Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-08-14, 19:47   #1
Αεραντλία και αερόπετρες
ΧΑΡΗΣ
Member
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος 07-08-14, 19:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετά από συμβουλή του πετσοπά, στο ενυδρείο μου 180 λίτρων και 3 φανσι χρυσόψαρα, έβαλα διπλή αεραντλία με δύο αερόπετρες. Η μία διαμέτρου 8 εκατοστών και η άλλη 4 εκατοστά. Σωστή η συμβουλή του πετσοπά;

Δείτε και την φωτο... έτσι σας κρέμονται κι εσάς τα λάστιχα ή υπάρχει κάποιος τρόπος για "συγύρισμα";

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...2020.33.36.jpg
Εμφανίσεις: 8052
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-14, 19:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπως θελεις τις βαζεις τις εξοδους, κανονας δεν υπαρχει. Αρκει να μην ενοχλει τα ψαρια (που δε νομιζω να συμβει). Υπαρχουν και καποιες βεντουζες με υποδοχη για σωληνακι αεραντλιας, οπου μπορεις να τα εχεις πιο ομορφα.

Προσωπικα δε θεωρω απαραιτητη την αεραντλια σε μονιμη βαση, αν υπαρχει επαρκης αναταραξη τηε επιφανειας απο το φιλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-14, 21:27
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

+1000 πεταμενα λεφτα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-14, 21:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πεταμενα λεφτα δεν ειναι, σε εκτακτες περιπτωσεις μπορει να φανει πολυ χρησιμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-14, 23:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι θερμοκρασια εχει το νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-14, 12:57
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν ειναι πεταμενα λεφτα!
αν εχεις υψηλη θερμοκρασια ,καλα εκανες και την εβαλες.
οπως και να χει , κακο δεν θα κανει..
αν εχεις δυνατη κυκλοφορια, απλα δεν ειναι απαραιτητη.
Βαλε και κανενα φυτο βρε αδερφε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-14, 18:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και φυσικα, μια αεραντλια μπαταριας (κοστος το πολυ 10 ευρω), ειναι καλο να υπαρχει, κυριως σε περιπτωση διακοπης ρευματος τωρα το καλοκαιρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-08-14, 19:17
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία του νερού τώρα το καλοκαίρι είναι στους 31 βαθμούς. Δεν έχω ανεμιστηράκια. Ο κύριος λόγος που ήθελα να βάλω αεραντλία είναι η ψηλή θερμοκρασία του νερού μου. Ερώτηση... για εξοικονόμηση ρεύματος, θεωρείτε σωστή τη σκέψη να βγάλω την αεραντλία όταν φθινοπωριάσει και η θερμοκρασία πέσει σε πιο φυσιολογικά επίπεδα; Και να την ξαναβάλω το καλοκαίρι.

Τώρα που έχει αρκετή οξυγόνωση το ενυδρείο, μπορώ να αφαιρέσω το γυριστό πλαστικό της εξόδου του φίλτρου; Παρ' όλο που προκαλεί ανατάραξη, θα ήθελα αν γίνεται να το αφαιρέσω γιατί δεν έχω καπάκι και πέφτουν πολλές σταγόνες στο πάτωμα και λερώνεται.

Κάτι άλλο... μου δημιουργήθηκε μια φοβία ότι κάποια μέρα που θα λείπω μπορεί να κουνηθεί το λάστιχο εξόδου του φίλτρου και να πέσει στο πάτωμα και να μου αδειάσει όλο το νερό του ενυδρείου στο σαλόνι. Είναι στερεωμένο σαν μανταλάκι πάνω στο ενυδρείο και με φοβίζει λίγο. Υπάρχει κάτι που κάνετε για περισσότερη σιγουριά ή είναι υπερβολικός ο φόβος μου;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-08-14, 19:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εφοσον δεν εχεις ψυξη, να λειτουργεις συνεχως την αεραντλια. Αλλα αυτο δεν ειναι λυση, δε σημαινει οτι λυθηκε το προβλημα το καλοκαιρι.

