Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-12, 10:37
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Προβληματισμοί....

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάποια θεματάκια με το ένα ενυδρείο μου (EF-1000 από την ELITE AQUARIUMS) στα οποία θα ήθελα τη βοήθειά σας...

Κατ'αρχάς έχω γενικό θέμα με τα φυτά που έχω βάλει (όλα για αρχάριους). Έχω μέσα μια ανούμπια τρία ματσάκια egeria densa και λίγο java moss δεμένο σε μια πέτρα. Ο φωτισμός του ενυδρείου μου δε νομίζω ότι είναι επαρκής για τίποτα παραπάνω καθώς έχει 2 T8 των 30W. Θέλω να δω τι μπορώ να κάνω για τα φωτιστικά μου , μήπως τα αλλάξω αλλά φοβάμαι ότι θα μου ανεβάσει πολύ τη θερμοκρασία που ήδη είναι σε οριακά επίπεδα. Χθες έφτασε για πρώτη φορά στους 28 βαθμούς με μόνο 2 ώρες άναμα των φωτιστικών... Φοβάμαι να τα ανάψω περισσότερο μήπως ανέβει περισσότερο και μου σκοτώσει τα ψάρια... Το ενυδρείο είναι σε μέρος που έχει φως γενικά (κυριώς από λάμπες λόγω του ότι είναι στο σαλόνι) αλλά και από κοντινή μπαλκονόπορτα (μόνο το απόγευμα για μια δυο ώρες). Υπάρχει τρόπος να αυξήσω το φως χωρίς παράλληλα να ανεβάσω τη θερμοκρασία?

Το δεύτερο θέμα μου είναι το PH. Οι υπόλοιπες μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές (ΝΗ3/4=0,NO2=0,NO3~20) με μια κάπως τσιμπημένη GH...Έχω μέσα ένα κομμάτι ξύλο γύρω στα 4 κιλά, τέσσερις πέτρες κόκκινη λάβα (που μου είπαν ότι δεν επηρρεάζει το PH) και 25 κιλά χαλαζιακή άμμο...Το θέμα μου είναι ότι στο μόνιμο τεστάκι της Seachem (το ταμπελάκι) μου δείχνει ελαφρώς όξινο ph (μεταξύ 6,6-6, αλλά το στικάκι πολυτεστ της jbl που έβαλα μου δείχνει γύρω στο 7,6! Τι να πιστέψω? Αν είναι τόσο πολύ τι μπορω να κάνω για να το κατεβάσω? Πέρα από χημείες και ζουμιά, μπορώ να βάλω κάποιο αντικείμενο ή να βγάλω κάτι από τα προαναφερθέντα για να σταματήσει να μου σηκώνει το ph σε αλκαλικά επίπεδα? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η σκληρότητα του νερού και να πρέπει να προσθέτω κάποιο επιπλέον μαλακτικό η κατι τέτοιο? Τα ψαράκια μου όλα αντέχουν και στο ελαφρώς αλκαλικό αλλά είναι φτιαγμένα για κάπως πιο όξινο περιβάλλον...

