Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-01-03, 20:04
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

μμμμμ νομίζω (προσδοκώ) ότι εντός 3 με 4 ημερών θα έχει ολοκληρωθεί το cycling. Σήμερα οι νιτρίτης έπεσε από 3,3-33 mg/t σε 1 mg/lt και είχα spike στους νιτράτες, πρέπει να είναι γύρω στα 50-60 ppm. Αν συγκρίνω με τον ρυθμό μείωσης της αμμωνίας στο πρώτο στάδιο, σε 1 με 2 ημέρες θα έχω στρωμένο ενυδρείο.
Και φτάνουμε στο σημαντικότερο σημείο:

Ωραία, κάνω μέτρηση λοιπόν και βρίσκω 0 αμμωνία και νιτρίτη και μια μεγάλη ποσότητα νιτράτη. Ξέρω ότι θα πρέπει να κάνω μια τεράστια αλλαγή νερού γύρω στο 80% κατά προτίμηση. Σε αυτό φυσικά το σημείο σταματά και η προσθήκη αμμωνίας.

1η ερώτηση: Μετά τη μεγάλη αλλαγή και παύση προσθήκης αμμωνίας, πόσο καιρό προθεσμία θα έχω περίπου για να βάλω ψάρια;

2η ερώτηση: Με την αλλαγή θέλω να καθαρίσω την καφέ άλγη που έχει αναπτυχθεί από τα διακοσμητικά, τα φυτά και το χαλίκι καθώς και το φίλτρο. Πάντα με το νερό του ενυδρείου. Μήπως θα πρέπει να κάνω αυτή τη διαδικασία μετά; Πάντως προτιμώ να κάνω πρώτα το καθάρισμα, μετά την μεγάλη αλλαγή νερού και μετά από 1 ημέρα τα πρώτα ψάρια.

Έχω καταλήξει σε ψάρια τελικά:

2 ότο ή 2 corydoras (προτιμώ 2 ότο πάντως)
6 νέον τέτρα
4 zebra danio

Τα 2 ότο και τα 4 zebra θέλω να τα βάλω την πρώτη εβδομάδα και τα neon την δεύτερη για να δω πως θα εξελιχθεί το bioload και οι αποικίες των βακτηριδίων.

Please help
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-01-03, 20:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είσαι σχεδόν έτοιμος λοιπόν.

1. Καλό θα ήταν να μπουν τα ψάρια την επόμενη μερά μετά την μεγάλη αλλαγή νερού.

2. Όπως είπες. Καθάρισε/κάνε συντήρηση στο φίλτρο (με νερό ενυδρείου), κάνε την αλλαγή και την επόμενη μέρα βάλε τα ψάρια.

Όσο για την σύνθεση σου... θύμησε μας please το μέγεθος του ενυδρείου σου (ξέχασα ) και συνεχίζουμε.

Με το στρώσιμο που έκανες (στα 3 mg/l αμμωνίας) δεν θα έχεις πρόβλημα να βάλεις το τελικό βιολογικό φορτίο στο ενυδρείο κατευθείαν (πάντα μιλάμε για σωστές επιλογές ψαριών σύμφωνα με το μέγεθος του ενυδρείου). Εξάλλου γι'αυτό χρησιμοποιείται η μέθοδος του fishless cycling... για να μπαίνουν όλα τα ψάρια που προορίζονται στο ενυδρείο την ήδια μέρα. (πράγμα πολύ χρήσιμο για ψάρια σαν τις κιχλίδες... Αμερικάνικες και Αφρικάνικες)
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-01-03, 21:00
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 112 λίτρων. 15 κιλά περίπου λεπτό χαλαζιακό αν και θα βάλω άλλα 5.5 κιλά από τα οποία τα 0.5 είναι λεπτό χαλαζιακό και 5 κιλά χοντρό χαλαζιακό. Έχω αγοράζει και ένα κουτί μεσαίο λατερίτη που θέλω να προσθέσω για τα φυτά μου.

Ένα μεγάλο driftwood και 3 μεσαίες πέτρες λάβας.
4 sagittaria subulata για φυτά. Ξέρω ξέρω χρειάζομαι και άλλα φυτά.
Έχω 2 silk φυτά για την ώρα. Σκοπεύω - μόλις φέρουν - να βάλω 2 java fern, java moss, 2 anubia nana και πολλά (πάρα πολλά) ceratophyllum demersum.

