Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-11-05, 19:14
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εαν όλες οι μετρήσεις σου ειναι ΟΚ πρεπει να αρχίσουμε να σκεφτομαστε την πιθανότητα για discus plague. Η αρρώστια αυτή πιθανότατα ήταν σε υποκλινική μπορφή στον δίσκο που έφερες και εκδηλωθηκε αμέσως μπολις μπήκε στον νεο περιβάλλον.
Και για να προλαβω τυχόν ερώτηση σου σου λεω ότι το discus plague εξαπλώνεται τόσο ραγδαια όσο στην δική σου περίπτωση.
Τωρα για γιατρεια .................αστα να πανε......
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-11-05, 19:18
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Μεταφέρω ένα ξένο σχετικό άρθρο:


The Discus Plague is a term often used to describe a common Discus disease, where Discus show the following symptoms:
  • Dark background color
  • Clamped fins
  • Hiding in a dark corner in the tank
  • The body mucus is visibly heavy, and often comes off the Discus

It appears this disease is probably caused by a virus, and there is no known cure. This disease only usually affects Discus. It is not all that uncommon for all Discus in the tank to come down with the disease, except for the new Discus that were introduced sometime in the last two weeks. Discus that have had the disease can be a carrier of the virus. This disease is highly contagious and ultraviolet sterilization does little to prevent it from spreading from tank to tank. Just having two tanks in the same house that don't even come in contact with each other will often be enough to see it spread. It seems that the virus can go airborne, or maybe just putting your hand in one tank and not properly cleaning your hand before you stick it in another tank will cause it to spread. This disease is like the flu in humans, it will run its course and then your strong healthy Discus will recover. This disease will often kill small and old Discus. It is not all that uncommon that the discus hobbyist will loose half of his discus to this disease.

During the time the Discus have the disease they will still eat, but not as vigorously as when they are feeling one hundred percent. I recommend that you reduce the amount of food you feed them during this period to prevent any unnecessary pollution.

I normally don't do anything except frequent water changes (50% or more daily) for this disease. Frequent water changes will help reduce the organic load in the water column and increase the oxygen carrying capacity. Any attempts to medicate do nothing to cure the disease. Adding medication to the aquarium may cause more unnecessary stress the Discus can do without. This disease can take up to three weeks to run its course. Once your Discus are looking normal again, they will have some immunity to the disease for a while.

After your Discus have had the disease I would not recommend adding any new Discus to the aquarium for at least 6 months. If you add a Discus before then, you run the risk of the new Discus coming down with the disease.

I see this disease most commonly in Discus that are imported from Asia. The process of getting the Discus from Asia to your aquarium store is a multi step process. The Discus normally goes through 2 or 3 wholesaler hands before they end up in the aquarium store. In this process the Discus have several opportunities to be exposed to the virus. It is most unfortunate that the fish go through this process, because this is normally how the fish end up with the disease. The Discus that are produced in Asia are among the best in the world. It’s the process of getting them to your local aquarium store that makes them a risky buy. For this reason it is always safer to buy domestically bred Discus.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-11-05, 21:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Διαβασα προσεκτικα ολα οσα γραφτηκαν...
Τεινω να συμφωνησω με την εκδοχή του discus plague.
Ολα τα αλλα καπως δεν μου ταιριαζουν.
Και με την ευκαρια, το seachem alert που εχεις στο ενυδρειο δεν κανει απολυτως τιποτε.
Αν το ψαξεις στο site της seachem λεει οτι το συγκεκριμενο ammonia alert λειτουργει σε ph >7. Οποτε πρακτικα ειναι οτι πρεπει για αφρικανες...

Και φυσικά αν ειναι virus δεν μπορεις να κανεις τιποτε (εκτος απο... εμβολιασμο..)

ΥΓ
Ως γνωστον, οι μονοι που καταπολεμουν τους "ιους" με "αντιβιοτικά" ειναι οι (αμαθεις απο μικροβιολογια-ιολογια) κομπιουτεραδες...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-11-05, 05:18
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Πιθανόν να ακουστούν σκληρά αυτά που θα γράψω, αλλά...

