Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 03-11-13, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη τολμήσω το 80 20 εννοείς;
Εννοω αυτο που εγραψα μετα.
"Θα μαθεις μετα τι ειναι το οσμωτικο σοκ"

Ασε.
Ας το μαθεις διαβαζωντας κι οχι βλεπωντας τα ψαρια σου

Παράθεση:
Osmotic shock
A sudden change in salt concentration (for example, if fish are transferred without gradual acclimatization from the water with a different mineral level). This causes death within 2-3 days and is a common reason for high mortality rates among newly introduced fish. High-concentration salt baths (used to treat, for example, external parasites) can also cause osmotic shock. All fish that show adverse reactions to such baths should be immediately returned into fresh water.
In less dangerous cases, when the difference in water conductivity is small, mucous membranes will flake away, which causes secondary infections. When the difference in is big, cartilaginous parts of fins can snap under high osmotic pressure. Large pieces of fins begin to fall off and the resulting wounds can be infected with fungi and bacteria, which happens because fish are weakened. Ammonia can also have an adverse effect on osmoregulation.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 03-11-13, 23:50
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Ωχ κατάλαβα. άρα σιγά σιγά οι διακυμάνσεις ώστε να πέσουν πολύ ομαλά οι τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 04-11-13, 00:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και είμαι σίγουρος ότι σας έχω κουράσει. Θα μπω να δω και το calculator που μου εδωσες. Α θέλει δηλαδή. μπορεί να πέφτουν πιο γρήγορα gh kh αλλά το ph θέλει τον χρόνο του. οκ απλά για να μην τρομάξω όταν κάνω μετρήσεις και κλαίω τα λεφτά που έδωσα για όσμωση ενώ δεν είχα και την άπλα για να την πάρω. Πάντως ασβεστολιθικά δεν πρέπει να έχω γιατί και το με το ακουάφορτε έκανα το τεστ αλλά και οι τιμές ph kh gh δεν ανέβηκαν καθόλου σε σχέση με το νερό της βρύσης. Σωστά δεν τα λέω;
Τα λεφτα να τα κλαψεις, δεν θα τα κλαψεις, γιατι η ΑΟ ειναι το καλυτερο μεσον να μαλακωσεις το νερο.
Αν δεν πεφτει το πεχα και με την ΑΟ θα πρεπει να αλλαξεις στησιμο στο ενυδρειο γιατι κατι μεσα σου κανει η ζημια και δεν το βρισκεις, ή θα πρεπει να βοηθησεις με οξεα (πχ λιγη τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου να παρει μπρος η χαμηλη KH και να ριξει το πεχα)

Κι εγω ειχα βαλει κατι πετρες που δεν αντιδρουσαν με το ακουαφορτε, αλλα αν διαβασεις το αρθρο με τα πετρωματα θα δεις οτι υπαρχουν και πετρωματα που ειναι ασβεστολιθικα κι ομως δεν αντιδρουν με το ακουαφορτε.

Τη GH ΚΗ θα την ριξεις σταδιακα ειπαμε.
Σε καθε αλλαγη ρουτινας που κανεις πχ καθε εβδομαδα, βαζε και λιγο περισσοτερο ΑΟ καθε φορα.
Πχ ξεκινα με 10%, μετα 20, μετα 30 μετα 40, μεχρι να φερεις την GH ΚΗ εκει που θελεις και κρατα αυτο το ποσοστο για τις επομενες αλλαγες.
ή αν δεν θες να περιμενεις τοσες εβδομαδες κανε αλλαγη μερα παρα μερα ξεκινωντας με 5% αλλαγη σκετο ΑΟ, μετα αυξανε σταδιακα το ποσοστο την μεθεπομενη μερα σε 7, μετα 10, 15, 20, 25, 35 50, μεχρι να φερεις την GH εκει που θελεις και κρατα αυτο το ποσοστο για τις επομενες αλλαγες.
Αργη εισαγωγη του νερου της ΑΟ στην αλλαγη. Σαν να κανεις προσαρμογη.
-------------------------
Κατι που ξεχασα για τις μιξεις νερου ΑΟ βρυσης και τα αποτελεσματα σε GH KH.