Τώρα όσο για το fish load,

zebra danios: 4.5 εκατοστά χ 4 = 18 εκατοστά
neon tetra: 0.45 εκατοστά χ 6 = 6,45 εκατοστά
oto: 0.5 εκατοστά χ 2 = 1 εκατοστό

σύνολο: 25,45 εκατοστά full-grown ψάρια

έχοντας ως στοιχειώδες κανόνα το εκατοστό ανά 2 γαλλόνια, είμαι ΟΚ πιστεύω αφού τα 26 εκατοστά θέλουν 52 γαλλόνια =~ 124 λίτρα ... οριακά βέβαια ... ίσως 4 νέον; Έχετε να προτείνεται ίσως ένα άλλο συνδυασμό; Algae eaters χρειάζομαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τουλάχιστον 2.

Admin: 52 gal(US) = 198 litres
112 litres = 30 gal (US)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-01-03, 20:31
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την επισήμανση όσον αφορά τα γαλλόνια. Είμαι λίγο σκράπας στα μαθηματικά του χεριού

Λοιπόν, σήμερα ο νιτρίτης στο 0.3 mg/lt από 1 χθές!!! χεχεχεχε
εντός του ΠΣΚ θα έχει στρώσει νομίζω και Δευτέρα οι πρώτοι κάτοικοι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-01-03, 15:23
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΑΜΕ!

Μάγκες!!! Στρώσαμε ...
Δεν το πιστεύω ότι τέλειωσε η αναμονή και αρχίζει το πάρτυ!
Δεν χρειάστηκαν ούτε καν να συμπληρωθούν 24 ώρες για να κατέβει ο νιτρίτης από 0.3 σε < 0.3 !!! Βέβαια θα ξανακάνω μέτρηση και όταν συμπληρωθεί το 24ωρο και επίσημα αλλά το χρώμα του νιτρίτη δείχνει < 0.3. Κλίμακα για 0 δεν υπάρχει ... να υποθέσω ότι μηδενίστηκε;

Λοιπόν, σήμερα είναι Σάββατο και αύριο τα μαγαζιά είναι κλειστά. Δευτέρα θα αγοράσω τα ψαράκια. Οπότε λέτε να κάνω την αλλαγή σήμερα ή αύριο;;; Αν την κάνω σήμερα τότε λογικά θα πρέπει να ρίξω αμμωνία πάλι ή λέτε να τα παίξουν τα βακτήρια μια μέρα επειδή δεν θα έχουν αμμωνία; Πώς λέτε να οργανώσω την μεγάλη αλλαγή και καθάρισμα εν όψη των πρώτων κατοίκων που θα μπούν Δευτέρα απόγευμα;

Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές και βοήθεια κατά την διαδικασία στρωσίματος. Νόμιζα ότι ποτέ δεν θα τα κατάφερνα!!!
Χίλια ευχαριστώ επίσης και στις sagittaria subulata μου οι οποίες αν και έχουν πήξει στην άλγη και στο χνούδι νομίζω ότι συνεισφέραν πολλά στο στρώσιμο Την δευτέρα θα έχουν και φίλους καμμιά 5αριά ceratophylum demersum και 2 java ferns
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-01-03, 19:14
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Την μεγάλη αλλαγή νερού θα την κάνεις μια μέρα πριν μπουν τα ψάρια. Αν είναι να τα πάρεις Δευτέρα... τότε ναι, κάν'την την αύριο. Στο κάτω κάτω γιατί να την κάνεις σήμερα; Τόσο πολύ βιάζεσαι;

Πως να οργανώσεις το καθάρισμα/αλλαγή; Πολύ απλό. Αφαίρεσαι όση άλγη (και ότι άλλο ανεπιθύμητο) μπορείς που υπάρχει στο χαλίκι, φυτά, πέτρες/διακοσμητικά, τζάμια κλπ. Μετά όταν αδειάζεις το νερό με το "σιφωνάρισμα", φρόντισε ο σωλήνας να "τραβάει" και τα ανεπιθύμητα που αφαίρεσες προηγουμένως. Μετά πολύ απλά βάζεις την κατάλληλη ποσότητα αντιχλωριακού και ξαναγεμίζεις το ενυδρείο με φρέσκο νερό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03889 seconds with 14 queries