Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-01-10, 13:35   #1
μεταχειρισμενο ενυδρειο! βοήθεια με φιλτρο και ψαρια παρακαλω..
stred
Junior Member
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος 01-01-10, 13:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι βοήθεια... αγόρασα προχθες ενα μεταχειρισμένο ενυδρείο με 6 ψάρια μέσα.. το παιδί που το αγόρασα το είχε και αυτός αγοράσει απο κάποιον αλλον! και δεν ήξερε και τόσα πολλά..

εγω πάλι είμαι τελείως αρχάριος οπότε θα χρειαστώ την βοηθειά σας για τη συνέχεια(προσπάθησα να διαβάσω οτι μπορώ).

1. Το ενυδρείο λειτουργεί περίπου 2+ χρόνια.. οπότε το φίλτρο είναι στρωμένο, εκανα μερικές μετρήσεις και όντως NO2,NH4 ηταν πολύ χαμηλά-μηδενικά ενω ΝΟ3 κάπου 10ppm


2. Διαστάσεις.. 100χ30χ45.. περίπου 120 λιτρα.. υπολογίζω οτι μέσα εχει νερό οχι παραπάνω απο 80 λίτρα

3. εχει μέσα ενα γλυφτη(Pterygoplichthys pardalis μαλλον) , ενα paracheirodon axelrod και αλλα 4 ψάρια.. τωρα τι είναι θα σας γελάσω.. παραθέτω 2 φωτογραφίες που βγήκαν καθαρές μηπως ξέρει κανεις:



4. το κύριο μου πρόβλημα είναι το φίλτρο και κυρίως η ροή του.. καταρχας είναι αυτό:


δεξια εχει μια αντλια JBL PROFLOW 400 με παροχή 80-420 l/h.. το θέμα είναι πως εχει 5 σκάλες απόδοσης.. αν τη βάλω παραπάνω απο τη μεση η καμπίνα δεξια αδειάζει τελείως και δε ρουφάει.. δλδ η ροη δεν επαρκει να την τροφοδοτησει επαρκως..

τωρα προσπαθώ να καταλάβω τι εχω ακριβως στο φίλτρο..

α) πανω πανω είχε υαλοβάμβακα.. τον άλλαξα και έβαλα καινούργιο..

β) ακριβως απο κάτω εχει ενα μεγαλο πράσινο σφουγγάρι (το καθάρισα σε ενα κουβα με νερο του ενυδρείου).. τι κάνει αυτό? είναι απαραίτητο τόσο μεγάλο? υποψιάζομαι οτι κυρίως αυτό μου κόβει τη ροη..

γ) μετα με το κόκκινο είναι ενα σακουλάκι τύρφη.. επειδή στη μεταμόρφωση εχουμε πολυ σκληρό νερο τα παιδια στο πετ σοπ μου είπαν και εβαλα τέτοια για να το μαλακώσει (επεσε απο τα 21 d στα 14 d)

δ) μετα την τύρφη δε ξέρω τι είναι.. ειναι σαν σκληρό μικρο μαύρο χαλίκι.. αδειασα το μισο για να χωρέσει η τύρφη.. υποψιάζεται κανείς τι μπορεί να είναι?

ε) μετα είναι μακαρόνι.. και αυτο το καθάρισα με νερο του ενυδρείου..


παίδες θα εκτιμούσα οτι βοήθεια μπορείτε μιας και είμαι τελείως αρχάριος.. κυρίως με ενδιαφέρει:

τι ψάρια εχω μέσα, ο γλύφτης αν είναι εντάξει με τόσο σκληρό νερο (θερμοκρασία 27, ph 7) και κυριότερο πως θα βελτιώσω το φίλτρο μου και τη ροή του..
Εμφανίσεις: 7572
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-10, 16:24
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

1. καταρχην με τοσα λιγα ψαρια που εχεις ειναι φυσιολογικο να χεις μηδενικες τιμες , μην ανχωνεσαι δεν προκειτε να ανεβουν ευκολα.