Αυτο με την εξοδο του φιλτρου δεν το καταλαβα καλα. Δεν ειναι σταθερη η εξοδος πανω στο φιλτρο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-08-14, 19:39
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=zO_3...ature=youtu.be

Το σωληνάκι που επαναφέρει το φιλτραρισμένο νερό πίσω στο ενυδρείο, είναι στερεωμένο στο τοίχωμα του ενυδρείου σαν μανταλάκι. Δηλαδή το τραβάς με τα δυο σου χέρια να ανοίξει λίγο και όταν το αφήσεις πάνω στο ενυδρείο σφίγγει πάνω του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-08-14, 19:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

A, Fluval ειναι. Δε βλεπω λογο ανησυχιας. Αρκετος κοσμος χρησιμοποιει τα συγκεκριμενα φιλτρα με αυτη την εξοδο, το εχω κανει και εγω στο παρελθον. Εκτος αν δεν το εχεις στερεωσει καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-08-14, 19:47
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ναι, Fluval 205

Δηλαδή όταν αρχίσει να χειμωνιάζει και η θερμοκρασία πέσει στους 26 βαθμούς να μην βγάλω την αεραντλία;

Κάτι άλλο... τις αερόπετρες κάθε πόσο να τις αλλάζω και να βάζω καινούριες;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-08-14, 19:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να τη βγαλεις, εχεις ηδη αρκετη αναταραξη με το φιλτρο, αλλα αφησε τη προς το παρον για καλο και για κακο. Πρεπει να παρεις την αποφαση να βαλεις κανενα ανεμιστηρακι με controller, παντως. Θα ησυχασεις και δεν θα ταλαιπωρουνται τα ψαρακια σου.

Οι αεροπετρες αν δεν μπουκωσουν, δεν υπαρχει λογος να τις αλλαξεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-08-14, 20:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από συμβουλή του πετσοπά, στο ενυδρείο μου 180 λίτρων και 3 φανσι χρυσόψαρα, έβαλα διπλή αεραντλία με δύο αερόπετρες. Η μία διαμέτρου 8 εκατοστών και η άλλη 4 εκατοστά. Σωστή η συμβουλή του πετσοπά;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασία του νερού τώρα το καλοκαίρι είναι στους 31 βαθμούς. Δεν έχω ανεμιστηράκια. Ο κύριος λόγος που ήθελα να βάλω αεραντλία είναι η ψηλή θερμοκρασία του νερού μου.
Σωστη η συμβουλη του πετσοπα, με τετοια θερμοκρασια στα χρυσοψαρα.

Σωστο κι αυτο ομως:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον δεν εχεις ψυξη, να λειτουργεις συνεχως την αεραντλια. Αλλα αυτο δεν ειναι λυση, δε σημαινει οτι λυθηκε το προβλημα το καλοκαιρι.

Ποσο κατεβηκε η θερμοκρασια με την αεραντλια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-08-14, 21:06
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία δεν κατέβηκε καθόλου με την προσθήκη της αεραντλίας.

Το επόμενο καλοκαίρι θα φροντίσω να φτιάξω καπάκι για να μπορέσω να βάλω ανεμιστηράκια.

Αυτό είναι κάτι που σίγουρα πρέπει να γίνει. Δυστυχώς λόγω της μηδενικής μου γνώσης περί φροντίδας χρυσόψαρων όταν μου τα έκαναν δώρο, δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με καπάκι + controller + ανεμιστηράκια γιατί ασχολούμουν με άλλα ποιο στοιχειώδη.

Για να καταλάβετε, μου τα έφεραν σε 15λιτρη γυάλα χωρίς φίλτρο και όταν άρχισα να διαβάζω το φόρουμ με έπιασε ένας μίνι πανικός.

Αμέσως πήρα μεταχειρισμένο 180λιτρο ενυδρείο και εξωτερικό φίλτρο. Και έμαθα και την διαδικασία στρωσίματος.

Δεν μετανοιώνω όμως. Πριν αποκτήσω χρυσόψαρα δεν είχα καμία συμπάθεια για αυτά αλλά τώρα είναι εντελώς διαφορετικά.

Η αμέσως επόμενη μου κίνηση είναι να μεριμνήσω από τώρα για θερμαντήρα για τον χειμώνα καθώς απ' ότι κατάλαβα όταν η θερμοκρασία πέσει στους 17 θα είναι μοιραίο.

Θα ανοίξω καινούριο θέμα για συμβουλές περί θερμαντήρα σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-08-14, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θερμαντηρας δεν χρειαζεται, αν δεν πεσει κατω απο 15C το χειμωνα και αν δεν υπαρχουν αποτομες μεταβολες θερμοκρασιας στο χωρο (εξ'ου και στο ενυδρειο).

