Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-12, 18:43
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Σκότωσα 10 ψάρια....

Στην καθιερωμένη κι εντός ρουτίνας 15νθήμερης αλλαγής του νερού στο ενυδρείο μου κάτι έκανα λάθος και μετά από 1 περίπου ώρα άρχισαν τα παρατράγουδα.

Είμαι ένα χρόνο στο χόμπι κι έχω διαβάσει αρκετά. Έχω κατανοήσει απόλυτα τον κύκλο του αζώτου και γενικότερα τη χημεία του νερού στα ενυδρεία. Το ενυδρείο μου είναι 260 λίτρα (240 καθαρά), φίλτρανση από fluval G3, οι τιμές των μετρήσεών μου είσαι εντός ορίων και πρόσφατα μάλιστα πήρα τα τεστ της API για GH & KH. Από καιρό ήθελα να κάνω μια παρουσίαση αλλά με πρόλαβαν οι εξελίξεις. Να πω με λίγα λόγια ότι είναι κοινωνικό φυτεμένο, με ζωοτόκα (molly guppy, ξιφοφόρους) ένα κοπαδάκι από 25 corydoras, apple snails και 4 pleco.
Εδώ και μερικούς μήνες έχει εμφανιστεί bba άλγη και καθαρά για λόγους αισθητικούς αποφάσισα απ' όλες τις μεθόδους καταπολέμησης που διάβασα, ν' ακολουθήσω τη μέθοδο με το οξυζενέ. Για να είμαι σίγουρος για την περιεκτικότητα του διαλύματος πήρα από φίλη φαρμακοποιό διάλυμα ΠΕΡΙΝΤΡΟΛ 35% για να φτιάξω μόνος μου το οξυζενέ. Στην προηγούμενη λοιπόν αλλαγή του νερού έριξα τοπικά στα φύλλα που είχαν άλγη περίπου 200 ml οξυζενέ 15%. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν ν' αδειάσω όσο νερό αδειάζω πάντα (περίπου 2/5 του συνολικού όγκου), να ρίξω το οξυζενέ και παράλληλα να γεμίζω πάλι το ενυδρείο με αργούς ρυθμούς. Η θερμοκρασία κατά την αλλαγή είναι περίπου 25 βαθμοί κελσίου +-1 βαθμό. Η μέθοδος είχε επιτυχία αφού η άλγη σχεδόν εξαφανίστηκε αφήνοντας μόνο μερικά στίγματα εδώ κι εκεί.
Έτσι λοιπόν σήμερα επανέλαβα τη διαδικασία ακριβώς όπως την προηγούμενη φορά. Έφτιαξα οξυζενέ, άδειασα το ενυδρείο, έριξα το διάλυμα όπου υπήρχε άλγη και παράλληλα γέμιζα το ενυδρείο. Η αεραντλία δούλευε στο φούλ όπως σε κάθε αλλαγή που κάνω και η θερμοκρασία ήταν στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα με της προηγούμενης αλλαγής.

Το αποτέλεσμα αποκαρδιωτικό. Μετά από μία περίπου ώρα μερικά ψάρια άρχισαν να έχουν παράξενη συμπεριφορά (περνάω πάρα πολλές ώρες όταν μπορώ μπροστά από το ενυδρείο και ξέρω όλα μου τα ψάρια, ακόμα και τον τρόπο που κολυμπούν). Για να μη σας κουράζω "έφυγαν" όλοι οι πλεκόστομοι ακόμα και οι 2 μεγάλοι που είχαν φτάσει στα 10 εκατοστά μήκος, 1 γκάπυ, 3 μεγάλα μόλυ, 2 κορύντορας αλμπινάκια και δυστυχώς έχω την αίσθηση ότι μέχρι αύριο το πρωί θα έχουν φύγει και άλλα.
Τι σκατά πήγε λάθος και σκότωσα τα ψαράκια μου????
Είμαι να σκάσω, δεν θέλω να μου μιλάει κανένας. Κάθομαι και κοιτάω το ενυδρείο και με παίρνουν τα ζουμιά.
Επίσης να πω ότι στο ενυδρείο υπάρχουν και πολλά μικρά τα οποία δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί από την όλη διαδικασία.
Τα νεκρά ψαράκια δείχνουν να έχουν σκάσει.

