Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-10, 06:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Λίμνη (κατασκευή και εξοπλισμός)

Εδώ μπορείτε να καταθέσετε της δικές σας απόψεις σχετικά με την κατασκευή μιας λίμνης. Για να μην χαλάμε τα άλλα πόστ εδώ μπορούμε να τσακωνόμαστε ελεύθερα.


Ένα θέμα που υπάρχουν διαφωνίες είναι το σύστημα φιλτραρίσματος.
Τη θα προτιμούσατε το durso η το σύστημα υπερχείλισης και γιατί?




Υ/Γ αυτό το θέμα ίσος γίνει και άρθρο τελικά με της απόψεις όλον μας.
  #2  
Παλιά 19-04-10, 15:02
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θεωρό ότι συμφωνά με το τι υλικό θα φτιάξουμε την λίμνη μας πρέπει να επιλέξουμε και των τρόπο φιλτραρίσματος.

Έτσι χοντρικά να πω ότι πιστεύω ότι μια λίμνη από liner πρέπει να χρησιμοποιεί φίλτρα πιέσεως. Και ο λόγος είναι ότι είναι πολύ δύσχρηστο το liner ώστε να μπορέσεις να προσαρμόσεις πολλών λογιών τρόπους φιλτραρίσματος.

Αν πάμε σε χτιστή λίμνη ένα χτισμένος diy χώρος φιλτραρίσματος περίπου το 1/5 της λίμνης είναι ο ποιο αποτελεσματικός μια και εκεί μπορούμε να παίξουμε με αρκετά πράγματα. Συστήματα υπερχειλίσεις, είσοδος βρόμικου νερού από οποίο σημείο θέλουμε, να βάλουμε 1-2-3 αντλίες και ένα σωρό αλλά.

Όσο για τα συστήματα bottom aeration drain δε με ενθουσίασαν.
Γενικά μπήκα στον κόπο να δω και διαφορά αξεσουαρ που μπορείς να βάλει κανείς στην λίμνη του . και πάλι δεν ενθουσιαστικά.

Γενικά αυτό που είδα είναι ότι πολλά συστήματα “καινούρια” και καλά είναι απομίμηση από diy που τα χρησιμοποιούσαν η χτιστές λίμνες πριν βγει το liner.
Με το που βρήκε το liner όλα τα έχουν κάνει πλαστικοποιημένα όλα αυτά που μέχρι χτες ήταν diy.

Λίγο θα ξεφύγω από το θέμα αλλά θεωρώ το μεγαλύτερο κακό είναι να κατασκευάσει κάποιος μια μεγάλη λίμνη από liner. Οι αναφορές για τρύπες και προβλήματα είναι τόσες πολλές που για μένα το καθιστούν κακό υλικό για μεγάλες λίμνες.

Για μικρές πρόχειρες λίμνες με μικρές απαιτήσεις είναι καλό και εύκολο να κατασκευάσεις μια λιμνούλα.
Αλλά αν κάποιος κάνει μεγάλη λίμνη με πολλά λίτρα και του τρυπήσει το liner την γ …….ε .
__________________
  #3  
Παλιά 19-04-10, 19:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν θα έκανα ξανά λίμνη το liner θα ήταν η τελευταία μου επιλογή. Έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα και εγώ και τα ψάρια μου από τρύπες.
Όταν το liner τρυπήσει τότε τα προβλήματα μέχρι την επιδιορθώσει του είναι πολλά.
1. Κάπου πρέπει να βάλεις τα ψάρια σου.
2. Η τρύπα είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί.
3. Μέχρι η βλάβη να διορθωθεί όλη η βιολογία που βρίσκεται στην λίμνη καταστρέφετε και φτου από την αρχή.
4. Το νερό αναγκαστικά το αλλάξεις όλο γιατί δεν έχεις κάπου να το βάλεις.

