Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-13, 09:40
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή DIY Co2 - Ερώτηση

Καλημέρα,

Αποφάσισα να φτιάξω DIY Co2 Σύστημα με ζάχαρη, μαγιά κλπ

Τι γίνετε τις βραδυνές ώρες?
Δεν μπορεί να σταματήσει η παροχή γιατί υπάρχει πιθανότητα ιδικά τις πρώτες μέρες να σκάσει το μπουκάλι.

Υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόβλημα τα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-13, 09:43
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Κοίτα γενικώς έχω δει μια έτοιμη λύση στο ebay για diy co2 όπου δίνει και αυτό που κλείνει την παροχή.
-------------------------
για του λόγω του αληθές είναι αυτό http://www.ebay.com/itm/Pro-DIY-CO2-...item5d3ef2af57 αλλά καλύτερα ας μιλήσουν πιο έμπειροι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 01-12-13 στις 09:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-13, 09:48
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση σου, το κοίταξα, είναι και αυτό με μπουκάλια αναψυκτικών, οπότε προκύπτει το ίδιο πρόβλημα.

Επίσης μου φαίνεται κάπως ακριβό για τη δουλειά που κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-13, 09:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παιδια εγω λεω καλυτερα να κανετε υπομονη μεχρι να μαζεψετε λεφτα για ολοκληρωμενο συστημα πλεον ειναι πολι οικονομικα τα μεταχιρισμενα στο φορουμ!

επισις αμα εχεις και κοντρολερ εισαι αριστος και μπορεις να κανεις παπαδες!

επισις η συντηρηση ειναι πολι λιγοτερη!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-13, 09:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Εννοείται ότι δεν πρέπει να περιορίζεις ποτέ την έξοδο του CO2 από το μπουκάλι!
Οι περισσότεροι αφήνουν το DIY CO2 και το βράδυ χωρίς κάποιο πρόβλημα. Πάντως, υπάρχουν δυο λύσεις για να το κλείνεις το βράδυ.
1. Με ηλεκτροβάνα (σαν αυτές που χρησιμοποιούν στην μπουκάλα του CO2) αλλά αυτή να μην κλείνει την έξοδο του CO2 από το μπουκάλι, αλλά να ανοίγει εναλλακτική όποτε δεν θέλεις το CO2 να χορηγείται στο ενυδρείο. Δηλαδή, η ηλεκτροβάνα θα ανοίγει το βράδυ (επιτρέποντας το CO2 να διαφεύγει από άλλη έξοδο) και θα κλείνει το πρωί. Πρόκειται για σχετικά ακριβή λύση που έχει το επιπλέον μειονέκτημα ότι απαιτείται κάποιος χρόνος από την στιγμή που κλείσει η ηλεκτροβάνα για να ανέβει η ικανή πίεση στο CO2 ώστε να ρέει μέσα στο ενυδρείο.
2. Με κάποια μέθοδο μηχανικής διάχυσης η οποία θα κλείνει το βράδυ. Χρειάζεται προσοχή η μέθοδος που θα επιλέξεις ώστε να μην δημιουργείται πρόβλημα αν συσσωρευτεί αδιάχυτο CO2. Εγώ επέλεξα αυτήν:
Πήρα ένα πολύ φτηνό κυκλοφορητή και έχωσα ένα σωληνάκι CO2 μέσα του. Το βράδυ ο κυκλοφορητής είναι κλειστός και το CO2 ανεβαίνει αδιάλυτο σαν μεγάλες φυσαλίδες στην επιφάνεια. Το πρωί ο κυκλοφορητής δουλεύει και διαλύει αρκετά ικανοποιητικά (σε πολύ πολύ μικρές φυσαλίδες) το CO2 ενώ παράλληλα αυξάνει την κυκλοφορία στα φυτά, κάτι που τα ευεργετεί πολύ.