2. Αν ειναι 120 εχεις περιπου 95 με 100 λιτρα καθαρο, αναλογα με ποσο χαλικι εχεις μεσα , τι πετρες κ.α ...

3. Για τα ψαρια δεν μπορω να τα καταλαβω ευκολα απο τις φωτο

4. το φιλτρο που χεις βγαζει 420 λ/ωρα και ποτε ενα φιλτρο δεν θα αποδοσει 100τοις100 , αρα εισαι οριακα ως προς το φιλτραρισμα και ισως λιγοτερο απο οτι πρεπει.
Καλο ειναι να πας σε ενα εξωτερικο φιλτρο με περιπου 600 λ/ωρα οπως το Eheim 2215, να χεις την ησυχια σου και ουτε να βαζεις χερια μεσα να καθαριζεις, ασε που τα εσωτερικα βρομιζουν πολυ ευκολα.
Αν δεν μπορεις ασε αυτο αλλα τα υλικα πρεπει οπως τραβα το φιλτρο, δηλαδη απο την εισοδο του νερου προς την εξοδο πρεπει να υπαρχουν πρωτα το σφουγγαρι με την ποροδες επειφανια, μετα υαλοβαμβακας και μετα τα υλικα και μονο μακαρονι θα βαλεις δεν χρειαζεται τιποτε αλλο, προτημησε Siporax.
Δεν ξερω τι ειναι το μαυρο χαλικι που λες , χχχμμμ πιθανον ναναι ανθρακας και βγαλτον αμεσως!!!!!!!!!!
Και την τυφρη τι την θες , δισκους θα βαλεις? Βγαλτην γιατι θα σου μαλακωσει πολυ το νερο και με καμια αλλαγη αργοτερα με νερο της βρησης σου που ειναι πιο σκληρο τα ψαρακια σου θα την ακουσουν !!
Αν θες οπως λες να αυξησης την ροη βλαλε την αντλιουλα πουχει το φιλτρο σου και παρε μια παρομοια στο μεγεθος πιο δυνατη καπου 600 λ/ωρα
Και ρηξε εναν βαθμο την θερμοκρασια σου , καπου 26 ειναι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-10, 22:15
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

jimmi καταρχας ευχαριστω

1. θα βγάλω φωτογραφία απο το μαυρο χαλικι να το δείτε

2. το προβλημα ειναι πως τα υλικα του φίλτρου δεν αφήνουν αρκετο νερο να περασει ωστε να τραβήξει η αντλια.

3. μμ.. θα την βγαλω την τυρφη και το μαυρο χαλικι, θα αφησω τον σφουγαρι, υαλοβαμβακα, μακαρονι (μ'αυτη τη σειρα).. ισως ετσι στρώσει και η ροη.

4. του πηρα και ενα μηχάνημα με μπουρμπουληθρες για καλύτερη οξυγώνωση.. το προβλημα ειναι πως μαλλον τα φοβίζει και ετσι τα ψάρια καθονται ολα αριστερα και μακρια του.. καμια ιδέα?
-------------------------
Λοιπόν το προβλημα με τη ροη το ελυσα.. εφταιγε ο υαλοβαμβακας που ειχα βαλει πρωτο πρωτο.. στομωνε και μου εκοβε τη ροη.. τωρα εχω βάλει:

1. την τυρφη
2. το μπλε σφουγγαρι
3. τον υαλοβαμβακα
4. την αγνωστη υλη
5. το μακαρόνι

την τύρφη την εβαλα πρώτη πρώτη με σκοπο να την βγάλω αυριο μεθαυριο αν δω πως το παραμαλακώνει το νερο.. προς το παρον οι μετρησεις σκληρότητας μένουν σταθερες..


η αγνωστη ύλη είναι αυτή:



είμαι 90% σίγουρος πως είναι ανθρακας..

τι τον κάνω? πρέπει να ειναι 2+ χρόνια μεσα.. τον κρατάω? τον πετάω?

αν τον πετάξω να βάλω κάτι άλλο στη θέση του? περισσότερο υαλοβάμβακα πχ? καινούργιο ανθρακα? καμια πρόταση?