Το μπετόν το θεωρώ το καταλληλότερο υλικό.
Εννοείται ότι ο οπλισμός με σιδεροσύνδεση είναι απαραίτητη.
Αν μπορεί να καλουπωθεί όλη η λίμνη και να χυθεί με την μία έχουμε τα τέλεια αποτελέσματα. Αν χρειαστεί να κάνουμε την λίμνη σταδιακά τότε υπάρχουν εξειδικευμένα υλικά για ένωση του παλιού και του νέου κομματιού.
Πάνω από το μπετόν υπάρχουν και πάλη εξειδικευμένα υγρομονοτικά υλικά που είναι κατάλληλα για πόσιμο νερό. Κάποια έχουν μεγάλες αντοχές σε πίεση, κάποια είναι ευλύγιστα. Ένα υλικό που θα επέλεγα είναι αυτό που μπορεί να αντέξει μέχρι και 2 mm άνοιγμα στο μπετόν.

Προτείνω σύστημα υπερχειλίσεις.
Με αυτό τον τρόπο έχουμε τα ακόλουθα πλεονεκτήματα.(κάποια που θυμάμαι τώρα)
  • Συνεχή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.
  • Φύλλα και ότι δήποτε άλλο πέσει στην λίμνη απορροφάται αμέσως.
  • Απορροφάται επίσης η σκόνη, και αφροί που δημιουργούνται από τον καταρράκτη.
  • Η στάθμη του νερού είναι πάντοτε η ίδια (το σύστημα αυτόματης αναπληρώσεις είναι απαραίτητο).
  • Λίγη λάσπη που μπορεί να δημιουργηθεί στον πυθμένα θεωρό ότι είναι και αυτή μέρος της βιολογίας μιας λίμνης.

Για το σύστημα bottomaerationdrainμπορεί να χρησιμεύσει σε λίμνες με βάθος πάνω από 1,30m (που θεωρώ αχρείαστο και επικίνδυνο) για καλύτεροι κυκλοφορία του πυθμένα. Όσο το βάθος αυξάνετε η περιεκτικότητα του οξυγόνου μειώνετε.
Αυτό ώμος εξαρτάτε και από την ροή του νερού που υπάρχει. Όσο ποιο πολύ ροΐ τόσο ποιο πολλή οξυγόνωση επιτυγχάνετε.
Αν έκανα τώρα λίμνη θα το έβαζα και θα το έθετα σε λειτουργία 1-2 φορές τον χρόνο για να απορροφήσω μέρος της λάσπης που θα υπήρχε στην λίμνη μου.

Μειονεκτήματα του συστήματος αυτού είναι τα εξής.

  • Τα φύλλα μένουν, λιώνουν και κατακάθονται στον πυθμένα της λίμνης.
  • Συχνό μπούκωμα του σωλήνα από την λίμνη στο φίλτρο.
  • Το φίλτρο πρέπει να τοποθετηθεί κάτω από την στάθμη του νερού της λίμνης για να μπορεί να υπάρχει ροΐ στο νερό.
  • Δεν μένει λάσπη στο κάτω μέρος της λίμνης που θεωρώ απαραίτητη.
  • Ακριβότερος εξοπλισμός.

Αυτά για την ώρα με την εξέλιξη της συζήτησης αυτής θα θυμηθώ και άλλα……….
  #4  
Παλιά 19-04-10, 20:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θα έκανα ξανά λίμνη το liner θα ήταν η τελευταία μου επιλογή. Έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα και εγώ και τα ψάρια μου από τρύπες.
Όταν το liner τρυπήσει τότε τα προβλήματα μέχρι την επιδιορθώσει του είναι πολλά.
1. Κάπου πρέπει να βάλεις τα ψάρια σου.
2. Η τρύπα είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί.
3. Μέχρι η βλάβη να διορθωθεί όλη η βιολογία που βρίσκεται στην λίμνη καταστρέφετε και φτου από την αρχή.
4. Το νερό αναγκαστικά το αλλάξεις όλο γιατί δεν έχεις κάπου να το βάλεις.

Το μπετόν το θεωρώ το καταλληλότερο υλικό.
Εννοείται ότι ο οπλισμός με σιδεροσύνδεση είναι απαραίτητη.
Αν μπορεί να καλουπωθεί όλη η λίμνη και να χυθεί με την μία έχουμε τα τέλεια αποτελέσματα. Αν χρειαστεί να κάνουμε την λίμνη σταδιακά τότε υπάρχουν εξειδικευμένα υλικά για ένωση του παλιού και του νέου κομματιού.
Πάνω από το μπετόν υπάρχουν και πάλη εξειδικευμένα υγρομονοτικά υλικά που είναι κατάλληλα για πόσιμο νερό. Κάποια έχουν μεγάλες αντοχές σε πίεση, κάποια είναι ευλύγιστα. Ένα υλικό που θα επέλεγα είναι αυτό που μπορεί να αντέξει μέχρι και 2 mm άνοιγμα στο μπετόν.