Τι μπορεί να συνέβη?? Υπάρχει περίπτωση να δέσμευσε όλο το οξυγόνο το οξυζενέ???? (δεν ξέρω καν αν αν αυτό είναι εφικτό) ή όπως έριχνα στα σημεία με την άλγη ανέπνευσαν οξυζενέ και πάνε????
Όπου διάβασα για την μέθοδο του οξυζενέ έλεγαν ότι δεν επηρεάζει τη χημεία του νερού.

ΒΟΗΘΗΣΤΕ παρακαλώ οι γνώστες.

Υ.Γ.
Μετά το συμβάν έγινε ακόμα μια αλλαγή νερού (μικρότερη αυτή τη φορά) και η αεραντλία συνεχίζει να δουλεύει μέχρι και τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-12, 18:58
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καταρχην, ελπιζω ολα απο δω και περα να σου πανε καλυτερα.

μετρησεις εκανες μετα την αλλαγη του νερου και πριν το συμβαν? και με τι κανεις τις σημαντικες μετρησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-12, 19:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Περιντρολ για οξυζενε?
Περιντρολ χρησιμοποιω για να αποχαλκωνω πλακετες (σε χρονο dt διαλυει το χαλκο) και υποθετω πως περισσοτερο σα νιτρικο οξυ συμπεριφερεται (αφου σε συνδυασμο με υδροχλωρικο οξυ λυωνεις χρυσο, οπως συμβαινει με το βασιλικο υδωρ που ειναι νιτρικο με υδροχλωρικο) παρα σαν οξυζενε...
Τωρα βεβαια ψαχνοντας διαβαζω σε μερικες πηγες πως το περιντρολ ειναι κατι σα "συμπηκνωμενο" οξυζενε, αλλα οπως και να χει δε θα εβαζα τετοιο πραγμα στο ενυδρειο ουτε για απολυμανση.
Οι χημικοι μας ισως μπορουν να πουν κατι παραπανω.
Με κανονικο οξυζενε παντως δεν εχει αναφερθει προβλημα, αφου νερο ειναι υσιαστικα...
-------------------------
ψαχνοντας το περισσοτερο βλεπω καποιοι γραφουν πως το περιντρολ ειναι παραγωγο του οξυζενε ανω αλλοι πως ειναι συμπηκνωμενο οξυζενε... οπως και να χει αυτο που γνωριζω εκ πειρας ειναι πως ειναι καυστικοτατο και αμεσα οξειδωτικο. Δεν νομιζω πως ηταν καλη η ιδεα να το φτιαξεις μονος σου, εκτος κι αν εχεις καπου καποιες εγγυρες οδηγιες εργαστηριου η χημικου.
Στα χημικα πουλανε περιντρολ αλλα πουλανε και οξυζενε, αυτο με κανει να βλεπω ακομα με μεγαλυτερη δυσπηστια το γεγονος να ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα και να θελει απλα αραιωση με νερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-08-12 στις 19:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-12, 19:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έριξες πάρα μα πάρα πολύ οξυζενέ και υποψιάζομαι ότι τα έκαψες. Ασφαλής δόση (την οποία και χρησιμοποιώ) είναι 1ml/γαλόνι με 3% διάλυμμα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-12, 19:56
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Και μενα αυτη η δοση οξυζενε μου φαινεται πολυ ψηλή.
Οποιο και ναναι το αιτιο με τόσο δραματική εικόνα εγώ θα εκανα τα εξής:
-μια γενναία αλλαγή νερου με αυξημένη δόση αντιχλωρίου τωρα το βραδυ
-επαναληψη αυριο το πρωί αν υπάρξει και άλλος θάνατος
-αν είχα σφουγγάρια στο φίλτρο, ξεπλυμα των σφουγγαριων με φρεσκο νερο με αντιχλωριο, μηπως εχουν κατακρατήσει καποιο τοξικό
-αεραντλία στο φουλ.