Αν εχεις "ανωμαλη" βρυση και η GH και η KH εχουν μεγαλη διαφορα τιμων
πχ εχεις 21 GH και 8 ΚΗ (και ας υποθεσουμε η ΑΟ σου βγαζει GH 0) και θελεις να ριξεις την GH στο 7 θα δεις στο calculator οτι πρεπει να βαλεις πχ σε 100 λιτρα αλλαγη
Result: mix
33,33 Liter tapwater with
66,67 Liter R/O water
Mixing ratio: 1:2,0
Χοντρικα 35% βρυση + 65% AO

Η ΚΗ ομως με 65% ΑΟ θα σου πεσει απο 8 στο 2.8 ............ (8 χ 35% = 2.8 )
(Αλλο που δεν θελεις ) αλλα αν ηθελες για καποιο λογο να ειναι στο 4 θα μπορεις να βαλεις λιγη διαλυμενη (πχ προδιαλυμενη πρωτα στο ποτηρι και μετα με κυκλοφορητη στο δοχειο προετοιμασιας) μαγειρικη σοδα και να ανεβασεις ετσι μονο την ΚΗ χωρις να πειραχτει η GH.
Τη δοσολογια θα την βρεις πειραματιζομενος σε λιγο νερο ξεχωριστα.
Συνηθως στη μυτη ενος κουταλιου αν βαλεις φτανει να δεις διαφορα.

Την GH την ανεβαζεις (σε περιπτωση που παει πιο χαμηλα απο οτι θελεις, αφου εχεις ρυθμισει την ΚΗ χαμηλα εκει που θελεις) με μεταλλικα αλατα (Minerals).

Συνηθως ομως και μεγαλη να ειναι η διαφορα, δεν ξεφευγει απο τα ορια των ψαριων η χαμηλωμενη GH, ετσι ωστε να κατεβασεις οσο θελεις την ΚΗ (για να πετυχεις pH).
Θα τα δουμε ομως αυτα στην πορεια.
Απλα ενημερωνω απο τωρα, για διαφορες πτυχες του σπορ του μαλακου νερου

Αυτα γινονται στην αρχη μετα βρισκει ο καθενας τις ρουτινες του και δεν πολυψαχνεται, περα απο καποιους ελεγχους κατα καιρους.
Το tds meter και το πεχαμετρο φτανει για πιο συχνους ελεγχους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-11-13 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 04-11-13, 00:33
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Μια τελευταία ερώτηση. επειδή με έχουν μπερδέψει τα υγρά τεστ kh gh. όταν είναι από την όσμωση το νερό και κάνω το τεστ πρέπει στην πρώτη σταγόνα που θα ρίξω να πάρει το δεύτερο χρώμα; γιατί π.χ. λένε ότι γίνεται από μπλε κίτρινο. πρέπει να γίνει κατευθείαν κίτρινο με την πρώτη σταγόνα που θα ρίξω;
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 04-11-13, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποια τεστ εχεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 04-11-13, 00:51
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια τεστ εχεις?
Και της api και της tetra
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 04-11-13, 01:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τα APi που γνωριζω διαβασε εδω πως μετρας GH KH
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62669
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 04-11-13, 01:24
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

