Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-04, 14:01
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου

Γεια χαρά,

Γρήγορη Ερώτηση:
Μπορώ να στρώσω τροπικό ενυδρείο (1μ*30εκ*45εκ) στο οποίο θα βάλω κιχλίδες και 2-3 φυτά (αννούβιες) χρησιμοποιώντας χρυσόψαρα...???
Και για να μην παρεξηγηθώ, τα χρυσόψαρα τα έχω από άλλο ενυδρείο...
Το όλο σκεπτικό μου είναι να αποφύγω το δυνατό περισσότερο να "παίξω" με χημικά (αμμωνία κτλ κτλ..).
Εάν ναι, ποιο είναι το σωστό timing στησίματος, δηλ. φυτεύω πριν ή μετά, μετά από πόσες μέρες βάζω χρυσόψαρα, και εάν τα τελευταία τρώνε τις αννούβιες...

Ελπίζω να μην κούρασα ,

Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-04, 17:29
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Γιατί όμως να υποβάλλεις τα καημένα τα χρυσόψαρα στην διαδικασία στρωσίματος ενώ υπάρχει 'αναίμαχτος' τρόπος στρωσίματος με αμμωνία; Η καθαρή αμμωνία θα κάνει άψογη δουλειά ενώ μπορείς να την ενισχύσεις με νερό από το άλλο σου ενυδρείο, μέρος του υποστρώματος ή ακόμα και το βιολογικό φορτίο του φίλτρου σου από το άλλο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-04, 19:36
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Ετσι ειναι , αφου στησεις το νεο σου ενυδρειο , ξεπλενεις μεσα τα υλικα απο το φιλτρο του παλιου σου και σε 2 ωρες βαζεις και τα ψαρια και εισαι ΟΚ.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-04, 21:19
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή Στρώσιμο Ενυδρείου

Ναι μεν,

αλλά το θέμα είναι ότι στο ήδη υπάρχον ενυδρείο χρησιμοποιώ undergravel filter (UGF), οπότε πως θα γίνει η δουλειά? Επίσης έχω χαλίκι το οποίο έχει αρκετή άλγη και δε θα 'ηθελα να το βάλω στο νέο ενυδρείο...

Δεν ξέρω, εσείς προφανώς είστε καλύτεροι γνώστες του θέματος, αλλά για ρίχτε και άλλες ιδέες :P :P :P
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-04, 02:27
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

εγώ είχα στρώσει σε φυτεμένο ενυδρείο με τρια χρυσόψαρα για 3 εβδομάδες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-04, 02:36
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αν το κάνεις με σωστό τρόπο, τα χρυσόψαρα δεν παθαίνουν τίποτα....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-04, 06:45
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Να αγοράσεις από τώρα τα υλικά για το βιολογικό φιλτράρισμα για το φίλτρο του καινούργιου π.χ. Siporax-Αστεράκια και να τα βάλεις από τώρα μέσα στο παλιό ώστε να αποικιστούν με βακτηρίδια .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-04, 09:42
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
Γιατί όμως να υποβάλλεις τα καημένα τα χρυσόψαρα στην διαδικασία στρωσίματος ενώ υπάρχει 'αναίμαχτος' τρόπος στρωσίματος με αμμωνία; Η καθαρή αμμωνία θα κάνει άψογη δουλειά ενώ μπορείς να την ενισχύσεις με νερό από το άλλο σου ενυδρείο, μέρος του υποστρώματος ή ακόμα και το βιολογικό φορτίο του φίλτρου σου από το άλλο ενυδρείο.
Γιατί όμως να υποβάλλεις τον καημένο τον ευατό σου στην διαδικασία στρωσίματος ενώ υπάρχει 'μη-χημικός' τρόπος στρωσίματος με χρυσόψαρα; Τα χρυσόψαρα θα κάνουν άψογη δουλειά ενώ μπορείς να την ενισχύσεις με νερό από το άλλο σου ενυδρείο, μέρος του υποστρώματος ή ακόμα και το βιολογικό φορτίο του φίλτρου σου από το άλλο ενυδρείο.

