Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-07, 21:15
Το avatar του χρήστη galisgsxr
galisgsxr Ο χρήστης galisgsxr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2007
Περιοχή: lamia
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή ξερει καποιος????

καλησπερα.εχω 5 αγγελοψαρα και τα 4 τσιμπανε το ενα!!!!ξερει καποιος τι μπορει να συμβαινει?εχω 150 λιτρα ενυδρειο,ποσα ψαρια πρεπει να εχ μεσα?τωρα εχω 5 αγγελοψαρα 2 κλουν γατοψαρα και ενα μικρο σιλωερ μολυ.να βαλω και ενα πλακωστομο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-07, 22:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου. Πιστευω οτι τα αγγελοψαρα σου ασφυκτιουν στα 150λιτρα και αυτο εκληλωνεται με επιθετικοτητα και παιχνιδια κυριαρχιας. Τα κλουν υποθετω οτι ειναι Loaches και οχι γατοψαρα; Τα λιτρα σου ειναι λιγα και τα κλοουν πρεπει να ειναι σε κοπαδακι. Τον πλεκοστομο τον θες γιατι σου αρεσει σαν ψαρι η εχεις προβλημα με τις αλγες; Τι μεγεθος εχουν τα σκαλαρια και τα κλοουν; Ποσο φυτεμενο ειναι το ενυδρειο σου; Εχει αρκετες κρυψωνες ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-07, 22:58
Το avatar του χρήστη galisgsxr
galisgsxr Ο χρήστης galisgsxr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2007
Περιοχή: lamia
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

λοιπον τα αγγελοψαρα ειναι γυρω στα 4 εκ το ενα και τα κλουν ειναι αλλο τοσο ειναι τα πορτοκαλι με το μαυρο τον πλεκοστομο τον θελω για την αλγη.δηλαδη πρεπει να μειωσω τα ψαρια φιλε μου?ποσα ψαρια θα επρεπε να εχω?και τι ενοεις φυτεμενο?εχω 3,4 κρυψωνες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-07, 23:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα σκαλαρια σου ακομα δεν ειναι πολυ μεγαλα οποτε δεν υπαρχει στριμωγμα...ακομα. Τα clown loach γινονται κι αυτα αρκετα μεγαλα και οπως σου ειπα πρεπει να ειναι σε κοπαδακι 3-4 ατομων για να νοιωθουν καλα. Οταν λεω φυτεμενο εννοω αν εχεις αρκετα φυτα ωστε να παρεχουν καταφυγιο και κρυψωνες στο σκαλαριο που καταδιωκεται απο τα αλλα. Οι Πλεκοστομοι κατα πλειοψηφια γινονται πολυ μεγαλοι και γι αυτο δεν κανουν για το ενυδρειο σου. Υπαρχουν ωστοσο καποια ειδη Ancistrus που μενουν σχετικα μικροι.Επισης 4-5 SAE θα αντιμετωπιζαν την αλγη με επιτυχια. Η γνωμη μου παντως ειναι να αγοραζουμε εναν "γλυφτη" επειδη μας αρεσει σαν ψαρι και οχι σαν φαρμακο γκατα της αλγης ,αφου την τελευταια μπορουμε να την ελεγξουμε δημιουργωντας ενα ισορροπημενο οικοσυστημα με φυτα στο ενυδρειο μας. Παντως στην τελικη τα ψαρια που διαλεξες θα μεγαλωσουν και η θα αποχωριστεις καποια απο αυτα ,η θα πας σε μεγαλυτερο τανκ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξερει κανεις??? thanasis76 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 21 29-11-07 16:07
Durso Standpipes.To χει κανει καποιος? Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 28-05-06 08:08
ALTUM. ξερει κανεις; captaintakis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 23-02-05 16:40
Ξερει κανεις... targas21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-02-05 06:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03308 seconds with 15 queries