Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-14, 13:52
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Φίλτρο Hailea HL-BT400

Γεια σας παιδιά (τα καλωσορίσματα τα κάναμε σε άλλο τοπικ)

Έχω ένα 60αρι ενυδρείο το οποίο είχε μαζί και το φίλτρο
HaileaHL-BT400.
Τώρα είμαι στη φάση του στρωσίματος (3η μέρα). Την πρώτη μέρα λειτουργούσε άψογα. Από εχθές όμως κάνει έναν πολύ έντονο βόμβο ο οποίος ακούγεται ακόμα και 3-4 μέτρα μακριά από το ενυδρείο και με κλειστό το καπάκι. Στο πετσοπ μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα και ότι είναι φυσικό. Παρόλα αυτά όμως εγώ νομίζω ότι υπάρχει μεγάλο θέμα για τα ψάρια (όχι για μένα) αφού η ένταση του ήχου κάτω από νερό πολλαπλασιάζεται. Τελικά τι ισχύει?
Το φίλτρο πρέπει να είναι αθόρυβο (μιλάμε για ένα μικρό ενυδρειάκι) ή είναι νορμάλ να χαλάει τον κόσμο γύρο του?

Ο δεύτερος προβληματισμός μου είναι η θερμοκρασία του ενυδρείου, είναι καρφωμένη στους 30 βαθμούς. Τον θερμοστάτη τον έχω στους 22 βαθμούς (αρχικά από 27 τον πήγα 25 και σήμερα 22). Ακόμα και με ανοιχτό το καπάκι δεν ξεκολλάει παρόλο που το σπίτι έχει εσωτερική θερμοκρασία 27-28.

Το φίλτρο όμως είναι αρκετά ζεστό παρόλο που βρίσκεται εξολοκλήρου κάτω από το νερό. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό για την μη μείωση της θερμοκρασίας του νερού?
Το θερμόμετρο βρίσκεται στην απέναντι πλευρά δηλαδή, το φίλτρο το έχω βεντουζάρει στη πλάτη και το θερμόμετρο βρίσκεται στη μπροστινή όψη ενώ ο θερμοστάτης είναι στην αριστερή πλευρά μακριά και από τα δυο άλλα εξαρτήματα.


Υπάρχει πρόβλημα ή εγώ είμαι πολύ ψαρωμένος και τσιμπάω με το παραμικρό?

Δημήτρης


Edit : κάτι πείραξα και χάλασα την γραμματοσειρά και δεν μπορώ να την επαναφέρω τωρα. Συγνώμη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-14, 14:03
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν ακουγεται 3-4 μετρα μακρια οπως λες τοτε σιγουρα εχει προβλημα..επισης δεν βρισκω λογικο να εχει ανεβασει θερμοκρασια το φιλτρο κατω απο το νερο..επισης αν αντεχεις οικονομικα θα σου ελεγα να βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρακι οπως το elite crystal flo που ειναι οικονομικο και αθορυβο..βαζεις κατω σφουγκαρι,απο πανω βιολογικο και στην κορυφη ενυδρειακο βαμβακι..

το στρωσιμο με πιο τροπο το κανεις και πως το μετρας??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-14, 14:20
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

εγω προσωπικα θα το εβγαζα και θα το ελυνα γιατι οπως καταλαβα κατι εχει πιασει στην πτερωτη και δυσκολευεται να γυριση .Στην κατηγορια του ειναι απο τα καλυτερα .Διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80849
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-14, 14:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσωπικα θα το εβγαζα και θα το ελυνα γιατι οπως καταλαβα κατι εχει πιασει στην πτερωτη και δυσκολευεται να γυριση .Στην κατηγορια του ειναι απο τα καλυτερα .Διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80849
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Προσοχή όμως στο καπάκι για να δεις τη φτερωτή, ανοίγει δύσκολα !!!!
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-14, 14:51
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ο θερμαντηρας ειναι για να κραταει την θερμοκρασια του νερου στους
βαθμους που τον εχουμε ρυθμισει οταν κανει κρυο,δεν ριχνει την
θερμοκρασια οταν εχουμε ζεστη.Για την ζεστη διαβασε http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-14, 16:07
Το avatar του χρήστη Pan_
Pan_ Ο χρήστης Pan_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2014
Περιοχή: Ζωγραφου(αθηνα)
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