  1. Το χρωμα του νερου με την πρωτη σταγονα, απο διαφανο, θα γινει πορτοκαλί.
    Συνεχιζουμε να βαζουμε μια μια σταγονες απο το υγρο, μεχρι το χρωμα να αλλαξει σε πρασινο.
    Το αποτελεσμα της μετρησης θα ειναι αντιστοιχο με τις σταγονες που προσθεσαμε μεχρι να γινει πρασινο.
    Πχ αν αλλαξει στις 4 σταγονες, τοτε το αποτελεσμα θα ειναι 4dGH.
¶ρα μετράμε ουσιαστικά τις σταγόνες απο την στιγμή που θα έχει γίνει πορτοκαλί και μετά. δηλαδή 1 σταγονα μεχρι να γίνει πορτοκαλί και μετά όσες σταγονές μετρήσουμε μέχρι να γίνει πράσινο είναι το αποτέλεσμα μας. άρα γενικά ν-1.
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 04-11-13, 01:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αχχχ βιαζεσαι συνεχως. Θα παθεις κανενα οσμωτικο σοκ
Διαβασε το 7 στο GH
(και το αστερακι του)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τελευταία ερώτηση. επειδή με έχουν μπερδέψει τα υγρά τεστ kh gh. όταν είναι από την όσμωση το νερό και κάνω το τεστ πρέπει στην πρώτη σταγόνα που θα ρίξω να πάρει το δεύτερο χρώμα; γιατί π.χ. λένε ότι γίνεται από μπλε κίτρινο. πρέπει να γίνει κατευθείαν κίτρινο με την πρώτη σταγόνα που θα ρίξω;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 04-11-13, 02:51
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Έχω πάθει σοκ όχι οσμωτικό και ελπίζω ότι δεν θα πάθω τέτοιο. έχω πάθει σοκ με όλα και τα έχω μπερδέψει. άρα κάθε σταγόνα είναι κανονικά ένας βαθμός. άρα όσες σταγόνες τόσοι βαθμοί. οκ εντάξει. τώρα νομίζω σωστά δεν τα κατάλαβα;
-------------------------
Λοίπον μέτρησα την όσμωση όπως τα γράφεις μέσα και μου βγάζει 3 και gh kh . τι δεν πάει καλα;
-------------------------
Τελικώς έκανα αυτά που μου έλεγες να τα συνδέσω ένα ένα και να τα καθαρίσω. δηλαδή πρώτο προφιλτρο το βάζω να βγάλει μόνο του νερο κλπ και οι μετρήσεις είναι καλύτερες από τις χθεσινές. 1 και στα 2 όπως δηλαδή μου είχατε πει ότι πρέπει να είναι. Πήγα να τρελαθώ βραδιάτικα. το έκανα και με τα δύο τεστ και στην πρώτη σταγόνα πήραν το δεύτερο χρώμα, όποτε τώρα είμαι βέβαιος ότι όλα δουλευούν σωστά. Συγνώμη delta66 για το προσωπικό μήνυμα αλλά και γενικά όλους σας για το πρήξιμο αλλά είχα τρελαθεί λίγο με το θέμα. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 04-11-13 στις 02:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 04-11-13, 03:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ελα εβλεπα ταινια
Μην αγωνεσαι.
Παμε για υπνο.
Ασε αυριο να τρεξει νερο καμια 25αρια λιτρα καθαρο ΑΟ.
Κανε και Flush και μετα μετρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 04-11-13, 19:10
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Τελικά δεν άφησα να τρέξουν καμια 25αρια λίτρα όπως σου είπα, αλλά έκανα αυτό που μου είχες πει ότι έπρεπε να είχα κάνει με το που την πήρα δηλαδή ένα ένα τα προφιλτρα και την μεμβράνη και τελικά και σήμερα που την δοκίμασα και τα δύο είναι στο 1.
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 04-11-13, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεχρι GH1, μια χαρα δουλευει.
Και TDS meter να παρεις να ελεγχεις ευκολα σωστα και γρηγορα.

Τωρα, αργα η μεταβαση σε μαλακο νερο οπως ειπαμε.
Ξεκινα τις μικρες μερα παρα μερα αλλαγες (η πρωτη 5%α 7, μετα 10, 15, 20, 25, 35 50 κλπ), μεχρι να φτασεις στο ενυδρειο να εχεις GH 5 (και λογικα ΚΗ 3) και μετα συνεχισε με τις εβδομαδιαιες* αλλαγες ρουτινας, με 30% βρυση 70% ΑΟ. (καπου εκει θα πρεπει να θελει- θα δουμε μετρησεις)

* Αναλογα την ιχθυοφορτωση σου καθε ποτε και ποσο, χρειαζεται να κανεις. Αν το εχεις φορτωσει πολυ, μπορει να χρειαζεσαι μεγαλη αλλαγη καθε εβδομαδα ή και δυο φορες την εβδομαδα. Δεν υπαρχει στανταρ κανονας γα τις αλλαγες.
Θα δουμε και με τις μετρησεις ΝΟ3, οταν τελειωσεις την μεταβαση σε μαλακο νερο.


ΥΓ Θα πινεις διαβασα καπου και νερο απο την ΑΟ που πηρες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 04-11-13, 23:29
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι GH1, μια χαρα δουλευει.
Και TDS meter να παρεις να ελεγχεις ευκολα σωστα και γρηγορα.

