Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 10-07-16, 17:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα το κατάλαβα.
Η διαδικασία που έκανα,
έβγαζα νερό,
έβαζα νερό
έβαζα τα φάρμακα

αν είχα αλάτι ή epsom salt , ήταν έτοιμες οι αναλογίες μέσα στο βαρέλι.
Και αυτό γιατί και εγώ σκέφτηκα πως η αναλογία του φάρμακου θα ήταν πολύ δυνατή μέχρι να γεμίσει νερό το ενυδρείο αν τα έβαζα πριν βάλω το φρέσκο νερό.
Και δεν είχα διαβάσει ποτέ το άλλο άρθρο που αναφέρει πως στο χρόνο που θα παραμείνει το νερό χωρίς φάρμακο μπορεί να μεταλλαχτούν τα βακτήρια.
Από την άλλη όμως, αναφέρουν πως η δραστικότητα των αντιβιώσεων μέσα στο νερό είναι 24 ώρες, άρα κατά την αλλαγή ήδη έχουν εξασθενίσει τα φάρμακα
1.
2. Εδώ είναι το λάθος σου... το φάρμακο μπαίνει ΠΡΙΝ βάλεις το "φρέσκο" νερό.-
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 10-07-16, 22:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νίκο,
ξέρεις πως είμαι ψαχτήρι και αυτό που είπες με έβαλες σε σκέψεις, για αυτό έψαξα και ρώτησα αν μπορεί να συμβεί αυτό. Πήρα λοιπόν τον αδελφό μου τηλέφωνο που είναι βιολόγος.
Μου απάντησε ξεκάθαρα πως δεν στέκει αυτό, και μου το αιτιολόγησε.
1ον,αν μιλάμε για βακτηριακές λοιμώξεις χρησιμοποιούμε αντιβιώσεις, και σε 24 ώρες μέσα στο νερό όντως οι περισσότερες αντιβιώσεις έχουν χάσει τη δραστικότητα τους.
Αλλά και πάλι δεν μας απασχολεί και δεν μας ενδιαφέρει η δραστικότητα μέσα στο νερό, αλλά μέσα στους ιστούς του ψαριού. Αρα μας ενδιαφέρει η περιεκτικότητα που υπάρχει μέσα στο ψάρι που αυτή δεν αλλάζει με τις αλλαγές νερού αμέσως. Τα φάρμακα που ρίχνουμε στο νερό μπαίνουν στο ψάρι με το φαινόμενο της όσμωσης από τα βράγχια. Αρα δεν μπαίνουν ακαριαία τη στιγμή που ρίχνουμε το φάρμακο στο νερό αλλά θα χρειαστεί κάποιος χρόνος, άρα όταν μειωθεί η περιεκτικότητα στο νερό δεν θα μειωθεί και από το σώμα του ψαριού, απλά δεν θα προστεθεί δραστική ουσία αμέσως, και η μισή ή και μία ώρα δεν θα επηρεάσουν τη δραστικότητα που υπάρχει στους ιστούς , που αυτή μας ενδιαφέρει.
Επίσης μου είπε πως σε μισή και μία ώρα δεν μεταλλάσσονται τα βακτήρια, θέλουν πιο πολύ χρόνο.
2ον, αν μιλάμε για παράσιτα, εσωτερικά ή και εξωτερικά πάλι δεν υπάρχει θέμα, και αυτό γιατί , στα εσωτερικά η δραστική ουσία δεν αλλοιώνεται όπως είπαμε και πριν εσωτερικά στο ψάρι, εξωτερικά και να μειωθεί η δραστικότητα για λίγο τα παράσιτα δεν μεταλλάσσονται, θέλουν χρόνια, πολλά χρόνια για να συμβεί αυτό.
Αρα δεν στέκει με τίποτα αυτό, ότι πρέπει να ρίχνουμε τα φάρμακα πριν την προσθήκη του φρέσκου νερού, αλλά και να τα ρίξουμε , για τους ίδιους λόγους , όσμωση , ταχύτητα εισόδου στον οργανισμό, θεωρεί πως δεν είναι επικίνδυνο να προλάβει το φάρμακο να φτάσει σε τοξικά επίπεδα μέσα στο ψάρι, γιατί μου τόνισε πάλι πως μας ενδιαφέρει τι συμβαίνει μέσα στους ιστούς και όχι εξωτερικά.
Σαν παράδειγμα , έψαξε στα γρήγορα για την μετρονιδαζόλη και βρήκε πως η διάρκεια δραστικότητας μέσα στους ιστούς είναι 8 ώρες, επομένως όπως καταλαβαίνεις σε μισή ή και μία ώρα δεν αλλάζει κάτι, ήδη η αρχική δόση έχει χάσει τη δραστικότητα της και παίρνει η θέση της ότι έχει απομείνει στο νερό. Επίσης μου τόνισε πως με τίποτα δεν μπορεί αυτό να γίνει γενικός κανόνας γιατί πρέπει να ξέρουμε συγκεκριμένα για ποιο φάρμακο μιλάμε, και να βρούμε το χρόνο ζωής μέσα στους ιστούς , και μου το είπε και στα Αγγλικά , Biological half-life.