Ελπίζω να σωθουν τα υπολοιπα ψαρακια σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-12, 20:22
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Όλα τα φαρμακεία χρησιμοποιούν περιντρόλ για να φτιάξουν οξυζενέ. Ναι το οξυζενέ που αγοράζετε από τα φαρμακεία επειδή είναι πολύ ασταθές πρέπει για να είναι δραστικό να είναι "φρέσκο" δηλ φτιαγμένο το πολύ 1 εβδομάδα πρίν και η συνηθισμένη περιεκτικότητα είναι 10% δηλ στα 200ml νερού βάζουν 20 ml περιντρολ.
Ναι κι εμένα την ίδια αίσθηση μου έδωσαν οι ξαφνικοί θάνατοι ότι δλδ τα ψαράκια "κάηκαν" με κάποιο τρόπο, πάντως νομίζω ότι εδώ μέσα διάβασα για διάλυμα 10 - 15 %. Τες πα έμαθα μάλλον με τον δύσκολο τρόπο κι να είστε σίγουροι ότι αν ήξερα από πριν την έκβαση της ιστορίας θ' άφηνα την άλγη να οργιάσει. Έχασα ψάρια που τα είχα σχεδόν 1 χρόνο και τα καμάρωνα. Ειδικά ο "γουρούνης" ο πλέκο έπαιρνε την ταμπλέτα άλγης από το χέρι μου.
Έσκασα σας λέω!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην, ελπιζω ολα απο δω και περα να σου πανε καλυτερα.

μετρησεις εκανες μετα την αλλαγη του νερου και πριν το συμβαν? και με τι κανεις τις σημαντικες μετρησεις?
Όλες οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της API. Οι μετρήσεις πριν την αλλαγή έδειξαν ότι και η ηλεκτρική αγωγιμότητα που κάνει αυτόματα το φίλτρο, ότι δηλ ήρθε ο καιρός της αλλαγής νερού. Ρουτίνα που εφαρμόζω 1 χρόνο τώρα με απόκλιση το πολύ μια εβδομάδα αν δεν έχω τον χρόνο για μια σωστή αλλαγή.
Και μετά την αλλαγή αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη αλλά και PH, όλα φυσιολογικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 04-08-12 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-12, 20:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

φιλε συληπητηρια, αλλα δεν το κανες επιτηδες.
Προσωπικα εχοντας επιγνωση του πως δρα το περιντρολ στα μεταλλα αλλα και στα χερια χωρις γαντια δε θα εκανα τετοιες μιξεις εκτος κι αν διαβαζα καποιο tutorial απο καποιο χημικο (μπορει βρε παιδι μου να θελει απεσταγμενο νερο η ειδικη θερμοκρασια, η ανακατεμα με αναδευτηρι η οτιδηποτε τεσπα που δεν μπορω να φανταστω) και γενικα οτιδηποτε χημικο αγοραζω προτιμω να το αγοραζω απο τα χημικα κι οχι απο φαρμακεια η αλλα μαγαζια λιανικου εμποριου γιατι νοιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια οτι αυτο που θα παρω θα ειναι και σωστο κι οχι νοθευμενο η αλλοιωμενο η οτιδηποτε τεσπα.
Προσωπικα εντελως διαισθητικα εχω την εντυπωση πως ακομα κι αν το περιντρολ ειναι η βαση του οξυζενε, ισως δε διαλυθηκε σωστα, μπορει βεβαια να κανω και λαθος, απλα στο μυαλο μου το εχω καταταξει στα μετριως επικινδυνα προς επικινδυνα καυστικα και οξειδωτικα χημικα (εφαμιλο με την καυστικη σοδα). Βεβαια αυτο που αγοραζω ειναι απο χημικα οποτε ειναι καθαρο, αν το πηρες απο φαρμακειο φανταζομαι θα ειναι πολυ πιο ηπιο, αλλα και παλι...

