Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 24-05-11, 00:31
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Νεος 180 λίτρα με υπερπληθυσμό

Γειά σας,

Με λένε Κώστα και είμαι νέος στο "άθλημα". Αγόρασα πριν μία εβδομάδα ένα RIO 180 για τα χρυσόψαρα μου. Τα χρυσόψαρα έφτασαν στα χέρια μου
μετά τον γάμο του αδερφού μου πριν απο περίπου ένα χρόνο. Είχαν την ιδέα να στολίσουν τα τραπέζια των καλεσμένων με γυάλες που είχαν μέσα απο δύο ψάρια η κάθε μία. Απο ότι καταλαβαίνετε μετά τον γάμο έμειναν καμία 20αριά γυάλες πίσω. Τα λυπήθηκα και πήρα σπίτι μου και εγώ 10 γυάλες. Σε λίγο καιρό, και μετά απο αρκετές απώλειες, πήρα για τα δικά μου 4 ένα μικρό 40άρι. Λέω απο εκεί που ήταν, σίγουρα θα είναι καλύτερα με το 40άρι. Προστέθηκαν και άλλα δύο που είχε κρατήσει η αδερφή μου και βρέθηκαν 3 Hibuna 2 black Moore και ένα fan tail στριμωγμένα στο ενυδρειάκι. Πού να ήξερα τι απαιτήσεις έχουν? Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληξα στα 180 λίτρα για τα έξι ψάρια μου. Το ενυδρείο αγοράστηκε, μπήκε χαλικάκι, ένας κορμός, μερικές πέτρες, μερικά φυτά και μπλούμ τα ψαράκια γιατί δεν μπορούσα να τα βλέπω και τα 6 στο μικρό. Πήρα και κάποια χημικά για προετοιμασία του νερού (sera aquatan και bio nitrivec), JBL FerroTabs και CO2 - Start για τα φυτά και κάποια τέστ (Tropic Marin NH3-NH4+, Tropic Marin NO2-NO3 test, και JBL Permanent CO2 Plus pH test). Αυτά μέχρι το Σάββατο 21 Μαίου (Κωνσταντίνου και Ελένης) που μου έφεραν δώρο άλλα 9!! ψάρια. Και όλα αυτά πριν καν στρώσω. Help!!! Τα φώτα σας.

GH και ΚΗ Test θα πάρω αύριο. Τι προτείνετε? Απο PH και CO2 δεν ξέρω τι παίζει γιατί το τέστ της JBL μου δείχνει πάνω απο 7,6 PH όσες ταμπλέτες CO2 και να βάλω.

Φυτά θέλω να δοκιμάσω να βάλω κι άλλα.

Πληροφορίες:


Ειδος ενυδρείου: Κρύου Νερού
Διαστάσεις:
101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 λίτρα ονομαστικά
Ποικιλιες χρυσοψαρων:
3 Hibuna (common), 2 black Moore, 3 fan tail, 3 perl scale, 2 Sarassa comets, 2 Shubunkins – Calico.
Άλλοι συγκάτοικοι : 3 zebra snails
Φυτά: 2 Anubia Nana, 2 Anubias barteri, 4 Vellisneria gigantea, 3 Marimo balls
Διακοσμητικά υλικά: Κορμός, Πέτρες, Βότσαλα Διακοσμιτικός Αμφορέας, πλαστικός φυτό.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Ακόμα τίποτα
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt:
1x High-Lite Light Unit 100 cm, 2x 45W Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 18:00 - 01:00
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: Juwel Bioflow εσωτερικό "μαμά", Fluval 2 Plus 400l/h
Μέσα Θερμανσης:
1 x Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης:
Λίπανση: JBL Ferrotabs 3 ταμπλέτες την εβδομάδα
Παροχή CO2: Sera CO2 - Start μία ταμπλέτα κάθε δύο μέρες

Παράμετροι:


pH: ?
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ?
Αμμωνία (ΝΗ3): 0.2 mg/l (ppm)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,15 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 25 mg/l
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 30% κάθε δύο μέρες
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 25C
Άλλες πληροφορίες:
AquaClear 50 Air Pump με μία κουρτίνα και μία πέτρα, Θερμόμετρο Alarm Marina Aquaminder.

Φωτογραφία(ες):









Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY 300 λίτρα! gmanes DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 27-10-09 13:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05120 seconds with 15 queries