Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 11-02-07, 21:17
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα σύστημα για αποθήκευση νερού για τις αλλαγές του ενυδρείου.
Το ενυδρείο μου είναι 180l (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...66&postcount=1) και το έχω στο σαλόνι. Προφανώς δεν μπορώ να έχω δεξαμενή αποθήκευσης του νερού στο σαλόνι!!!
Σκέφτηκα τα εξης:
Να πάρω μια δεξαμενή 250lt (καλά είναι; Λίγα; Υπερβολικά; ) και να την έχω στο υπόγειο. Περίπου κάτι τέτοιο http://www.mefsout.gr/images/1000%20...8%E5%F4%E7.jpg - http://www.mefsout.gr/04.html. Η εταιρεία είναι στο Βόλο που μένω οπότε εύκολα θα το μεταφέρω σπίτι.
Εκεί κοντά που θα μπει η δεξαμενή μπορώ να τοποθετήσω κάποια στιγμή και κάποια συσκευή Α.Ο. για να την τροφοδοτεί. Ως τότε αυτό θα γίνεται από το δίκτυο (υπάρχει βρύση κοντά).

Το πρόβλημα είναι η μεταφορά του νερού. Για μόνιμη λύση μέσα στο σαλόνι δεν το βλέπω χωρίς παράπλευρες (οικογενειακές) απώλειες. Σκέφτηκα λοιπόν μία μικρή αντλία και ένα λάστιχο κήπου που να το απλώνω κάθε φορά (γύρω στα 35μ. μήκος και ένας όροφος (2,5μ) ύψος από τη δεξαμενή ως το ενυδρείο). Το ίδιο λάστιχο πρώτα θα αδειάζει (με ρούφηγμα) το νερό που πρέπει και μετά συνδεόμενο στη δεξαμενή και την αντλία θα γεμίζει. Το υπόγειο επικοινωνεί με το ισόγειο με εσωτερική σκάλα. Το νερό που θα βγαίνει μαζί με τα απόνερα της Α.Ο. μπορώ να τα στέλνω σε μια υπόγεια δεξαμενή ομβρίων που έχω έξω από το σπίτι (χωράει περίπου 7κμ και έχει δυνατότητα να αδειάζει αν γεμίσει με δική της αντλία). Από αυτή τη δεξαμενή, ανεξάρτητα με το ενυδρείο και την Α.Ο., σκεφτόμουν να ποτίζω τον κήπο. Οπότε δε θα πηγαίνει χαμένο το νερό που θα πετιέται από την Α.Ο.


Πως το βλέπετε σαν ιδέα; Θα βολέψει μια τέτοια δεξαμενή; Πειράζει αν μένει για καιρό το νερό μέσα (αφού θα χωράει 250λ και εγώ θα χρησιμοποιώ το 30% του 180 δηλαδή 50 λίτρα κάθε φορά) ;Μήπως να ψάξω για μικρότερη και αν ναι για πόσο;Έχω μία σαν της εικόνας κομμένη από πάνω (ανοικτή εντελώς δηλαδή) την οποία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και θα είναι μικρότερη (σχεδόν μισή). Αλλά πειράζει που θα είναι ανοικτή; Υποθέτω θα λερώνει. Εκτός αν της βάλω καπάκι - πατέντα. Επίσης θα είχε νόημα η ανάμειξη μέσα στη δεξαμενή του νερού της Α.Ο. με νερό δικτύου ώστε να έρθει σε σωστή σκληρότητα και μετά να περιμένει πότε θα χρησιμοποιηθεί; Σε αυτή την περίπτωση χρειαζόμαστε και αντιχλώριο μέσα στη δεξαμενή;
Τέλος λέτε να είναι πρόβλημα η χρήση της αντλίας για να το στέλνει πάνω;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να το σκεφτώ καλά. Ίσως προκύψουν και άλλα ερωτήματα όσο το ... επεξεργάζομαι.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τσιπούρες και λαβράκια!! Σκέψεις για Μεσογειακό. Stavros Μεσογειακό 36 16-12-06 10:59
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05893 seconds with 15 queries