καλησπέρα και καλός ήρθες ! Έχω το ίδιο φίλτρο και εμενα μου έκανε θόρυβο τις πρώτες ημερες! Απλά κουνατο μέσα στο νερό να δεις μήπως έχει αέρα μέσα! Αν δεν έχει αέρα μέσα κοίταξε μήπως ακουμπάει πουθενά στο τζαμι γιατί το φίλτρο δονείται και έτσι κάνει θόρυβο, επίσης το φίλτρο περιέχει μονο άνθρακα και ένα σφουγγάρι καλο θα ήταν να βγάλεις τον άνθρακα και να βάλεις βιολογικό υλικό, η μπόλι ακόμα καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-14, 18:09
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά

Το θέμα της θερμοκρασίας λύθηκε. Όταν έκανα Log out απο το φορουμ θυμήθηκα το τοπικ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71605
που είχα διαβάσει πριν μέρες. Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω την επιλογή του air contition και πράγματι απέδωσε. Αυτή τη στιγμή η θερμοκρασία είναι 26 βαθμοί στο νερό. Βέβαια δεν μπορεί να γίνεται καθημερινά αυτό αλλά τουλάχιστον αποκλείστηκε το τεχνικό πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ακουγεται 3-4 μετρα μακρια οπως λες τοτε σιγουρα εχει προβλημα..επισης δεν βρισκω λογικο να εχει ανεβασει θερμοκρασια το φιλτρο κατω απο το νερο..επισης αν αντεχεις οικονομικα θα σου ελεγα να βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρακι οπως το elite crystal flo που ειναι οικονομικο και αθορυβο..βαζεις κατω σφουγκαρι,απο πανω βιολογικο και στην κορυφη ενυδρειακο βαμβακι..

το στρωσιμο με πιο τροπο το κανεις και πως το μετρας??
Αδελφέ δεν αντέχω οικονομικά, ήδη έχω σχεδόν εξαντλήσει το budget και ακόμα δεν έχω πάρει τα ψαρια, τα φυτά και τα διακοσμητικά.
Το στρώσιμο γίνεται με το Biotopol και το Denistrol και για μέτρημα έχω το easy Test της JBL (σήμερα έκανα την πρώτη μέτρηση.... χμ... κανένα σχόλιο) το οποίο όμως δεν μετράει την αμμωνία. Θα πρέπει να πάρω και ένα τέτοιο μέσα στην εβδομάδα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσωπικα θα το εβγαζα και θα το ελυνα γιατι οπως καταλαβα κατι εχει πιασει στην πτερωτη και δυσκολευεται να γυριση .Στην κατηγορια του ειναι απο τα καλυτερα .Διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80849
Θα το προσπαθήσω Στέλιο, δεν είμαι καλός σ' αυτά αλλά μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pan_ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα και καλός ήρθες ! Έχω το ίδιο φίλτρο και εμενα μου έκανε θόρυβο τις πρώτες ημερες! Απλά κουνατο μέσα στο νερό να δεις μήπως έχει αέρα μέσα! Αν δεν έχει αέρα μέσα κοίταξε μήπως ακουμπάει πουθενά στο τζαμι γιατί το φίλτρο δονείται και έτσι κάνει θόρυβο, επίσης το φίλτρο περιέχει μονο άνθρακα και ένα σφουγγάρι καλο θα ήταν να βγάλεις τον άνθρακα και να βάλεις βιολογικό υλικό, η μπόλι ακόμα καλύτερα
Εκτός απο τις βεντούζες και το καλώδιο που βγαίνει πίσω δεν ακουμπάει πουθενά αλλού αν και τα συμπτώματα δείχνουν το αντίθετο (όταν κλεινω το καπάκι δυναμώνει ο βόμβος σαν να δονείται μαζί και αυτό).
Το έχω βγάλει τον άνθρακα, τωρα είναι μόνο με το σφουγγαράκι. Ο πετσοπας μου είπε οτι αργότερα θα βάλουμε βιολογικό υλικό... δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να γινει....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-14, 18:48
Το avatar του χρήστη Pan_
Pan_ Ο χρήστης Pan_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2014
Περιοχή: Ζωγραφου(αθηνα)
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