ΡΕ Πρύτανη...

α) Εχεις ένα ενυδρείο "μια χαρά" με αρκετούς ευτυχείς δίσκους.
β) Βλέπεις έναν ακόμα όμορφο και λες "αυτόν θα τον πάρω" - και τον παίρνεις.
γ) Τη σημασία της καραντίνας την ξέρεις...

και...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
... Μετα απο 5 ωρες προσαρμογης το εβαλα στο ενυδρειο.....
Ε, τί ψάχνεις για "προβλήματα" ? ούτε το CO2 φταίει, ούτε η αμμωνία φταίει...
ΕΣΥ φταις.

5 ΩΡΕΣ καραντίνα ?
Αντί για 5 βδομάδες... 5 ώρες ?

Sorry, αλλά... ας πρόσεχες

================================================== ===
Ας το "ελαφρύνουμε" λίγο...

Ο αγιος Νικόλαος - του οποίου φέρεις το όνομα - είναι ο προστάτης των ναυτικών...
Εσύ, ενώ ξέρεις τη χρησιμότητα της πυξίδας (καραντίνας), τη "πετάς" στη θάλασσα.
Επόμενο δεν είναι να "πνιγείς"?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 24-11-05 στις 05:58
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-11-05, 11:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Κωστα , ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε !!!!! Αλλα ο,τι και να πεις εχεις δικιο.....Εν παση περιπτωση η κατασταση εχει ψιλοβελτιωθει και παρατηρω μια μεγαλυτερη κινητικοτητα των δισκων..... Διατηρω θερμοκρασια στους 32 ανεβασα λιγο το ph sto 6,8 για να μειωσω το διοξειδιο που ριχνω στο ενυδρειο και τελειωνω σημερα τη θεραπεια με εσχα 2000. Αυριο εχω ετοιμη αλλη μια αλλαγη νερου γυρω στο 50% και βλεπουμε.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-11-05, 13:42
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Pritanis εύχομαι να περάσουν όλα σύντομα και να επανέλθει η ισορροπία ξανά στο ενυδρείο σου, λάθη όλοι κάνουμε και απο αυτά μαθαίνουμε, βασικά πρέπει να είμαστε όλοι περισσότερο προσεκτικοί με τις εισαγωγές νέων μελών στα ενυδρεία μας, πράγμα που συχνά δεν κάνουμε αν και θα πρέπει να είναι κανόνας απαράβατος.Σαν και σένα αρκετοί απο εμάς την έχουμε πάθει έστω και άν καναμε κανονική εισαγωγή των νέων μελών. Εγώ π.χ. αγόρασα γκαπάκια κουκλιά αρσενικά 2 έκανα επιμελώς την εισαγωγή τους αλλά μόλις μπήκανε στο ενυδρείο μου, το λέω και η ψυχή μου κλαίει, σε τρείς ώρες άρχισε το θανατικό να θερίζει τα μωρα μου, ενα ενυδρείο υπερφορτωμένο με γκαπυς μέσα σε 3 μέρες είχε αδειάσει τελείως....... προχθές ακόμα μετά απο κανονική εισαγωγή καποιου νέου μέλους στο μικρό ενυδρείο έχασα και χάννω συνεχώς ξανά τα γκάπυς μου, κανω συνέχεια θεραπεία με αλάτι και θερμοκρασία προσπαθώ και γω να σώσω ότι σώζεται.... τελικά θα σταματήσω να αγοράζω πιά ψαράκια... Ευτυχώς το μεγάλο ενυδρείο ειναι καλά και χαίρομαι οταν το βλέπω εκείνο και ο πόνος των χαμένων λιγοστεύει....
Εύχομαι ξανά ολόψυχα να γίνουν για σενα ολα καλά όπως ήταν πριν...
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-11-05, 14:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή περαστικα...νικο μου......

