Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-02-03, 20:42
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Αυτη την στιγμη εχω:
7 Αρλεκινους, 3 Οτοκυκλους και 2 corydoras.

Οι αρλεκινοι αρχικα κολυμπουσαν περισσοτερο μονοι τους βλεπω ομως σιγα σιγα να γινονται κοπαδι και να ειναι ολοι μαζι !!!
θα ακολουθhσω την συμβουλη σου Γιωργο! thanks
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-02-03, 01:18
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Δυστυχως ο ενας οτοκυκλος μου αφησε χρονους
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ρε γμτ. αφου ολα δειχνουν ΟΚ??? Εδειχνε παντως απο προχθες λιγοτερο κινητικος απο τους αλλους αλλα επειδη γενικα δεν κουνιουνται και πολυ δεν πηγε το μυαλο μου πως εχει κατι...
Τουλαχιστον τα υπολοιπα ψαρακια δειχνουν μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-02-03, 10:46
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Αν ολα τα ψάρια μου δειχνουν μια χαρα, τοτε ενας θανατος οττο δεν θα με ανησυχουσε πολυ, καθως αυτα τα ψάρια φημιζονται για αιφνίδιους και ανεξήγητους θανατους .
Πολλες φορες, οταν εισάγουμε τετοια ψαρακια στο ενυδρειο μας, καποια μπορει να πεθανουν στην αρχη....τα ψαράκια ομως που περνανε το μεταβατικο σταδιο των πρωτων ημερων, συνηθως ζουν μετα για αρκετα χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-02-03, 01:53
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Δυστυχως αλλος ενας αργοπεθαινει
Δεν ξερω τι να κανω, ξερω ποσο απαραιτητα ειναι για το ενυδρειο αλλα τα λυπαμαι να τα βλεπω να πεθαινουν ετσι!!!
Ρε παιδια λετε να μην τρωνε σωστα την νυχτα και να πεθαινουν απο πεινα?? (απο οσο εχω διαβασει δεν ειναι λογικο για ψαρια αυτο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε...)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-03-03, 18:30
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Για σας παιδια. Μετα την ευγενικη προσφορα του chris με φυτα (αλλα και με συμβουλες) μπορω να πω πως τελειωσα με τις αλλαγες στο ενυδρειο μου. Σιγουρα εχει πολυ δρομο ακομη για να γινει οπως το φανταζομαι αλλα τουλαχιστον τωρα τα πσαρακια θα νωθουν πολυ καλυτερα. Αγορασα και 3 SAE για την αλγη (δεν ξερω αν ειναι περιεργο, αλλα ακομη και πριν βαλο τα φυτα που μου εδωσε ο chris ειχα αρχισει να εχω προβλιμα (με μονο 2 φυτα!) και τωρα απομενει να καθαρισει και το χρωμα του νερου.
Εχει ακομη γαλακτωδες χρωμα (διαβασα το σχετικο post) και ακολουθω πιστα ολα οσα αναφερετε εκει για να ξεπεραστει αυτο και εχει και λιγο χρωμα απο το ξυλο (αν και το ειχα βρασει και αφησει ενα βραδυ σε ζεστο νερο) αλλα απ οτι ειδα σε αλλα post αυτο δεν ειναι προβλημα και σε 2-3 αλλαγες θα εχει εξαφανιστει...
Επισης τωρα που ειναι ακομη νεα τα φυτα εκανα και σκουπα (απορω ποτε προλαβε και μαζευτηκε τοση βρωμα!!!)
Και παλι σας ευχαριστω ολους (special thanks to chris ) για την βοηθεια και ειδικα αυτους που εφτιαξαν αυτο το site και μπορουμε να περνουμε συνεχως ολες αυτες τις πληροφοριες...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-03-03, 02:09
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλο βραδυ σε ολους.
Τελικα αποφασισα οτι θα καταληξω σε ενα ζευγαρι kribs, 3 corys και 2 SAE (μεχρι να μεγαλωσουν αυτα). Ειναι πολυ ωραια τα rasboras αλλα προσωπικα μου αρεσουν ποιο πολυ, τα ποιο μεγαλα ψαρια εστω κι αν δεν μπορω να εχω πολλα (προς το παρον )
Επισης σκεφτομαι να αλλαξω το χαλικι με αμμο (σε οσες φωτογραφιες εχω δει μου αρεσει ποιο πολυ) αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα εχω προβλημα με τα φυτα!
Ιδεες προτασεις ευπροσδεκτες.....
Καληνυχτα σε ολους.... :P
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-03-03, 15:50
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Δυστυχως οι αλλαγες αναβαλονται γιατι σημερα απεβιωσαν 2 SAE!!!
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε γιατι οι μετρησεις φαινονται καλες και τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα (τουλαχιστον ετσι φαινονται)
Απο την αρχη ο ενας SAE δεν εδειχνε πολυ καλα αλλα οι αλλοι δυο ηταν μια χαρα αλλα σημερα ειχα τα δυσαρεστα.. Το ακομη ποιο περιεργο (αλλα καλο) ειναι πως ο τριτος δειχνει υγιεστατος και χαρουμενος (απο φυλλο σε φυλλο πηγαινει). Αν καποιος σας εχει καμια ιδεα τι μπορει να φταιει σας παρακαλω ας μου πει...
thanks Mitsos.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-03-03, 06:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Tο γαλακτωδες χρωμα εφυγε?
Οταν λες οι μετρησεις φαινονται καλες, ξανακανε ενα τσεκ και δωστες εδω...
Κανεις αλλαγες νερου, και χρησιμοποιεις αντιχλωριο οταν τις κανεις?
Με ανησυχει η "τοση βρωμα" που λες οτι καθαριζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-03-03, 16:05
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Το γαλακτωδες χρωμα εχει φυγει σε μεγαλο βαθμο! Κανω αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα (Κυριακη-Τεταρτη) περιμου 10%.