Επίσης σκέφτομαι και κάποιο σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια αλλά δε θέλω να μένει πολύ ανοιχτό το καπάκι καθώς έχω μέσα και ReedFish που είναι ικανοί δραπέτες... Καμία πρόταση που να μπορεί να μου κατεβάσει τη θερμοκρασία μου γύρω στους 25-26 βαθμούς?
Όποια συμβουλή καλοδεχούμενη...
Συγνώμη για το πρήξιμο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-12, 11:42
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχάς έχω γενικό θέμα με τα φυτά που έχω βάλει (όλα για αρχάριους). Έχω μέσα μια ανούμπια τρία ματσάκια egeria densa και λίγο java moss δεμένο σε μια πέτρα. Ο φωτισμός του ενυδρείου μου δε νομίζω ότι είναι επαρκής για τίποτα παραπάνω καθώς έχει 2 T8 των 30W.
Υπάρχουν πολλά φυτά χαμηλού φωτισμού - δύο που μπορώ να σκευτώ είναι το microsorum pteropus / hydrocotyle leucocephala. Προσπαθώ να σκοτώσω ένα κλαράκι leucocephala εδώ και κάτι μήνες και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δεύτερο θέμα μου είναι το PH. Οι υπόλοιπες μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές (ΝΗ3/4=0,NO2=0,NO3~20) με μια κάπως τσιμπημένη GH...Έχω μέσα ένα κομμάτι ξύλο γύρω στα 4 κιλά, τέσσερις πέτρες κόκκινη λάβα (που μου είπαν ότι δεν επηρρεάζει το PH) και 25 κιλά χαλαζιακή άμμο...Το θέμα μου είναι ότι στο μόνιμο τεστάκι της Seachem (το ταμπελάκι) μου δείχνει ελαφρώς όξινο ph (μεταξύ 6,6-6, αλλά το στικάκι πολυτεστ της jbl που έβαλα μου δείχνει γύρω στο 7,6! Τι να πιστέψω? Αν είναι τόσο πολύ τι μπορω να κάνω για να το κατεβάσω? Πέρα από χημείες και ζουμιά, μπορώ να βάλω κάποιο αντικείμενο ή να βγάλω κάτι από τα προαναφερθέντα για να σταματήσει να μου σηκώνει το ph σε αλκαλικά επίπεδα? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η σκληρότητα του νερού και να πρέπει να προσθέτω κάποιο επιπλέον μαλακτικό η κατι τέτοιο? Τα ψαράκια μου όλα αντέχουν και στο ελαφρώς αλκαλικό αλλά είναι φτιαγμένα για κάπως πιο όξινο περιβάλλον...
Έχεις κάνει καμία ενέργεια για να ρίξεις το PH(ΑΟ/Τύρφη); Το 7.6 λογικό μου φαινεται για μη-επεξεργασμένο νερό δικτύου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης σκέφτομαι και κάποιο σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια αλλά δε θέλω να μένει πολύ ανοιχτό το καπάκι καθώς έχω μέσα και ReedFish που είναι ικανοί δραπέτες... Καμία πρόταση που να μπορεί να μου κατεβάσει τη θερμοκρασία μου γύρω στους 25-26 βαθμούς?
Αν το καπάκι σου έχει κάποιο χώρο για να ανοίξεις τρύπες που θα 'βλέπουν' πάνω στο νερό, ψάξε για stc-1000 στο ebay, πάρε 2-3 ανεμιστήρες και ένα τροφοδοτικό που να μπορεί να τους σηκώσει - λεπτομέρειες/κατασκευές θα βρείς μπόλικες μέσα στο φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-12, 12:41
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Το κλαδάκι μπορώ να το πάρω εγώ από τα χέρια σου... χεχε! Πες μου μόνο που θα σε βρώ... Επειδή βλέπω ότι μου πέφτεις μακριά το λέω...
Για το ph δεν έχω κάνει τίποτα αφού χθες το διαπίστωσα. Μέχρι τότε είχα εφησυχαστεί από το ετήσιο τεστ/ταμπελάκι της seachem που μου το έβγαλε ελαφρώς όξινο... Α/Ο και Τύρφη δεν έχω χρησιμοποιήσει γιατί αφενός δεν έχω το χρήμα για Α/Ο και αφετέρου από όσα διάβασα εδώ για την τύρφη, τη φοβήθηκα λίγο... Το μόνο που κάνω είναι να βάζω στις αλλαγές μου easy balance που μου είχαν πει ότι βοηθάει να έρθει το PH προς το ουδέτερο...
Επίσης έχω βάλει και ένα προϊον της Microbe lift (νομίζω) που μυρίζει σα βουλωμένη αποχέτευση και μου είχαν πει ότι έχει χρήσιμα βακτήρια και εξισοροπεί τις παραμέτρους... Υπάρχει περίπτωση κάποιο από αυτά να κάνει κάτι για το PH ή μήπως από αυτά να προκλήθηκε το θέμα? Ποιο από τα δύο τεστ να πιστέψω???

Όσο για τις κατασκευές, με βεβαιότητα σου λέω ότι ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ....
Έχω την τάση να καταστρέφω ότι αγγίζω και το έχω αποδεχτεί... Ειδικά σε περιπτώσεις που εμπλέκεται και ηλεκτρικό ρεύμα δεν αγγίζω....
χιχιχι