τωρα διαβασα το ποστ....και εμεινα.....οχι ρε νικο....μεγαλη ατυχια.....τι να πω...περαστικα και ποτε ξανα κατι τετοιο..... .δες παντως, αν ειναι discus plug, η θεραπεια που εκανα με zinadol,εμενα προσωπικα με εσωσε......αυτα και ελπιζω οι δισκοι σου να γινουν γρηγορα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-11-05, 11:37
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Το πιο πιθανο ειναι το discus plague ΑΛΛΑ!!! ολα τα αλλα συμπτωματα ειναι δευτερογεννεις βακτηριακες ασθενειες, για παραδειγμα columnaris & spirunucleus.Ο δισκος πιθανον ειναι απο αμαζονιο οποτε σκεψου τι επαθαν και οι δικοι του δισκοι.Ολα τα αλλα για διοξειδια, αμμωνιες, και χαλασμενα ηλεκτροδια ειναι αλλα λογια ν `αγαπιομαστε.ΣΩΣΤΟΣ Ο JOHNNY98130.
Το φαρμακο πρεπει να ειναι καποιο βακτηριακο σαν το sera bactopur που το εχω δοκιμασει.Οταν θα παιρνεις καποιο ψαρι φροντιζε να απενεργοποιεις την UV για 1 εβδομαδα τουλαχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-11-05, 12:43
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin
Ολα τα αλλα για διοξειδια, αμμωνιες, και χαλασμενα ηλεκτροδια ειναι αλλα λογια ν `αγαπιομαστε.
Και γω είμαι παθων μια και εχω χάσει απο co2 και Ph έξη δίσκους.
Γιαυτό Γιώργο μην τα ισοπεδώνουμε όλα, σε παρακαλώ.
Φιλικά Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-11-05, 15:24
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Για να βάλουμε τα πραγματα σε μια τάξη....
Το sera bactopur direct και το furan II (είναι παράμοια φάρμακα) δεν κανουν τίποτα στο discus plague. Το discus plague ειναι ιός(και όχι βακτηριο), απλα, οπως λέει και ο γιωργος ακολουθούν βακτηριαδιακες μολύνσεις. (Στο επόμενο τευχος θα δημοσιευεί άρθρο με εισαγωγή στις ασθένειες γλυκου νερου).
Ο σκοπος της καραντινας εδώ ειναι να δημιουργήσει stress στο ψαρι και να εκδηλωθουν τυχον ασθένειες εντός της καραντινας ώστε να μην εξάπλωθούν και στα άλλα ψαρια. Ξαναλέω παλι ότι ενδέχεται να μην εκδηλωθούν στην καραντινα και να την πατησεις όταν ο δισκος μπει στο ενυδρειο.
Η δική μου συμβουλή ειναι να κανεις μεγαλες αλλαγές νερου και ...υπομονή....καλή τυχη.

p.S. O wattley λεει ότι θεραπευσε discus plague με κατεβασμα του PH στο 4.5.......και μεγάλες αλλαγες νερου......



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin
Το φαρμακο πρεπει να ειναι καποιο βακτηριακο σαν το sera bactopur που το εχω δοκιμασει.Οταν θα παιρνεις καποιο ψαρι φροντιζε να απενεργοποιεις την UV για 1 εβδομαδα τουλαχιστον.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-11-05, 18:02
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον τα πραγματα συνεχιζουν να ειναι σταθερα αλλα κρισιμα..... Σημερα εχασα και το βουλγαρακι το οποιο το οποιο ηταν και το πιο πιτσιρικι και καταπονημενο απο ολα τα δισκακια μου....ν Το περιεργο ειναι οτι οταν ηταν στα τελευταια του χαθηκε εντελως η σκουραδα και καθετες γραμμες , πραγμα που συνεβη με το συγκεκριμενο για πρωτη φορα..... Τωρα απο τους υπολοιπους 3 δισκοι μεταξυ των οποιων και ο καινουριος φαινεται να εχουν ξεπερασει το προβλημα.... Οι αλλοι τεσσερεις ειναι σε κακη κατασταση..... Σημερα τελειωσα τη θεραπεια (μαλλον ηταν αχρηστη) με εσχα 2000 και θα κανω καθημερινες αλλαγες νερου ταξης 30-40%.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-11-05, 18:41
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
...Ο σκοπος της καραντινας εδώ ειναι να δημιουργήσει stress στο ψαρι και να εκδηλωθουν τυχον ασθένειες εντός της καραντινας ώστε να μην εξάπλωθούν και στα άλλα ψαρια. Ξαναλέω παλι ότι ενδέχεται να μην εκδηλωθούν στην καραντινα και να την πατησεις όταν ο δισκος μπει στο ενυδρειο....


