Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-15, 13:41
argentinos Ο χρήστης argentinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Στησιμο φυτεμενου ενυδρειου

Καλημερα,

μετα την πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια να δημιουργησω ενα full φυτεμενο ενυδρειο και εχοντας διαβασει το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 προσπαθω να φτιαξω ενα συνοπτικο how to, ωστε να λυσω τις αποριες μου και αυτη τη φορα να πετυχει και να εχω το ενυδρειο που θελω. Αρχικα να σας πω οτι το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι 56L και τρεχει περιπου ενα χρονο. Στηνοντας το, εβαλα υποστρωμα σε ολο το εδαφος περιπου 4cm και απο πανω αναμεικτο χοντρο και ψιλο χαλικι σε υψος 1cm (κατι που διαβαζοντας καταλαβα οτι ηταν λαθος). Επισης αγορασα και τοποθετησα μεσα στο υποστρωμα ''μπαλες'' που περιεχουν θρεπτικα συστατικα για τα φυτα. Κατοπιν γεμισα το ενυδρειο με αποχλωριωμενο νερο (επισης λανθασμενη ενεργεια το γεμισμα του) και τοποθετωντας φιλτρο (εσωτερικο), θερμοστατη και φωτισμο ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειο με αμωνια και βακτηρια. Μετα απο περιπου 5 εβδομαδες και τις απαραιτητες μετρησεις ειδα οτι ο κυκλος ειχε ολοληρωθει τοποθετησα τα πρωτα φυτα: 2 cryptocoryne green, 2 bacopa caroliana, ceratophyllum και 3 eleocharis sp. και τα πρωτα ψαρια: 2 guppy, 2 amano shrimp και 2 sae. Ξεκινησα με λιγα φυτα για να δω αν θα πιασουν, αλλα τα φυτα ελιωσαν... Απογοητευμενος τα αφαιρεσα ολα εκτος απο τη μια cryptocoryne και το ceratophyllum για να δω αν μετα απο καιρο θα συνελθουν. Σημειωση οτι με τα ψαρια δεν ειχα κανενα προβλημα και αυτη τη στιγμη το ενυδρειο μου φιλοξενει 1 κοπαδακι καρδιναλιους, 1 κοπαδακι kitty tetra, 1 κοπαδακι αρλεκινους, 3 corydoras mini και 2 guppy. Για να επανελθω στα φυτα το ceratophyllum επιπλεει πλεον στην επιφανεια και δειχνει μια χαρα και η εναπομεινουσα cryptocoryne τον τελευταιο καιρο εχει παρει τα πανω της! Οποτε η πρωτη απορια ειναι: αξιζει να ξαναφυτεψω σε αυτο το ενυδρειο αλλα φυτα ή να το αφησω να τρεξει ως εχει; Φοβαμαι οτι φυτευοντας καινουργια φυτα και ανακατευοντας το βυθο μην απελευθερωθει στο νερο τιποτα βλαβερο στο νερο.

Αρχιζοντας ενα νεο ενυδρειο θα ηθελα να καταγραψω τα βηματα και να με διορθωσετε οπου χρειαζετε:
1. Τοποθετηση υποστρωματος περιπου 4cm, χαλικι αλλα τοσα
2. Γεμισμα με νερο ισα ισα να καλυψει το βυθο για αρκετο καιρο
Ποσο καιρο το αφηνω ετσι και εδω χρειαζεται αμμωνια και βακτηρια για να ξεκινησει ο κυκλος αζωτου και αν οχι ποτε πρεπει να γινει αυτο?
3. Φυτεμα φυτων και προσθηκη λιγου νερου ακομα

Απο εκει και περα δεν εχω ξεκαθαρισει τα επομενα βηματα. Ποτε γεμιζω το ενυδρειο με νερο? Ποτε βαζω θερμοστατη, φιλτρο, φωτισμο και ποτε ακριβως πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου? Ποσο σημαντικο ειναι να χρησιμοποιησω CO2 και αν πρεπει να χρησιμοποιησω επιπλεον λιπασμα ή το υποστρωμα και αυτες οι ''μπαλιτσες'' εχουν ολα τα απαραιτητα συστατικα?

Συγγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο ποστ. Αυτες ειναι εν πολλοις οι αποριες μου, ειμαι σιγουρος οτι εδω θα τις ξεκαθαρισω και στη συνεχεια θα ξεκινησω το στησιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-15, 13:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Φιλε απο τη στιγμη που ξεκινας τωρα μην βιαζεσαι και μην απελπιζεσαι. Το φυτεμενο θελει ΥΠΟΜΟΝΗ!

Νομιζω εχεις μπερδευτει απο τις πολλες πληροφοριες.

Καταρχην θες να κανεις full φυτεμενο? Με τι φυτα? Η γνωμη μου ειναι πως φυτεμενο αξιωσεων δε γινεται χωρις co2. Επισης να γνωριζεις οτι παρεα με το co2 πανε και τα λιπασματα.