Η θερμοκρασια ειναι μεγαλη για τα ψαρια.
Επλιζα να πεσει κανα βαθμο με την αεραντλια.
Βαλε τουλαχιστον ενα σχετικα μικρο και αδυναμο ανεμιστηρακι με μανταλακι να βαραει συνεχεια το νερο.
Αν ειναι αδυναμο το ανεμιστηρι θα ριξει ομαλα τη θερμοκρασια και οχι πολυ.
-------------------------
Παντως απο τη στιγμη που εχεις ανοιχτο το ενυδρειο, μπορεις να φτιαξεις μια ευκολη κατασκευη χωρις καπακια κλπ.
με ανεμιστηρακια PC σε αλουμινογωνιες
ή σε τρυπημενο πλεξιγκλας
Με ρυθμιζομενο (switcing) τροφοδοτικο (πολυπακ) 3-12V μπορεις να τα κανεις να φυσανε ισα ισα να κατεβαζουν 2 βαθμους να την περασουν τα ψαρια, μεχρι να ερθει το controller.



__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-08-14 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-14, 14:07
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Αυτά τα ανεμιστηράκια του υπολογιστή πως τροφοδοντούνται με ρεύμα; Υπάρχει κάποιο link που περιγράφει τι πρέπει να κάνω;

Τον χειμώνα όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος θα είναι στους 10 βαθμούς, δεν θα είναι και η θερμοκρασία του νερού γύρω στους 10; Ίσως μπερδεύομαι γιατί συγκρίνω με τώρα το καλοκαίρι που η θερμοκρασία του νερού είναι ακριβώς η ίδια με αυτήν του περιβάλλοντος.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-14, 16:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα ανεμιστηράκια του υπολογιστή πως τροφοδοντούνται με ρεύμα; Υπάρχει κάποιο link που περιγράφει τι πρέπει να κάνω;
Εινα πολυ απλο.
Τα ανεμιστηρια εχουν κατι καλωδιακια.
Δυο χρειαζονται.
Tα Konig που χρησιμοποιω εγω εχουν τρια, κοκκινο μαυρο κιτρινο.
Το κιτρινο δεν χρειαζεται (ειναι για συνδεση με PC) και το κοβω συριζα, οπως και κοβω και το ασπρο βισματακι.

Το μαυρο και το κοκκινο τα ξεγυμνωνω και τα συνδεω στα επισης ξεγυγνωμενα καλωδια του τροφοδοτικου (αφου εχω κοψει κι αυτουνου το βισματακι του).
Αν χρειαστει, βαζω και επεκταση καλωδιου, χυμα καλωδιο, αν δεν φτανει το καλωδιο του τροφοδοτικου στο ανεμιστηρακι ενυδρειο.
Αν δεν δουλεψει, αλλαζω πολικοτητα, ειτε αν εχει διακοπτη γυριζοντας τον, ειτε συνδεοντας αναποδα τα καλωδια. (δεν προκειται να καει αν συνδεθει αναποδα - απλα δεν λειτουργει)
Με τη ρυθμιση των βολτ (3-12) ρυθμιζω ποσο γρηγορα να γυριζουν οι ελικες.

ΥΓ το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι ac/dc, input 230V output 3-12V και διπλασια αμπερ απο το συνολο των ανεμιστηρων (για ασφαλεια και για να μη ζεσταινεται πολυ και καει).
Πχ αν το καθε ανεμιστηρι ειναι 110mA (μιλιαμπερ) και εχουμε 4 ανεμιστηρια, 4χ110 =440mA, τοτε ενα τροφοδοτικο 800mA εως 1Α (ή και παραπανω) ειναι ΟΚ.