αυτό ακριβώς έκανε και σε εμενα στην αρχή σταμάτησε μετά από κάμποσες ημερες νομίζω πως πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο ,ίσος κάνει τον θόρυβο επειδή είναι άδειο! καλύτερα διάβασε για τον κύκλο του αζώτου δεν είμαι πολύ έμπειρος μιας και εγώ βρίσκομαι στο hobby μόλις 3 μήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-14, 23:41
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

φίλε μου θέλει κάποια χρήματα για να ασχοληθείς με το χόμπυ του ενυδρείου στα σοβαρά. αν δεν τα έχεις τότε δύσκολα θα προχωρήσει όπως πρέπει και όταν πρέπει. εντελώς φιλικα το λέω, μη παρεξηγηθούμε. μπόλιασε το φίλτρο από ένα ώριμο κ χωρίς ασθένειες ενυδρείο, μην ασχολησε με τα ζουμίά, κοστίζουν αυτα χωρίς λόγο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-07-14, 08:34
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου θέλει κάποια χρήματα για να ασχοληθείς με το χόμπυ του ενυδρείου στα σοβαρά. αν δεν τα έχεις τότε δύσκολα θα προχωρήσει όπως πρέπει και όταν πρέπει. εντελώς φιλικα το λέω, μη παρεξηγηθούμε. μπόλιασε το φίλτρο από ένα ώριμο κ χωρίς ασθένειες ενυδρείο, μην ασχολησε με τα ζουμίά, κοστίζουν αυτα χωρίς λόγο
Καλημέρα

Πράγματι, μέρα με τη μέρα διαπιστώνω οτι το σπορ χρειάζεται μια συνεχή ροή χρήματος μέχρι να φτάσει σ' ενα αξιοπρεπές επίπεδο, όμως θέλω να το προσπαθήσω. Αυτή είναι η μαγεία της ενασχόλησης με το άγνωστο μέχρι να γίνουμε -αν γίνουμε- οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού.

Αυριο θα παω στον πετσοπα για να δω τι θα γίνει με το μπολι.

(ποια είναι τα ζουμιά? )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-07-14, 09:14
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Βάλε οπωσδήποτε βιολογικό υλικό .Μην βάζεις ζουμιά γιατί κοστίζουν και τα χρήματα αυτά θα σου χρειαστούν και διάβασε για το κύκλο του αζώτου. Το χόμπι δεν είναι ακριβό απλά πρέπει να ξέρεις τη ζητάς για να μην σου τα παίρνουν .Και πάρα πολλοί διάβασμα και υπομονή όταν στρώση όλα θα κυλούν σαν ποτάμι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-07-14, 12:49
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimsaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Πράγματι, μέρα με τη μέρα διαπιστώνω οτι το σπορ χρειάζεται μια συνεχή ροή χρήματος μέχρι να φτάσει σ' ενα αξιοπρεπές επίπεδο, όμως θέλω να το προσπαθήσω. Αυτή είναι η μαγεία της ενασχόλησης με το άγνωστο μέχρι να γίνουμε -αν γίνουμε- οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού.