Προτείνω σύστημα υπερχειλίσεις.
Με αυτό τον τρόπο έχουμε τα ακόλουθα πλεονεκτήματα.(κάποια που θυμάμαι τώρα)
  • Συνεχή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.
  • Φύλλα και ότι δήποτε άλλο πέσει στην λίμνη απορροφάται αμέσως.
  • Απορροφάται επίσης η σκόνη, και αφροί που δημιουργούνται από τον καταρράκτη.
  • Η στάθμη του νερού είναι πάντοτε η ίδια (το σύστημα αυτόματης αναπληρώσεις είναι απαραίτητο).
  • Λίγη λάσπη που μπορεί να δημιουργηθεί στον πυθμένα θεωρό ότι είναι και αυτή μέρος της βιολογίας μιας λίμνης.

Για το σύστημα bottomaerationdrainμπορεί να χρησιμεύσει σε λίμνες με βάθος πάνω από 1,30m (που θεωρώ αχρείαστο και επικίνδυνο) για καλύτεροι κυκλοφορία του πυθμένα. Όσο το βάθος αυξάνετε η περιεκτικότητα του οξυγόνου μειώνετε.
Αυτό ώμος εξαρτάτε και από την ροή του νερού που υπάρχει. Όσο ποιο πολύ ροΐ τόσο ποιο πολλή οξυγόνωση επιτυγχάνετε.
Αν έκανα τώρα λίμνη θα το έβαζα και θα το έθετα σε λειτουργία 1-2 φορές τον χρόνο για να απορροφήσω μέρος της λάσπης που θα υπήρχε στην λίμνη μου.

Μειονεκτήματα του συστήματος αυτού είναι τα εξής.

  • Τα φύλλα μένουν, λιώνουν και κατακάθονται στον πυθμένα της λίμνης.
  • Συχνό μπούκωμα του σωλήνα από την λίμνη στο φίλτρο.
  • Το φίλτρο πρέπει να τοποθετηθεί κάτω από την στάθμη του νερού της λίμνης για να μπορεί να υπάρχει ροΐ στο νερό.
  • Δεν μένει λάσπη στο κάτω μέρος της λίμνης που θεωρώ απαραίτητη.
  • Ακριβότερος εξοπλισμός.

Αυτά για την ώρα με την εξέλιξη της συζήτησης αυτής θα θυμηθώ και άλλα……….
Γιάννο, το σύστημα που έχεις μιλήσει μόλις τώρα σε έχει διαψεύσει σε τουλάχιστον 5 σημεία:
1. Όταν μιλάμε ειδικά για το bottom drain aeration, τότε το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η κοκκινισμένη λέξη, δηλαδή ο αέρας.
α. Ο αέρας από μόνος του υπερκαλύπτει σε οξυγώνο τον πυθμένα, "αδειάζοντας" κυριολεκτικά τη λίμνη από τα επικίνδυνα αέρια παράγωγα της αποσύνθεσης.
β. Ο συνεχόμενος στροβυλισμός που δημιουργεί στο νερό, δεν επιτρέπει κανένα απολύτως μπούκωμα του συστήματος, αφού μονάχα η πίεση που εξασκεί "τσακίζει" τα πάντα!
γ. Καμία σχέση με πολύ ακριβό εξοπλισμό. Μετά βίας ολόκληρος ο εξοπλισμός μου θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ!
δ. Ναι, ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να είναι στο επίπεδο την στάθμης του νερού. Ποιό το πρόβλημα εδώ Γιάννο? Το ότι δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτε το θεωρείς μειονέκτημα? ¶σε που μπορείς να εκμεταλλευτείς τον χώρο της φίλτρανσης για να κατασκευάσεις από πάνω την γέφυρα της λίμνης. Είναι καλύτερα δηλαδή να κατασκευάσεις αποθήκη 2Χ2.
ε. Ποιός είπε ότι στην συγκεκριμένη λίμνη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευκολότατα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και μάλιστα μπορεί να ενωθεί άμεσα και σύστημα αποχλωριοποίησης του νερού της υδατοπρομήθειας?
στ. Αν θέλεις λάσπη, μπορείς με κάποιους τρόπους να περιθοριοποιήσεις ένα τμήμα της λίμνης σου, δημιουργώντας ένα ρέμα με αρκετά φυτά.


