Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 19-03-08, 18:26
JOANNA Ο χρήστης JOANNA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 11
Red face Μολις πηρα εναν μικρο μονομαχο...τον Λάμπη και ειμαι αρχάρια!!

Γεια σας παιδια....

Ειμαι καινούργια στο χομπι. Μολις πήρα εναν γλυκούλη μονομάχο.Τον Λάμπη (απο Χαραλάμπης).

Στο καταστημα μου εδώσαν γυάλα στρογγυλι με πετραδάκια και μου ειπαν οτι πρέπει να του αλλάζω νερό (βρύσης) καθε 3 μερες και να τον ταϊζω καθε μέρα 4-5 σκουλικάκια ξερά. Οταν ρώτησα λεπτομέρειες για την φροντίδα του, ο τύπος μου ειπε "δεν παθαίνει τίποτα, εμεις εδω τα έχουμε σε πλαστικο κυπελάκι.. ειναι ανθεκτικά ψάρια''.

Τον έχω σε χαμηλό τραπέζι και εχει αρκέτό φώς.Επειδη όμως η γυάλα βρώμισε στις δυο μέρες,τον λυπήθηκα και αλλαξα προχθές το νερό και εβαλα σχεδον παγωμένο και λίγο αφησα απο το παλιο για να μην χάσω και τον Λάμπη στον νεροχύτη!!Τελικα μπηκα σε φορουμ και εμαθα οτι δεν κάνει!!

Περιμένω με χαρά τις συμβουλές σας σχετικά με την φροντίδα του...Λέτε να τον πάγωσα τον καημένο;Παντως τρωει κανονικά αλλά τώρα δεν πάει καθολου στον πάτο τις γυάλας και ειναι συνέχεια πάνω και κάνει φυσαλίδες. Ειναι καλό αυτό; Τι σημαίνει;
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 22-03-08, 22:57
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς από Σέρρες να σου δώσει λίγο κερατόφυλλο ;
Πολύ ευχαρίστως να δώσω στα πρώτα κλαδέματα JOANNA γιατί αυτό το φυτό δεν κυκλοφορεί εδώ στα Σέρρας
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-03-08, 12:35
volume
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOANNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γυάλα ειναι αρκετά μικρή. Μαλλον 1 - 1.5 λιτρο νερό. Ετσι φαινεται τουλαχιστον. Χωράει μεσα τιποτα άλλο(φυτά) ή θα παθει το ψαρακι μου;
-------------------------
Σας ευχαριστώ πολύ για το καλοσόρισμα παιδιά.

Γιατί πρεπει να βάλω θερμοστάτη; για τι θερμοκρασία νερού μιλάμε...εγω τον πάγωσα με το κρυό νερό;
καλημέρα και από μένα!!!
και εγώ καινούργιος εδώ.
πολύ σωστά τα λένε τα παιδιά.
είχα και εγώ ένα μονομάχο σε μικρό ενυδρειάκι
και μου είχαν δώσει από το πετ σοπ ένα μπάφερ που στρώνει το νερό κατάλληλα για μονομάχο. το κόστος είναι στα 4.5 ευρώ και διαρκει για 6 αλλαγές σε ενυδρειάκι 9λίτρα.
αν θέλεις το λαμβάνεις υπ' όψιν.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-03-08, 13:00
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

ΚΟΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ!!! Πολύ μου αρέσει!!!!!!!!!!!!
Όταν θα μπει και στο ενυδρειάκι του με τον θερμοστάτη να τον ζεστένει θα είναι ευτυχισμένος! Τώρα δεν νομίζω να έχει το νερό του τους βαθμούς που χρειάζεται και γιατί να περιμένεις το καλοκαίρι; Θέλει από τώρα ζεστούλα!
Να σου ζήσει!!!

Εεεμ, μήπως από εκεί που τον αγόρασες έχει και πορτοκαλί κορίτσια;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-03-08, 14:52
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Και αν είναι πηχτό όπως λες και μένει στα χαλίκια,τότε βαλε πρώτα το νέο νερό με το αντιχλώριο σε ένα άλλο δοχείο,ανακάτεψέ το εκεί και άφησε το σ'αυτό το δοχείο για κανα δεκάλεπτο και μετά βάλτο στο ενυδρείο.Οπότε και θα έχεις ανακατέψει το αντιχλώριο και θα έχει ενεργήσει πριν το βάλεις στο ενυδρείο που είναι καλύτερος τρόπος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-03-08, 18:47
JOANNA Ο χρήστης JOANNA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ευχαρίστως να δώσω στα πρώτα κλαδέματα JOANNA γιατί αυτό το φυτό δεν κυκλοφορεί εδώ στα Σέρρας

Σε ευχαριστω georgetax. Οταν κλαδέψεις πες μου. Θα χρειαστώ βεβαια και οδηγίες για το φύτεμα. Ελπιζω να τα καταφέρω.


Με το αντιχλωριο στην τελευταια αλλαγή τα καταφερα.Διαλύθηκε τελείως και το ψαράκι μου ειναι χαρούμενο.

