Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-02-07, 22:46
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ισως απο αυτες κωστα......??
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-02-07, 11:03
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν ήταν καθαρές θα ήταν τέλειες Χρειάζομαι καθαρές για να σου πω,αφού αυτά που ψάχνω είναι μικρά σε μέγεθος και φαίνονται μόνο σε καθαρή και σωτστά εστιασμένη φωτό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-02-07, 18:29
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

γεια χαρα κωστα παρολο τη καλη ψηφιακη μηχανη (ετσι πιστευω) οι κοντινες φωτο βγαινουν χαλια ρε γαμ..το....εμπλεξα και με απογευματινη δουλεια και δε προλαβαινω τιποτα αυτο το διαστημα....εβγαλα καποιες χτες που τον πετυχα μπροστα αλλα παλι βγηκαν θαμπες...κατι κανω λαθος....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-02-07, 10:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δοκίμασε να μην χρησιμοποιήσεις πολύ ζουμ...Αμα ζουμάρεις πολύ οι φωτό βγαίνουν θαμπές και γιατί η μηχανή δε μπορεί να εστιάσει,αλλά και γιατί ένα ελάχιστο κούνημά σου έχει μεγάλη διαφορά σε αυτό που βλέπει ο φακός όταν κάνεις ζουμ...Ένας τρίποδας φυσικά σε σώζει από όλα αυτά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-02-07, 11:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μερικές πιο πρόσφατες φωτό από τον Panaque L190 μου...
Δεν είναι πολύ καλές καθώς τραβήχτηκαν με σβηστό το φως του ενυδρείου αλλά είπα να σας τις δείξω μια και όλοι μας νομίζω κοιτάμε τα ψάρια μας και με σβηστό το φως...

Απο πάνω...


Και από κάτω
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-02-07, 12:45
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

ειναι ο αγαπημενος σου και αυτο ειναι ολοφανερο...!!! χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-02-07, 18:36
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

φοβερο κοκκινο ματι κουκλος κουκλος φτου φτου ........
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-02-07, 17:18
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ

Εμ,πως να κρυφτεί...
Πράγματι,έχει ωραία μάτια και όχι μόνο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-02-07, 14:35
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ειναι πολυ ομορφα γενικα τα pleco ..πως καταφερνεις και τα ξεχωριζεις ανμεσα σε τοσα ειδη...???


....μηπως αυτη βοηθαει..??
...επιση πως βγαζεις τοσο καλες φωτο ..????με ψηφιακη ...??? χρησιμοποιεις τριποδα οπως νομιζω εχεις ξαναπει...??? κανεις ρυθμισεις με το φλας αναλογα φωτισμο....????
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-02-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Με αρκετό μαθαίνεις να τα ξεχωρίζεις...Και πάλι βέβαια για να σιγουρευτείς για την αναγνώριση που έκανες,ιδιαίτερα για ορισμένα ασυνήθιστα είδη, πρέπει να ανατρέξεις σε κάποια site και να συγκρίνεις...

Δυστυχώς ούτε αυτή η φωτό είναι όπως τη θέλω...Πρέπει να είναι καθαρή για να δω τις λεπτομέρειες του ψαριού...Και από αυτή τη φωτό πάντως,το ψάρι σου για αρσενικό το κάνω αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος...Πάντως σου στήθηκε τέλεια ο L15 για φωτό...Κρίμα που δεν σου βγήκε καλή...