ΥΓ Υπάρχει καμμία διαφωνία ότι αν αντιστρέψω την λέξη αμμωνία με την λέξη χρυσόψαρα βγαίνει το ίδιο νόημα και μάλιστα δεν είναι λάθος ?
Έχω παρατηρήσει (εδώ και πολύ καιρό βέβαια) μία "αγάπη" για την αμμωνία που θα τόλμαγα μάλιστα να την πω αδικαιολόγητη.
Για την ακρίβεια όποιος ρωτάει για στρώσιμο ενυδρείου το αμέσως επόμενο που περιμένω να δω γραμένο ειναι κάτι για την αμμωνία.
Μπορεί να είναι πιό "καλό" για τα εκάστοτε ψάρια που θα κληθούν να στρώσουν τα ενυδρεία αλλα το ίδιο μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους ουκ ολίγους και περισσότερο αποτελεσματικούς.
Εκτός αν υπάρχει η εντύπωση ότι, ο κάθε νέος στον χώρο του ενυδρείου θα ακούσει για "χημικά"(αμμωνία) - μετρήσεις με διάφορα υγρά (σε καθημερινή βάση) και δεν θα τρομάξει.......
Για του λόγου το αληθές.......κοιτάξτε γύρω σας
Σημ. όταν ξεκίνησα το ενυδρείο μου και με τις ελάχιστες γνώσεις που είχα τότε το έστρωσα με Νέον και μάλιστα χωρίς να πάρω μέτρηση (εκτός ΡΗ - άγνωστες οι βουλές του αρχάριου χι,χι) τις πρώτες 10-15 ημέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-04, 10:50
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον halvas69...

Στην τελική δεν αισθάνομαι άνετα να "παίζω" με αμμωνίες κτλ κτλ. Δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι στο σαλόνι μου και δίπλα του είναι ένα χειροποίητο αφγανικό ziegler, ούτε η γυναίκα μου αισθάνεται άνετα... ο νοών νοείτο...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-04, 13:39
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Φίλιππε, το ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αμμωνία για το στρώσιμο αυτό δεν πάει να πει ότι θα γίνεις χάρυ πότερ και θα φτιάχνεις ξόρκια και ματζούνια.
Καθαρή αμμωνία από το φαρμακείο παίρνεις και ρίχνεις το πολύ 5 ml (εξαρτάται βέβαια και από το μέγεθος του ενυδρείου, εγώ στα 112 λίτρα τόσο έριχνα). Αμμωνία είναι δεν είναι η πυρηνική βόμβα. Τέτοια βάζεις και όταν σε τσιμπούν τα κουνούπια
Εγώ θυμάμαι όταν έστρωνα το δικό μου αν και ήμουν ανυπόμονος άλλο τόσο ενθουσιασμένος με την διαδικασία ήμουν και δεν έβαλα σε ρίσκο ποτέ κανένα ψάρι. Με τον χαλβά δεν συμφωνώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-04, 15:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα χρυσοψαρα μπορει να κουβαλανε καποια παρασιτα ή άλλα κακοπροαιρετα ζωα, για τα οποια τα ιδια ισως εχουν αντισωματα, αλλά τα τροπικα ψαρια που θα μπουν μετα, μπορει να μην εχουν. (Αυτος ειναι και ενας απο τους πολλους λογους που δεν συνιστουμε συγκατοικηση τροπικων με χρυσοψαρα).

Αυτο δεν ειναι βεβαια απολυτο, και το ρισκο εισαγωγης ασθενειων ειναι το ιδιο με την περιπτωση που θα χρησιμοποιουσαμε τροπικα ψαρια αγνωστου προελευσης για στρωσιμο.

Οσο σωστα και με οση υπομονη και να γινεται το στρωσιμο με ψαρια, τα ψαρια αυτα υποφερουν, και πολλες φορες αποκτουν και μονιμες βλαβες - γιαυτο συνιστουμε στρωσιμο χωρις ψαρια γενικως, ή εισαγωγη πολλων φυτων απο την αρχη (τα οποια επιβραδυνουν μεν το στρωσιμο, γιατι δεν αφηνουν αρκετη αμμωνια να παει γρηγορα στις αποικιες βακτηριδιων, αλλά τουλαχιστον "προστατευουν" τα ψαρια), και εισαγωγη υλικου φιλτρων απο στρωμενα (υγιη) ενυδρεια.
_______________________________________________