Τωρα, αργα η μεταβαση σε μαλακο νερο οπως ειπαμε.
Ξεκινα τις μικρες μερα παρα μερα αλλαγες (η πρωτη 5%α 7, μετα 10, 15, 20, 25, 35 50 κλπ), μεχρι να φτασεις στο ενυδρειο να εχεις GH 5 (και λογικα ΚΗ 3) και μετα συνεχισε με τις εβδομαδιαιες* αλλαγες ρουτινας, με 30% βρυση 70% ΑΟ. (καπου εκει θα πρεπει να θελει- θα δουμε μετρησεις)

* Αναλογα την ιχθυοφορτωση σου καθε ποτε και ποσο, χρειαζεται να κανεις. Αν το εχεις φορτωσει πολυ, μπορει να χρειαζεσαι μεγαλη αλλαγη καθε εβδομαδα ή και δυο φορες την εβδομαδα. Δεν υπαρχει στανταρ κανονας γα τις αλλαγες.
Θα δουμε και με τις μετρησεις ΝΟ3, οταν τελειωσεις την μεταβαση σε μαλακο νερο.


ΥΓ Θα πινεις διαβασα καπου και νερο απο την ΑΟ που πηρες?
Τώρα θα το παραγγείλω από ebay.Ναι εννοείτα σιγά σιγά οι μεταβάσεις μην πάθουμε και καμιά ζημιά. Ναι θα πίνω απλά για αρχή θα πίνω κατευθείαν και εν συνεχεία εαν δω οτι χρειαστεί θα βάλω ιχνοστοιχεία. γιατι; πιστεύεις οτι δεν κάνει;
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 05-11-13, 00:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θα πίνω απλά για αρχή θα πίνω κατευθείαν και εν συνεχεία εαν δω οτι χρειαστεί θα βάλω ιχνοστοιχεία. γιατι; πιστεύεις οτι δεν κάνει;
1. Πως θα το δεις οτι θα χρειαστει?
Δεν παθαινεις τιποτα χωρις φιλτρο επανασυστασης, αλλα καλο ειναι να βαλεις. ¨Ή μπορειτε να πινετε κανενα ηλεκτρολυτη που και που (απο φαρμακειο) http://www.news-medical.net/health/E...8Greek%29.aspx
2. Να υπολογιζεις κι αυτα τα λιτρα (καθαρο που πινετε και βρωμικο που πετιεται) για την αλλαγη των προφιλτρων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 05-11-13, 00:13
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Κοίτα εμένα αυτός από την waterwaves μου είπε ότι όλο και κάτι περνάει από την όσμωση όποτε μου λέει κατά ένα ποσοστό είσαι καλυμμένος με την όσμωση σκέτη αλλά εγώ σκέφτομαι να πάρω ιχνοστοιχεία για καλό και για κακό. Κύριως από την γεύση το εννοούσα επειδή μου είχαν πει οτι θα είναι στυφο κλπ. 3 μέρες που πίνω τώρα έχει απίστευτη γεύση τουλάχιστον παγωμένο όπως το πίνω. Εννοείται πως τα υπολογίζω και αυτά για την αλλαγή των φίλτρων αλλά σίγουρα η όλη δουλειά είναι πιο οικονομική και υγιεινή από τα εμφιαλωμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 05-11-13, 00:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα σου ειπε.
Και κανα ηλεκτρολυτη θα ελεγα εγω που και που.

Εμ, νερακι καθαρο ρε συ. Δεν συγκρινεται με τιποτα.
Και πιο οικονομικο.
Μεχρι εσπρεσο φτιαχνω με αυτο και εχει αλλη γευση. Μονο καφε γευση.
Και η καφετιερα δεν θελει ποτε φυσικα αφαλατωση
Στο σιδερο ατμου
στο αυτοκινητο (τζαμια ψυγειο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 05-11-13, 00:56
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα σου ειπε.
Και κανα ηλεκτρολυτη θα ελεγα εγω που και που.