την αντλία την έβαλα καλου κακου οχι στο μέγιστο αλλα ενα κλικ πιο κάτω, ετσι ειμαι στα 360λ/ωρα περίπου.. αν το νερο μου ειναι 80-90 οπως υπολογίζω είναι αρκετα?

γενικά τα ψαράκια μου φαίνονται αρκετα ζωηρα εκτος απο τον γλυφτη που οποτε αναβω τη λαμπα παει και κρύβεται στη σκια.. ισως ειναι βραδυνός τύπος.. παντως δε παρακινείται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stred : 01-01-10 στις 22:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-10, 23:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα ψαρια ειναι Hasemania nana μικρα και "ευκολα" τετρα αλλα τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα "κακοφορμισμενα" και δεν ξερω απο τι μπορει να ειναι (εκ γεννετης,κακη ποιοτητα νερου κ.α.).
Τα μαυρο ειναι ενεργος ανθρακας και δεν σου χρειαζεται διοτι μετα απο 2 χρονια εχει παψει προ πολλου να ειναι ενεργος.Αντικατεστησε τον με substrat ή με siporax.
Ο "γλυφτης" ειναι πολυ πιθανο να ειναι βραδυνος τυπος και αν ειναι οντως ο pardalis γινεται μεγαλος για το ενυδρειο σου οποτε βρες καπου να τον δωσεις.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-10, 00:04
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Ναι να πετάξεις τον άνθρακα. Διάβασε στο φόρουμ να δεις ότι είναι για απομάκρυνση ξένων ουσιών(φάρμακα, κλπ). Καλή είναι πλέον η ροή του (2-3 φορές τα λίτρα σου ανά ωρα.
Βάλε φωτό του "γλύφτη" σου, στα γατόψαρα 'εχει σχετικό ποστ, για να σου πουν τι είναι. Συνήθως ναι είναι "βραδινοί" τύποι.
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-10, 02:13
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

καταρχας, ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντήσεις

ναι τα ψαράκια μου μοιάζουν με Hasemania nana και ειναι 4..

αρα εχουμε..

4x Hasemania nana
2x Paracheirodon innesi (δεν ειμαι σίγουρος αν ειναι δυο αυτά, μοιάζουν αλλά εχουν διαφορετική συμπεριφορα.. ο ενας μένει κάτω παρέα με τον γλύφτη ενω ο αλλος κολυμπάει μεσαία και πάνω-- παίζει να ειναι το ενα innesi και το αλλο axelrodi--δυστηχως το ενυδρειο δεν ειναι εδω που μενω για να το ελενξω)

και εναν γλύφτη..


ο οποίος πόσο να μεγαλώσει και άλλο? είναι 2+ ετων.. ειναι κοντά μια παλάμη σε μήκος..
πάντως το παιδί απο το πετ σοπ μου εδειξε κατι αλλα μικρα γλυφτάκια που κατα τη γνώμη του είναι καλύτερα για τα λίτρα μου.. λέτε να τον δώσω και να πάρω άλλους?
είναι δυστηχισμένος αραγες?
τον εχω συμπαθήσει αν και ασχημομούρης...

ωραια τον ανθρακα θα τον πετάξω.. για την τύρφη τι γνώμη έχετε?

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ αυτά είναι τα ψάρια του ενυδρείου μου μπορώ να βάλω και άλλα μεσα?

τι ράτσες να κοιτάξω?


τα Paracheirodon innesi μου αρεσουν πολυ εμφανισιακα και διαβασα πως πρεπει να εχω καμια 10αρια παρεα.. οπότε μηπως πρεπει να παρω και αλλα απο αυτα?



θα μου άρεσε να βάλω γαρίδες και καβούρια μεσα αλλά μου είπαν πως είναι επιθετικά και θα έχουμε θύματα!!

Υ.Γ.
δευτέρα θα πάρω δείγμα απο τον βυθο να το πάω στο πετ σοπ... ισως με βοηθήσει να βρω τι είναι ωστε σιγά σιγα να σκέφτομαι αν μπορω να βάλω φυτα μεσα.. τι λέτε αξίζει το κόπο? ή είναι μεγάλος μπελας με τις λιπάνσεις κτλ κτλ..?

