Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-09, 17:55
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Απορία με λάμπες

Γεια σας και πάλι. Έχω πάρει φόρα με τις απορίες μου & τα πόστ, αλλά τα θέλω όλα τέλεια (όσο γίνεται...) για το ξεκίνημα μου!
Λοιπόν ρωτάω.
Το ενυδρείο μου wave 103x52x43 με την αγορά του περιελάμβανε και τον εξής φωτισμό :
1 λάμπα Τ8 tropical river 30 Watt (λευκό χρώμα)
1 λάμπα Τ8 plant power 30 Watt (ροζ χρώμα)

Καταρχήν προς τι ο ροζ φωτισμός? (υποθέτω λόγω του τύπου λάμπας κάνει καλό σε φυτά, αλλά θέλω την δικιά σας άποψη)

Και κατά δεύτερον, με τον φωτισμό που σας περιγράφω πόσο φυτεμένο ενυδρείο μπορώ να έχω? Εννοώ είναι αρκετός ή πρέπει να αρκεστώ σε λίγα και εύκολα φυτά?

Δεν έχω σκοπό να το γεμίσω, αλλά δεν θέλω να είναι και 1-2 μόνο!
Α επίσης στο υπόστρωμα υπάρχει στρωμένο Sera floredepot και Master gravel Wave και από πάνω ψιλή άμμος. Στην διακόσμηση θα έχω 1 μεγάλη πέτρα (και ίσως 1-2 ακόμα μικρούλες) και κάποιες ρίζες όχι μεγάλες.

Οποιαδήποτε πρόταση-υπόδειξη για φυτεμένο ενυδρείο δεκτή!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-09, 18:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν, οι διαστάσεις του ενυδρείου σου δίνουν 230 λίτρα μικτά, περίπου 180-190 καθαρά.. Που σημαίνει ότι με 30+30=60Watt, είσαι στα περίπου 0.30-0.35Watt/Lt.. Που είναι μάλλον λίγα για ένα φυτεμένο ενυδρείο (εκτός και αν περιοριστείς σε φυτά με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού, ανούμπιες, moss, κρυπτοκορίνες, java fern, κ.τ.λ.)..

Απ'ό,τι καταλαβαίνεις, η ένταση του φωτισμού δεν έχει να κάνει με το πόσα φυτά θα βάλεις, αλλά με τις απαιτήσεις τους.. (σε πυκνοφυτεμένο βέβαια ενυδρείο θέλεις περισσότερο φως, για να φτάνει και στα χαμηλότερα σημεία)..

Αν λοιπόν θέλεις πιο "δύσκολα" φυτά, μπορείς να προσθέσεις κι άλλες λάμπες.. Για ενδιάμεσες απαιτήσεις θα θέλεις κάτι παραπάνω από 0.5W/Lt (δλδ. άλλη μία ή δύο λάμπες), ενώ για απαιτητικά κόκκινα φυτά και γρασίδια, θα πρέπει να πλησιάσεις το 1Watt/Lt.. Όσο βέβαια αυξάνεις το φωτισμό, τόσο "γκάζι" δίνεις και στην ανάπτυξη των φυτών, που σημαίνει ότι θα χρειάζονται και την ανάλογη "βενζίνη" (διοξείδιο του άνθρακα).. Με πολύ φως και χωρίς διοξείδιο, το αποτέλεσμα θα είναι ένα πανέμορφο ενυδρείο με άλγες!

Πάντως, έχεις αρκετές επιλογές και με τον υπάρχοντα φωτισμό, και μπορείς να ξεκινήσεις και έτσι, αν δε θέλεις να φτιάξεις το super-duper hi-tech μποστάνι.. Αν τα φυτά σου θέλουν περισσότερο φως, θα στο ζητήσουν τα ίδια, εμφανίζοντας μεγάλα μεσογονάτια, και χάνοντας τα κάτω φύλλα τους..

Σε ό,τι αφορά στο ροζ χρώμα, αυτό έχει να κάνει με το φάσμα του φωτός της λάμπας.. Τα φυτά χρησιμοποιούν κυρίως το μπλε και το κόκκινο τμήμα του φάσματος (και αντανακλούν το πράσινο, εξ'ού και το πράσινο χρώμα που βλέπουμε), και έτσι οι λάμπες για φυτά έχουν έντονα "peaks" στις συγκεκριμένες περιοχές.. Από εκεί προκύπτει και ο ροζ χρωματισμός τους..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-09, 18:35
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Μαλιστα μίστερ...
Είχα την ενύπωση ότι θα έχω αρκετό φωτισμό για να πω την αλήθεια...
Παρόλα αυτά επειδή δεν θέλω το σούπερ ντούπερ φυτεμένο ενυδρείο (για αρχή τουλάχιστον) πιστεύω ότι θα αρκεστώ στις λάμπες που έχω και σε μερικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων φωτισμού!!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση μίστερ. Με έχεις πάρει από κοντά και απαντάς στα πόστ μου άμεσα εσύ! Είμαι το πνευματικό σου παιδί
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-09, 18:55
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση μίστερ. Με έχεις πάρει από κοντά και απαντάς στα πόστ μου άμεσα εσύ! Είμαι το πνευματικό σου παιδί
Μη με κάνεις όμως και πολύ παρέα, γιατί θα αρχίσεις να πετάς τα λεφτά σου στις μπριζόλες, και δε θα μείνει ούτε δραχμή για ενυδρεία!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-09, 19:12
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη με κάνεις όμως και πολύ παρέα, γιατί θα αρχίσεις να πετάς τα λεφτά σου στις μπριζόλες, και δε θα μείνει ούτε δραχμή για ενυδρεία!
xoxoxoxoxoxo. Θα το έχω υπόψιν μου!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία tasinio Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-02-08 16:32
απορία co2..... Carebean pirate DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 07-09-06 16:46
Απορία SOCRATIS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 02-02-06 21:05
DIY CO2 - Απορία caverman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 15-01-06 23:50
Απορία για KH Gorgi Γλυκό νερό - Γενικά 9 26-04-05 10:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03674 seconds with 13 queries