Εμ, νερακι καθαρο ρε συ. Δεν συγκρινεται με τιποτα.
Και πιο οικονομικο.
Μεχρι εσπρεσο φτιαχνω με αυτο και εχει αλλη γευση. Μονο καφε γευση.
Και η καφετιερα δεν θελει ποτε φυσικα αφαλατωση
Στο σιδερο
στο αυτοκινητο (τζαμια)
Έτσι είναι το καθαρο νερό είναι όπως και να το κάνεις υγεία. και όσον αφορά τον καφέ συμφωνό απόλυτα, τον πίνω και σκέτο, και έπαθα πλάκα με την γεύση του με νερό όσμωσης. και αυτό που δεν είχα σκεφτεί είναι το νερό για τα τζάμια του αυτοκινητού ότι αυτό μας κάνει οπότε σταματάμε να αγοράζουμε κάθε τόσο απιονισμένο. χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 07-11-13, 00:27
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Λοιπόν μιας και τώρα φτιάχνουμε σιγά σιγά το μαλακό νερό στο ενυδρείο, σκέφτομαι όπως είναι φυσικό να διώξω τα ψάρια που δεν ταιριάζουν. δηλαδή την μελανοταινία που έχει μέινει μόνη της και έναν "γλυφτη" που έχω. οπότε θα μέινουν τα 5 cardinal tetra που έχω μέσα. σκέφτομαι να προσθέσω άλλα 3 απ' αυτά και εάν με σηκώνει (εσείς ξέρετε περισσότερο αυτό το πράγμα) να προσθέσω άλλα 8 purple emperor tetra. πως το βλέπετε;
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 07-11-13, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε μια ανακεφαλαιωση τι εχει μεσα τωρα απο ψαρια το ενυδρειο, διαστασεις και φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 07-11-13, 01:18
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε μια ανακεφαλαιωση τι εχει μεσα τωρα απο ψαρια το ενυδρειο, διαστασεις και φιλτρο
Λοιπόν το ενυδρείο είναι 75*37*37 δηλαδή 102 λίτρα άντε να είναι καθαρά καθαρά 97-98λίτρα όπως τα έχω υπολογίσει αφαιρώντας ότι πρέπει. φίλτρο έχω το elite crystal-flo 40 που είναι μέχρι 150λίτρα όπως γράφει πάνω το κουτί. από ψάρια έχω 5 cardinal tetra, 1 melanotenia australis ( η άλλη πέθανε από άγνωστη αιτία ) και έναν Gyrinocheilus aymonieri.
Υ.Γ. τελικά παρήγγειλα και τα ιχνοστοιχεία για την όσμωση για το πόσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 07-11-13, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ασε για ποσα λιτρα γραφουν τα φιλτρα οτι ειναι.
Συνηθως για τα μισα ειναι, αντε 70% το πολυ, γιατι οι προδιαγραφες μιλανε για ενυδρεια με λιγα ψαρια.
ΟΚ ειναι το φιλτρο για νορμαλ ιχθυφορτωση.
Εγω θα εβαζα ενα ειδος μονο κοπαδοψαρα (12 ατομα) που κολυμπανε στη μεση του νερου κι ενα ειδος για το βυθο (πχ 8 corydoras αν εχει αμμο στο βυθο).
Κι ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες.
Ή ενα ειδος κοπαδοψαρα (15-20 τετρας) κι ενα ζευγαρι νανοκιλχιδες.
Σταδιακα η εισαγωγη των ψαριων με τελευταιες τις νανοκιχλιδες που ειναι κυριαρχικες στο χωρο και αν μπουν πρωτες θα πεσει ξυλο στα μικρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 07-11-13, 01:38
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ασε για ποσα λιτρα γραφουν τα φιλτρα τι ειναι.
Συνηθως για τα μισα ειναι, γιατι οι προδιαγραφες μιλανε για ενυδρεια με λιγα ψαρια.
ΟΚ ειναι το φιλτρο για νορμαλ ιχθυφορτωση.
Εγω θα εβαζα ενα ειδος μονο κοπαδοψαρα (12 ατομα) που κολυμπανε στη μεση του νερου κι ενα ειδος για το βυθο (πχ 8 corydoras αν εχει αμμο στο βυθο).
Κι ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες.
Ή ενα ειδος κοπαδοψαρα (20 τετρας) κι ενα ζευγαρι νανοκιλχιδες
Πο πο φοβερή ιδεά απλά έτσι googlara να δω πώς είναι αυτά τα ψάρια και αυτά που είδα ήταν φοβερά αλλά πέρα από αυτό μ' άρεσε η ιδέα για να κολυμπάνε τα ψάρια σε όλα τα επίπεδα. άρα δηλαδή να κινηθώ σε 12 άτομα καρδινάλιους άλλα 8 βυθού και 2 νανο κιχλίδες. έχεις κάποια είδη να προτείνεις; εάν πάω στην επιλογή με τα 20 τετρας για παράδειγμα όλα να είναι από το ίδιο είδος έτσι; Αυτά εδώ ας πούμε κιχλίδες είναι έτσι; http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 07-11-13, 01:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι ενα ειδος το κοπαδι για να δεις και συμπερφορες κοπαδιοου
Οχι αυτα τα ραμ. Ειναι φτιαχτα με αναπαραγωγες.
Το φυσικο χρωμα θα παρεις που ειναι και πολυ πιο ωραια και εχει και λογο που εχουν τα χρωματα που εχουν στη φυση.
Με τα χρωματα "μιλανε" μεταξυ τους τα ψαρια.
Επισης οι κιχλιδες τα χρησιμοποιουν για να συμμαζεψουν και να καθοδηγησουν τα μικρα τους.
Τα μπλε τι να κανουν? Μονο μπλε θα ειναι.