Γιάννο, μην λες πολλές κουβέντες πριν το δεις να δουλεύει από κοντά, γιατί όταν γίνει θα πάθεις την πλάκα σου...
Γιάννο, οι κάτοχοι αυτών των συστημάτων (ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS) καθαρίζουν τα φίλτρα τους φορώντας κουστούμι! Τόσο καθαρό και απλό είναι.

Απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι η αποκλειστική χρήση σιδεροσύνδεσης και μπετόν σε λίμνες γίνεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν κοντά δέντρα. Στις περιπτώσει όπου είναι καθαρό πεδίο με γκαζόν, τότε είναι λιγότερο κόστος αν κατασκευαστεί με τσιμεντόλιθους. Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα αξεσουάρ ώστε να στεγανωποιήσουμε την βάση με τα τοιχόματα στην περίπτωση όπου έχουν κατασκευαστεί σε διαφορετικό χρονικό διάστημα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #5  
Παλιά 19-04-10, 21:17
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Δεν είπα ότι είναι και άχρηστα απλά εμένα δε με ενθουσίασαν.

Το να γίνει μια αστοχία στην σύνδεση στων πάτο της λίμνης η να φρακάρει από τα πολλά φυλά αν η λίμνη είναι κάτω από δέντρο θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά ωφελεί.


Από κει και πέρα η περισσότερη που έχουν λίμνες πετυχημένες που τρέχουν εδώ και χρονιά με μοναδικό εξοπλισμό μια δυνατή αντλία φυσικό είναι να κοιτάνε με μισό μάτι όλα αυτά τα νέα συστήματα.

Γενικά είναι δύσκολο να πείσεις κάποιων για ένα σύστημα αν δεν του το δείξεις να δουλεύει.

Ερωτήσεις σχετικά με τα ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS.

1 Αφήνουν κανένα γόνο ζωντανό?
2 Χρησιμοποιείτε μονό σε λίμνες για ενήλικα Koi?
3 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λίμνη με χρυσόψαρα? Η θα τα κάνει κιμά?
4 Χρησιμοποιείτε χειμώνα καλοκαίρι?
a) Αν ναι τότε υπάρχει μονίμως φασαρία και παρενόχληση στα ψαριά.
b) Αν όχι τότε των χειμώνα ο πάτος της λίμνης θα γεμίσει με φύλλα και λάσπη.

Γενικά αυτά τα συστήματα θεωρό ότι αρμόζουν σε ποιο τροπικές χώρες που η ηλιοφάνεια διαρκή περισσότερο και φυσικά έχουν θερμότερο κλίμα από ότι στην Ελλάδα.
Στην Κύπρο τα πράγματα σίγουρα είναι καλυτέρα σε θέμα θερμότητας.
Απλά επειδή τα θέματα αυτά τα παρακολουθεί και πολύς κόσμος από Ελλάδα ίσως θα πρέπει να μην παρασύρετε από συστήματα που ίσως εφαρμόζονται σε χώρες με τελείως διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες.
-------------------------
Μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο ότι η κυπρίνοι δεν πρέπει να πέφτουν και σε ημι χειμέρια νάρκη. Πάνω από όλα τα ζωντανά αυτά χρειάζονται ησυχία για να μπορέσουν να ξεχειμωνιάσουν στον πάτο της λίμνης. (κάτι που κάνουν ανέκαθεν σαν είδος)

Το να έχεις στρεσαρισμένα ψαριά αλλά να ζουν και καλά με ποιο καθαρό νερό εμένα με κάνει να έχω της αμφιβολίες μου για το καλό που προσφέρουν αυτά τα συστήματα.

Το μονό καλό που προσφέρουν είναι λεφτά στης τσέπες σε όσους τα κατασκευάζουν.

