Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-14, 12:41
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θάναι λίγο υπερβολή αυτό που κάνεις; Έχεις 55 λίτρα ενυδρειο και αλλάζεις όλο το νερό κάθε μέρα;
Οταν το καθε χρυσοψαρο θελει περιπου 40-50 λιτρα,για 3 χρυσοψαρα τα 55 λιτρα ειναι μεγαλη ιχθυοφορτιση,οι τακτικες μεγαλες αλλαγες υποχρεωτικες.
Το γραφει αλλωστε στο ξεκινημα του ποστ του ο Τακης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-14, 13:01
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν το καθε χρυσοψαρο θελει περιπου 40-50 λιτρα,για 3 χρυσοψαρα τα 55 λιτρα ειναι μεγαλη ιχθυοφορτιση,οι τακτικες μεγαλες αλλαγες υποχρεωτικες.
Το γραφει αλλωστε στο ξεκινημα του ποστ του ο Τακης.
¶λλο θέμα τα 3 χρυσόψαρα στα 55 λίτρα. Εγω ρωτάω αν ειναι καλο για τη βιολογία του ενυδρειου μας και κατα συνέπεια για τη σωστή λειτουργία του, η αλλαγή όλου του νερού κάθε μέρα. Φαντάσου οτι 2 φορες την ημερα αλλάζει σχεδόν το 90% του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-14, 13:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλο θέμα τα 3 χρυσόψαρα στα 55 λίτρα. Εγω ρωτάω αν ειναι καλο για τη βιολογία του ενυδρειου μας και κατα συνέπεια για τη σωστή λειτουργία του, η αλλαγή όλου του νερού κάθε μέρα. Φαντάσου οτι 2 φορες την ημερα αλλάζει σχεδόν το 90% του νερού.
Η βιολογία όπως φαίνεται δεν επηρεάζεται από τις αλλαγές νερού, μη ξεχνάμε πως πολύ λίγα βακτήρια βρίσκονται στη στήλη του νερού, τα περισσότερα βρίσκονται στο βιολογικό υλικό του φίλτρου και πάρα πολλά επίσης στο βυθό. Μη ξεχνάμε επίσης με πιο τρόπο γίνεται η αλλαγή του νερού. Το νερό πρέπει να έχει ίδιες παράμετρες με του ενυδρείου και να γίνεται αργά. Στις αλλαγές που ανάφερα πριν, όταν η αντλία βγάλει 10-15 , ανοίγω την αντλία που βάζει, για λίγο τις έχω για λίγο έτσι, το φρέσκο νερό έχει θερμοκρασία το πού 1 βαθμό χαμηλότερη από του ενυδρείου, με το τρόπο αυτό η θερμοκρασία μειώνεται ομαλά, κλείνω την αντλία εισόδου και η αντλία εξόδου συνεχίζει να βγάζει, όταν λείπουν περίπου 30 λίτρα από το ενυδρείο ξανά ανοίγω την εισόδου και μετά από λίγο κλείνω και την εξόδου, έτσι μπορεί να καταναλώσω και το 100% του νερού του ενυδρείου. Τώρα το καλοκαίρι που οι γλάστρες καταναλώνουν περίπου 80-100 λίτρα νερό την ημέρα, προτιμώ να βάζω το φρέσκο νερό στα ψάρια μου, και να ποτίζω με τα νερά των ενυδρείων. Επίσης στο καινούριο 250αρι ενυδρείο που ετοιμάζω , έχω προβλέψει να προσθέτω αυτόματα, καθημερινά περίπου 50 λίτρα φρέσκο νερό.
Επίσης να πω πως στο χρυσοψαράδικο με τις καθημερινές αλλαγές έχω αμελητεά άλγη, και ας είναι το ενυδρείο στη ταράτσα με έντονο φωτισμό.
Συμπέρασμα, οι τακτικές αλλαγές φαίνεται πως μόνο καλό κάνουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-14, 19:15
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι λίγο υπερβολή αυτό που κάνεις; Έχεις 55 λίτρα ενυδρειο και αλλάζεις όλο το νερό κάθε μέρα;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλο θέμα τα 3 χρυσόψαρα στα 55 λίτρα. Εγω ρωτάω αν ειναι καλο για τη βιολογία του ενυδρειου μας και κατα συνέπεια για τη σωστή λειτουργία του, η αλλαγή όλου του νερού κάθε μέρα. Φαντάσου οτι 2 φορες την ημερα αλλάζει σχεδόν το 90% του νερού.
Μα δεν ειναι αλλο θεμα, ειναι η βασικη αιτια που αναγκαζεται να κανει μεγαλη αλλαγη νερου και οχι τη καθυερομενη του 30%.
Αν ολα πηγαιναν καλα θα εκανε 30%,επειδη εντοπισε εξαρση στις μετρησεις του αναγκαστηκε να υπερβει το 30% και να κανει πλεον 90%.
Αρα λοιπον δεν μιλαμε για υπερβολη οπως ρωτας αλλα για μια αναγκαστικη ρουτινα αφηνοντας σαν 2η προτεραιότητα την απειροελαχιστη ζημια στη βιολογια.
Για τη επιροη στη βιολογια το καλυψε ηδη ο Τακης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγή νερού Vasiliss Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-11-12 16:49
Αλλαγή νερού. magman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 28-01-11 21:45
Αλλαγή νερού george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-08-10 21:18
Αλλαγή νερού και ΝΟ3 magman Αρχάριοι γλυκού νερού 6 09-08-10 14:56
R/O & Αλλαγή νερού silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-09-05 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04027 seconds with 14 queries