Κοιτα χρωματα. (αριστερα το αρσενικο, δεξια το θηλυκο με την κοκκινη κοιλια γεματη αυγα, εχουν φουντωσει τα χρωματα τους κι "ετοιμαζονται")



Συγκρινονται με αυτο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 07-11-13, 02:01
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Εντάξει τώρα με έχεις κάνει να θέλω "αύριο" κιόλας να τα αγοράσω. ξέρεις κανένα ηλεκτρονικό μαγαζί που να έχει τέτοια; Ποιό είναι το συγκεκριμένο είδος που μου έδειξες;
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 07-11-13, 02:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αρχισες τις βιασυνες παλι?

Μην παρεις απο ηλεκτρονικο μαγαζι.
Αντε να τα δεις απο κοντα.
Πρεπει να επιλεξεις 1 αρσενικο και 1 θηλυκο, και οταν ειναι νεαρα ειναι λιγο δυσκολο να τα ξεχωρισεις. (μην περιμενεις να στο κανει ο πετσοπας, ελαχιστοι ξερουν και θελουν ταυτοχρονως)

Ενας τροπος ειναι να παρεις μερικα και να κρατησεις το ζευγαρι που θα βγει και να δωσεις τα υπολοιπα σε αλλους χομπιστες που προσπαθουν να φτιαξουν ζευγαρι.

Υπενθυμιζω οτι σε μικρα ενυδρεια (σαν το δικο σου) δεν εχουν πολλες πιθανοτητες να μπορεσουν να ζησουν ειρηνικα πανω απο ενα ζευγαρι.
Συνηθως ουτε σε πολυ μεγαλο πετυχαινει ειρηνικη συμβιωση περισσοτερων ψαριων απο το ζευγαρι.
Καποια θα τρωνε φαπες και θα κρυβονται για να επιζησουν.
Ουτε τα ψαρια θα ειναι καλα, ουτε ο ιδιοκτητης τους θα τα βλεπει καλα.

Επισης να κοιταξεις να μην εχουν ρουφηγμενες κοιλιες, ενδειξη ασθενειας.

Ουτε να εχουν αφυσικα εντονα χρωματα. γιατι μαλλον θα εχουν φαει ορμονες. Ορμονες για τονωση των χρωματων τους.

