Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-12, 00:54
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Αιφνίδοι, ασυμπτωματικοί θάνατοι

Καλησπέρα!
Ασχολούμαι με το χόμπυ του ενυδρείου εδώ και ένα χρόνο περίπου. Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρα, στο οποίο έβαλα επτά μικρά σκαλάρια και πέντε τέτρας αρχικά.
Εδώ και ένα χρόνο, όχι απλά πηγαινε καλά το ενυδρείο, αλλά είχα διαρκείς γέννες από δύο ζευγάρια που σχηματίστηκαν. Το ένα από τα ζευγάρια το απομόνωσα, γέννησαν αυγά και έζησαν συνολικά 70 ψαράκια τα οποία έφτασαν σε ηλικία ενάμιση - δύο μήνες - οπότε έδωσα τα 35 περίπου και μετά από περίπου δύο μήνες έδωσα ακόμη 25. Γνωρίζω ότι το τόλμημα ήταν μεγάλο, λόγω του μεγάλου αριθμού που επιβίωσε, αλλά τα ψάρια έζησαν όλα, μεγάλωσαν και - φυσικά - το ενυδρείο ήταν σε πολύ στενή παρακολούθηση από την πλευρά μου. Δηλαδή, ο μεγάλος μου φόβος φυσικά, ήταν η ιχθυοφόρτιση με τις συνέπειες που μπορεί να έχει, η αμμωνία κλπ. Έκανα καθημερινές μετρήσεις αμμωνίας, έφτασα να αλλάζω 50 - 60 λίτρα νερού προληπτικά κάθε 2 -3 μέρες και το αποτέλεσμα ήταν να μην ανέβει ποτέ σε υψηλά επίπεδα, αλλά να "τσιμπάει". Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, το μόνο μου πρόβλημα ήταν να περιορίσω τον αριθμό των ψαριών, επιλέγοντας αυτά που θέλω να κρατήσω από αυτά που γεννήθηκαν. Τα ψάρια τρώγανε πάντα μεγάλη ποικιλία τροφής - παλέτες με σπιρουλίνα, για χρώμα και τις παλέτες της βασικής τροφής, αρτέμια κατεψυγμένη ( από την καλή ποιότητα ) και πολύ σπάνια blood worms. Έβαζα πάντα βιταμίνες δυο φορές την εβδομάδα, mefafix, όποτε έβλεπα κανένα μικροτραυματισμό και γενικά όλα έβαιναν καλώς. Είχαν γρήγορη ανάπτυξη, μάλιστα συγκρίνοντας αυτά που κράτησα με αυτά που έδωσα ( μετά από ένα μήνα ) διαπίστωσα ότι αυτά που είχα κρατήσει είχαν σαφώς μεγαλύτερη ανάπτυξη. Τα αυγά γεννήθηκαν το Σεπτέμβριο και πριν από δέκα μέρες περίπου ήταν η τελευταία "μεταφορά" μικρών που έκανα. Θεώρησα ότι το ενυδρείο πλέον, αφού είχε περάσει τα πιο δύσκολα χωρίς πρόβλημα, πραγματικά τώρα δεν είχα να φοβηθώ τίποτα..
Πρόσθεσα στο ενυδρείο 2 ραμιρέζι και 10 ροζ υπερκινητικά ψάρια επιφάνειας και εδώ και μία εβδομάδα άρχισαν τα προβλήματα.
Έχασα συνολικά 4 ψάρια. Δύο μικρά σκαλάρια, ένα τέτρας και ένα ραμιρέζι.
Δεν είχαν κανένα απολύτως σύμπτωμα ούτε εξωτερικό ούτε συμπεριφοράς ούτε όρεξης ούτε τίποτα.
Ολες οι μετρήσεις είναι όπως πρέπει, δηλαδή δεν έχω αμμωνία, δεν έχω νιτρώδη, έχω 40 - 60 νιτρικά, ph έχω 6.8 - 7 ( μόνο όσμωση ). Θερμοκρασία: δεν έχω αλλάξει τη θερμοκρασία του θερμοστάτη που είχα ανέκαθεν, δηλαδή 27 βαθμοί, μου έσπασαν δύο θερμόμετρα τον τελευταίο μήνα και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τη μετρήσω.
Πραγματικά, τα έχω χάσει.
Πιθανές αιτίες που σκέφτομαι: 1) είχαν κάποια ασθένεια τα καινούργια ψάρια, και αν ναι, ποια είναι αυτή, 2) δημιουργήθηκαν παράσιτα στο ενυδρείο, είτε από το μεγάλο αριθμό ψαριών είτε από τα blood worms, αλλά, πώς εξηγείται τότε να μην έχω πρόβλημα όσο καιρό είχα τόσα ψάρια μέσα και να δημιουργηθεί μόλις θα έπρεπε λογικά όλα να πηγαίνουν μόνο καλύτερα? 3) το θερμόμετρο που έσπασε μπορεί να τα έβλαψε?
Σας παρακαλώ, όποιος από τους εμπειρότερους υποψιάζεται κάτι, ας με βοηθήσει, δεν θα αντέξω να χάσω άλλο ψάρι χωρίς να μπορώ να κάνω και τίποτα
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-12, 01:00
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

