωρανε με τον ανακλαστηρα η τον καταργουμε λεω για 3 καλα ειναι?η υπαρχουν 60μμ ανεμιστηρακια? Με τον ανακλαστηρα δεν χωρανε μαλλον απο οτι θυμαμαι τα 80αρια. Μετρα ομως και εσυ με ενα μετρο. Αν εχεις 8εκ κενο χωρανε. Υπολογισε και το κενο που χρειαζεται το φλαπ για να "κατσει" στην πατουρα στην ακρη. Υπαρχουν και 60αρια θα χρειαστεις πιο πολλα και πολυ δυνατα.
3.Μπαινουν απο την πανω μερια του flap η απ την κατω (πανω απο το νερο δηλαδη?) Παντου μπαινουν, Αν τα βαλεις απο μεσα δεν θα φαινονται γκουμουτσες
4.Στην εξοδο του controller που ειναι για τα ανεμιστηρακια βγαζει 220 volt (οποτε θελει μετασχηματιστη) η 12 volt οποτε τα συνδεουμε απευθειας? Θελεις τροφοδοτικο 3-12V, Aυτο συνδεεις στον controller και απο αυτον παιρνει ρευμα, και αυτο δινει ρευμα στη συνεχεια στα ανεμιστηρια.
5.Τον θερμοστατη τον συνδεουμε και αυτον στον controller η δεν εχει νοημα μιας και <<μετραει>> μονος του την θερμοκρασια εφοσον ρυθμιζεται? Υπαρχουν controller που εχουν δυο εξοδους, μια για ψυξη και μια για θερμανση. Αν ειναι μιας εξοδου απλα βγαζεις το καλοκαιρι το θερμαντηρα, ενωνεις τα ανεμιστηρια με το τροφοδοτικο τους και αλλαζεις τη ρυθμιση απο heat σε cool.
Συγνωμη παιδια για το μεγεθος του post αλλα δε το εχω καθολου το θεμα και για να μην τρεχω καλυτερα να ρωτησω.
Ευχαριστω οποιον εχει κουραγιο να ασχοληθει η
Δες και στις κατασκευες εχει διαφορα.
Εδω ειναι ενα με eliwell http://www.aquatek.gr/vb/showthread....400#post271400
και εσω ενα με ενα οικονομικο αλλα πολυ καλο κινεζο controller http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51311
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-11, 00:00
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ παιδια klipitiklopos το σχεδιαγραμμα κατατοπιστικοτατο
delta66 σε ευχαριστω για τις διευκρινησεις 80 τελικα δε χωρανε με τον ανακλαστηρα οποτε 60 να βαλω 5?καλα ειναι?Φιλτρα σκονης αλουμινιου υποθετω τα βρισκω σε μαγαζι με PC οπως και τα ανεμιστηρακια.Αυτα ειναι κουμπωτα να υποθεσω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-11, 08:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω πολυ παιδια klipitiklopos το σχεδιαγραμμα κατατοπιστικοτατο
delta66 σε ευχαριστω για τις διευκρινησεις 80 τελικα δε χωρανε με τον ανακλαστηρα οποτε 60 να βαλω 5?καλα ειναι?Φιλτρα σκονης αλουμινιου υποθετω τα βρισκω σε μαγαζι με PC οπως και τα ανεμιστηρακια.Αυτα ειναι κουμπωτα να υποθεσω.
Για 60αρια δεν πιστευω να βρεις ευκολα, φιλτρα.
Ναι σε pc stores τα βρισκεις στην Στουρναρη ή στο internet.
Δεν ειναι κουμπωτα, τα πιανουν οι βιδες που πιανουν και τα ανεμιστηρια. Εχει φωτο στην κατασκευη του λινκ πιο πανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-11, 01:55
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Λοιπον controller τον περιμενουμε κινεζος γαρ ανεμιστηρακια πηρα 4 60 http://www.plaisio.gr/Computers/Tuni...0mm-L-XR1R.htm αλλα δε νομιζω να καλυψουν κανω λαθος?Μηπως να στριμωξω και 2 80 απο πανω η θα υπαρχει προβλημα με την συνδεσμολογια και το τροφοδοτικο η δεν εχει σημασια??
Η να παρω αλλα 2 ιδια??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-11, 14:50
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παρηγγειλα και αλλα 2 και πλεον ειμαι στα 6 60αρια και μια τελευταια διευκρινηση να τα βαλω ολα να ριχνουν αερα? η να βαλω και 1 η 2 να βγαζουν αερα???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-11, 14:56
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω σε 135λτ εχω βαλει 3 8αρια. τα εχω ολα να βαρανε μεσα. αμα εχει απο καπου να βγαινει ο αερας // πχ τρυπα για καλωδια, ταιστρα// βαλτα ολα να βαρανε μεσα. ....γνωμη μου....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-11, 13:16
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω σε 135λτ εχω βαλει 3 8αρια. τα εχω ολα να βαρανε μεσα. αμα εχει απο καπου να βγαινει ο αερας // πχ τρυπα για καλωδια, ταιστρα// βαλτα ολα να βαρανε μεσα. ....γνωμη μου....
Τα εβαλα και εγω να βαρανε ολα μεσα ειχες δικιο δεν εχει θεμα διαφευγει ευκολα ο αερας
Delta66 και klipitiklopos ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια και για τα thread κατασκευης και συνδεσμολογιας γιατι αλλιως δε τον γλυτωναμε τον πυροσβεστηρα και την κακαβια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια diy μαστορες GODLIGHT DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 01-02-11 22:41
τη βοηθεια σας arkoudoulis Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-01-11 22:49
Μια βοηθεια !!! gmavro Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 11-12-09 13:32
βοηθεια!!! mitsos1969 Φωτογραφίες μελών 1 21-03-09 09:42
ΑΡΧΗ!ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ dimitris 1962 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-10-08 00:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12117 seconds with 15 queries