"Αφυσικο" εννοω το γεγονος να εχει ενα ψαρι σαν το ραμ που ειναι καπως ευαισθητο (θελουν πολυ καθαρο νερο, αλλαγες δλλ συχνες και σταθερες συνθηκες) να εχει εντονο χρωμα μετα απο ταξιδι και αλλαγη περιβάλλοντος, αναμεσα σε πολλα ακομα ψαρια σε ενα μικρο ενυδρειο, οπως συνηθως στα πετσοπ.
Οι ορμονες κανουν τα ψαρια στειρα και λιγοστευουν τη ζωη τους, που ειναι ετσι κι αλλιως μικρη στις νανοκιχλιδες.
Πχ αν φτασουν τα 4-5 χρονια θα εισαι μεγαλος μαστορας κι αν καταφερεις να βγαλεις απο γεννες μικρα ραμ, θα εισαι 100 φορες πιο μεγαλος μαστορας.
Συνηθως τα καταφερνουν με καλη φροντιδα να ζουν καλα μεχρι 2 χρονια, και ενιοτε με γεννες, αλλα συνθηως χωρις να σκανε τα αυγα (λογω στειροτητας) ή ακομα και να σκασουν, δεν επιζουν τα μικρα γιατι θελουν καλη δουλεια με το ταισμα τους που ειναι δυσκολο λογω πολυ μικρου μεγεθους.
Καποιοι τα χανουν πολυ γρηγορα, αφου δεν ξερουν να τα διατηρησουν σωστα, αλλα και χωρις να φταιινε αφου μπορει να ειναι ηδη "καμμενα" τα ψαρια απο τον εκτροφεα η τη διατηρηση στο πετσοπ.


Επισης κοιτα και για τα Apistogramma αφου δεν θα βαλεις βυθοψαρα.
Αυτα κiνουνται πιο πολυ στο βυθο και συνηθως αν υπαρχουν βυθοψαρα οπως τα cory, πεφτουν φαπες οταν αρχισουν οι χοροι και τα γλεντια για αναπαραγωγη.
Δες εδω αριστερα στη λιστα διαφορα ειδη http://www.dwarfcichlid.com/index.php
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-11-13 στις 02:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 07-11-13, 02:25
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχισες τις βιασυνες παλι?

Μην παρεις απο ηλεκτρονικο μαγαζι.
Αντε να τα δεις απο κοντα.
Πρεπει να επιλεξεις 1 αρσενικο και 1 θηλυκο, και οταν ειναι νεαρα ειναι λιγο δυσκολο να τα ξεχωρισεις. (μην περιμενεις να στο κανει ο πετσοπας, ελαχιστοι ξερουν και θελουν ταυτοχρονως)

Ενας τροπος ειναι να παρεις μερικα και να κρατησεις το ζευγαρι που θα βγει και να δωσεις τα υπολοιπα σε αλλους χομπιστες που προσπαθουν να φτιαξουν ζευγαρι.

Υπενθυμιζω οτι σε μικρα ενυδρεια (σαν το δικο σου) δεν εχουν πολλες πιθανοτητες να μπορεσουν να ζησουν ειρηνικα πανω απο ενα ζευγαρι.
Συνηθως ουτε σε πολυ μεγαλο πετυχαινει ειρηνικη συμβιωση περισσοτερων ψαριων απο το ζευγαρι.
Καποια θα τρωνε φαπες και θα κρυβονται για να επιζησουν.
Ουτε τα ψαρια θα ειναι καλα, ουτε ο ιδιοκτητης τους θα τα βλεπει καλα.

Επισης να κοιταξεις να μην εχουν ρουφηγμενες κοιλιες, ενδειξη ασθενειας.

Ουτε να εχουν αφυσικα εντονα χρωματα. γιατι μαλλον θα εχουν φαει ορμονες. Ορμονες για τονωση των χρωματων τους.

"Αφυσικο" εννοω το γεγονος να εχει ενα ψαρι σαν το ραμ που ειναι καπως ευαισθητο (θελουν πολυ καθαρο νερο, αλλαγες δλλ συχνες και σταθερες συνθηκες) να εχει εντονο χρωμα μετα απο ταξιδι και αλλαγη περιβάλλοντος, αναμεσα σε πολλα ακομα ψαρια σε ενα μικρο ενυδρειο, οπως συνηθως στα πετσοπ.
Οι ορμονες κανουν τα ψαρια στειρα και λιγοστευουν τη ζωη τους, που ειναι ετσι κι αλλιως μικρη στις νανοκιχλιδες.
Πχ αν φτασουν τα 4-5 χρονια θα εισαι μεγαλος μαστορας κι αν καταφερεις να βγαλεις απο γεννες μικρα ραμ, θα εισαι 100 φορες πιο μεγαλος μαστορας.
Συνηθως τα καταφερνουν με καλη φροντιδα να ζουν καλα μεχρι 2 χρονια, και ενιοτε με γεννες, αλλα συνθηως χωρις να σκανε τα αυγα (λογω στειροτητας) ή ακομα και να σκασουν, δεν επιζουν τα μικρα γιατι θελουν καλη δουλεια με το ταισμα τους που ειναι δυσκολο λογω πολυ μικρου μεγεθους.
Καποιοι τα χανουν πολυ γρηγορα, αφου δεν ξερουν να τα διατηρησουν σωστα, αλλα και χωρις να φταιινε αφου μπορει να ειναι ηδη "καμμενα" τα ψαρια απο τον εκτροφεα η τη διατηρηση στο πετσοπ.