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον χειμώνα όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος θα είναι στους 10 βαθμούς, δεν θα είναι και η θερμοκρασία του νερού γύρω στους 10; Ίσως μπερδεύομαι γιατί συγκρίνω με τώρα το καλοκαίρι που η θερμοκρασία του νερού είναι ακριβώς η ίδια με αυτήν του περιβάλλοντος.
Εχεις τοσο χαμηλη θερμοκρασια (10C) μεσα στο δωματιο?
Εκει γυρω παει και του ενυδρειου.
Αλλα τα χρυσοψαρα ζουν σε χαμηλες θερμοκρασιες.
Ειναι ψαρια κρυου νερου (γιαυτο θελουν και ψυξη το καλοκαιρι)
Επιζουν σε 0-35, αλλα στα ακρα ζοριζονται ή δημιουγουνται διαφορα προβληματα.
Οι ιδανικες θερμοκρασιες :
Παράθεση:
Θερμοκρασια (στο ενυδρειο) 5-28C (αναλογα την εποχη του ετους)
Για τα fancy λιγο πιο περιορισμενες οι θερμοκρασιες (15-28C)
Απαιτειται αποφυγη αποτομων μεταβολων των παραμετρων.
Πιο πολυ πρεπει να προσεξεις να μη μεταβαλεται αποτομα η θερμοκρασια, πχ πανω απο 3-4C μεσα στο 24ωρο (ιδως οχι προς τα πανω) και οχι πανω απο 2C κατα την αλλαγη νερου (ιδιως προς τα πανω καθολου αν ειναι δυνατον)
Ολες τις πληροφοριες θα τις βρεις εδω
Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-08-14 στις 16:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-08-14, 00:05
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Μια ερώτηση για τα ανεμιστηρακια, μήπως. Θα ήταν καλύτερο. Το ένα να φυσάει. Και το άλλο να ρουφάει, δηλαδή να το τοποθετήσουμε ανάποδα; Και κάτι άλλο ποιο ειναι το μέγιστο που μπορώ να βάλω στο ανουμπιας 1200 που έχω εγώ;σκεφτομαι να κοψω πλεξι γκλας στις διαστασεις το πισω καπακιου και να το αλλαζω καλοκαιρι χειμωνα..
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-08-14, 10:20
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση για τα ανεμιστηρακια, μήπως. Θα ήταν καλύτερο. Το ένα να φυσάει. Και το άλλο να ρουφάει, δηλαδή να το τοποθετήσουμε ανάποδα; Και κάτι άλλο ποιο ειναι το μέγιστο που μπορώ να βάλω στο ανουμπιας 1200 που έχω εγώ;σκεφτομαι να κοψω πλεξι γκλας στις διαστασεις το πισω καπακιου και να το αλλαζω καλοκαιρι χειμωνα..
Αν εχεις καπακι καλο ειναι να βαλεις ενα να διωχνει τον αερα απο το ενυδρειο (αναποδα).
Αν ειναι ανοιχτο το ενυδρειο , νομιζω δεν χρειαζεται..
Για σενα στο ενυδρειο σου και για Θεσσαλονικη νομιζω πως με 3 12ρια εισαι κομπλε.
Αν τα βαλεις στο καπακι , βαλε ενα αναποδα.
αν το κανεις με πλεξι και αφαιρεις το καπακι το καλοκαιρι , μπορεις να τα βαλεις και τα 3 να χτυπανε στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-08-14, 11:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση για τα ανεμιστηρακια, μήπως. Θα ήταν καλύτερο. Το ένα να φυσάει. Και το άλλο να ρουφάει, δηλαδή να το τοποθετήσουμε ανάποδα; Και κάτι άλλο ποιο ειναι το μέγιστο που μπορώ να βάλω στο ανουμπιας 1200 που έχω εγώ;σκεφτομαι να κοψω πλεξι γκλας στις διαστασεις το πισω καπακιου και να το αλλαζω καλοκαιρι χειμωνα..
Η δικη μου αποψη ειναι καταρχην μαλλον δεν θα φτασουν δυο ανεμιστηρια, αν το ενα ρουφαει αερα, αν πιασει καμια γερη ζεστη (μιλαω για 120αρια).

Αν εχει ανοιγματα το καπακι (πχ εξοδους πισω για σωληνες) και δεν κλεινει "αεροστεγως", μπορεις να βαλεις και τα δυο να χτυπανε στο νερο.
Εχω παρατηρησει σε δικα μου ενυδρεια, οτι αν εχουν ανοιγματα για σωληνες φιλτρου και ταυτοχρονα ανοιξω και το καπακι της ταιστρας, γινεται δουλεια.
Αλλιως ισως μπορεις να "δημιουργησεις" εσυ ανοιγματα.
Πχ να ανοιξεις το ενα φλαπ (αν δεν εχεις ειδος ζωντανων που εχει ακουστει να πηδανε απο το ενυδρειο, ή να το σκανε οπως καποια σαλιγκαρια), ή να κανεις μια επιπλεον τρυπα για ανεμιστηρα χωρις να βαλεις ομως εκει κατι.
Εχω παρατηρησει επισης οτι το ανεμιστηρακι που βγαζει εξω αερα, ακουγεται περισσοτερο ο θορυβος του.
Πρεπει φυσικα να προσεξεις το θεμα της ταιστρας με τα ανεμιστηρακια. Αν βαλεις τροφη στην ταιστρα, πρεπει να μπει χρονοδιακοπτης που να σταματαει τα ανεμιστηρια πριν ριξει φαι η ταιστρα, γιατι ενδεχεται αναλογα το ειδος της τροφης, να την πεταει ολη εξω απο το ενυδρειο.