Εδώ χομπιστες πλέων έχουν καταλάβει ότι η αντλίες πρέπει να κλείνουν των χειμώνα για ηρεμούν τα ψαριά και εμείς να βάζουμε μόνιμα κάτι που όσο νάνε και κάποιο θόρυβο θα κάνει και ρεύματα θα δημιουργεί.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 19-04-10 στις 21:17 Αιτία: Automerged Doublepost
  #6  
Παλιά 20-04-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Γιάννο, το σύστημα που έχεις μιλήσει μόλις τώρα σε έχει διαψεύσει σε τουλάχιστον 5 σημεία:

1. Όταν μιλάμε ειδικά για το bottomdrainaeration, τότε το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η κοκκινισμένη λέξη, δηλαδή ο αέρας.
α. Ο αέρας από μόνος του υπερκαλύπτει σε οξυγώνο τον πυθμένα, "αδειάζοντας" κυριολεκτικά τη λίμνη από τα επικίνδυνα αέρια παράγωγα της αποσύνθεσης.
Βασίλη είπαμε να ανοίξουμε το θέμα αυτό για να βοηθήσουμε και όχι να παραπλανήσουμε τους αρχάριους!. Εδώ τη θέλεις να πεις? Ότι επειδή υπάρχει αέρας δεν γίνεται αποσύνθεση στα φύλλα? Η ότι επειδή αερίζετε δεν είναι πρόβλημα ας πέσουν τα φύλλα να λιώσουν και ο αέρας θα τα εξαφανίσει?

β. Ο συνεχόμενος στροβυλισμός που δημιουργεί στο νερό, δεν επιτρέπει κανένα απολύτως μπούκωμα του συστήματος, αφού μονάχα η πίεση που εξασκεί "τσακίζει" τα πάντα!
Συνεχής στοβυλισμός για εμένα σημαίνει στρές στα ψάρια. Δίκιο έχεις ότι τσακίζει τα πάντα σημεριλαμβανομένον και τον γόνων!
γ. Καμία σχέση με πολύ ακριβό εξοπλισμό. Μετά βίας ολόκληρος ο εξοπλισμός μου θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ!
¶λλη μια παραπλάνηση. Για δέστε τημούλες εδώ για το nexus
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...y_200_300.html
http://www.koicarp.net/filtration/nexus/nexus300.html
Από μόνο του είναι 1200 εύρο!

δ. Ναι, ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να είναι στο επίπεδο την στάθμης του νερού. Ποιό το πρόβλημα εδώ Γιάννο? Το ότι δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτε το θεωρείς μειονέκτημα? ¶σε που μπορείς να εκμεταλλευτείς τον χώρο της φίλτρανσης για να κατασκευάσεις από πάνω την γέφυρα της λίμνης. Είναι καλύτερα δηλαδή να κατασκευάσεις αποθήκη 2Χ2.
Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως.
Όταν το σύστημα αυτό βρήσκετε από την στάθμη του νερού και κάτο όταν θα κάνεις buckwash που θα πηγαίνει το βρομισμένο νερό? Θα έχεις άλλο ντεπόζιτο με ξεχωριστή αντλία για να το αδειάζεις?
Το συγκεκριμένο φίλτρο μάλλον το έχεις δει μόνο στο διαδήκτιο!
Να σου δώσω εγώ ένα τηλέφωνο να πάς να βρεις τον φίλο μου τον Νικόλα να το δεις και από κοντά.
Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο.
Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος αν αυτό το ανακάτεμα κάνει καλό! Ίσος καταστρέφει την βιολογία που βρίσκεται πάνω στο βιολογικό υλικό.
Το πώς δουλεύει μπορείτε να δείτε ένα βιτεάκη εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=-_NaRts5ZJU




ε. Ποιός είπε ότι στην συγκεκριμένη λίμνη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευκολότατα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και μάλιστα μπορεί να ενωθεί άμεσα και σύστημα αποχλωριοποίησης του νερού της υδατοπρομήθειας?
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο!
στ. Αν θέλεις λάσπη, μπορείς με κάποιους τρόπους να περιθοριοποιήσεις ένα τμήμα της λίμνης σου, δημιουργώντας ένα ρέμα με αρκετά φυτά.