Υ.Γ.2
το ph είναι γύρω στα 7.. μήπως πρέπει να το πάω κοντά στο 6.5?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-10, 23:38
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Δες εδώ μερικά στοιχεία για τα nana σου:
http://fish.mongabay.com/species/Hasemania_nana.html

και εδώ μερικά στοιχεία για άλλα είδη:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35124

και θα δεις τι σε ενδιαφέρει απ' αυτά που ταιριάζουν.


Υ.Γ.
δευτέρα θα πάρω δείγμα απο τον βυθο να το πάω στο πετ σοπ... ισως με βοηθήσει να βρω τι είναι ωστε σιγά σιγα να σκέφτομαι αν μπορω να βάλω φυτα μεσα.. τι λέτε αξίζει το κόπο? ή είναι μεγάλος μπελας με τις λιπάνσεις κτλ κτλ..? Όμως γιατί?τι να σου πει? να βρεις τι είναι ο βυθός? Θα δεις και στο φόρουμ εδώ ότι υπάρχουν πολλά και εύκολα φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα λίγο γενικό λιπασμα(καθόλου μπελάς) και φως θα είναι ΟΚ

Υ.Γ.2
το ph είναι γύρω στα 7.. μήπως πρέπει να το πάω κοντά στο 6.5? Πριν αρχίσεις αυτά τα "παιχνίδια" διάβασε αρκετά στο GAB και τα λέμε πάλι..
Ο παρδάλις σου ναι γίνεται και 30 εκατοστά, τώρα φαίνεται για 15 τουλάχιστον, αλλά αν είναι 2+ μπορεί να πάρει λίγο ακόμα γιατί μάλλον ¨"στερήθηκε" κάτι, όπως και τα άλλα με την δυσμορφία.

Το ενυδρείο έχει αυτό το μπλε χαλίκι??? Αν ναι τότε...
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-10, 10:30
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Λοιπόν επανέρχομαι με νεα στοιχεία για το ενυδρείο μου!

1.
εχω ενα axelrodi και ενα innesi! ( cardinal και neon tetra)
αν ισχύει οτι διαβάζω στα http://www.aquaticcommunity.com/fish...onaxelrodi.php
http://www.aquaticcommunity.com/fish...onaxelrodi.php

πρεπει να είναι δυστηχισμένα ετσι μοναχούλια τους!
γενικα γραφει πως τα neon tetra είναι τα πιο ανθεκτικα


2.
ο πλεοκοστομος τελικα κινείται αρκετα! αλλα οταν ειναι μονος! οταν μπαίνω στο δωματιο παει και κρυβεται!!
(αν γίνεται 30cm πρέπει να τον δώσω πάντως)

3.
ναι αυτο που εχει κατω ειναι μπλε χαλικι και χωμα.. φανταζομαι πως ειναι βαμμένο χαλικι
τι παίζει μ'αυτο?

4.
το ph σκεφτηκα να το ριξω γιατι διάβασα πως η NH3/NH4 είναι λιγότερο επικίνδυνη σε χαμηλό PH... αγόρασα και ενα τεστ για NH3/NH4 και βάση αυτού είμαι σε πολυ χαμηλά επίπεδα


5.
λοιπον για φυτα εχω ενα οδηγο της sera "Πως να στήσετε το ενυδρείο σας"..

θα παω να διαβάσω και στο φορουμ τωρα, πρακτικα θελω κατι που να χρειάζεται οσο γινεται λιγότερη φροντιδα καθως εκει που ειναι το ενυδρειο θα μετακομίσω σε κανα 2μηνο και απλα πηγαίνω 1-2 φορες τη μερα..


Υ.Γ. παντως τα ψαρακια μου δειχνουν καλύτερα σε σχεση με την μερα της μετακόμισης.. εχουν ζωηρέψει και τα χρωματα τους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-10, 10:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν επανέρχομαι με νεα στοιχεία για το ενυδρείο μου!