On topic, το οτι το φιλτρο ειναι βυθου, δεν σε εμποδιζει να ριξεις νερο ή να στιψεις υλικα απο αλλο στρωμενο φιλτρο, μεσα στο καινουργιο, απλως θα ειναι θολο για μια-δυο μερες. Τις anubias μπορεις να τις φυτεψεις αμεσως.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-04, 16:28
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Για να μην γίνονται υπερβολές και από τις δυο μεριές.
Ένας τρόπος να στρώσουμε ένα ενυδρείο είναι η αμμωνία.Με τα θετικά και τα αρνητικά του.
Το ίδιο ισχύει και με τα χρυσόψαρα, ή άλλα ψάρια.
Το κακό είναι όταν κολλάμε σε έναν τρόπο και απορρίπτουμε σαν απαράδεχτους άλλους τρόπους που είναι επίσης δοκιμασμένοι.
Αν έχουμε στρωμένο ενυδρείο, δεν χρειάζεται ούτε αμμωνία ούτε χρυσόψαρα. Έχει γραφτεί πολλές φορές και υπάρχει σε πολλές πήγες αυτή η διαδικασία. Όλα αυτά όμως θα έχουν επιτυχία αν ξέρουμε τι κάνουμε και τι στόχο έχουμε.
Η γνώμη μου είναι λοιπόν, να μην γράφουμε «μην κάνεις αυτό, αλλά το άλλο» αλλά να λέμε την δική μας εμπειρία χωρίς να έχουμε άποψη για άλλες που δεν έχουμε δοκιμάσει. Αυτό για να αποφεύγουμε το μπέρδεμα των νέων που ψάχνονται για να δουν τι θα κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-04, 17:34
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι μπορεί να διαφωνήσει κανείς με τον Τάκη...
Anyway, έστω λοιπόν ότι τα χρυσόψαρα μπορεί να κουβαλάνε "αρρώστιες", "παράσιτα" ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, τα οποία ενδεχομένως να αποδειχθούν βλαβερά για τα τροπικά ψάρια... Μα εάν μεταγγίσω νερό από το παλιό στο καινούργιο, στην ουσία δεν υποβάλλομαι στον ίδιο κίνδυνο, δηλ. "ακατάλληλο" από τα χρυσόψαρα νερό να χρησιμοποιηθεί για το στρώσιμο νέου ενυδρείου
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-04, 17:51
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου

Μισό λεπτάκι γιατί κάπου έγινε μπέρδεμα και δεν βλέπω τον λόγο

Κατ'αρχήν ο Φίλλιπος ξεκινάει λέγοντας το εξής
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Το όλο σκεπτικό μου είναι να αποφύγω το δυνατό περισσότερο να "παίξω" με χημικά (αμμωνία κτλ κτλ..)
Αλλά ο Παύλος απαντάει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
υπάρχει 'αναίμαχτος' τρόπος στρωσίματος με αμμωνία
Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω με το post μου και δεν ήταν κακοπροαίρετο.

και συνεχίσει ο Παύλος λέγοντας
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
Φίλιππε, το ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αμμωνία για το στρώσιμο αυτό δεν πάει να πει ότι θα γίνεις χάρυ πότερ και θα φτιάχνεις ξόρκια και ματζούνια.
Προφανώς έχει ξεχάσει τι επισημαίνει ο Φίλλιπος στο αρχικό του post περί της μη χρήσης αμμωνίας, αλλά δεν έχει προσέξει και αυτό που είπα εγώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Εκτός αν υπάρχει η εντύπωση ότι, ο κάθε νέος στον χώρο του ενυδρείου θα ακούσει για "χημικά"(αμμωνία) - μετρήσεις με διάφορα υγρά (σε καθημερινή βάση) και δεν θα τρομάξει.......
Σε τελική το resume της όλης υπόθεσης το γράφει ο Τάκης με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα.
Παραθέτω τα γραφόμενα του
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Το κακό είναι όταν κολλάμε σε έναν τρόπο και απορρίπτουμε σαν απαράδεχτους άλλους τρόπους που είναι επίσης δοκιμασμένοι.
να μην γράφουμε «μην κάνεις αυτό, αλλά το άλλο»
Αυτό για να αποφεύγουμε το μπέρδεμα των νέων που ψάχνονται για να δουν τι θα κάνουν.
Και για να φανεί και το αποτέλεσμα αυτών που λέω δείτε ξανά το τελευταίο post του Φίλλιπου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον halvas69...

Στην τελική δεν αισθάνομαι άνετα να "παίζω" με αμμωνίες κτλ κτλ
Οπότε προς τι η διαφωνία στα λεγόμενα μου ?