Αυριο θα παω στον πετσοπα για να δω τι θα γίνει με το μπολι.

(ποια είναι τα ζουμιά? )
Τα ζουμιά είναι τα σκευάσματα βακτηρίων που πωλούνται για το στρώσιμο του φίλτρου.

Μπόλι καλύτερα μην πάρεις από πετ σοπ. Βάλε μια αγγελία εδώ στο φόρουμ και κάποιος θα βρεθεί να σου δώσει..

Διάβασε κι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-07-14, 13:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ζουμιά είναι τα σκευάσματα βακτηρίων που πωλούνται για το στρώσιμο του φίλτρου.

Μπόλι καλύτερα μην πάρεις από πετ σοπ. Βάλε μια αγγελία εδώ στο φόρουμ και κάποιος θα βρεθεί να σου δώσει..

Διάβασε κι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
+1000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-07-14, 15:59
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Το διάβασα το άρθρο, κατατοπιστικότατο!

Όμως στο τέλος λέει οτι είναι καλύτερα για τους αρχάριους να μη βάλουν μπόλι, αυτό συνάδει με τα λεγόμενα του πετσοπα οπου μου είπε να το βάλουμε αργότερα.... χμ...τελος πάντων.... κάθε αρχή και δύσκολη.

Ετσι κι αλλιώς αυριο θα πάω απο το μαγαζί να πάρω τεστ αμμωνίας και επι την ευκαιρία θα το συζητήσουμε και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-14, 06:24
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Για να Βάλης μπόλι πρέπει να ξέρεις το ιστορικό του ενυδρείου κυρίως για ασθένειες. Το μπόλι πολλές φορές δεν πετυχαίνει και σε κρεμάει. Θέλει παρακολούθηση και να κάνης μετρήσεις συνεχώς. Δεν είναι και άσχημο να ξεκινήσεις με αυτό τον τρόπο και το θεωρό πιο εύκολο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-14, 10:23
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλημέρες

Ναι, τελικά το αποφάσισα. Δεν θα βάλω μπολι προς το παρόν, ας αργήσω λίγο περισσότερο.

Σχετικά με το φίλτρο τώρα, μάλλον είναι ελαττωματικό και οδεύει προς αντικατάσταση, θα ξέρω αυριο τελεσίδικα (ευτυχώς είναι στην εγγύηση).

Ο θόρυβος που κάνει είναι υπερβολικός και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται. Απο την μεριά μου άνοιξα την φτερωτή και κατάλαβα οτι δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Παρόλα αυτά την καθάρισα με μια στεγνή μπατονετα για παν ενδεχόμενο. Τωρα το φίλτρο είναι στον γιατρό και αυριο θα έχω την διάγνωση.

¶σχετο. Πήρα και τεστ αμμωνίας, δεν είχε στικ και πήρα υγρό της JBL.... 15 ευρώ έλεος ρε γαμώτο. Το NH3 δεν το βρήκα πουθενα σε καμία μορφή (σε 3 πετσοπ)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-14, 10:50
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimsaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρες

Ναι, τελικά το αποφάσισα. Δεν θα βάλω μπολι προς το παρόν, ας αργήσω λίγο περισσότερο.

Σχετικά με το φίλτρο τώρα, μάλλον είναι ελαττωματικό και οδεύει προς αντικατάσταση, θα ξέρω αυριο τελεσίδικα (ευτυχώς είναι στην εγγύηση).

Ο θόρυβος που κάνει είναι υπερβολικός και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται. Απο την μεριά μου άνοιξα την φτερωτή και κατάλαβα οτι δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Παρόλα αυτά την καθάρισα με μια στεγνή μπατονετα για παν ενδεχόμενο. Τωρα το φίλτρο είναι στον γιατρό και αυριο θα έχω την διάγνωση.