Γιάννο, μην λες πολλές κουβέντες πριν το δεις να δουλεύει από κοντά, γιατί όταν γίνει θα πάθεις την πλάκα σου...[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Το ποίος λέει πολλές κουβέντες και είναι αδιάβαστος ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να το κρίνουν.
Γιάννο, οι κάτοχοι αυτών των συστημάτων (ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS) καθαρίζουν τα φίλτρα τους φορώντας κουστούμι! Τόσο καθαρό και απλό είναι.

Απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι η αποκλειστική χρήση σιδεροσύνδεσης και μπετόν σε λίμνες γίνεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν κοντά δέντρα. Στις περιπτώσει όπου είναι καθαρό πεδίο με γκαζόν, τότε είναι λιγότερο κόστος αν κατασκευαστεί με τσιμεντόλιθους. Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα αξεσουάρ ώστε να στεγανωποιήσουμε την βάση με τα τοιχόματα στην περίπτωση όπου έχουν κατασκευαστεί σε διαφορετικό χρονικό διάστημα.
Δεν είμαι αντίθετος στους τσιμεντόλιθους. Θεωρώ ποιο ασφαλή την χρήση του μπετόν.
-------------------------
POURITANOS



Δεν είπα ότι είναι και άχρηστα απλά εμένα δε με ενθουσίασαν.
Αυτό ακριβός. Όπως είπα και ποιο πάνω αν έκανα λίμνη τώρα θα το έβαζα και θα το έθετα σε λειτουργία 1-2 φορές τον χρόνο.

Το να γίνει μια αστοχία στην σύνδεση στων πάτο της λίμνης η να φρακάρει από τα πολλά φυλά αν η λίμνη είναι κάτω από δέντρο θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά ωφελεί.
Το μπούκωμα από φύλλα το θεωρώ δεδομένο.


Από κει και πέρα η περισσότερη που έχουν λίμνες πετυχημένες που τρέχουν εδώ και χρονιά με μοναδικό εξοπλισμό μια δυνατή αντλία φυσικό είναι να κοιτάνε με μισό μάτι όλα αυτά τα νέα συστήματα.

Γενικά είναι δύσκολο να πείσεις κάποιων για ένα σύστημα αν δεν του το δείξεις να δουλεύει.
Δεν είμαι αντίθετος σε καινούρια συστήματα.
Να είναι ώμος αξιόπιστα και σε λογική τιμή.

Ερωτήσεις σχετικά με τα ΒOTTOMDRAINAERATION+NEXUS.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

1 Αφήνουν κανένα γόνο ζωντανό?
Οχι
2 Χρησιμοποιείτε μονό σε λίμνες για ενήλικα Koi?
Μάλλον έτσι θα είναι! Και σε λίμνες που γύρο γύρο δεν υπάρχουν δέντρα.
3 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λίμνη με χρυσόψαρα? Η θα τα κάνει κιμά?
Μάλλον ναι
4 Χρησιμοποιείτε χειμώνα καλοκαίρι?
a) Αν ναι τότε υπάρχει μονίμως φασαρία και παρενόχληση στα ψαριά.
b) Αν όχι τότε των χειμώνα ο πάτος της λίμνης θα γεμίσει με φύλλα και λάσπη.

Γενικά αυτά τα συστήματα θεωρό ότι αρμόζουν σε ποιο τροπικές χώρες που η ηλιοφάνεια διαρκή περισσότερο και φυσικά έχουν θερμότερο κλίμα από ότι στην Ελλάδα.
Στην Κύπρο τα πράγματα σίγουρα είναι καλυτέρα σε θέμα θερμότητας.
Απλά επειδή τα θέματα αυτά τα παρακολουθεί και πολύς κόσμος από Ελλάδα ίσως θα πρέπει να μην παρασύρετε από συστήματα που ίσως εφαρμόζονται σε χώρες με τελείως διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες.
Συμφωνώ και εγώ.
-------------------------
Μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο ότι η κυπρίνοι δεν πρέπει να πέφτουν και σε ημι χειμέρια νάρκη. Πάνω από όλα τα ζωντανά αυτά χρειάζονται ησυχία για να μπορέσουν να ξεχειμωνιάσουν στον πάτο της λίμνης. (κάτι που κάνουν ανέκαθεν σαν είδος)
Η χαμηλότεροι θερμοκρασία που μέτρησα φέτος ήτανε 8 βαθμοί.
Τάιζα

Το να έχεις στρεσαρισμένα ψαριά αλλά να ζουν και καλά με ποιο καθαρό νερό εμένα με κάνει να έχω της αμφιβολίες μου για το καλό που προσφέρουν αυτά τα συστήματα.

