Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-08, 15:12
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Κατασκευή, φωτισμός, φίλτρα, εξοπλισμός, όλα αυτά μαζί και αλλά πώς να το κάνω?

Καταρχήν καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Χρήστος και έχω ήδη ένα ενυδρείο 200lt με anubia (μόνο αυτά άντεξαν) φυτά και ψάρια neon, cloun κτλ. Το ενυδρείο το έχω 6 χρόνια, τα ψάρια μου ζουν μια χαρά (θανάτους καθόλου) αλλά δυστυχώς τα φυτά που προσπάθησα να βάλω κατά καιρούς με αφήναν μετά από λίγο καιρό είτε λόγο ζεστής είτε λόγο διοξειδίου είτε λόγο φωτισμού κτλ (τα τελευταία τα έμαθα την περασμένη εβδομάδα).


Ως αρχάριος και με σχεδόν καμία βοήθεια μου είπαν ότι θέλει ελάχιστα να λειτουργήσει σωστά ένα ενυδρείο όποτε έτσι και έπραξα.βεβαια test εκανα και κανω αλλα η αλγη ηταν παντα παρουσα στο παλιο μου ενυδρειο. Να μην μακρηγορώ, αποφάσισα μετά από πολλά χρόνια να ασχοληθώ με το αντικείμενο σοβαρά και έτσι από την προηγούμενη εβδομάδα να αρχίσω να διαβάζω όσο περισσότερα μπορώ για να καταλάβω ότι τελικά και το ενυδρείο στο σπίτι για να πετυχει είναι μια μικρή επιστήμη και χωρίς τα κατάλληλα “εργαλεία” “γιατρός” δεν γίνεσαι.


Από την αρχή μου άρεσαν τα φυτεμένα ενυδρεία με πολλά φυτά καταπράσινα αλλά όσους είχα ρωτήσει με αποθάρρυναν ότι είναι πολύ δύσκολο κτλ. Ήρθε λοιπόν η ώρα να ξεκινήσω ένα νέο ενυδρείο 500lt και θέλω τα φώτα σας.


Πως θα μου προτείνατε να κάνω το ενυδρείο? Με υπερχείλιση ή χωρίς με sump ή φίλτρο της αγοράς? Τρύπες που να κάνω?
Ο χώρος που έχω και κρίνω ότι μπορεί να γίνει ένα ενυδρείο είναι 155 Χ 55 Χ 65. Κάτι δηλαδή περίπου 550 lt.
Ως προς το επιπλο επειδή είμαι “έπιπλας” μπορώ να φτιάξω τα πάντα από ξύλο. Πως όμως για να είναι ομοιόμορφα οι αυτοματισμοί κτλ.


Από εξοπλισμό καινούργιο αγόρασα το ψυγείο της aqua medic titan 1500. Ένα ph computer πάλι της ίδιας εταιρίας και μπουκάλα 5lt διοξειδίου του άνθρακα για να ενσωματωθεί στο ph computer όπως επίσης και ένα bubble counter. Χρειάζομαι κάποιο άλλο φίλτρο και βεβαία εκτός από την ΑΟ που δεν μου έχει έρθει ακόμα? (ναι δεν έχω ούτε από αυτό)


Με απασχολεί επίσης ο φωτισμός καθώς βλέπω ότι είναι πολύ σημαντικός για ένα φυτεμένο ενυδρείο, και σκέπτομαι να αγοράσω ένα φωτιστικό κρεμαστό από το ταβάνι με δυνατότητα moonlight (ή το φτιάχνεις ή δεν το φτιάχνεις). Εδώ επίσης μια σημαντική απορία που έχω είναι γιατί δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε να “ νέα” φώτα (led) που σαν watt είναι έως και 100 φορές πιο λίγα από τα άλλα, και από φως πολύ εντονότερο. Τι μετρά σε ένα φυτό για την ανάπτυξη του? Έχω πχ ένα σποτ που βάζω σε έπιπλα το όποιο είναι 1w αλλά από φως ξεπερνά μια λάμπα φθορίου 36 watt.