Οπως και να χει, οτι κι αν ηταν θελει ισως κι αλλη αλλαγη νερου για ασφαλεια. Το ενισχυμενο αντιχλωριο που υπωθηκε δε νομιζω να χρειαζεται, μαλλον σε αυτη τη φαση οσο γινεται λιγοτερα χημικα τοσο το καλυτερο μην εχεις κι αλλες εκπληξεις απο αντιδρασεις (αν εχεις προετοιμασμενο νερο μη ριξεις καθολου αντιχλωρια, αν βαζεις απο βρυση θα ελεγα βαλε μια μικροτερη ποσοσοτητα απ οσο συνηθως γιατι δεν ξερουμε τι αντιδρασεις μπορει να εχει με τον οξυζενε). Ετσι κι αλλιως δεν εχεις να αντιμετωπισεις χλωριο η αμμωνια που υποτειθεται πως μερικα δεσμευουν αλλα υπεροξειγωνομενο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-08-12, 20:40
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε συληπητηρια, αλλα δεν το κανες επιτηδες.
Προσωπικα εχοντας επιγνωση του πως δρα το περιντρολ στα μεταλλα αλλα και στα χερια χωρις γαντια δε θα εκανα τετοιες μιξεις εκτος κι αν διαβαζα καποιο tutorial απο καποιο χημικο (μπορει βρε παιδι μου να θελει απεσταγμενο νερο η ειδικη θερμοκρασια, η ανακατεμα με αναδευτηρι η οτιδηποτε τεσπα που δεν μπορω να φανταστω) και γενικα οτιδηποτε χημικο αγοραζω προτιμω να το αγοραζω απο τα χημικα κι οχι απο φαρμακεια η αλλα μαγαζια λιανικου εμποριου γιατι νοιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια οτι αυτο που θα παρω θα ειναι και σωστο κι οχι νοθευμενο η αλλοιωμενο η οτιδηποτε τεσπα.
Προσωπικα εντελως διαισθητικα εχω την εντυπωση πως ακομα κι αν το περιντρολ ειναι η βαση του οξυζενε, ισως δε διαλυθηκε σωστα, μπορει βεβαια να κανω και λαθος, απλα στο μυαλο μου το εχω καταταξει στα μετριως επικινδυνα προς επικινδυνα καυστικα και οξειδωτικα χημικα (εφαμιλο με την καυστικη σοδα). Βεβαια αυτο που αγοραζω ειναι απο χημικα οποτε ειναι καθαρο, αν το πηρες απο φαρμακειο φανταζομαι θα ειναι πολυ πιο ηπιο, αλλα και παλι...