ΥΓ
Δεν απορίπτω την χρήση αμμωνίας,όπως και του στρωσίματος με ψάρια ή του εμβολιασμού με "φυσικό" τρόπο ή με "ζουμιά".
αλλά δεν είναι πάντα αυτό που "θέλει" να ακούσει ο κόσμος........κοιτάξτε γύρω σας (again)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-04, 17:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παντα υπαρχει αυτη η περιπτωση (ειτε το ενυδρειο αφετηριας εχει χρυσοψαρα, ειτε τροπικα). Το θεμα ειναι να ξερεις οτι το ενυδρειο αφετηριας ειναι υγιες.

Θα συμφωνησω κι εγω οτι κανεις τροπος απο τους προαναφερθεντες δεν ειναι "απαραδεχτος", και θα συμφωνησω και με τον χαλβα πιο πανω, σε ενα θεμα που εχουμε θιξει πολλες φορες, ειτε για το στρωσιμο του νερου, ειτε για τον ανθρακα, ειτε για τα φιλτρα βυθου, ή τις αεραντλιες. Ολα εχουν τα υπερ και τα κατα τους, πολλα πραγματα εξαρτωνται απο την εμπειρια (ή μη) των χρηστων. Οι αντιδρασεις του στυλ "βγαλε αμεσως την αεραντλια!!" (ή τον ανθρακα ή το φιλτρο βυθου) και υπερβολικες ειναι, και κυριως σαστιζουν τον αρχαριο και δημιουργουν λαθος εντυπωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-04, 18:47
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Στο "δια ταύτα¨":

Εγώ μάγκες θα ρίψω τους χρυσόψαρους μέσα, θα βάλω και καμιά πετρούλα και κανα χαλικάκι από το παλιό ενυδρείο, και ο Θεός βοηθός.

Πάντως είναι πολύ ευχάριστο για μένα τογεγονός ότι υπάρχουν άτομα πρόθυμα να βοηθήσουν τους νέους...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-03-04, 20:02
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Τουλάχιστον 7-8 ενυδρεια τον τελευταιο χρόνο εχω στρώσει με τον "κλασσικό" τρόπο.

Νερό απο το παλιο, ήδη στρωμένο ενυδρειο, σε αρκετα μεγάλη ποσότητα,
και "καθαρισμα" των υλικών του παλιού, μέσα στο καινούργιο.

Σφουγγαράκι στο φίλτρο και είσαι οκ.

μετα απο κανα 3 μερες κανε πάλι την ίδια διαδικασια.

Τα ψάρια βέβαια τον πρώτο μηνα με μέτρο.(όχι με το μέτρο :P )

Υπομονή και συνεση. Και όλα θα πάνε καλά.

Υ.Γ Λίγα είναι μεχρι τρία ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-03-04, 12:18
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

ε καλά ντε ... μην το κάνουμε και δυναστεία

Μια χαρά κατάλαβα βρε σύντεκνε απλά εκφράζω αντίθετη γνώμη, κακό είναι; Επιτρέψτε μου όμως να διαφωνώ με το όλο σκεπτικό για το στρώσιμο με ψάρια και ο μόνος λόγος είναι ότι γίνεται 'κακομεταχείριση' ψαριών, είτε αυτά είναι χρυσόψαρα των 50 σεντς είτε είναι ζέμπρα ντάνιος του 1 ευρώ είτε δεν ξέρω τι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-03-04, 21:15
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα συνεχίσω σε ΡΜ γιατί (πάλι) δεν κατάλαβες τι θέλω να πω και μην το κάνουμε Δυναστεία που είπες και εσύ !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-03-04, 01:18
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον halvas69...

Στην τελική δεν αισθάνομαι άνετα να "παίζω" με αμμωνίες κτλ κτλ. Δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι στο σαλόνι μου και δίπλα του είναι ένα χειροποίητο αφγανικό ziegler, ούτε η γυναίκα μου αισθάνεται άνετα... ο νοών νοείτο...
Εγω εστρωσα το πρωτο μου ενυδρειο χωρις καμια εμπειρια..μετρησεις κλπ...ριχνοντας μεσα ψαρια που μου προτεινε ενας καταστηματαρχης (ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ) ..και μαλλον ημουν τυχερος γιατι ουτε ψαρια εχασα ουτε και ειχα προβληματα.Μαλιστα πολλα απο τα πρωτα μου ψαρια ακομα ζουν και βασιλευουν.
Το δευτερο ενυδρειο το εστρωσα με αμμωνια αφου ειχα αποκτησει και καποιες γνωσεις.