Επισης κοιτα και για τα Apistogramma αφου δεν θα βαλεις βυθοψαρα.
Αυτα κiνουνται πιο πολυ στο βυθο και συνηθως αν υπαρχουν βυθοψαρα οπως τα cory, πεφτουν φαπες οταν αρχισουν οι χοροι και τα γλεντια για αναπαραγωγη.
Δες εδω αριστερα στη λιστα διαφορα ειδη http://www.dwarfcichlid.com/index.php
Το ηλεκτρονικό μαγαζί είναι μονόδρομος διότι εδώ στην Σάμο δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Φυσικά και δεν βιάζομαι απλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Όχι τελικά θα πάω για βυθόψαρα γιατί τα είδα και μ' άρεσαν πάρα πολύ ειδικά τα corydoras alpino νομίζω ήταν αυτά που με κέρδισαν. Οπότε με τις κιχλίδες έχω θέμα αφού δεν μπορώ να πάω να τις πάρω ο ίδιος. πάντως πραγματικά είναι φοβερός ο συνδιασμός που μου πρότεινες και περιμένω να το δώ. εννοείται πως μόνο για ένα ζευγάρι θα πήγαινα γιατί ψαχνοντας στα προφιλ των κιχλίδων γενικά διάβασα ότι εάν βάλεις περισσότερο από ένα είναι καλύτερο ή σε ζευγάρια ή ένα αρσενικό 2 θηλυκά ας πούμε. αλλά αυτά που μου έδειξες είναι υπέροχα πραγματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 07-11-13, 02:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αααα και που΄σαι.
Ψαρια δεν θα διαλεγεις μονο απο φωτογραφιες, χρωματα κλπ
Θα βλεπεις και βιντεο απο σωστα ενυδρεια.
Υπαρχουν και οι συμπεριφορες, που πολλες φορες κανουν ενα ψαρι που δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο απο εμφανιση, πολυ πιο ενδιαφερον να καθεσαι να το απολαμβανεις, απο αλλα πανεμορφα.

Κοιτα πχ αυτο το ψαρι


Δεν ειναι τιποτα τρελλο απο εμφανιση στη φωτο.

Κοιτα ομως εδω

BORKED

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 07-11-13, 02:42
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Μια λέξη μόνο: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ . Γι'αυτό από πάντα μ'άρεσε αυτό το hobby αλλά δεν είχα καθόλου γνώσεις και δεν είχα σκεφτεί να μπω σε κάποιο φορουμ να μάθω περισσότερα πράγματα. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι ένα ψάρι δεν το κάνει όμορφο το χρώμα του αλλά περισσότερο η συμπεριφορά του. Σ'αυτό έχεις απολύτο δίκιο και ζωντανό παράδειγμα είναι το είδος που μου έδειξες παραπάνω. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να ολοκληρώσω και το δικό μου ενυδρείο όσο πιο σωστά γίνεται για τα ψάρια αλλά και για το οφθαλμόλουτρο μου :Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 07-11-13, 03:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ή αυτο (υφαλμρου νερου)




Κοιτα βιντεο

BORKED

BORKED
-------------------------
BORKED

BORKED

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-11-13 στις 03:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετά από κάποια χρόνια επιστρέφω! nkmyrtos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 26 13-03-12 16:59
αναπλήρωση by stathis upgrade μετά απο χρόνια! gfdimopo Λοιπός εξοπλισμός 1 24-06-11 19:08
Βιοτοπικό Malawi μετά 3χρόνια melisg Malawi 16 26-10-10 13:32
Πράσινο μετά απο 21 χρόνια sarpijk Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 06-08-10 11:08
μετά το ξεκίνημα τι KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 21 22-08-08 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10860 seconds with 14 queries