Οι φωτογραφίες μου δεν νομίζω πως είναι και οι καλύτερες...Προσωπικά δεν τις θεωρώ καλές και γιαυτό εξασκούμαι συνέχεια και δοκιμάζω διάφορα για να πετύχω αυτό που θέλω...
Ναι,τα τελευταία 2 χρόνια βγάζω με ψηφιακή,όλες οι παλιότερες όμως είναι με φιλμ...Τρίποδα δεν έχω χρησιμοποιήσει σε καμμία από τις φωτό που έχω βάλει...Δεν είχα εύχρηστο τρίποδα και τον θεωρούσα μπελα.Την προηγούμενη βδομάδα όμως πήρα ένα μικρό ο οποίος ανοίγει και κλείνει πολύ γρήγορα και φτάνει μέχρι 1,5μέτρο ύψος και έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ πλεον όταν δεν επειγει η φωτογραφία...Επίσης καμμιά φορά τον αφήνω και ανοιχτό με τη μηχανή επάνω για γρήγορη χρήση αν περιμένω κάποιον pleco να βγει.
Φλας δεν χρησιμοποιώ ποτέ...Το έχω σαν αρχή μου αυτό...Δεν μου αρέσει η ιδέα να τρομάζω τα ψάρια μου με το φλας...Και δεν το θεωρώ ωραίο εκεί που ο pleco βγήκε χωρίς φως έξω για να με δει,εγώ να του βάλω φλας...Οπότε όλες οι φωτό μου είναι χωρίς φλας,μόνο με το φως του ενυδρείου ή και μόνο με φυσικό φως.Ρυθμίσεις φωτισμού δεν κάνω...Απλά δοκιμάζω τα διάφορα προγράμματα της μηχανής και βλέπω με ποιο βγαίνει πιο φυσική και ωραία η φωτό και για ποιά χρήση είναι καλύτερο...
Αυτό που βοηθά είναι να βγάζεις πολλές φωτό από το ίδιο πράγμα...Μετά από αρκετές δες τες στην οθόνη της ψηφιακής σου με ζουμ για να δεις αν είναι καλές ή όχι...Αν δεν είναι βγάλε κι άλλες... Απότι βλέπω όμως εσύ δεν έχεις πρόβλημα κουνήματος αλλά εστίασης...Δοκίμασε να βάζεις λιγότερο ζουμ ή να τραβάς από πιο μακριά...Απότι φαίνεται δεν μπορείς να εστιάσεις στο ψάρι,ίσως λόγω απόστασης αλλά μπορεί να είναι και λόγω τζαμιού...Κάνε δύο φορές εστίαση πριν βγάλεις και βεβαιώσου από την οθωνη οτι έγινε σωστή εστίαση και μετά τράβα...

Υ.Γ.:Μου αρέσει πολύ αυτή η στρογγυλή πέτρα...Από που την αγόρασες;Ψάχνω καιρό για τετοιες,προτιμέστερα σκούρου χρώματος...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-03-07, 19:19
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σιγουρα ο καλυτερος τροπος μαθησης ειναι η εξασκηση και γω βγαζω αρκετες οταν εχω χρονο και ενω κατι καταφερνω στους δισκους σιγα σιγα .....στα γατοψαρα δυσκολευομαι να τις βγαλω καθαρες και ομορφες..... .....οι δικες σου παντως ειναι souper μακαρι να εβγαζα και γω καθαρες να μου ελεγες και το φυλο του κολλητου μου( τωρα τελευταια αρχισε και βγαινει πιο πολυ ) μαλλον του αρεσε το σκουλικι........
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-03-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε μαθαίνει σιγά σιγά φαίνεται...Είναι πολύ όμορφα τα Peckoltia...
Και εγώ χθες τάισα για πρώτη φορά τον Leporacanthicus L240 μου παπάγια από το χέρι μου Είχα πλάκα, την δέχτηκε αμέσως μόλις είδε οτι του την δίνω εγώ...Απότι έχω καταλάβει το χέρι μου είναι το τελευταίο πράγμα που φοβάται...Δυστυχώς όμως δάγκωσε και το κίτρινο μέρος της παπαγιας που είναι πικρό(δεν το ήξερα,το διαπίστωσα όταν έφαγα και εγώ...)και τρόμαξε Το φτυσε αμέσως και αποσύρθηκε...Μετά όμως ξαναβγήκε για χάιδεμα και αυτή την φορά τον χάιδευα ξεκινόντας από την αγκαθωτή βάση της ουράς του...Απότι φαίνεται του άρεσε... Πολύ ωραίος pleco...Δυστυχώς δεν έχω φωτό γιατι το τζάμι ήταν πολύ βρώμικο και δεν θα έβγαινε καλή...
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια
Έτσι μπάβο,με εξάσκηση θα μάθεις γρήγορα...Με τους περισσότερους pleco δεν είναι και πολύ δύσκολο καθώς στέκονται και ακίνητοι...

