Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 06-05-11, 22:31
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Unhappy Ψάξε, ψάξε δεν θα με βρεις.......

Αφορμή για το θέμα μου αποτέλεσε η συζήτηση που έγινε στο παρκάτω thread http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50428&page=4.
Επειδή εδώ και 2 μήνες είμαι και εγώ κάτοχος ενός 200λιτρου Malawi οι εντυπώσεις που αποκόμησα είναι οι παρακάτω :
α. Καταρχήν φιλοξενώ 4 metriaclima greshakei ή κάποια zebra ή κάποια υβρίδια ή κάτι τέτοιο τέλωσπάντων. Αυτό είναι άλλο θέμα και παρακάλώ να μην θιχθεί γιατί θέλω να το σχολιάσω αλλού. Υπάρχει 1 κυρίαρχο αρσενικό και άλλα 3 θηλυκά.
β. Το ενυδρείο έχει πολλές κρυψώνες, σε 2 διαφορετικούς σωρούς πετρών με μερικές βαλισνέριες ενδιάμεσα. Έχω ήδη 2 επιτυχημένες γένες, μετρώ τουλάχιστον 6 μικρά ψαράκια και βλέπω και άλλο θηλυκό μπουκωμένο.
γ. Εκεί που έχω το ενυδρείο περνούμε συχνά μέσα στο σπίτι (καθιστικό), χωρίς όμως να μπορώ να πω πως ενοχλούνται με χτυπήματα, ξαφνικούς ή δυνατούς θορύβους κλπ.
δ. Τα ψάρια είναι πολύ νευρικά όταν "κυκλοφορούμε". Έχω όμως διαπιστώσει ότι όταν επικρατεί ηρεμία σε κινήσεις ατόμων, άσχετα με λοιπούς θορύβους τα ψάρια είναι δραστήρια και κυκλοφορούν.
ε. Ακόμη και τον φωτισμό τροποποίησα κα ιανάβει μια 30W λάμπαενώ σε άλλη μία έχω στρέψει ανάποδα τον ανακλαστήρα και έτσι έχω σκοτεινότερο το εμπρός μέρος του ενυδρείου.
στ. Κατά το τάϊσμα οι κινήσεις είναι βιαστικές και απότομες με τελικό προορισμό πάντα τις κρυψώνες τους.
Αυτά σαν εισαγωγή ξέρω χρωστώ παρουσίαση......
Θα ήθελα τις γνώμεις και απόψεις σας σχετικά με την συμπεριφορά των ψαριών. Το γεγονό ότι είναι πετρόψαρα δικαιολογεί αυτό το συνεχόμενο κρύψιμο.
¶λλοι που έχετε mbuna Malawi έχετε παρόμοιες συμπεριφορές;
Το γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλο αρσενικό μέσα στο ενυδρείο μήπως έχει εφησυχάσει τον αρσενικό μου και ασχολείται απλώς με......αντρικές δουλειές;
Μου αρέσει πολύ το ταμπεραμέντο των ψαριών των αφρικάνικων λιμνών. Το φυσικό νερό που έχω στο νησί είναι αρκετά σκληρό από φυσικού του, πράγμα που πιστεύω είναι πολύ καλό στην συντήρηση ψαριών διευκολύνοντας και εμένα από το να "φτιάχνω" τις κατάλληλες συνθήκες.
Οι φίλοι που ασχολούνται με παρόμοια ψάρια από την λίμνη Ταγκανίκα διαπιστώνουν παρόμοιες συμπεριφορές;
Ειλικρινά έψαξα πολύ πριν ποστάρω αλλά....δεν άντεχα άλλο.

Μου αρέσει πολύ να βλέπω ζωντανό ενυδρείο, με ψάρια να κυκλοφορούν, να είναι υγιή και σε καλές συνθήκες, δεν απαιτώ να είναι όλα τα ψάρια σαν τα 2 χρυσόψαρα που έχω ήδη που είναι όντως κατοικίδια, μέχρι και από το χέρι μου τρώνε, αλλά ......ενυδρείο θέλω να έχω βρε παιδιά όχι βραχόκηπο σε γυάλα με νερό.
Θα ήθελα τις απόψεις και τις εμπειρίες σας.........μην βαράτε όλοι μαζί όμως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04817 seconds with 13 queries