την λυση στο προβλημα σου την γραφεις - 40 εως 60 νιτρικα- ειναι παααρα πολλα. το πολυ μεχρι 25, αλλα η γνωμη μου, αφου εχεις σκαλαρια και ραμιρεζι που ειναι πολυ ευαισθητα, πρεπει να τα ριξεις στα 10-15.
νιτρικα ποσο μετραγες μεχρι τωρα ολο αυτο τον καιρο?
τα ροζ ψαρια τι ψαρια ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-12, 01:26
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

απο τους πρώτους μήνες του ενυδρείου,αυτές τις τιμές είχα στα νιτρικά.Εχω πολλα μεγαλα φυτα,2 μεγαλες ανουμπιες φυτεμενες,1 δεμενη σε ξυλο κι ενα μεγαλο κερατοφυλλο.Τα ροζ ψαρια,μου ειπαν οτι ειναι τιγρακια αλλα ψαχνοντας φωτογραφιες στο ιντερνετ,μοιαζουν με τιγρακια αλλα δεν πρεπει να ειναι.Στο μαγαζι που τα πηρα με διαβεβαιωσαν οτι ειναι Ν.Αμερικης.εχω προβλημα με την φωτογραφικη,θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο σε λιγο.Σημειωνω ακομα οτι οσο μεγαλωνα τα μικρα εριχνα για τροφη ζωντανη αρτεμια - δεν ξερω αν εχεις υποψη σου τι εικονα εχουν οι γονοι της (σκουληκια).Πριν 2 εβδομαδες περιπου,ειδα πανω στο τζαμι του ενυδρειου 1 τετοιο ΄΄σκουληκι΄΄ αλλα εμφανως μεγαλυτερο.προβληματιστηκα αν επρεπε να το βγαλω,αλλα κατεληξα οτι μαλλον ειναι μερος του βιοτοπου του ενυδρειου και δεν το εβγαλα.Πιστευεις οτι ειναι καποιο παρασιτο που προκαλει τους θανατους?
Υ.Γ. Τα ροζ ψαρια τα μετεφερα ηδη στο βοηθητικο ενυδρειο που εχω.
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-12, 01:47
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

το σκουλικι που ειδες μηπως ειναι πλαναρια?
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=A6N8KZqGAJg
δεν ειναι επικινδυνη για τα ψαρια, ειχα και εγω πριν λιγο καιρο. για παρασιτο δεν μπορω να σου απαντησω, καλυτερα να συμπληρωσεις τη φορμα και να περιμενεις να σου πουν και οι αλλοι τη γνωμη τους. παντως εχεις πολυ ανεβασμενα νιτρικα και μην ξεχνας οτι ειναι και αυτο δηλητηριο που δρα εμμεσα και βλεπεις θανατους μετα απο καιρο χωρις εμφανη σημαδια απο καποια ασθενεια.
τα ροζ ψαρακια μπορει να ειναι και τιγρακια σε καποια παραλλαγη, ελπιζω οχι μεταλλαγμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-12, 02:03
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Όχι, δεν είναι πλανάρια. Ηταν τόσο λεπτό, που σχεδόν δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν σκουλήκι ή όχι. Στην αρχή μου έμοιασε για άλγη, αλλά αφού το παρατήρησα λίγο, είδα ότι κινείται. Το χρώμα δεν ταιριάζει με άλγη, ήταν μπεζ.
Τα νιτρικά πώς να τα κατεβάσω με τόσα φυτά; ¶νθρακα?
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-12, 02:07
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με αλλαγες νερου. τωρα καθε ποτε αλλαζεις και ποσα λιτρα? μπορει να χρειαζεται να κανεις αλλαγη και 2 φορες την εβδομαδα. φερε τα νιτρικα στο 15 και μολις δεις οτι πανε να ανεβουν κανε αλλαγη νερου, ετσι θα καταλαβεις καθε ποτε θα χρειαζεσαι αλλαγη. οι ανουμπιες ειναι φυτα αργης αναπτυξης και δεν τραβανε τοσα νιτρικα και ενα κοτσανι κερατοφυλλο (αν καταλαβα σωστα) τι να σου κανει?
δεν ξερω αν εχεις πλαναρια, αλλα πλαναρια υπαρχουν πολλων ειδων και διαφερουν και σε μεγεθος και σε χρωμα (γκρι και ασπρο και μαυρο), μη σε ξεγελαει το βιντεακι που ειναι σε μεγενθυση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατοι... macgyver Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 37 16-02-12 00:59
SOS, θάνατοι ψαριών.....!!!!!! giorxatz Αρχάριοι γλυκού νερού 12 10-08-11 09:03
Θάνατοι Guppys Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 10 03-02-08 12:59
Ξαφνικοί θάνατοι! giannisg Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 09-03-07 22:04
Θάνατοι.... guppies_2 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 03-03-07 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04648 seconds with 13 queries