1.
εχω ενα axelrodi και ενα innesi! ( cardinal και neon tetra)
αν ισχύει οτι διαβάζω στα http://www.aquaticcommunity.com/fish...onaxelrodi.php
http://www.aquaticcommunity.com/fish...onaxelrodi.php

πρεπει να είναι δυστηχισμένα ετσι μοναχούλια τους! ετσι ειναι...πρεπει να κρατουνται σε κοπαδι...
γενικα γραφει πως τα neon tetra είναι τα πιο ανθεκτικα


2.
ο πλεοκοστομος τελικα κινείται αρκετα! αλλα οταν ειναι μονος! οταν μπαίνω στο δωματιο παει και κρυβεται!!
(αν γίνεται 30cm πρέπει να τον δώσω πάντως)ειναι μικρο το ενυδρειο σου για το ειδος...καλυτερα να τον δωσεις οσο ειναι νωρις...

3.
ναι αυτο που εχει κατω ειναι μπλε χαλικι και χωμα.. φανταζομαι πως ειναι βαμμένο χαλικι
τι παίζει μ'αυτο? αντικατεστητο αμεσα τωρα που ξεκινας...σε λιγο καιρο καθως θα εμβαθυνεις στο χομπυ δε θα σου αρεσει καθολου και θα ειναι δυσκολο με φυτα και κατοικους περισσοτερους να το ξεστηνεις...οποτε καλυτερα να το αλλαξεις τωρα με ενα μη ασβεστολιθικο φυσικου χρωματος αν προκειται να κρατησεις ψαρια μαλακου νερου...

4.
το ph σκεφτηκα να το ριξω γιατι διάβασα πως η NH3/NH4 είναι λιγότερο επικίνδυνη σε χαμηλό PH... αγόρασα και ενα τεστ για NH3/NH4 και βάση αυτού είμαι σε πολυ χαμηλά επίπεδα.ειναι γεγονος αυτο με την αμμωνια αλλα δε χαμηλωνουμε πεχα με το δεδομενο οτι εχουμε αμμωνια....χαμηλωνουμε το πεχα γιατι το θελουν τα ζωντανα μας. η αμμωνια εξυπακουεται οτι πρεπει μονιμως να ειναι 0.
το πεχα θα πεσει ειτε αν αγορασεις αντιστροφη οσμωση και χρησιμοποιεις νερο της...ειτε βαζοντας διοξειδιο αν πας σε φυτεμενο και θελεις να προσφερεις CO2 στα φυτα σου.
επισης στα λιτρα σου μπορεις να παιξεις και με τυρφη.


5.
λοιπον για φυτα εχω ενα οδηγο της sera "Πως να στήσετε το ενυδρείο σας".. δε θα σου πει και πολλα.

θα παω να διαβάσω και στο φορουμ τωρα, πρακτικα θελω κατι που να χρειάζεται οσο γινεται λιγότερη φροντιδα καθως εκει που ειναι το ενυδρειο θα μετακομίσω σε κανα 2μηνο και απλα πηγαίνω 1-2 φορες τη μερα..σκεψου παντως και το ενδεχομενο να το ξεστησεις το ενυδρειο...να δωσεις τους λιγοστους ουτως η αλλως κατοικους...να αλλαξεις το χαλικι...να σκεφτεις τι θελεις να κανεις και να ξεκινησεις απο την αρχη. μπορεις να κρατησεις το ενυδρειο χωρις ψαρια και να κανεις τις αλλαγες που θες κρατωντας το φιλτρο στρωμενο με τροφες.


Υ.Γ. παντως τα ψαρακια μου δειχνουν καλύτερα σε σχεση με την μερα της μετακόμισης.. εχουν ζωηρέψει και τα χρωματα τους
ειναι λογικο να αρχισαν να ηρεμουν μετα το στρεςς της μετακομισης...αλλα δε φτανει μονο αυτο για να ειναι ικανοποιημενα....
για ολα τα παραπανω υπαρχουν απειρες απαντησεις...εχεις να διαβασεις αρκετα. καλο διαβασμα και εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-10, 11:30
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

να το ξεστήσω προς το παρόν δε παίζει γιατι:

1. κάπου πρέπει να μάθω!!