Με δυο 120αρια (δυνατα οσο τα Konig) να φυσανε προς τα μεσα, μαλλον θα κανεις δουλεια.
Αν βαλεις τρια για σιγουρια, μπορεις αν δεις και "περισσευει" η δυναμη τους, να τα βαζεις να δουλευουνε και σε λιγοτερα βολτ (αν παρεις τροφοδοτικο πολλαπλης τασης εξοδου πχ 3-12V) και να ειναι και πιο αθορυβα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-08-14, 23:43
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Λοιπον στην πλατη υπαρχουν κενα οποτε αεριζεται λιγο μαζι με το μπροστινο απο τα δυο καπακια που εχω μονιμα ανοιχτο.
Τωρα το πισω καπακι λεω να το αντικαθιστω τους ζεστους μηνες με ενα των ιδιων διαστασεων πλεξι, το οποιο και θα τρυπησω για 3 αποτι λετε ανεμιστηρακια.Το ενα λοιπον να φυσαει και τα δυο να ρουφαν αερα.
Τα 120αρια που λετε ειναι βατ υποθετω αρα να εχω το νου μου μονο για τα Αμπερ του τροφοδοτικου,να σηκωνει τρια.
Ποσες ωρες λεμε γιατι στην ιδανικη θερμοκρασια δεν θα φτασει.
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-08-14, 02:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κια τα τρια να φυσανε στο νερο.

120mm διαμετρος.

Δεν υπαρχει στανταρ χρονος λειτουργιας, αλλα ουτε ειναι και δυσκολο να πιασει ιδανικη θερμοκρασια.
Χρειαζεται controler για να τα ανοιγοκλεινει και να κραταει σταθερη τη θερμοκρασια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-08-14, 15:07
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Τεχνικα χαρακτηριστικα που πρεπει να προσεξουμε;στροφες ,db?http://www.techstores.gr/product/285...ed-wing-120mm/
αυτο ειναι καλο;
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη saxlina : 14-08-14 στις 15:15 Αιτία: συμπληρωσα κατι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-08-14, 15:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεχνικα χαρακτηριστικα που πρεπει να προσεξουμε;στροφες ,db?
Πάρε αυτά και θα είσαι οκ
http://www.e-shop.gr/konig-fan-120mm-p-PER.809152
Δοκιμασμένα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-08-14, 19:40
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις τοσο χαμηλη θερμοκρασια (10C) μεσα στο δωματιο?
Εκει γυρω παει και του ενυδρειου.
Αλλα τα χρυσοψαρα ζουν σε χαμηλες θερμοκρασιες.
Ειναι ψαρια κρυου νερου (γιαυτο θελουν και ψυξη το καλοκαιρι)
Επιζουν σε 0-35, αλλα στα ακρα ζοριζονται ή δημιουγουνται διαφορα προβληματα.
Οι ιδανικες θερμοκρασιες :
Πιο πολυ πρεπει να προσεξεις να μη μεταβαλεται αποτομα η θερμοκρασια, πχ πανω απο 3-4C μεσα στο 24ωρο (ιδως οχι προς τα πανω) και οχι πανω απο 2C κατα την αλλαγη νερου (ιδιως προς τα πανω καθολου αν ειναι δυνατον)
Ολες τις πληροφοριες θα τις βρεις εδω
Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.

.
Η αλήθεια δεν ξέρω πόσο πάει η θερμοκρασία δωματίου τον χειμώνα, απλά υπέθεσα πως αν είναι έξω 10 βαθμοί θα είναι μέσα περίπου 12. Αν εσύ που μένεις Ελλάδα δεν έχεις θερμαντήρα τον χειμώνα τότε ίσως να μην χρειαστώ εδώ στην Κύπρο που η θερμοκρασία είναι λίγο πιο ψηλή. Σημείωσε ότι έχω fancy άρα το όριο είναι οι 15 βαθμοί. Ο λόγος που το ψάχνω από τώρα είναι γιατί προτιμώ να φέρνω τον εξοπλισμό από ebay γιατί είναι πιο φτηνά από το να τα παίρνω από το πετσοπ. Το κόστος του θερμαντήρα δεν είναι ψηλό για να το έπαιρνα από τώρα να το είχα έτοιμο αλλά το κόστος κατανάλωσης του (200-300W) είναι, γι αυτό δεν θα με πείραζε αν τελικά ανακαλύψω ότι δεν χρειάζομαι θερμαντήρα τον χειμώνα. Ίσως να περίμενα να δω τον χειμώνα και αν η θερμοκρασία φτάσει τους 15 βαθμούς τότε να πάρω ένα.