Μου είπε και άλλα με επιστημονικούς όρους αλλά ήταν αδύνατο να τα συγκρατήσω και να τα μεταφέρω εδώ, σε γενικές όμως γραμμές ήταν τα παραπάνω.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 11-07-16, 00:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ επιστημονική γνώση στο θέμα ΔΕΝ έχω για να απαντήσω... ακολουθώ όμως "τεχνικές" από ανθρώπους που έχουν ειδικές γνώσεις επί του θέματος και είναι καταξιωμένοι στον χώρο (και με αρθρογραφία)... ειδικά στο είδος που εκτρέφω.-
Αυτό μετέφερα... ΑΝ είναι λάθος ας το σχολιάσουν/κρίνουν όσοι έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 11-07-16, 08:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νίκο δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου, αλλά αν μπορούμε να διασταυρώσουμε κάποιες διαδικασίες θεωρώ πως είναι καλύτερα.
Ειδικά ότι αφορά τη φαρμακολογία,
μη ξεχνάμε πως είναι μια τεράστια επιστήμη, και καλή είναι η εμπειρία, αλλά θεωρώ πως η επιστημονική τεκμηρίωση είναι πολύ καλύτερη
Να ξεκαθαρίσω πως ο αδελφός μου δεν έχει σχέση με ιχθυολογία, ιχθυοπαθολογία και γενικά δεν έχει καμία σχέση με ψάρια.
Είναι ερευνητής σε φαρμακευτική εταιρία στην Ολλανδία.
Λόγω των γνώσεων όμως έχει το τρόπο και τα μέσα να μάθει για φαρμακευτικές ουσίες, να τις κατανοήσει και να μου εξηγήσει με απλά λόγια πως λειτουργούν και τι συμβαίνει, έτσι τακτικά των ζαλίζω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 11-07-16, 08:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ επιστημονική γνώση στο θέμα ΔΕΝ έχω για να απαντήσω... ακολουθώ όμως "τεχνικές" από ανθρώπους που έχουν ειδικές γνώσεις επί του θέματος και είναι καταξιωμένοι στον χώρο (και με αρθρογραφία)... ειδικά στο είδος που εκτρέφω.-
Αυτό μετέφερα... ΑΝ είναι λάθος ας το σχολιάσουν/κρίνουν όσοι έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.-
Αυτοί οι άνθρωποι με τις ειδικές γνώσεις έχουν γράψει κάπου κάποιο άρθρο για την τεχνική τους στη χρήση των φαρμάκων?
Εμένα τα ψάρια μου για να αρρωστήσουν πρέπει να προσπαθήσω πολύ. Στις σπάνιες περιπτώσεις που αρρώστησαν οφειλόταν σε παθογόνο που ήρθε με νέο ψάρι που δεν πέρασε καραντίνα ή παραμέλησα τη φροντίδα τους. Σ' αυτές τις περιπτώσεις η θεραπεία έγινε με τον τρόπο που περιγράφει ο Τάκης (πολύ χρήσιμη η επιχειρηματολογία που παραθέτει).
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 11-07-16, 10:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τάκη... γι αυτό είπα... όποιος γνωρίζει την επιστήμη να τοποθετηθεί... για να μας "ανοίξει" και τα μάτια.
Κλεόβουλε... εν προκειμένω αναφέρομαι (ΑΝ θυμάμαι καλά... γιατί πλέον... τα έχω κάνει "αχταρμά") στον Andrew Soh... σε βιβλίο του τα έχει γράψει (για δίσκους). ΙΣΩΣ μπορεί να το επιβεβαιώσει... ο Γιώργος (Καπίρης).-
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 11-07-16, 12:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Στο "the naked truth" το γράφει ο Soh?
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 11-07-16, 13:00
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σε αυτό ή στο "Problems and solutions".-
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 11-07-16, 13:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλυτερα να μας εγραφε ο KostasG τι ειναι σωστο να κανουμε, που ειναι το πεδιο του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 11-07-16, 13:19
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αυτό εννοούσα... Σπύρο.-
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 11-07-16, 13:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εννοείται πως και η γνώμη του Κώστα θα βοηθήσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 13-07-16, 08:19
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σχετικά με αυτό που λέτε, αν παίζει ρόλο το αν θα μπούν τα φάρμακα μετά την αλλαγή νερού ή αν θα συμπληρωθούν κατευθείαν στο νερό της αλλαγής νερού:

Στις περισσότερες περιπτώσεις ισχύει αυτό που σου είπε ο αδερφός σου καθώς τα περισσότερα παθογόνα βρίσκονται μέσα στα ψάρια και εκτίθενται στο φάρμακο μέσα από τους ιστούς των ψαριών.