Και για το χαλι...μην φοβασαι...εχω και εγω ενα ziegler 2Χ3 μτ ... αναμεσα στα 2 ενυδρεια μου...το τι εχει πεσει πανω του..δεν φανταζεσαι ..αλλα ακομα αντεχει.

Και μια συμβουλη για το χαλι..ειναι βαμμενο με φυτικες βαφες.Αν πεσει κατι πανω του πρεπει να μην "απλωσει".Μην τριψεις τον λεκε και μην ριξεις πανω του τιποτα.Βαλε πανω ενα βαμβακερο στεγνο πανι να "τραβηξει" οτι εχει πεσει πανω. "Ταμποναρισε" το και αφησε το να στεγνωσει.Μετα καθαρισε με διαλυμα απο λευκο ξυδι και νερο.


Που καταντησαμε..να δινουμε συμβουλες για το καθαρισμα των χαλιων
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-03-04, 01:30
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Που καταντησαμε..να δινουμε συμβουλες για το καθαρισμα των χαλιων
Xα,χα,χα,χα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-03-04, 08:37
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Γιώργο,

Εχεις ευχαριστίες και χαιρετισμούς από τη σύζυγο...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-03-04, 03:49
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Το δευτερο ενυδρειο το εστρωσα με αμμωνια αφου ειχα αποκτησει και καποιες γνωσεις.
:
Αφου είχες έτοιμο ενυδρειο γιατι μπηκες σε διαδικασια
στρωσιματος με αμμωνια??

:P
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-03-04, 10:54
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

pokou,

Εγώ δεν έγραψα ποτέ τέτοιο πράγμα. Από που έκανες το quotation
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-03-04, 11:19
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Filippos o pokou μαλλον ηθελε να γραψει αυτο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Το δευτερο ενυδρειο το εστρωσα με αμμωνια αφου ειχα αποκτησει και καποιες γνωσεις.
Φιλικα Θανασης.....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-03-04, 13:37
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Επίσης,

Εχω πάρει test kit για ph, (NO2 (Νιτρίτης ?)), και αμμωνία. Χρειάζομαι και κάτι άλλο?
Τελικά υπόστρωμα έβαλα άμμο (1ον γιατί οι κιχλίδες με τραβάνε και 2ον γιατί είχα άμμο). Αφού στρωθεί το ενυδρείο (πρώτα ο Θεός ) μπορώ να βάλω μέσα τροπικά (ή η άμμος θα μου χαλάει τη σκληρότητα?)?
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-03-04, 14:51
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Τελικά υπόστρωμα έβαλα άμμο (1ον γιατί οι κιχλίδες με τραβάνε και 2ον γιατί είχα άμμο). Αφού στρωθεί το ενυδρείο (πρώτα ο Θεός ) μπορώ να βάλω μέσα τροπικά (ή η άμμος θα μου χαλάει τη σκληρότητα?)?
Την αμμο την αγορασες απο καπιο petshop η την πειρες απο την παραλια?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-03-04, 15:00
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Επίσης,

Εχω πάρει test kit για ph, (NO2 (Νιτρίτης ?)), και αμμωνία. Χρειάζομαι και κάτι άλλο?
NO3 Νιτρικά
Δές εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-03-04, 15:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pokou
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Το δευτερο ενυδρειο το εστρωσα με αμμωνια αφου ειχα αποκτησει και καποιες γνωσεις.
:
Αφου είχες έτοιμο ενυδρειο γιατι μπηκες σε διαδικασια
στρωσιματος με αμμωνια??

:P
Γιατι το "παλιο" ενυδρειο ηταν πολυ μικρο (112λ) και το "νεο" πολυ μεγαλο (460λ).
Αδειασα βεβαια μεσα στο νεο περιπου 60 λιτρα νερο (μεσα στο νερο δεν υπαρχουν και παρα πολλα βακτηριδια ) απο το παλιο και εστιψα μεσα και το σφουγγαρακι του φιλτρου 2-3 φορες (το φιλτρο ειναι πολυ μικρο).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-03-04, 15:55
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Την άμμο την πήρα άπό το pet shop του tarek (νομίζω ότι είναι aquatica ή κάτι τέτοιο)...

Το μπουκαλάκι με το αντιδραστήριο (SERA) για το τεστ της αμμωνίας γράφει στην ετικέττα (NO3/NO4, και τα 2). Μήπως με καλύπτει?

Πρέπει να πάρω και ένα κιτ για GH - KH? (Τί είναι αυτά? Εχω δει που αναφέρονται που και που...)
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09370 seconds with 12 queries