Δεν παίζει τίποτα σε έτοιμη λύση? Ας το πληρώσω ρε παιδί μου τι να κάνω....
Για να αλλάξω τις λάμπες μου με πιο δυνατές δε γίνεται? Και αν ναι, ποιες κάνουν για το ενυδρείο μου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-12, 13:14
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κλαδάκι μπορώ να το πάρω εγώ από τα χέρια σου... χεχε! Πες μου μόνο που θα σε βρώ... Επειδή βλέπω ότι μου πέφτεις μακριά το λέω...
Να το -σκοτώσω- προσπαθώ, όχι να το δώσω...αλλά αν σε ενδιαφέρει αυτό το φυτό έχω μερικά κλαδάκια που μπορώ να σου δώσω, σε αρκετά καλύτερη κατάσταση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το ph δεν έχω κάνει τίποτα αφού χθες το διαπίστωσα. Μέχρι τότε είχα εφησυχαστεί από το ετήσιο τεστ/ταμπελάκι της seachem που μου το έβγαλε ελαφρώς όξινο... Α/Ο και Τύρφη δεν έχω χρησιμοποιήσει γιατί αφενός δεν έχω το χρήμα για Α/Ο και αφετέρου από όσα διάβασα εδώ για την τύρφη, τη φοβήθηκα λίγο... Το μόνο που κάνω είναι να βάζω στις αλλαγές μου easy balance που μου είχαν πει ότι βοηθάει να έρθει το PH προς το ουδέτερο...
Επίσης έχω βάλει και ένα προϊον της Microbe lift (νομίζω) που μυρίζει σα βουλωμένη αποχέτευση και μου είχαν πει ότι έχει χρήσιμα βακτήρια και εξισοροπεί τις παραμέτρους... Υπάρχει περίπτωση κάποιο από αυτά να κάνει κάτι για το PH ή μήπως από αυτά να προκλήθηκε το θέμα? Ποιο από τα δύο τεστ να πιστέψω???
Ότι μετρήσεις έχω δει εντός Αττικής είναι πάνω από 7 και κοντά στο 7.5, οπότε...
Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς υγρά τέστ πάντως που είναι και πιο αξιόπιστα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις κατασκευές, με βεβαιότητα σου λέω ότι ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ....
Έχω την τάση να καταστρέφω ότι αγγίζω και το έχω αποδεχτεί... Ειδικά σε περιπτώσεις που εμπλέκεται και ηλεκτρικό ρεύμα δεν αγγίζω....
χιχιχι

Δεν παίζει τίποτα σε έτοιμη λύση? Ας το πληρώσω ρε παιδί μου τι να κάνω....
Για να αλλάξω τις λάμπες μου με πιο δυνατές δε γίνεται? Και αν ναι, ποιες κάνουν για το ενυδρείο μου?
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με T5/T8 για να σου δώσω μια σίγουρη απάντηση, αλλά υποθέτω οτι αν θές να ανέβεις σε watt θα πρέπει να αλάξεις τουλάχιστον το ballast, ίσως τα ακροφύσια και τη θέση τους στο καπάκι - χωρίς να μπλέξεις με καλώδια και ρεύμα δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κατι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-12, 14:36
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ότι μετρήσεις έχω δει εντός Αττικής είναι πάνω από 7 και κοντά στο 7.5, οπότε...
Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς υγρά τέστ πάντως που είναι και πιο αξιόπιστα.
κλαψ! Κι άλλα λεφτά από εκεί!
Παράθεση:
Να το -σκοτώσω- προσπαθώ, όχι να το δώσω...αλλά αν σε ενδιαφέρει αυτό το φυτό έχω μερικά κλαδάκια που μπορώ να σου δώσω, σε αρκετά καλύτερη κατάσταση
Από ότι το googlαρα όμορφο είναι , γιατί να το σκοτώσεις το καημένο... Αν θέλεις πάντως έλα να πάρεις το κομητάκι μου και μέσα σε 2-3 μέρες δε θα έχει μείνει ούτε χλωροφύλλη για δείγμα... Ευτυχώς που δεν του αρέσουν αυτά που έχω βάλει... Πάντως από το κερατόφυλλό μου δεν έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο... και είχα πάρει κάμποσο...
Παράθεση:
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με T5/T8 για να σου δώσω μια σίγουρη απάντηση, αλλά υποθέτω οτι αν θές να ανέβεις σε watt θα πρέπει να αλάξεις τουλάχιστον το ballast, ίσως τα ακροφύσια και τη θέση τους στο καπάκι - χωρίς να μπλέξεις με καλώδια και ρεύμα δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κατι
μπουχουχου!!!!
Μάλλον θα το αφήσω σκοτεινό τελικά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2η Γέννα και έντονοι προβληματισμοί ioannis_79 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 03-06-11 21:55
Προβληματισμοί σχετικά με τον φωτισμό/ φωτοπερίοδο gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 08-05-09 13:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04778 seconds with 13 queries