Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-11, 00:40
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή Μάχη κυριαρχίας Ancistrus sp.(3)

Ο τσαμπουκάς : Βιντεάκι , έγινε στο ενυδρείο μου πριν από περίπου 5 χρόνια, αλλά τότε δεν ήμουνα εξοικειωμένος με το youtube και δεν μπορούσα να το μοιραστώ.
Το ξέθαψα ξεκαθαρίζοντας κάποιους φακέλους στον υπολογιστή και είπα να το ανεβάσω για όποιον γουστάρει τους τσαμπουκάδες.
Το ένα είναι o πατέρας και το άλλο είναι μικρό που γεννήθηκε στο ενυδρείο σε γέννα που περιγράφω σε άλλο θέμα παλιά.

Και ένα δεύτερο Βιντεάκι μερικά χρόνια αργότερα, με το ίδιο αρσενικό αλλά με άλλο γιο του όταν και αυτός με την σειρά του μεγάλωσε.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-11, 02:15
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Smile

πολύ ωραίο! ειδικά στο πρώτο η μουσική υπόκρουση είναι όλα τα λεφτά
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-11, 16:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μερικες πληροφοριες για τα Ancistrus που εχουν σχεση με τις πιθανες αψιμαχιες τους οταν μπουν σε ενα νεο χωρο και θα ψαξουν για τις θεσεις τους και θα καθορισουν την ιεραρχια εκ νεου.
Αν ο χωρος του βυθου και οι σπηλιες ειναι επαρκεις, οι μαχες θα σταματησουν συντομα και μαλλον χωρις σοβαρες ζημιες στα ψαρια.
Αν ο χωρος δεν επαρκει, υπαρχει περιπτωση οι μαχες να συνεχιστουν και να υπαρξουν και απωλειες.


Το όνομα Ancistrus προέρχεται από την ελληνική λέξη ¶γκιστρον, που σημαίνει γάντζος, και αναφέρεται στα interopercular odontodes, τα πλαϊνά αγκαθια διπλα στο ματι που είναι σαν γάντζοι ή αγκιστρια και που ανοιγουν οταν το ψαρι νοιωσει κινδυνο (οπως την ωρα που το πιανουμε γιαυτο χρειαζεται και προσοχη στο χειρισμο του, ακομα και στην τοποθετηση σε σακουλα μεταφορας) ή θελησει να επιτεθει σε ανταγωνιστη.
Στις μαχες χρησιμοποιει συνεχως αυτο το "οπλο" αν προσεξετε στα βιντεο, τσιμπώντας με αυτο τον αντιπαλο.



Παρακατω ειναι και ενα δικο μου βιντεο με μαχη ψαριων που μολις εχουν μπει σε νεο χωρο και μαλιστα αρκετα μεγαλο (400 λιτρα - διαστασεις βυθου 150χ50).
Το προηγουμενο ενυδρειο τους ηταν 180 λιτρα - διαστασεις βυθου 100χ40), οπου ειχαν βρεις τις θεσεις τους και ζουσαν ειρηνικα.
Το ελαφρως μεγαλυτερο ψαρι ειναι 7-8 μηνες νεωτερο.
Ειχε μπει στο προηγουμενο ενυδρειο απο μωρο (video) (το ειχα ονομασει Θηριο για αστειο) και ειχε μεγαλωσει ως μελος πιο χαμηλα στην ιεραρχια ως μικρο σε μεγεθος.
Το πιο ηλικιωμενο ψαρι, παρολο που εμεινε στην πορεια ελαφρα πιο πισω στην αναπτυξη απο το "θηριο", συνεχισε να κραταει την αρχηγια μεχρι που μπηκαν στο νεο ενυδρειο και τα δεδομενα αλλαξαν.
Τις επομενες μερες ακολουθησαν μερικες μαχες ακομα (οχι πολυ επικινδυνες) οπου τελικα το Θηριο πηρε την αρχηγια και συνεχισε να αναπτυσεται περισσοτερο απο το αλλο ψαρι.

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-11, 18:48
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από serifios Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο! ειδικά στο πρώτο η μουσική υπόκρουση είναι όλα τα λεφτά
Όπως κατάλαβες δεν είναι δική μου επιλογή απλά είναι Σάββατο βράδυ και κάπου στο βάθος παίζει η τηλεόραση στη ΝΕΤ.
Μάλλον θα έπρεπε να βάλω σχετική μουσική υπόκρουση από μονομαχία αλλά δεν ξέρω και πως γίνεται.



delta66 το ξέρω ότι μπορεί τέτοιες μάχες να αποβούν έως και μοιραίες αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα αν και είχα πολλές τέτοιες δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε κάποιο τραυματισμό.
Μάλιστα το δικό μου ενυδρείο είναι αρκετά μικρότερο. Ο πρώτος νεαρός, στο πρώτο βίντεο, δόθηκε σχετικά νωρίς και έτσι τελείωσαν οι αψιμαχίες.
Με τον δεύτερο όμως τον Albino έχουν συμβιώσει για κάποια χρόνια και ο νεαρός κάποια στιγμή κέρδισε τις μάχες και την θέση στη φωλιά και έγινε ο κυρίαρχος. Αυτό κράτησε κάποιους μήνες και στη συνέχεια άρχισε νέος κύκλος τσαμπουκάδων ώσπου ο πατέρας κέρδισε πάλι την θέση του στη φωλιά. Η κυριαρχία άλλαξε συνολικά 3-4 φορές.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-11, 18:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του καθε ψαριου.

Σε 90 λιτρα γενικοτερα απλα μπορουμε να πουμε σαν γενικη οδηγια οτι ειναι πιο ασφαλες να συνυπαρχει ενα ζευγος και οχι δυο αρσενικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ancistrus Koninos Διατροφή 19 17-02-11 14:16
Ancistrus sp. george Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 13-09-06 09:28
ancistrus Gandalf72 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 21-03-06 09:12
ancistrus? tolis_1234 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 13-02-05 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04686 seconds with 13 queries