==================
Νίκο, καλή τύχη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 25-11-05 στις 18:44
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-11-05, 21:37
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή niko zinadol.......

νικο,μπορει να ειμαι ψαρουκλα,οσο αναφορα τους δισκους,αλλα σου ξαναλεω...δοκιμασε το παραπανω φαρμακο......ειχα plug,και σχεδον θεραπευτηκε........
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-11-05, 21:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον περιπου μια εβδομαδα μετα τα πραγματα εχουν αρχισει να επιστρεφουν στους κανονικους τους ρυθμους..... Ολα τα ψαρια δειχνουν να εχουν ξεπερασει τα προβληματα τους και τα χρωματα εχουν επανελθει μαζι με την ορεξη στο φυσιολογικο.... Θα κρατησω για λιγο ακομα την θερμοκρασια στους 31,5 και την αεραντλια για καλα και για κακο..... Τελικα τι ηταν αυτο που περασα δεν μπορεσα να καταλαβω.... Ηταν ασθενεια που καταπολεμησε αψογα το εσχα 2000 και οι συχνες αλλαγες νερου; Ηταν προβλημα στο διοξειδιο που διορθωθηκε με την αεραντλια; Επεσε κατι μεσα που δηλητηριασε τα ψαρια αλλα ποτε δεν βρηκα τι;;; Ειναι ενα μυστηριο......

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ.....
1ον ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΣΕ ΝΕΟ ΨΑΡΙ ΠΑΝΤΑ ΟΣΟ ΕΠΙΠΟΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ

2ον ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΝΕΑ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΗΔΗ ΚΑΛΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ( αυτο δεν το υποσχομαι)
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-11-05, 22:42
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Το ph πόσο είναι.? έχω βάλει διοξείδιο με ph-controller και το έχω ρυθμίσει στο 7. με kh=5 . επειδή έχω ακούσει διάφορα για το ph και για να μην πάθουμε καμιά ζημιά λέω να μην το κατεβάσω άλλο. Εσύ πόσο το είχες Νίκο.?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-11-05, 23:00
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το ειχα 6,6 -6,8 για σκληροτητα 5 αλλα τωρα το ανεβασα και εγω στο 6,8-7 για να ειμαι σιγουρος. Πιστευω οτι τον ξερεις τον παρακατω πινακα.....
http://www.csd.net/%7Ecgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-11-05, 23:07
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