2. δε μένω εκει, αστο για οταν μετακομίσω που θα το μπορώ να αφιερώσω χρόνο

3. δεν εχω διαβάσει αρκετα ωστε να ξέρω τι θέλω να κάνω


ετσι:

1. προς το παρον θα πάρω μερικά φυτα
(βρήκα και το υπόμνημα "Εύκολα φυτά για όλα τα ενυδρεία.")η απορία μου είναι να πάρω απο αυτα που μεγαλώνουν γρήγορα ή θα γίνουν θεριά και αντε να τα κουμαντάρω?
το ενυδρειο είναι μόνο 40cm σε ύψος..

2. θα σκεφτω να δώσω το γλύφτη (αν και αφου ειναι 2+ χρονια ίσως δε μεγαλώσει άλλο και προσαρμόστηκε στο ενυδρείο (νανισμός?) )


3. θα κοιτάξω να διαβάσω και να ρωτήσω οσα περισσότερα μπορω ωστε να είμαι ετοιμος για το επόμενο βήμα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-10, 18:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σου επιστηνω την προσοχη σου στο μπλε χαλικι...
δεν ειναι οτι πιο ευκολο η αλλαγη χαλικιου αργοτερα....αν εχει και χωμα μεσα....προβλεπω δυσκολες ωρες...
και το μονο για το οποιο ειμαι σιγουρος ειναι πως αργοτερα θα θελησεις να το αλλαξεις....θα εχεις ενα υποβρυχιο τοπιο με φυσικα φυτα και το μπλε χαλικι θα σου καθεται στο λαιμο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-10, 23:51
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Για να γίνουν "θεριά" όπως λες θέλει πολύ ....... δουλειά.
Βάλε μια ανούμπια, καμμιά βαλισνέρια και καμμιά κρυπτοκορίνα ή και εγγέρια ντενσα, κερατόφυλλο και βλέπεις μετά. Αν βάλεις ποστ ζητούνται φυτά- κλαδέματα όλο και κάποιος θα σου δώσει....

Ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις ενυδρείων και θα καταλάβεις καλλίτερα για το μπλε.... που σου είπε και ο Πάνος, και αν δεν κάνω λάθος είναι επιφανειακό.. οπότε μπορείς να το ψαρέψεις με μια απόχη ψαριών...
Προσοχή: ΝΗ3-4 να ναι 0
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-10, 14:25
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

παιδιά δεν είναι πάνω πάνω το μπλε χαλίκι αλλα ανάμεικτο με χώμα παντού..

θα δούμε τι θα γίνει, προς το παρών το σκέφτομαι, τις βλέπω τις παρουσιάσεις ενυδρείων και τα ζηλέυω..

ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-10, 19:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Να μη ζηλευεις τιποτα!! Σιγουρα θα φτιαξεις κατι πολυ πιο ομορφο!!
Ολα τα εργαλεια ειναι εδω!! Μελετησε το και καντο σωστα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-10, 20:02
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

παντως πρεπει να είχα γεννητούρια! χθες είχα 6 ψάρια και τώρα 8!! και πρέπει να εγγυος και κάποιο αλλο.. (εχει ψουσκωμένη κοιλια και ασπρη)

ερώτηση:
ενα απο τα ψάρια μου εχει κοκκινα βραγχια.. σα ματωμένα.. αυτό είναι ασθένεια? τι κάνω???? δε φαίνεται να εχει κάτι απο την συμπεριφορά του..

(εκανα μια αλλαγή νερού καλού κακου.. οι μετρησεις μου είναι καλες.. λίγο αυξημένα νιτρικα σε σχεση με το σ/κ)

Υ.Γ.
thnks georgarask

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν συνεχίζω καθως πήγα τώρα να τα δω και παρατήρησα πως και αλλα 3 ψάρια εχουν δείξει πρώτα σημαδια.. δλδ εχουν αρχισει να ματώνουν και αυτα..