Αν κάποιος συμφορουμίτης είναι από Κύπρο θα με βοηθούσε αν έγραφε την χαμηλότερη θερμοκρασία που έχει παρατηρήσει στο ενυδρείο του τον χειμώνα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-08-14, 20:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα, και 10C να εχει εξω, δεν εχει θερμανση ή καποια στοιχειωδη θερμομονωση το σπιτι?
Στους 10C ζειτε στο σπιτι?
Ή προοριζεις το ενυδρειο για καποιο αλλο χωρο?

Σημασια οπως ειπα εχει να εχει σταθερη θερμοκρασια ο χωρος,
Πχ ειναι επικινδυνο να ειναι το ενυδρειο χωρις ελεγχο και ρυθμιση θερμανσης/ψυξης σε επαγγελματικο χωρο οπου πχ την ημερα λειτουργει κλιματισμος και οταν φευγει το προσωπικο, κλεινουν ολα τα συστηματα.
Αν ειναι σε οικιακο χωρο που υπαρχει καποια σταθεροτητα θερμοκρασιας και δεν πεφτει κατω απο 15C το χειμωνα (μεσα στο δωματιο μιλαμε παντα), δεν χρειαζεται θερμαντηρας.

Ο θερμαντηρας μπορει να ειναι 200-300W, αλλα δεν λειτουργει συνεχεια.
Αναβοσβηνει. Κι οσο πιο μεγαλος ειναι, τοσο πιο γρηγορα σβηνει.
Και φυσικα οταν τον εχουμε για να ανεβαζει ελαχιστα τη θερμοκρασια (οπως σπανιως μπορει να χρειαστει σε ενα ενυδρειο κρυου νερου) δεν καταναλωνει το ιδιο ρευμα, οπως σε ενα ενυδρειο με τροπικα ψαρια.

Προτεινω να δεις πρωτα πως θα παει η θερμοκρασια και αν χρειαστει αγοραζεις θερμαντηρα (που δεν πιστεω οτι θα χρειαστεις εκτος κι αν βαλεις το ενυδρειο σε κανενα υπογειο με ανοιχτες πορτες, χωρις θερμομονωση κλπ ή αν το βαλεις σε επαγγελματικο χωρο με τις συνθηκες που περιεγραψα πιο πανω),
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-08-14, 20:39
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Στο σαλόνι μου είναι το ενυδρείο, χωρίς ψύξη/θέρμανση δωματίου.

Απ' ότι καταλαβαίνω ίσως να μην χρειαστώ θερμαντήρα, θα το παρακολουθώ όμως.

Ίσως να μπερδευτηκα με τώρα το καλοκαίρι που η θερμοκρασία δωματίου είναι σχεδόν ίδια με την εξωτερική θερμοκρασία.

Σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-08-14, 20:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα εχεις ανοιχτα κλπ και εξομοιωνεται η θερμοκρασια.
Το χειμωνα θα κλεινεις παραθυρα υποθετω και θα κραταει καποια ζεστη μεσα στο σπιτι
Αν αντεχεις εσυ το κρυο του δωματιου θα αντεχουν και τα χρυσοψαρα.
Σιγουρα πραγματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-08-14, 17:33
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Επειδή μου φαίνεται δύσκολο να φτιάξω μόνος μου τα ανεμιστηράκια, δεν το έχω και πολύ το DIY , βρήκα αυτά τα δύο:

http://www.ebay.co.uk/itm/6-Fans-New...item2c89902244

http://www.ebay.co.uk/itm/4-Fans-New...item2ed5822232

Το ενυδρείο μου είναι 180L με 31 βαθμούς.

Να πάρω αυτό με τα 6 ανεμιστηράκια που λέει ότι κάνει για ενυδρείο 240 λίτρων ή αυτό με τα 4 ανεμιστηράκια που λέει ότι κάνει για ενυδρείο 160 λίτρων;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αεραντλία και Co2 marios psilopoulos Αρχάριοι γλυκού νερού 2 12-03-14 21:24
Aεραντλία Aquablue Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 13 15-11-10 23:49
Αεραντλία valantis315 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 18-08-10 22:56
Αεραντλία !!! pagos4 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-04-10 14:17
Αεραντλία;;; Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 21-11-07 15:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09620 seconds with 13 queries