Α! για κανένα διακοσμητικό μικρό(βραχάκι ή τι άλλο βάζουν), τωρα που θα πάρω το ενυδρείο, να πάρω; Θα αρέσει στον Λάμπη μου; Τι προτείνετε;
Μη το κάνω τσίρκο το ενυδρείο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ!!! Πολύ μου αρέσει!!!!!!!!!!!!
Όταν θα μπει και στο ενυδρειάκι του με τον θερμοστάτη να τον ζεστένει θα είναι ευτυχισμένος! Τώρα δεν νομίζω να έχει το νερό του τους βαθμούς που χρειάζεται και γιατί να περιμένεις το καλοκαίρι; Θέλει από τώρα ζεστούλα!
Να σου ζήσει!!!

Εεεμ, μήπως από εκεί που τον αγόρασες έχει και πορτοκαλί κορίτσια;
χαχαχα!!Ο δικός σου ειναι αυτός στην Φώτο; Απορω που δεν βρηκες ακόμα νύφη με τετοιο γαμπρό

Lucy να σε καλα γιατι νόμιζα πως μονο εγω τον βρισκω κούκλο...στο σπίτι με δουλεύουν όλοι με τον Λαμπη μου...

Θα πάρω και θερμοστάτη και Φιλτρο και φύτο θα βάλω και αντε να ρθει η Πέμπτη...Σε ευχαριστω για την συμβουλή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από volume Εμφάνιση μηνυμάτων
ένα μπάφερ που στρώνει το νερό κατάλληλα για μονομάχο. το κόστος είναι στα 4.5 ευρώ και διαρκει για 6 αλλαγές σε ενυδρειάκι 9λίτρα.
αν θέλεις το λαμβάνεις υπ' όψιν.

Τι ειναι το μπάφερ;Δηλαδη δεν θα χρειάζεται αντιχλώριο;; Διευκρινίσεις προς μια καραασχετη οπως καταλαβαίνεις......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOANNA : 24-03-08 στις 18:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-03-08, 19:01
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

προς το παρόν άσε τα μπάφερ ίσως λίγο αργότερα γιατί θα μπερδευτείς περισσότερο

όταν κλαδέψω να βρεθούμε να σου δώσω θα σε ενημερώσω
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-03-08, 20:05
JOANNA Ο χρήστης JOANNA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
προς το παρόν άσε τα μπάφερ ίσως λίγο αργότερα γιατί θα μπερδευτείς περισσότερο

όταν κλαδέψω να βρεθούμε να σου δώσω θα σε ενημερώσω

οκ περιμενω

Για κανα ντεκόρ τι λες να βάλω;
-------------------------
Επισης το ενυδρείο να έχει καπάκι γιατι μου ειπατε οτι κανει αλματάκια. Με το καπάκι θα σκάσει;;

Συνεχως διαβαζω μεσα στο φορουμ και μου δημιουργήθηκαν καποιες αποριές σχετικά με την αναπνοή του.

Ο Λαμπής δεν ανεβαίνει στην επιιφάνεια καθόλου για να πάρει αέρα. Μονο για φυσαλίδες.
Σημερα όμως παρατηρησα οτι στον πάτο της γυάλας κόβει βόλτες μετά σταματάει και ανοιγει το στομα του πολύ(πάρα πολύ θα έλεγα).Το εχει κανει δυο φορες μεχρι τώρα.(Τρωει κανονικά και μια φορά την ημέρα).

Τι λέτε να σημαίνει αυτό;;Ελλειψει οξυγόνου;;Τωρα που το σκεφτομαι δεν μου αρέσει αυτό που εκανε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOANNA : 24-03-08 στις 20:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-03-08, 03:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Συνήθως ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο όταν οι συνθήκες στο νερό που ζουν γίνονται χάλια.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-03-08, 09:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μονομαχος διαβασε επειγοντως.

Χρειαζεσαι :

- Ενυδρειο 20-25 λιτρων (αν μπορεις και μεγαλυτερο ακομα καλυτερα)
- Φιλτρο με χαμηλη ροη και αν ειναι δυνατον να περισσευει χωρος για να μπει και τυρφη μεσα σε "καλτσα" Hobby
- θερμαντηρα jaeger (λιτρο και watt τουλαχιστον)
- Αληθινα "ευκολα" φυτα (διαβασε αυτα που γραφω και σε ενα αλλο φιλο εδω)
- Ξυλο mopani.
- Θερμομετρο εσωτερικο (να διαλεξεις ενα που δειχνει το μεσο ορο απο ολα τα θερμομετρα που υπαρχουν στο χωρο )
- Σκουροχρωμο χαλικι χαλαζιακο (1-2 mm)
- Αντιχλωριο seachem prime (καλο και οικονομικο 5ml στα 200 λιτρα που αλλαζεις, θα ξεχασεις να ξανααγορασεις)
- ΤΕΣΤ νερου APi για αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρωδες (NO2), νιτρικα (ΝΟ3), οξυτητα του νερου (pH), και σκληροτητες (kH, gH).

ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Τι ειναι "Ο κύκλος του αζώτου" και ποιοι ειναι οι "τρόποι στρωσίματος του ενυδρείου".
Ψαξε στο Google εχει πολλα site που γραφουν σχετικα, διασταυρωσε τις πληροφοριες σου.
Για γρηγορο στρωσιμο του ενυδρειου σου, βρες απο καποιον χομπιστα στην περιοχη σου "μπολι" απο το ενυδρειο του, δηλαδη "μουργα"- βρωμα απο τα σφουγγαρια του φιλτρου του (που εχουν βακτηρια που καθαριζουν βιολογικα το νερο του ενειδρειου σου) και ριχτο μεσα στο φιλτρο σου.
Αν δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο το ψαρι ζει μεσα στην αμμωνια και πεθαινει απο δηλητηριαση.

Καλη τυχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-03-08, 19:44
JOANNA Ο χρήστης JOANNA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολύ delta66

Με το τεστ νερού δινουν και κανα πινακα με τις τιμές που πρεπει να εχει το νερό;
Υπάρχει καπου να διαβαζω;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-03-08, 20:11
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

βεβαίως υπάρχει κάποια διαβάθμιση σε όλα τα τεστ
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-03-08, 20:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOANNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολύ delta66

Με το τεστ νερού δινουν και κανα πινακα με τις τιμές που πρεπει να εχει το νερό;
Υπάρχει καπου να διαβαζω;
Στο πρωτο λινκ που σου εδωσα εχει το προφιλ του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονομαχος διαβασε επειγοντως.**
Μεσα σ'αυτο λεει ολα οσα χρειαζονται και τις τιμες του νερου που πρεπει να εχεις το ψαρι.
Εσυ μετρας και οτι δεν ειναι καλο το διορθωνεις.
Αν δεν ξερεις πως, κανεις "αναζητηση" στο φορουμ βαζοντας tags (λεξεις κλειδια) που σε οδηγουν σε σχετικα θεματα με αυτο που ψαχνεις) και παραλληλα ανοιγεις ενα θεμα αν δεν σε καλυπτουν πληρως οι πληροφοριες που διαβαζεις για καθε απορια σου

**Αν εχεις καποιο προβλημα με τη γλωσσα χρησιμοποιησε αυτο http://babelfish.altavista.com/ αντιγραφοντας το URL (διευθυνση της σελιδας που θελεις να μεταφρασεις εδω ειναι το "http://en.wikipedia.org/wiki/Siamese_fighting_fish") το κανεις επικολληση εκει που λεει "tralnslate a web page" και διαλεγεις γλωσσα english to greek και σου μεταφραζει ολη τη σελιδα (με φριχτο συντακτικο μεν αλλα καταλαβαινεις μεσες ακρες τι λεει).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
βεβαίως υπάρχει κάποια διαβάθμιση σε όλα τα τεστ
Εννοει τι τιμες ΠΡΕΠΕΙ να εχει το νερο εγω καταλαβα και οχι αν εχει πινακακι διαβαθμισης, αυτο εννοειται οτι εχει αλλιως τι τεστ θα ηταν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-03-08 στις 20:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-04-08, 23:07
vlachman Ο χρήστης vlachman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2008
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

για την αλλαγή νερού και όταν πάρεις το ενυδρείο καλό θα είναι να πάρεις μία σκούπα βυθού γιατί βγάζει το νερό καθαρίζωντας το χαλίκι και δεν ταράζεις το κακόμοιρο το ψαράκι και την διακόσμηση άσε που με ένα μεγαλύτερο ενυδρίο δεν θα είναι εύκολη η μετεκήνηση ενός γεμάτου ενυδρίου χωρίς να σου μείνη στα χέρια.Αν πάς για αγορά να πάρεις κάτι με το ανάλογο ύψος εκτός και αν κάπια στιγμή θες μεγαλύτερο.Ψάξτο καλά
-------------------------
πάρε σκούπα βηθού για τίς αλλαγές γιατί καθαρίζει το χαλίκι χωρίς να στρεσάρεις το ψάρι συνέχεια και να κοντεύει να σου μείνη.Έτσι δεν χαλάς και την διακόσμηση συνέχεια.Πάρτην με την αγορά του ενυδρείου για να έχει το ανάλογο ύψος.έχουν διάφορες ποιότητες και τιμές γ΄αυτό ψάξτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vlachman : 03-04-08 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχω εναν μονομαχο... euclid Bettas 5 28-12-07 12:06
Τι ειδος ειναι ο μονομαχος μου? Γιάννης Bettas 8 19-12-07 14:27
πηρα κι αλλο.. TIGER14 Bettas 1 05-09-07 09:35
ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ!!!SOS!!! mariah Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 27-05-07 16:15
μικρο ενυδρειο 3 μονομαχους φαση Α melitropos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 22-09-05 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06524 seconds with 16 queries