Υ.Γ.:Για την πέτρα δεν μου είπες τελικά από που την πήρες...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-03-07, 11:37
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αμαν το ξεχασα εντελως αν και εμαθα απο την μητερα μου την προελευση της προχτες ....ξεχασα να σου το πω.....ειναι απο τη Σαμοθρακη...την εχει φερει η μητερα μου που εχει κολλημα με πετρες......πετρες δεν αγοραζω απο μαγαζια......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-03-07, 12:50
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Την έχεις τεστάρει και είναι ουδέτερη;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-03-07, 13:26
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ναι ειναι ουδετερη (τρελο κλεψιμο απο την δουλεια σημερα λεμε χεχε) ....... και στο αλλο το ενυδρειο εχω μια ηφαιστιακη απο σαντορινι.....γνωριζεις κατι για τις ιδιοτητες της ηφαιστιακης (με τρυπες ειναι μαυροκαφε).......
....με εβαλες σε σκεψεις ...ειναι δυνατον να αρχισε να με γνωριζει εμενα ή γενικα αρχισε να συνηθιζει ανθρωπινη παρουσια στο γυαλι κοντα...???
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-03-07, 10:54
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η λάβα γενικά θεωρείται ουδέτερο υλικό αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτή της Σαντορίνης...Που έχω καταδυθεί εκεί,όλα τα βράχια είναι κυριολεκτικά σκουριαμένα...Η λάβα της που βρίσκεται κάτω από τη θάλασσα έχει σκουριάσει και τα νερά της έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε διαλυμμένο σίδηρο και σκουριά...Λίγο που άραξα με το σκάφος στα νησάκια της καλντέρας,σε αυτό που είναι και λίγο ενεργό,η μουράβια βάφτηκε από τη σκουριά στο πάνω μέρος...Και έμεινα μόνο για ένα 2ωρο να φανταστείς...
Δεν ξέρω αν αυτή που έχεις μπορεί να σου σκουριάσει,απλά σου λέω τι παρατήρησα εκεί που είχα παει.Η δική σου μπορεί να είναι άλλος τύπος...

Και βέβαια άρχισε να σε γνωρίζει!Για πες σε άλλον να πλησιάσει και βλέπεις πως δεν υπάρχει περίπτωση αυτός να παραμείνει εκεί!Επίσης σκέψου και το άλλο:τι έχει να κάνει αυτός κοντά στο γυαλί;Τι το ενδιαφέρον υπάρχει εκεί που τον κάνει να νοιώσει την ανάγκη να πάει;Εσύ μια και δεν πιστεύω πως ταίζεις τόσο πια κοντά στο τζάμι...άσε που αυτός ξέρει πότε έχεις ταίσει και πότε όχι,έρχεται για σένα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-03-07, 17:52
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

η αληθεια κωστα ειναι οτι πλησιαζω αρκετα στο τζαμι οταν τα παρατηρω και καμια φορα τα τρομαζω οταν σηκωνομαι να φυγω.....αλλα οχι παντα.....εγω ειχα την εντυπωση οτι απλα συνηθησαν καποιον να τα ταιζει σαν σκια που πλησιαζει το γυαλι....απο εσενα μαθαινω οτι γνωριζουν τα "αφεντικα" τους......
.... εχω και ενα νεο καλο και κακο .......το κακο ειναι οτι χαθηκε απο το αλλα το ενυδρειο ενας αγκιστρους και το καλο οτι ο μικροτερος βγηκε αρσενικος τελικα ...τα κερατα αρχισαν να μεγαλωνουν και πανω στο κεφαλι......θα βαλω φωτο.....οποτε 2 θηλυκα και 1 αρσενικο ακομα χωρια αντιστοιχα .....θα τα βαλω μαζι αφου μου πεις οτι ειναι αρσενικο......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-03-07, 18:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χαίρομαι που μάλλον απέκτησες και εσύ το πολυπόθητο ζευγάρι Αντε και σε κανα χρόνο με μωρά...
Όταν λες εξαφανίστηκε τι εννοείς;Πέθανε ή απλώς δεν τον βλέπεις;Πιθανώς απλά να κρύβεται αμα δεν τον βλέπεις...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-03-07, 21:45
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μπα.....εχω να την δω μια βδομαδα σχεδον.....και δεν μπορω να καταλαβω γιατι......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα χάπια μου , τα νεύρα μου.. ΔΕΝ μπορεί ! crazyio Bettas 18 13-12-06 19:43
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Μου ραγισε και μου ραγισε η καρδια!!!!!! Nik25 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 19-05-06 21:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06214 seconds with 13 queries