Και εδώ είμαι σύμφωνος.
Το μονό καλό που προσφέρουν είναι λεφτά στης τσέπες σε όσους τα κατασκευάζουν. [IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Πέστα Χρυσόστομε!
Εδώ χομπιστες πλέων έχουν καταλάβει ότι η αντλίες πρέπει να κλείνουν των χειμώνα για ηρεμούν τα ψαριά και εμείς να βάζουμε μόνιμα κάτι που όσο νάνε και κάποιο θόρυβο θα κάνει και ρεύματα θα δημιουργεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 22-04-10 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
  #7  
Παλιά 19-04-10, 19:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα συστήματα bottom aeration drain δε με ενθουσίασαν.
Εγώ τα είδα από κοντά να δουλεύουν και ενθουσιάστηκα. Όχι απλά τα εμπειστεύομαι, αλλά θα τα προτείνω με κλειστά τα μάτια κιόλας. Όταν το drain bottom aeration συνδεθεί με ένα nexus (με αερανλτία) και μια εξωτερική αντλία (low voltage) όλα τα άλλα είναι τίποτα.

Κάνετε υπομονή ακόμα λίγο καιρό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #8  
Παλιά 20-04-10, 11:14
κλαιρη καμπανη Ο χρήστης κλαιρη καμπανη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 3
Question μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....

ειμαι πρωταρα και σχεδων ολα οσα διαβαζω μου φαινονται κινεζικα..θελω ομως να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....παρακαλω πολυ μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?...ευχαριστω...
  #9  
Παλιά 20-04-10, 11:22
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κλαιρη καμπανη Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι πρωταρα και σχεδων ολα οσα διαβαζω μου φαινονται κινεζικα..θελω ομως να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....παρακαλω πολυ μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?...ευχαριστω...

Καλός όρισες.

Η ερώτηση σου είναι σαν να μας λες θέλω ένα αυτοκίνητο.
Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας πεις τη χώρο έχεις διαθέσιμο τη ψάρια σκοπεύεις να βάλεις, Αν θα βάλεις φυτά…..και διαφορα αλλα πολλά.

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32118
Είναι η δικιά μου λίμνη από την αρχή μέχρι σήμερα και εδώ ήμαστε να συζητήσουμε για ότι χρειαστείς.


Υ/Γ επειδή όμως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το θέμα λίμνη θα σου έλεγα να διαβάσεις πολύ πριν ξεκινήσεις.
  #10  
Παλιά 22-04-10, 07:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κλαιρη καμπανη Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι πρωταρα και σχεδων ολα οσα διαβαζω μου φαινονται κινεζικα..θελω ομως να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....παρακαλω πολυ μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?...ευχαριστω...
όχι όχι όχι Κλαίρη μου!!! Είσαι στο πιο ακατάλληλο θέμα για να μάθεις για λίμνη!

Εδώ έμπειροι δε βγάζουν άκρη, θα βγάλεις εσύ;

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις όλα τα άλλα θέματα για κατασκευή λίμνης αλλά όχι αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτοί έτσι όπως πάνε σε λίγο δεν θα έχουν λίμνη αλλά ... διαστημόπλοιο!!!!!!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Resun DM-320 εξοπλισμός Spike Γλυκό νερό - Γενικά 0 13-04-10 20:46
Κατασκευή, φωτισμός, φίλτρα, εξοπλισμός, όλα αυτά μαζί και αλλά πώς να το κάνω? kifinas Αρχάριοι γλυκού νερού 3 01-05-08 01:26
νεο ενυδρείο- εξοπλισμός paxh2o Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-07 00:22
τι εξοπλισμός για μεσογειακό? Strahos Μεσογειακό 28 29-12-06 23:55
Το reef του φτωχού (εξοπλισμός) sps4ever(niktso) Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 15 29-10-06 17:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09083 seconds with 14 queries