Οπως και να χει, οτι κι αν ηταν θελει ισως κι αλλη αλλαγη νερου για ασφαλεια. Το ενισχυμενο αντιχλωριο που υπωθηκε δε νομιζω να χρειαζεται, μαλλον σε αυτη τη φαση οσο γινεται λιγοτερα χημικα τοσο το καλυτερο μην εχεις κι αλλες εκπληξεις απο αντιδρασεις (αν εχεις προετοιμασμενο νερο μη ριξεις καθολου αντιχλωρια, αν βαζεις απο βρυση θα ελεγα βαλε μια μικροτερη ποσοσοτητα απ οσο συνηθως γιατι δεν ξερουμε τι αντιδρασεις μπορει να εχει με τον οξυζενε). Ετσι κι αλλιως δεν εχεις να αντιμετωπισεις χλωριο η αμμωνια που υποτειθεται πως μερικα δεσμευουν αλλα υπεροξειγωνομενο νερο.
Της δουλειάς είμαι (Μηχανικός Η/Υ) και ο κουμπάρος μου Ηλεκτρονικός, οπότε το περιντρόλ το έχω χρησιμοποιήσει με τα κιλά όταν θέλω να κάνω αποχάλκωση σε εκτυπωμένη πλακέτα. Όμως δεν το πήρα από μαγαζί με χημικά αλλά από φαρμακείο που έχει φίλη, είναι διάλυμα 35% και μαζί φτιάξαμε διάλυμα οξυζενέ για το ράφι της, έτσι για να μάθω τη διαδικασία. Είναι όπως αν πήγαινα να πάρω οξυζενέ από το φαρμακείο, αλλά το έφτιαξα σπίτι για να είναι πιό φρέσκο.
Η μ@λ@κί@ έγινε όμως και την πλήρωσαν τα ψαράκια.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-08-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, καταλαβαινω πως οταν χανεις ενα ψαρι οπως ο πλεκο ειναι εντελως διαφορετικο απο το να χανεις ενα κοπαδοψαρο και ειναι σοβαρη απωλεια, (ως προς τη ζωη ειναι το ιδιο βεβαια αλλα οπως και να χει δε μπορουμε να μη μεροληπτουμε σε αυτο το θεμα αφου τα ψαρια με χαρακτηρα γινονται κανονικα πετς) αλλα οπως και να χει -δεν αλλαζει βεβαια την κατασταση αλλα ετσι ειναι- εσυ τουλαχιστο δεν το εκανες για το κακο τους αλλα με την εντυπωση οτι χρησιμοποιεις κατι ακινδυνο.
Κι εγω ειχα ξεπαστρεψει αλγη με οξυζενε (με συριγκες βεβαια οχι με τον τονο) και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.
Αυτο που με προβληματιζει παντως ειναι πως απ οτι θυμαμαι ο Καλογεροπουλος εκτος απο περιντρολ εχει και καθαρο οξυζενε, οποτε μηπως τελικα υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο? (μηπως στην τελικη βρε αδερφε οι φαρμακοποιοι δεν το κανουν σωστα, το αποκλειουμε εντελως? ) αυτη την απορια μπορει να μας τη λυσει ενας χημικος μονο η ο ιδιος ο Καλογεροπουλος (η καποιο αλλο μαγαζι με χημικα που ο ιδιοκτητης του να εχει σχεση και να μην ειναι μονο εμπορος) μεθαυριο που ανοιγει.
Παντως αφου λες εχεις κανει αποχαλκωσεις γνωριζεις τη δυναμη του περιντρολ, η αντιδραση στο χαλκο ειναι απειρες φορες ισχυροτερη απο τον τετραχλωριουχο σιδηρο. Πως δε σκεφτηκες την καυστικοτητα του? (δε στο λεω για να σε κανω να νοιωσεις ασχημα αλλα πραγματικα πως δεν το σκεφτηκες? )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-12, 19:47
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, καταλαβαινω πως οταν χανεις ενα ψαρι οπως ο πλεκο ειναι εντελως διαφορετικο απο το να χανεις ενα κοπαδοψαρο και ειναι σοβαρη απωλεια, (ως προς τη ζωη ειναι το ιδιο βεβαια αλλα οπως και να χει δε μπορουμε να μη μεροληπτουμε σε αυτο το θεμα αφου τα ψαρια με χαρακτηρα γινονται κανονικα πετς) αλλα οπως και να χει -δεν αλλαζει βεβαια την κατασταση αλλα ετσι ειναι- εσυ τουλαχιστο δεν το εκανες για το κακο τους αλλα με την εντυπωση οτι χρησιμοποιεις κατι ακινδυνο.
Κι εγω ειχα ξεπαστρεψει αλγη με οξυζενε (με συριγκες βεβαια οχι με τον τονο) και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.
Αυτο που με προβληματιζει παντως ειναι πως απ οτι θυμαμαι ο Καλογεροπουλος εκτος απο περιντρολ εχει και καθαρο οξυζενε, οποτε μηπως τελικα υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο? (μηπως στην τελικη βρε αδερφε οι φαρμακοποιοι δεν το κανουν σωστα, το αποκλειουμε εντελως? ) αυτη την απορια μπορει να μας τη λυσει ενας χημικος μονο η ο ιδιος ο Καλογεροπουλος (η καποιο αλλο μαγαζι με χημικα που ο ιδιοκτητης του να εχει σχεση και να μην ειναι μονο εμπορος) μεθαυριο που ανοιγει.
Παντως αφου λες εχεις κανει αποχαλκωσεις γνωριζεις τη δυναμη του περιντρολ, η αντιδραση στο χαλκο ειναι απειρες φορες ισχυροτερη απο τον τετραχλωριουχο σιδηρο. Πως δε σκεφτηκες την καυστικοτητα του? (δε στο λεω για να σε κανω να νοιωσεις ασχημα αλλα πραγματικα πως δεν το σκεφτηκες? )
Το φαρμακευτικό περιντρόλ είναι διάλυμα 35% το οποίο και αραίωσα με 85% νερό. Τι να πω φαντάστηκα ότι έχω υποβιβάσει κατά πολύ την "δύναμή του". Βέβαια παίζει και η περίπτωση τα "παλιόψαρα" από την λαιμαργία τους και την περιέργειά τους να ήταν ακριβώς εκεί που χτύπαγα με το οξυζενέ είτε γιατί νόμισαν ότι είναι φαγητό είτε από απλή περιέργεια και να έγινε το κακό.