ναι τον ξέρω και γι αυτό σου είπα. αν βάλεις ότι μπορεί να υπάρχει και κάποια μκρή απόκλιση στην μέτρηση με το πεχάμετρο.... γι αυτό το έβαλα στο 7 για να είμαι σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-12-05, 07:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν στηριζομαστε μονο στο ph μετρο. Τα ph μετρα ειναι ασταθη οργανα σε βαθος χρόνου και πρεπει να ασχολειται κανεις μαζι τους , να τα καλιμπραρει κλπ. Ομως υπαρχουν και μερικες αλλες δικλειδες ασφαλειας για να κοιμομαστε πιο ησυχοι (σχετικα με το διοξειδιο).
Το ενα ειναι η ροη των φυσαλιδων.. Με την βοηθεια του ph controller ρυθμιζουμε την ροή με την βελονοειδή ώστε η βαλβίδα να ειναι ανοικτή σχεδόν συνέχεια, τουλαχιστον κατα τη διαρκεια της ημερας που η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη (με αρκετα φυτα παντα). Οτι και να γινει, ακομα και να κολλήσει ο controler δεν προκειται να δηλητηριαστουν τα ψαρια.
Το δευτερο ειναι το KH. εχωντας KH 5 ειναι τελειως αδυνατον να κρασσαρει το ph του ενυδρειου, οσο διοξειδιο και να ριξει ο controller..
Τελος, τα ψαρια δεν παθαινουν ασφυξια τοσο εύκολα... Εχω κανει το πειραμα αυξανοντας την περιεκτικοτητα διοξειδιου και παρατηρωντας...
Αρχισαν να ανεβαινουν στην επιφανεια στα 60ppm.. Αυτο δινει μια αισθηση του περιθωριου ασφαλειας που υπαρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-12-05, 19:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε μου Νετ ωραια πειραματα κανεις ..... Μηπως να αλαξεις το ονομα σου σε κατι ποιο ταιριαστο οπως δοκτωρ Μεγκελεν ......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-12-05, 21:18
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Ρε συ Pritani θέλω να σε ρωτήσω κάτι.
Θυμάσαι την τελευταία αλλαγή νερού που είχες κάνει πριν πάθεις το κακό αν κάτι δεν έγινε όπως πρέπει.
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να άλλαξε, (προς τα πάνω) το ΚΗ στο νερό ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-12-05, 22:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μπα δεν αλλαξα τιποτα.... Απο ΑΟ ηταν κανονικα και αλλωστε μετρησα κατα τη διαρκεια της καταστροφης και το ΚΗ ηταν 5. Αποκλειεται να ανεβηκε και να ξαναεπεσε.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-12-05, 22:56
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Ή αλλιως πως μπορεις να καταστρεψεις ενα στρωμενο ενυδρειο.......

Εδω και τεσσερεις περιπου μηνες ειχα καταφερει να βαλω το δισκοενυδρειο σε μια ταξη.... Εφτιαξα το νερακι, προσθεσα διοξειδιο και κατεβασα το ph , εβαλα μια uv για προστασια ετοιμασα 3 διαφορετικες τροφες για τα ψαρακια μου και ολα πηγαιναν ρολοι.... Οι δισκοι στην καλυτερη κατασταση απο ποτε με εντονα χρωματα και περηφανα ανοιγμενα πτερυγια.....Ειχα ετοιμασει και ενα ζευγαρι απο δυο ενηλικα που ερωτοτροπουσαν καθημερινα μια αρμονικη ευτυχια .... Ωσπου την εκανα τη λακαμια..... Βρηκα ενα δισκακι με καταπληκτικα χρωματα και σε φαινομενικα πολυ καλη κατασταση.....Το αφησα στο μαγαζι ρεζερβε για 10 μερες να δω την εξελιξη του..... Οπως το αφησα ετσι το βρηκα... Τελεια κατασταση.... Οποτε το εφερα και σπιτι.....Προσαρμογη για δυο ωρες στο ενυδρειο καραντινα.... Και αλατολουτρο (Γιωργο μην πεις τιποτα, ειμαι πολυ θλιμμενος) για να σκοτωσω οτι εξωτερικο μπορει να ειχε.... Το ψαρι σε αριστη κατασταση.....Φωτεινο και ζωηρο, παχυ και αψεγαδιαστο. Μετα απο 5 ωρες προσαρμογης το εβαλα στο ενυδρειο...... Η αρχη του τελους..... ΜΕ το που μπηκε στο ενυδρειο σκοτεινιασε (φυσιολογικο λεω εγω λογω προσαρμογης....) την επομενη μερα ολοι οι δισκοι σε μαυρο χαλι...... Αγκαλιασμενοι ο ενας με τον αλλα στην επιφανεια του ενυδρειου να βαριανασαινουν..... Συναγερμος, μετρησεις για τα παντα, ολα αψογα.... Ωχ σκεφτηκα τα επαιξε το πεχακοντρολερ και εχω πηξει στο διοξειδιο.... Καλιμπραρω το κοντρολερ , αλλα και αυτο σε τελεια κατασταση.... Προσθετω 4 αεροπετρες να αυξησω το οξυγονο.....Ανεβαζω θερμοκρασια στους 32 και κανω αλλαγη νερου 35% (μηπως δεν αποχλωριωσε ο ανθρακας της ΑΟ το νερο.... Προσθετω και αντιχλωριο..... Τα ψαρια στην ιδια κατασταση.....Ολα αυτα χθες..... Σημερα βρηκα τον marlboro νεκρο. Αλλοι δυο τους περιμενω απο ωρα σε ωρα..... Ειμαι ετοιμος να τα παρατησω γμτ μου..... Εχω ηδη κανει δευτερη αλλαγη νερου και το βραδυ παω για τριτη.... Διαβασα τοσα ποστ και αρθρα αλλα πουθενα δεν βρηκα κατι τοσο θανατηφορο και τοσο αμεσο.........Τι να ειναι;;;; Ακομα και η πανουκλα των δισκων δεν ειναι τοσο γρηγορη.....Το νεκρο ψαρι αν το βλεπατε ηταν σαν ζωντανο κανενα σημαδι ( ουτε κοιλια αφυσικη, ουτε αλλοιωση χρωματος , ουτε πρησμενα βραγχια) ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