Εξαίρεση αποτελούν όμως παθογόνα που είναι ταυτόχρονα και σαπροφυτικά στο ενυδρείο, οπότε δεν βρίσκονται όλα σε επαφή με τα ψάρια αλλά επηρρεάζονται άμεσα από την συγκέντρωση του φαρμάκου στο νερό. Αν η διαδικασία της αλλαγής νερού είναι αργή αρκετά ή συχνή αρκετά, με μεγάλες αυξομειώσεις συγκέντρωσης του φαρμάκου, θα έλεγα πως υποβοηθάται η ανάπτυξη ανθεκτικότητας. Ο κύκλος ζωής/αναπαραγωγής των βακτηρίων π.χ. είναι πολύ σύντομος, μερικά μόνο λεπτά της ώρας για κάποια είδη ανάλογα την θερμοκρασία, οπότε δεν είναι χωρίς βάση ο προβληματισμός αυτός.

Μια άλλη εξαίρεση αποτελούν οργανισμοί που χρειάζονται μακρόχρονη έκθεση στο φάρμακο για να πεθάνουν όπως π.χ. οι τρηματώδεις σκώληκες. Στις συνήθεις θεραπευτικές δόσεις, οι τρηματώδεις χρειάζονται τουλάχιστον 72ώρες έκθεση στο φάρμακο για να πεθάνουν και η κύρια έκθεσή του σε αυτό γίνεται από το νερό καθώς μετά από κάποια ώρα από την πρώτη επαφή με το φάρμακο, παραλύουν προσωρινά και αποβάλλονται στο ενυδρείο. Αν η συγκέντρωση μειωθεί και πάλι, για ικανό χρόνο, ανακάμπτουν. Οπότε στην ουσία αυξάνεται ο χρόνος επιβίωσης παρασίτων όπως αυτών όταν η συγκέντρωση της δραστικής μετβάλλεται πολύ και για αρκετό χρόνο. ΔΕΝ αυξάνεται η ανάπτυξη ανθεκτικότητας εύκολα στα παράσιτα λόγω των σχετικά μεγάλων χρόνων αναπαραγωγής(σε σχέση με τα βακτήρια).
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 13-07-16, 08:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε Κώστα για τς διευκρινήσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 13-07-16, 13:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η συγκέντρωση μειωθεί και πάλι, για ικανό χρόνο, ανακάμπτουν.
Ποια ειναι η αποψη σου, αν υποθεσουμε οτι η αλλαγη νερου διαρκει μιση ωρα (που στην ουσια δεν ειναι ουτε καν μιση ωρα αφου στην αρχη του μισαωρου αρχιζει και γεμιζει ηδη νερο), αυτος ο χρονος ειναι ικανος για να ανακαμψει το παρασιτο ή το παθογονο?

Ας πουμε οτι καλου κακου να βαζουμε το φαρμακο πριν συμπληρωσουμε το νερο της αλλαγης, στην περιπτωση ομως που χρησιμοποιειται μαξιμουμ δοσολογια εως ελαφρως υπερδοσολογηση, εκει τι κανουμε?
Δεν ειναι επικινδυνο για τα ψαρια να εχουμε διπλασια απο την μαξιμουμ δοσολογια για αυτη τη μιση ωρα ας πουμε?
Πως θα το χειριζοσουν?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 14-07-16, 20:51
GKatidis Ο χρήστης GKatidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Κύριε Kostas G. είστε πραγματικά απο τους λίγους που μεταφέρουν καθαρή γνώση, χωρίς να κάνουν τους έξυπνους ή να πετάνε links. Σας συγχαίρω μέσα απο την καρδιά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 15-07-16, 11:27
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GKatidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριε Kostas G. είστε πραγματικά απο τους λίγους που μεταφέρουν καθαρή γνώση, χωρίς να κάνουν τους έξυπνους ή να πετάνε links. Σας συγχαίρω μέσα απο την καρδιά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 22-07-16, 20:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή



Μήπως θα πρέπει κάποια στιγμή να συζητήσουμε για το αν τα ψάρια έχουν αισθήματα ;
Αυτό συμβαίνει συνέχεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 22-07-16, 20:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εχουν, πως δεν εχουν..
Καμια βελτιωση Τακη ,ε;
Ποσες ωρες την ημερα ειναι σε αυτην την κατασταση;
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 22-07-16, 21:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πλέον είναι σταθερή η κατάσταση του έτσι.