διαβασα εδω πως υπαρχει πιθανότητα να είναι δηλητηριαση απο ΝΗ3...

εκανα το υγρο τεστ της sera για ΝΗ4 και μου έδειξε επίπεδα κάτω απο 0,5 mg/l οποτε βαση ενα πινακάκι και το pH εχω τοξικη ΝΗ3 κατω απο 0,003 που το κατατάσει στο "ακίνδυνο".. (καπου εκει ήταν και στην προηγούμενη βδομαδα)... παντως 0 δεν είναι.

οι υπολοιπες μετρησεις ειναι ικανοποιητικές..

τι στο καλο συμβαίνει?

θα τα κοιτάξω και αυριο και αν δω να χειροτερευουν θα παω απο το πετ σοπ και οτι μου δωσει θα τους ριξω!
(προς το παρον εριξα και αλλα ζωντανα βακτήρια μιας και αυτα είχα)

κατι τετοιες ωρες νιώθω τρομερα αδυναμος.. είναι τρομερο να ξερεις πως κατι τα βασανιζει και να μη ξερεις τι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-10, 22:27
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100*30*40,100Λ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3 βδομαδες (Εγω)-πριν 2 χρονια

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: δε ξερω
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
8 τετρα και 1 γλυφτης
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 την βδομαδα- 40λιτρα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 3 μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μια καθε μερα

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7
KH:3-6
GH:7-14
ΝΗ3 (αμμωνια):μικροτερη απο 0,003
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ: ΝΑΙ
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1
2. ΔΕΡΜΑ:ΚΟΚΚΙΝΑ ΒΡΑΓΧΙΑ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ΚΑΝΟΝΙΚΗ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):ΚΟΚΚΙΝΑ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ΑΥΞΗΜΕΝΗ
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν μια βδομαδα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΕΧΕΙ ΣΑ ΜΙΣΟΚΟΜΕΝΗ ΟΥΡΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Ο ΣΚΕΛΕΤΟΣ

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :ΟΧΙ
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ΝΑΙ
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΒΡΑΓΧΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.. ???



Παιδιά βοήθεια.. το ψαράκι μου δε λέει να γίνει καλα.. τι στο καλο συμβαίνει?

με απασχολει οτι εχει στραβώσει ο σκελετος του και οτι η ουρά του είναι σαν "κομμένη" στην μια ακρη του..

----------------------------------------------------------------------

Λοιπόν συνεχίζω με μερικές φωτογραφίες που πήγα και τράβηξα:

Είμαι σίγουρος πως το αρρωστο ψάρι πριν μια βδομάδα ηταν ενα απο αυτα τα 3 χαρούμενα silvertrip tetra:



τώρα εχει χάσει το χρώμα του... εχει γίνει ασημί-διάφανο..

και αφου το κυνήγησα κανα μισάωρο αραξε αποκαμομένο στον πάτο και του εβγαλα μερικες φώτο..



αυτή είναι η καλύτερη και φαίνεται οτι εχει στραβώσει ο σκελετος του..

εν τω μεταξύ ξαναμέτρησα την ΝΗ3 και εχει μειωθεί και αλλο (εχω αραιώσει το ταισμα).. τωρα είναι σχεδον 0..

παιδιά κατι αλλο πρεπει να είναι και πρεπει να το βρω..
λετε να είναι τπτ..
Camallanus ? δε μπορεσα να δω κατι να προεξεχει παντως..

τι λέτε να κανω?

να παω αυριο απο το πετ σοπ και να παρω τπτ αντιβιωσεις,βιταμίνες, αλατι και να τα ριξω ολα μεσα???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ειναι λαθος να βαλεις χελωνιτσα μεσα στο ενυδρειο με τα ψαρια σου? christosvn Γλυκό νερό - Γενικά 24 31-12-09 02:14
Εξ. +Εσ. φιλτρο ( με τι μεσα?) Dekanat Γλυκό νερό - Γενικά 10 24-09-08 23:18
γνωμη για φιλτρο παρακαλω... Πάνος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 05-03-08 20:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09561 seconds with 13 queries