Φιλικά οποίες συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-08, 22:04
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εξοπλισμό καινούργιο αγόρασα το ψυγείο της aqua medic titan 1500.
αυτο γιατι το πηρες ?θαλασινο θα κανεις η φυτεμενο?

αν βαλεις σαμπ θα κανεις πυργο υπερχιλισης και σωληνες durso http://www.dursostandpipes.com/
μπορεις να βρεις σωληνες φτηνες σε μαγαζια με ποτηστικα.

δες και κατι καλο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19064
αφου εισαι μαραγκος κατι θα κανεις.
και για να ευλογισω τα γενια μου ριξε και ενα ματι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%EA%E9%EF%F5
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-08, 17:03
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο γιατι το πηρες ?θαλασινο θα κανεις η φυτεμενο?

Στην ουσία θα υπάρχουν 2 ενυδρεία μέσα στο σπίτι μου το ένα σκάφτομαι να το κάνω θαλασσινό αλλά και κάτι τέτοιο να μην γίνει όταν ξεκίνησα το hobby όλα τα φυτά που είχα στο ενυδρείο μου με “αφήναν” καλοκαίρι και την ζεστή την έχω πάρει από φόβο. Μόλις έφτανε 30βαθμους είχαμε και τους πρώτους θανάτους.



Χρειαζεται κατι αλλο να προσεξω εκτος απο τα δυο tread που μου εγραψες?

Επίσης σκέπτομαι τους αυτοματισμούς το πώς θα αδειάζει αλλά και θα γεμίζει το ενυδρείο αυτόματα, που πρέπει να κάνω τις τρύπες για κάτι τέτοιο, αν είναι ασφαλές το να κάνεις τρύπες στο ενυδρείο σου? Το φωτισμό αν θα τον αγοράσω έτοιμο, η να κάνω καμία DIY κατασκευή.

Έχετε κάτι υπΆοψιν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-08, 01:26
Το avatar του χρήστη Δημήτρης Δ
Δημήτρης Δ Ο χρήστης Δημήτρης Δ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Δημήτρης Δ
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Εγώ στη θέση σου δεν θα έκανα sub αλλά δύο(τουλάχιστον)δυνατά εξωτερικά για βιολογία(π.χ 2217)και για μηχανικό ένα καλό εσωτερικό(π.χ 2252).Αυτό προϋποθέτει τρύπες στο κάτω τζάμι κάτι το οποίο δεν φοβάμαι όταν γίνει απ' την αρχή και από ειδικό.
Παρακάτω έχω φωτό πως έχω φτιάξει το δικό μου επειδή δεν θέλεις να φαίνονται σωλήνες ,μήπως πάρεις καμιά ιδέα.Αριστερά και δεξιά στο ντουλάπι έχει δύο βιολογικά ενώ στη μέση είναι timers,αντλίες οξυγόνου,πολύμπριζα κλπ.
Όσον αφορά τις αυτόματες αλλαγές νερού ή τις συμπληρώσεις,υπάρχουν διάφορα είδη στο εμπόριο,κατέληξε ποιό θέλεις για να γνωρίζεις και τι παρεμβάσεις θα κάνεις στό ενυδρείο σου.Εγώ μ' αυτά δεν ασχολήθηκα γιατί απαιτούν αποχέτευση και παροχή νερού κοντά στο ενυδρείο και δυστυχώς δεν είχα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0073.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  30,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0070.JPG
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  213,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0071.JPG
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  241,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0074.JPG
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  200,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0075.JPG
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  240,8 KB  
__________________
Με εκτίμηση
Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY Ενυδρείο... να το κάνω?? kostasthess_ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 24-01-08 19:05
PH=8,5.Πώς να το ρίξω? PANTIS Bettas 11 21-01-08 15:49
Αλλαγή ενυδρείου αλλά πώς? πλυμμήρας Γλυκό νερό - Γενικά 10 08-12-07 02:13
Πτώση Πεχά.. τι να κάνω να το ανεβάσω? Noni Αρχάριοι γλυκού νερού 33 16-06-07 12:05
Τι λέτε να το κάνω το λάθος? Ωπα !! το έκανα niouch Θαλασσινό νερό - Γενικά 21 17-07-05 22:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06995 seconds with 14 queries