¶σχετο. Πήρα και τεστ αμμωνίας, δεν είχε στικ και πήρα υγρό της JBL.... 15 ευρώ έλεος ρε γαμώτο. Το NH3 δεν το βρήκα πουθενα σε καμία μορφή (σε 3 πετσοπ)
Τα υγρά τεστ είναι καλύτερα από τα στίκ.
αμμώνιο/αμμωνία (ΝΗ2/ΝΗ3)
Νιτρώδη (ΝΟ2)
Νιτρικά (ΝΟ3)
Ψάξε και άλλες εταιρίες .Πες μας περιοχές που ψάχνεις για να σε καθοδηγήσουμε για πια μαγαζιά έχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-14, 11:12
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από planetgeo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υγρά τεστ είναι καλύτερα από τα στίκ.
αμμώνιο/αμμωνία (ΝΗ2/ΝΗ3)
Νιτρώδη (ΝΟ2)
Νιτρικά (ΝΟ3)
Ψάξε και άλλες εταιρίες .Πες μας περιοχές που ψάχνεις για να σε καθοδηγήσουμε για πια μαγαζιά έχουν.
Συμφωνώ αλλά αν είναι τόσο ακριβά όλα τα υγρά τεστ θα προτιμήσω τα στικ και ας μην έχω ακρίβεια διπλού δεκαδικού.
Προσωπικά δεν έχω κάποια προτίμηση σε μια συγκεκριμένη μάρκα, παίρνω ότι μου δίνουν....χμμ....

Ψάχνω στα βόρεια προάστια της Αθήνας και συγκεκριμένα γύρω απο την Πεύκη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-07-14, 11:39
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Αν δεν έχεις απαιτητικά ψάρια καλά και τα στίκ για ένα γενικό έλεγχο .Αλλά κάποιες στιγμές θα κρέμονται η παράμετροι του νερού και οι βιολογία από μια καλή μέτρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-07-14, 11:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimsaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ αλλά αν είναι τόσο ακριβά όλα τα υγρά τεστ θα προτιμήσω τα στικ και ας μην έχω ακρίβεια διπλού δεκαδικού.
Προσωπικά δεν έχω κάποια προτίμηση σε μια συγκεκριμένη μάρκα, παίρνω ότι μου δίνουν....χμμ....

Ψάχνω στα βόρεια προάστια της Αθήνας και συγκεκριμένα γύρω απο την Πεύκη.
Η διαφορά των υγρών τεστ με τα χαρτάκια, δεν είναι μόνο η ακρίβεια διπλού δεκαδικού , αλλά και η αξιοπιστία, τα χαρτάκια αν δεν τα φυλάς σωστά και πάρουν λίγη υγρασία , θεωρητικά είναι άχρηστα, ή δείχνουν ότι θέλουν ή τίποτα.
Υγρά τεστ μπορείς να τα βρεις από ebay σε πολυ χαμηλές τιμές, ειδικά τα τεστ της API.
Και εγώ από ebay τα παίρνω με τιμές και 50% χαμηλότερες από την εγχώρια αγορά, δυστηχώς αναγκαζόμαστε να κάνουμε πλούσιους τους Κινέζους έμπορους.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-07-14, 12:58
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Για τα τεστ, συμφωνώ με τον takis_gt.

Όσο για το μπόλι, δεν είναι και τόσο πολύπλοκο το θέμα...Απλώς βάζεις στο φίλτρο σου υλικά από στρωμένο ενυδρείο.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχει περάσει κάποια ασθένεια το ενυδρείο απ' όπου θα πάρεις το μπόλι.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-07-14, 15:11
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Το easy test το είχα στο μπάνιο, το έβαλα σε ένα ντουλάπι στη κουζίνα μέχρι να σκεφτώ κάτι καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα Hailea maria1983 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 14-04-12 17:45
Ερωτηση σχετικα με φιλτρο Hailea HL-BT400 tsiglas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 29-12-11 18:17
hailea fc200 ferrari Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-02-10 12:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08016 seconds with 13 queries