Οι μετρησεις (δεν εχω κανει σημερα την αλλαγη)
Ammo: 0.5 - 1.0
N03: 5
NO2: 2 - 5 (δεν μπορω να πω με ακριβεια απο το χρωμα)
PH: 7
KH: 9
GH: 15

Αυτο που λεω με την βρωμα το ειδα οταν εβαλα τα φυτα κουνησα το χαλικι και ηταν σαν καφε αλγη αλλα εκανε το νερο χαλια!!! Οταν αλλαζω το νερο κουναο τον πατο για να φευγουν και πολλα πολλα απο αυτα.... Επισης εβαλα υαλοβαμβακα γυρω απο το εσωτερικο φιλτρο (δεν χοραγε μεσα μαζι με το σφουγγαρι και τα αστερακια)
και στην μερα ειχε γινει μεσα στην βρωμα αλλα το επλυνα δυο μερες συνεχομενες (φανταστικα δεν θα ειχε βακτηριδια επανω του και επιπλεον δεν πειραξα καθολου το σφουγγαρι, και το επλυνα και σε νερο του ενυδρειου). Υποθετω πως και αυτο βοηθησε στο να καθαρισει το νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-03-03, 16:12
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εχεις παρα πολλα οργανικα για τοσα λιγα ψαρια - γιαυτο σου λερωνει ο υαλοβαμβακας σε λιγες ωρες, και οπως φαινεται το ενυδρειο δεν εχει στρωσει - αυξημενα ammonia και NO2 και χαμηλα NO3. Ελαττωσε το ταισμα στο minimum, κανε συχνες αλλαγες νερου, και παρε μια σκουπα και καθαρισε οσο καλυτερα μπορεις τον βυθο σου. Ποσο ταιζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-03-03, 16:20
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ευχαριστω Τολι θα ακολουθησω τις συμβουλες σου!
Σχετικα με το ταισμα παντως ταγιζω ελαχιστα (σε ενα λεπτο εχουν φαει οτι βαλω) και εχθες ηταν η πρωτη φορα που εβαλα και δευτερη αλλα μαλλον θα συνεχισω με μια φορα την μερα....

Σχετικα με τις αλλαγες νομιζεις καθε δυο μερες θα βοηθησει?
Ξεχασα να αναφερω πως για αντιχλοριο σε καθε αλλαγη μου εχουν δωσει stress coat (μηπως παλι με την ασχετοσυνη μου εκανα καμια βλακεια?)
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-03-03, 00:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το Stress Coat είναι μια χαρά.

Οι μετρήσεις σου όμως δεν είναι. Θα σου έλεγα να κάνεις μετρήσεις καθημερινά και άλλαγές νερού (20%) κάθε δεύτερη μέρα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου (Αμμωνία και NO2 = 0) και να μην ταϊζεις δύο φορές την ημέρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07986 seconds with 12 queries