Το κυριότερο μειονέκτημα, πάντως, του DIY CO2 είναι η μικρή του αντοχή σε χαμηλές θερμοκρασίες, αν χρησιμοποιηθεί η κλασική μαγιά. Μπορείς να το λύσεις αν βάλεις τα μπουκάλια σε έναν κουβά με νερό όπου έχεις ρίξει μέσα έναν θερμαντήρα (σαν μπεν μαρί, δηλαδή), ή να χρησιμοποιήσεις ειδική μαγιά (πολύ δύσκολο να την βρεις στην Ελλάδα) σαμπάνιας ή άλλου κρασιού που συνεχίζει την ζύμωση ακόμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-13, 10:01
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , νομίζω με κάλυψες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-13, 10:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω, DIY έιχα και εγω, ζαχαρες σοροποια μαγιες κουνημα , να κοιτάω συνεχεια αν εχω φυσαλίδες αν τελείωσε αν κοντεύει να σκάσει το μπουκάλι και όλα αυτα, είχα και φιλμ πρωτείνης στην επιφάνεια, εβαλα μπουκάλα και σωθηκα και μου κόστισε 78 Ευρω, καμία σχέση παιδιά με το DIY
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-13, 10:28
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω, DIY έιχα και εγω, ζαχαρες σοροποια μαγιες κουνημα , να κοιτάω συνεχεια αν εχω φυσαλίδες αν τελείωσε αν κοντεύει να σκάσει το μπουκάλι και όλα αυτα, είχα και φιλμ πρωτείνης στην επιφάνεια, εβαλα μπουκάλα και σωθηκα και μου κόστισε 78 Ευρω, καμία σχέση παιδιά με το DIY
Τακη ειναι πολλα τα αρνητικα οπος το πιο κλασικο να πεσει το μπουκαλι κια αμα δεν εχεις ή ειναι ελατοματικη η βαλβιδα αντεπιστροφης και να μπει ολο στο ενυδρειο!

και αλλα πραγματακια που αμα δεν προσεξεις μπορει να την πατησεις.

αμα πεις να βαλεις καλο θα ηταν και αυτο θα εκανα να εχεις 3 μιγματα σε μικροτερα μπουκαλια (π.χ. 0,5λτ) και να αλλαζεις ενα καθε εβδομαδα.
ετσι θα πετιχεις πιο σταθερη διαχηση!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-12-13, 18:18
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Mε μαγιά σαμπάνιας έχω σταθερή παραγωγή CO2 με δυο μόνο μπουκάλια που διαρκεί το κάθε μπουκάλι περίπου 1,5 μήνες! Περισσότερα εδώ.

Επίσης, ένα 'μυστικό' που έχω βρει είναι ότι όταν πάει να πέσει η παραγωγή σε ένα μπουκάλι ρίχνω 1/3 κουταλάκι μαγειρικής σόδας (αντίθετα με τις οδηγίες, δεν ρίχνω σόδα στην αρχή). Αυτό αρκεί για να αυξήσει ξανά την παραγωγή CO2. Χαραχτηριστικό είναι ότι σε ένα μπουκάλι 1,5lt έφτασα με αυτό τον τρόπο στους 2 μήνες! Την τελευταία εβδομάδα, μάλιστα, είχε σταματήσει εντελώς. Σκέφτηκα, να δοκιμάσω να του ρίξω σόδα, τί έχω να χάσω; Του έριξα σχεδόν ένα ολόκληρο κουταλάκι. Ε, λοιπόν , ξαναπήρε μπροστά και κράτησε ακόμα μια εβδομάδα! Αφού στο τέλος, ανανέωσα το ζαχαρόνερο πριν τελειώσει η παραγωγή, γιατί βαρέθηκα να το κοιτάω κάθε ημέρα μπας και είχε σταματήσει το CO2
Φυσικά, παίζει ρόλο ο ρυθμός της παραγωγής του CO2 από κάθε μπουκάλι (σε εμένα είναι περίπου 2 φυσαλίδες ανά 3 δευτερόλεπτα).
Πάντως, σε πολλά λίτρατου ενυδρείου και μεγάλη φυτομάζα το DIY CO2 παρα είναι μπελάς.

----------------------

Επειδή το link με τη μαγιά δε δουλεύει, χρησιμοποιώ την μπλε από αυτές. Θεωρητικά, δουλεύει από 7°C - 35°C.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερώτηση? Misirlis Aquarium Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-06-11 08:52
Ερώτηση co2 dimost DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 19-05-11 22:16
A/O Ερώτηση για PH seven77 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 01-11-09 21:22
ερώτηση για ph ko$ta$ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 01-04-09 22:43
Ερώτηση για co2 d.i.y ononos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 05-09-06 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04431 seconds with 13 queries