αχ τι με θυμισες φιλε μου και περαστικα σου αναδρομικα βεβαια αλλα θα απαντησω γιατι ακριβως τα ιδια ειχα και γω ενα μηνα τωρα..απο οτι ειδα την ημερομηνια σου πρεπει να την παθαμε μαζι την ζημια(5 ψαρια εχασα)..το ψαρι στην εκανε την ζημια οπως και εμενα.."γερμανικης προελευσεως παρτιδα"...οποιος καταλαβε καταλαβε...βακτηριακες μολυνσεις μυκητιακες παρασιτα μεσα και εξω απο το σωμα ορατα και μη...τελος εμφανιστηκαν και οι τρυπες στο σωμα και στο κεφαλι...τα ψαρια μελανιασμενα
τι εκαν:
  • θερμοκρασια 34
  • αλατι οχι στο ενυδρειο αλλα σε 2 λιτρα διαλυμενη μια κουταλια σουπας και λουτρα στο ψαρι 20λεπτα
  • καθε μερα αλλαγες 20%
  • και ισχυρα αντιβιοτικα με αντιπαρασιτικα καθε βδομαδα αλλα
  • τοπικα λουτρα στα ψαρια και με μια ταμπλετα απο ισχυρο φαρμακο διαλυμενη σε 2λιτρα νερο απο το ενυδρειο
το καταστημα που τα χωνω για τα καλα τι με ειπε???"κανε την προσευχη σου" καμια βοηθεια μα καμια...για αυτο και δε θα με ξαναδει
οι συνθηκες του ενυδρειου ηταν τελειες τοσο πριν το παθω οσο και στη διαρκεια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-12-05, 22:58
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ενας brilliant blue που τον εσωσα...κοιταξε πως ηταν και μετα τα λουτρα πως συνηλθε μεσα σε 36ωρες....ενας pigeon blod δεν το αντεξε και την επομενη το βρηκα νεκρο...
τωρα που διαβασα και για το esha2000 που χρησιμοποιουσες βεβαιωθηκα οτι την πατησαμε απο τον ιδιο καταστηματαρχη...εγω εβγαλα ακρη με της sera bactopour direct tablets, bactopour υγρο και mycopour σε συδυασμο ποσοτητων και ημερων...δυνατη θεραπεια αλλα αναγκαια.. εσωσα μερικα ψαρια οπως αυτο που βλεπετε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 07-12-05 στις 23:11
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-12-05, 00:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή .......