Στηνεις ενα ενυδρειο με υποστρωμα για φυτα ή χωρις. Εαν θες πολλα φυτα και το αντεχει η τσεπη σου πας σε υποστρωμα πχ flourite. Το γεμιζεις. Βαζεις μπολι για να στρωσεις γρηγορα. Φυτευεις οσο μεγαλυτερη επιφανεια μπορεις και περιμενεις.
Δεν ειναι κατι που μαθαινεις απο τη μια μερα στη αλλη. Καθε μερα θα παιρνεις μια νεα πληροφορια. Αυτη ειναι και η γοητεια για μενα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-15, 19:15
argentinos Ο χρήστης argentinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση και για να απαντησω στις ερωτησεις σου θελω ενα φυτεμενο ενυδρειο με ευκολα και μετρια φυτα και αυτο λογω απαιτησεων σε φωτισμο, χρονο κτλ που θελουν τα δυσκολα. Απλα αυτο που με μπερδευει ειναι οτι σε οσα βιντεο εχω δει ολοι με το που βαζουν το υποστρωμα και το χαλικι/αμμο, φυτευουν, κατευθειαν γεμιζουν με νερο και ολα τα φυτα επιζουν και βασιλευουν! Αυτο αντιτιθεται στο αρθρο που ποσταρω στην προηγουμενη δημοσιευση, στο οποιο λεει οτι αφου μπει το υποστρωμα και λιγο νερο θελει αρκετο χρονο για να ειναι ετοιμο προς φυτεμα. Και απο τη στιγμη που και εγω στο πρωτο μου ενυδρειο οταν το νερο ηταν ετοιμο απο τον κυκλο αζωτου, φυτεψα τοτε γιατι τα φυτα μου ελιωσαν? Εκει καπου το χανω και θελω την βοηθεια σας, να ειναι ξεκαθαρο σε μενα ωστε να πετυχω αυτο που θελω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-15, 19:25
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Aυτο που διαβασες στο αρθρο αναφερεται σε dry start method. Δεν χρειαζεται να γινει ετσι.
Το οτι ελιωσαν τα φυτα εχει να κανει με πολλα. Τι φυτα ηταν? Ηταν μεγαλωμενα εντος ή εκτος νερου?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-15, 19:37
argentinos Ο χρήστης argentinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Τα φυτα που ελιωσαν ειναι οι 2 bacopa caroliana, τα 3 eleocharis sp. και η μια απο τις 2 cryptocoryne μιας και η αλλη πηρε πλεον τα πανω της. Απο pet shop τα αγορασα οποτε υποθετω οτι ηταν μεγαλωμενα εντος νερου. Οποτε συνοψιζοντας δεν χρειαζετε dry start μεθοδος. Απλα τοποθετω υποστρωμα και αμμο, φυτευω, γεμιζω νερο (μπολιασμενο απο το υπαρχον ενυδρειο) και το ενυδρειο τρεχει κανονικα? Φυσικα με φιλτρο, φωτισμο. Αυτο που βλεπω δηλαδη και στο youtube! Σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-15, 20:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Τα περισσοτερα φυτα που παιρνουμε απο πετ ειναι μεγαλωμενα σε καλλιεργεια εκτος νερου.

Ποσα λιτρα εχεις ενυδρειο και τι φωτισμο? Επισης τι φιλτρο? Εleocharis δεν ειναι ευκολο. Οι κρυπτοκορινες συχνα λιωνουν οταν τις βαζουμε σε νεο ενυδρειο αλλα πετανε απο τη ριζα. Βacopa επισης δεν ειναι απο τα πιο ευκολα.


Πριν παρεις φυτα ρωτα. Μην περιμενεις απο τα μαγαζια να σε ενημερωσουν σωστα.(υπαρχουν εξαιρεσεις).

Αρχισε εαν βρεις με cryptokorines, java fern και egeria densa.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-15, 20:34
argentinos Ο χρήστης argentinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

56L ειναι το ενυδρειο μου και για φωτισμο εχω μια ledoταινια σε 3 λωριδες κατα μηκος του καπακιου. Για φιλτρο εχω το ΕΗΕΙΜ biopower 160 εσωτερικο.
Οποτε για να καταληξουμε καπου, πιστευεις οτι τωρα που το ενυδρειο μου τρεχει ηδη ενα χρονο αν επιχειρησω να το ξαναφυτεψω ή να το αφησω ως εχει και να το επιχειρησω στο επομενο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απολυμανση φυτεμενου ενυδρειου pkas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 21-07-12 17:18
στησιμο φυτεμενου ραφαηλ10 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 14-09-10 17:04
Παρουσιαση 1ου φυτεμενου ενυδρειου sefis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 14 26-03-10 00:08
Συμβουλες για στησιμο φυτεμενου ErnieBall Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 28-01-10 18:10
Στησιμο φυτεμενου ενυδρειου απο τον Takashi Amano george Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 0 20-04-06 12:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04394 seconds with 13 queries