Κολυμπάει αλλά όχι συνέχεια, σηκώνεται πέφτει,
αλλά στο φαί τρέχει και τον κυνηγάει η νταρντάνα, τον σπρώχνει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 11-09-16, 11:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χθες το απόγευμα που γύρισα σπίτι, βλέπω το veiltail να έχει στραβώσει και να γυρίζει γύρω από τον εαυτό του, τρελάθηκα, δεν μπορεί πάλι, τα είδα όλα.
Μετά από λίγο σταμάτησε, και το βραδάκι πάλι όλα φυσιολογικά.
Είπα να ετοιμάσω καραντίνα, αλλά από την άλλη αφού βλέπω πως είναι καλά δεν την έστησα. Θεώρησα πως η καραντίνα για τα χρυσόψαρα δεν είναι πάντα το καλύτερο, έχω παρατηρήσει πως μαραζώνουν όταν τα βάλεις μόνα τους.
Σήμερα το πρωί όλα φυσιολογικά, κολυμπάει κανονικότατα, τρώει, αλλά είναι υπό παρακολούθηση.
Τώρα για τον Πάγκαλο σκέφτομαι πολύ σοβαρά την ευθανασία, ήδη έχει δημιουργηθεί πληγή από τη μεριά που ξαπλώνει, που και να τη κάνω καλά , θα ξαναγίνει πάλι.
Μπορεί τα ψάρι να ζει και να τρώει, αλλά πολύ φοβάμαι πως ταλαιπωρείτε έτσι ξάπλα σχεδόν συνέχεια, και είναι και φυσικό να δημιουργηθούν πληγές.
Το μεθεπόμενο Σ/Κ που θα έχω επιστρέψει σκέφτομαι να φωνάξω τον φίλο μου τον οδοντογιατρό, να το θανατώσουμε με γαρυφαλέλαιο και να το ανοίξουμε, αυτός θα το ανοίξει γιατί και χέρι σταθερό έχει , και έχει όλα τα απαραίτητα εργαλεία, και θα βγάλω και φωτογραφίες.
Νομίζω πως ήρθε η ώρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 11-09-16, 12:05
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κρίμα ρε Τακη το ψαράκι αλλά πιστεύω πως αυτη είναι η καλύτερη λύση. Ήθελα από καιρό να σου την προτείνω κι εγώ αλλά δε το έκανα. Το ψαρι φαίνεται πως ταλαιπωρείται και πάει καιρός τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 11-09-16, 12:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πρέπει να γίνει παιδιά,
και σε συζήτηση που είχα με το Σπύρο μου είπε και αυτός το ίδιο,
γιατί αν γίνει και πεθάνει το ψάρι και δεν το δω αμέσως, μπορεί και να μου τινάξει το ενυδρείο στον αέρα, είναι πολύ μεγάλο το ψάρι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 11-09-16, 12:28
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Το ψαρι δεν θα πεθανει..το θεμα ειναι οτι βασανιζεται...
Οπως ειχα παθει κι εγω...το τραβηξα , το τραβηξα...αλλα και σε μενα δεν γινοταν τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 11-09-16, 12:37
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Πολυ στεναχωρο
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 11-09-16, 12:48
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Κριμα κυριε τακη...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 11-09-16, 12:58
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ισως τελικα ειναι η μονη λυση.ας ελπισουμε να βρεις κατι απο ολη αυτη τη διαδικασια αν και ειναι αρκετα δυσκολο να καταλαβεις τι πηγε στραβα.
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 11-09-16, 13:16
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Κρίμα Τάκη, μήπως είναι από ηλικία; Επειδή λες ότι είναι πολύ μεγάλο γι αυτό ρωτάω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 11-09-16, 13:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα Τάκη, μήπως είναι από ηλικία; Επειδή λες ότι είναι πολύ μεγάλο γι αυτό ρωτάω.
Αποκλειεται να ειναι πανω απο 20-25 χρονων το ψαρι για να το σκεφτουμε αυτο.
Κατα την αποψη μου, ειναι το θεμα με την ευαισθησια που εχουν τα περισσοτερα fancy χρυσοψαρα στη νηκτικη τους κυστη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 11-09-16, 14:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σπύρο 14-15 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος, ζουν αυτά,
άρα Κώστα είχε 10 χρόνια ζωής ακόμα μπροστά του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Oranda κολυμπάει ανάποδα moradin Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 6 29-01-16 15:20
Black moor eleniko Χρυσόψαρα 9 22-11-12 12:45
Black moor ? aldus Χρυσόψαρα 7 21-11-09 00:32
Black Moor Marios-cy Χρυσόψαρα 17 24-11-07 00:15
Black Moor Ερωτήσεις... qstavrosq Χρυσόψαρα 5 31-05-06 07:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08541 seconds with 14 queries