Ευχαριστώ όλους σας για την συμπαράσταση, προς γνώση και συμμόρφωση. Πάω στο ενυδρείο και δεν βλέπω τον "γουρούνη" και νομίζω πως είναι άδειο.
-------------------------
Τραγικός απολογισμός 15 χαμένα ψάρια συνολικά, (κορύντορας τα περισσότερα που έφυγαν σήμερα).
Οι μετρήσεις δείχνουν Αμμωνία 0,25 ppm. Έκανα άλλη μια αλλαγή νερού (1/3 του όγκου), 3πλή δόση αντιχλωρίου Prime, αεραντλία στο φούλ.

Δεν ξέρω - έχω τι άλλο να κάνω. Αν έχετε καμία ιδέα ευπρόσδεκτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 05-08-12 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-08-12, 20:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για καλό και για κακό βάλε άνθρακα και κάνε αύριο άλλη μια αλλαγή.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-12, 20:10
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

¶νθρακα δεν έχω, θα ξαναμετρήσω αύριο και αν δω αυξημένες τιμές σε Αμμωνία θα ξανακάνω αλλαγή, απλά φοβάμαι ότι με τόσες αλλαγές το στρες τους έχει χτυπήσει κόκκινο. Θα μου πεις καλύτερα στρεσαρισμένα και ζωντανά παρά αστρεσάριστα και νεκρά.

Γμτ καταδίκη μου, όλη μέρα σήμερα κολλημένος στο ενυδρείο και το μυαλό μου είναι μη δω σε κάποιο ψαράκι παράξενη συμπεριφορά που θα δηλώνει την αρχή του τέλους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-08-12, 19:39
iasonis Ο χρήστης iasonis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

κριμα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ψάρια ???? GiWrGoS198 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 07-09-11 11:52
Τι ψάρια έχω? panoskor Αναγνωρίσεις ειδών 4 04-09-11 20:46
Νεα ψάρια billos95 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 21-03-10 16:00
Σκότωσα τις γαριδούλες μου!!! candus Γλυκό νερό - Γενικά 9 07-11-07 14:25
Που ναι τα ψάρια οεο... Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-02-06 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06711 seconds with 15 queries