Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-04, 09:01
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο

Καλημερα σε όλους. Θέλω να κατασκευάσω θαλασσινό ενυδρείο και θέλω να μου στείλετε κάποιο σχέδιο ή να μου πείτε κάποια διεύθυνση που να μπορώ να βρω σχέδια. Διάβασα κάτι για κόντρες που βάζετε στα κρύσταλλα για να είναι πιο σταθερό το ενυδρείο. Πως τις χρησιμοποιείτε αυτές? Όποιος μπορεί ας μου στείλει κάποιο σχέδιο ή μια φωτογραφία για να μπορέσω να το προχωρήσω.Επίσης πρέπει να κάνω ένα καπάκι που να χωράει αρκετές λάμπες απ' ότι διαβασα. Η διάσταση του ενυδρείου που θέλω να φτιάξω είναι 100 * 40 * 40.


Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-04, 11:46
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αγαπητε χρηστο, δεν γινεται να κανεις 2 ποστ με το ιδιο θεμα.Τα ιδια εγραψες και εδω.
http://studio.aaquaria.com/board/vie...875&highlight=

ψαξε στην κατηγορια εξοπλισμος-τεχνολογια και θα βρεις εκει οτι χρειαζεσαι και αν υπαρχει οντως κατι επιπλεον ρωτησε το σε συνεχεια εκεινου του θεματος που εχει σχεση με τις αποριες και το θεμα σου.

Αν ψαξεις καλα θα δεις οτι σε καποιο θεμα δεν θυμαμαι πιο εχει γινει επισυναψη ενος pdf αρχειου το οποιο εχει σχεδον ολες τις οδηγιες και τα σχεδια που κυκλοφορουν στο ιντερνετ για κατασκευη ενυδρειου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-04, 15:14
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε mikenuke οντος υπαρχει το topic που ανεφερες ( http://studio.aaquaria.com/board/vie...F1%E5%E9%EF%F5 ) και υπαρχει και το σχετικο link με το pdf ( http://www.bellybean.com/~pave/vario..._aquariums.pdf ) αλλα ειναι νεκρο. Μηπως εσυ η καποιο αλλο μελλος του board εχει αυτο το αρχειο καθως κι εγω θελω να δοκιμασω να φτιαξω ενα ενυδρειο 120*50*60 και θα μου ηταν αρκετα χρησιμο.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-04, 19:41
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

τυχαινει να το εχω αλλα δεν μπορω να το ανεβασω λογω του οτι πιανει 350kb και δεν επιτρεπει πανω απο 150kb ο server του gab.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-04, 21:32
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

υστερα απο καταιγισμο ΠΜ για να μοιραστω το πολυτιμο! αρχειο αποφασισα να το ανεβασω στο site για να βοηθησω τους συναδελφους που εχουν αναγκη αλλα και να χτυπησει κοκκινα ο μετρητης των επισκεπτων μου!!!!

http://users.auth.gr/~mikenuke/gab/index.htm

κατεβαστε το οσο ειναι καιρος.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-04, 12:42
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε mikenuke το κατεβασα...φαινετε πολυ ενδιαφερον και ελπιζω να τα καταφερω να φτιαξω ενα ενυδρειο μονος μου...σε ευχαριστω πολυ για το αρχειο. BTW ωραιο site
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-04, 13:02
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cristos
Επίσης πρέπει να κάνω ένα καπάκι που να χωράει αρκετές λάμπες απ' ότι διαβασα. Η διάσταση του ενυδρείου που θέλω να φτιάξω είναι 100 * 40 * 40.
Στις διαστάσεις που αναφέρεις θα σου έρθει πιο φθηνά να αγοράσεις ένα έτοιμο 100*40*50 από το να το φτιάξεις εσύ.Ειδικά το καπάκι θα είναι έτοιμο οπότε δεν υπάρχει λόγος ιδιοκατασκευής. Πάντως ξεκινάς περίεργα και αμφιβάλω για τη τελική επιτυχία του έργου σου.
Πρώτον το κόστος του ενυδρείου όπως και του αλατιού που αναφέρεις αλλού είναι μικρό ποσοστό του συνόλου. Πρέπει να ξανασκεφτείς τις προτεραιότητές σου και να φτιάξεις και ένα προυπολογισμό καθώς και ένα χρονοδιάγγραμα υλοποίησης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03852 seconds with 12 queries