........ασε ,ασε ...μικελε το φυσαμε και δεν κρυωνει ακομα.................
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-12-05, 10:21
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εχει και ο καιρος γυρισματα....εμενα με στοιχισε 600ε αυτη η ιστορια μαζι με τα φαρμακα και χωρις καμοια βοηθεια παρα μονο esha2000 και ακου λεει... "κανε την προσευχη σου" αν ειναι δυνατον....και αυτο λαθος μου το ειπαν γιατι πρεπει να συνδυαστει μαζι με ενα ακομα προιον της ιδιας εταιρειας...τι να λεμε τωρα...εγω εψαξα και βρηκα αλλες ακρες με το ιδιο καλες τιμες και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ σαν πελατη τοσο ακριβου χομπυ....ολα εχουν γυρισματα
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-12-05, 13:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μικελε αρχιζω πλεον να βεβαιωνομαι -και μετα τη δικια σου ιστορια- οτι ηταν προβληματικη η παρτιδα των ψαριων γιατι εισαι ο τεταρτος που επαθε το ιδιο με μενα....... Φυσικα ομως φταιμε και εμεις που δεν τα βαλαμε καραντινα ......
Αυτο με τις ακρες που ειπες ειναι πολυ ενδιαφερον για δωσε παραπανω λεπτομερειες.....Εχουμε μαζευτει αρκετοι δισκαδες στην Σαλονικη και πρεπει σιγα σιγα να οργανωνομαστε....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-12-05, 14:21
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

.........??????..και εγω περιμενω...............??????
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-12-05, 16:49
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Μικελε αρχιζω πλεον να βεβαιωνομαι -και μετα τη δικια σου ιστορια- οτι ηταν προβληματικη η παρτιδα των ψαριων γιατι εισαι ο τεταρτος που επαθε το ιδιο με μενα....... Φυσικα ομως φταιμε και εμεις που δεν τα βαλαμε καραντινα ......
Αυτο με τις ακρες που ειπες ειναι πολυ ενδιαφερον για δωσε παραπανω λεπτομερειες.....Εχουμε μαζευτει αρκετοι δισκαδες στην Σαλονικη και πρεπει σιγα σιγα να οργανωνομαστε....
ναι φιλαρακι φταιμε δε λεω.....αλλα δεν μπορουν ολοι να εχουν καραντινας απο αποψη χωρου χρηματων κτλ.....θα μπορουσε ομως να το κρατησει λιγες μερες (μιας που μετα εμαθα οτι τα ψαρια αυτης της παρτιδας ηταν και στη Γερμανια σε καραντινα) και να μου το εδινε μετα....τελος παντων σε καμια συναντηση θα τα πουμε απο κοντα...ετσι για να μαθαινουν μερικοι οτι δεν ημαστε λαλακες....τι να το κανω ρε παιδια αν τους αγοραζω σχετικα φτηνα και να τους πληρωνω δυο φορες....βρηκα καπου δισκακια μεσαιου μεγεθους σε πολυ καλυτερη τιμη...απο κοντα ομως γιατι δε κανει να αναφερουμε ονοματα..και αν οργανωθουμε γιατι να μη ανταλλαζουμε μεταξυ μας ψαρια????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 08-12-05 στις 16:53
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-12-05, 16:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

συμφωνω,και πιστευω να τα πουμε απο κοντα στην επομενη μας συναντηση,εμεις οι χαροκαμενοι........εγω εφτυσα αιμα να το επαναφερω τουλαχιστο εμφανισιακα το ψαρι....ασε που ακομη δεν αρχισε να τρωει κανονικα και ψιλοτσιμπολογαει...........υπομονη μου λενε,θα φαει.....η υπομονη εχει και ορια ομως.......
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-12-05, 17:22
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
συμφωνω,και πιστευω να τα πουμε απο κοντα στην επομενη μας συναντηση,εμεις οι χαροκαμενοι........εγω εφτυσα αιμα να το επαναφερω τουλαχιστο εμφανισιακα το ψαρι....ασε που ακομη δεν αρχισε να τρωει κανονικα και ψιλοτσιμπολογαει...........υπομονη μου λενε,θα φαει.....η υπομονη εχει και ορια ομως.......
τα ψαρια σου επανηλθαν στο χρωμα τους και σωματικα??κολυμπουν κανονικα?? ειναι κοινωνικα??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10734 seconds with 15 queries