Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-09-16, 20:35
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Με τον ήλιο τα βγάζω, με τον ήλιο τα βάζω...

Καλησπέρα σε όλο το forum. Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι δεν με πάει το άθλημα...
Έχω ένα Juwel 240 (αναλυτικά εδώ) από το οποίο δυστυχώς έχουν περάσει αρκετά χρυσοψαράκια. Το θέμα είναι ότι, χωρίς κάποια εμφανή αιτία, μετά από λίγο καιρό όλα πεθαίνουν... Και κάθε φορά λέω ότι έφταιγε το ψάρι, είχε θέμα από πριν και φάνηκε πχ στους δυο μήνες, οι συνθήκες στο petshop έφταιγαν κτλ.
Οι συνθήκες του νερού μου είναι πάντα τέλειες, ακόμα και αμέσως πριν την αλλαγή δεν έχω ποτέ αμμωνία ή νιτρώδη, ενώ τα νιτρικά φτάνουν μέχρι τα 10 με το ζόρι, μέχρι που πιστεύω ότι γι' αυτό δεν αναπτύσσονται οι ανούμπιες και είναι καχεκτικές (μετράω με τα υγρά κιτ της Sera). Το μόνο που με έχει προβληματίσει κατά καιρούς είναι λίγη καφετιά άλγη στο τζάμι και στα φύλλα (την καθαρίζω όσο μπορώ σε κάθε αλλαγή), αλλά κι αυτή έχει μειωθεί απ' όταν μείωσα λίγο τη φωτοπερίοδο. Αλλαγή (με νέρο στο βαρέλι από την προηγούμενη, με αεραντλία και Prime) κάνω περίπου 40% κάθε 14 μέρες, αλλά όπως είπα, ακόμα και τη 14η τα νιτρικά είναι κάτω από 10 (έχω μικρή υχθυοφόρτιση, σε 200 λίτρα καθαρά έχουν υπάρξει ταυτόχρονα μέχρι 4 μικρά Fancy κάτω του έτους, τον περισσότερο καιρό είναι μόνο 2). Ph έχω γύρω στο 8, θερμοκρασία σταθερά στους 22-26 βαθμούς (ανάλογα με την εποχή).
Το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά δεν έφταιγε το Petshop. Από τα δυο ψαράκια που έχουν μείνει, ο πιο παλιός, ο lionhead, αυτός που του έβγαζα τα anchorworms με το τσιμπιδάκι (αυτός), που κατέχει το ρεκόρ μακροζωίας (τον έχω περίπου 11 μήνες), από προχθές άρχισε να κάθεται ακίνητος σε μια θέση στο βυθό (χωρίς να προηγηθεί καμία άλλη περίεργη συμπεριφορά, νωθρότητα, ανορεξία κτλ και χωρίς κανένα εξωτερικό σημάδι αρρώστιας, στίγματα, πληγές, δυσχρωμίες). Ίδιο σκηνικό με τα προηγούμενα που "αποφάσιζαν" να πεθάνουν. Και χθες γύρισε και στο πλάι, με το σώμα λυγισμένο και ακίνητο... Μια-δυο στιγμές έμοιαζε ότι "αναστήθηκε", κολύμπησε λίγο κανονικά και γεμάτος ενέργεια, και μετά ξαναπήγε στη θέση του, πλαγιασμένος και ακίνητος. Και σήμερα το βράδυ παρατηρώ πολύ ξεφτισμένη την ουρά του, κάτι που χθες σίγουρα δεν το είχε.
Το μυαλό μου πήγε φυσικά στο fin rot, αλλά διαβάζοντας νομίζω ότι όλη η εικόνα και η πορεία του δεν πολυ-κολλάει. Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, ό,τι και να είναι, γιατί να συμβεί ξαφνικά, σε ένα υγιέστατο ψάρι, σε ένα ενυδρείο με σωστές συνθήκες.
Οπότε, αφενός δεν ξέρω αν σε αυτή τη φάση έχει κανένα νόημα να επιχειρήσω θεραπεία για fin rot (το ψάρι δείχνει να μετράει ώρες πια) και αφτέρου δεν ξέρω αν έχει νόημα να ταλαιπωρήσω άλλα χρυσοψαράκια στο μέλλον. Προφανώς κάτι φταίει, μακάρι να ήξερα τι!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βγάζω τις χελώνες μου στον ήλιο prothipourgos ¶λλα ζώα 2 31-03-16 18:04
νεροχελώνες στον ήλιο !!! gkontos ¶λλα ζώα 8 21-05-13 16:55
Βγάζω το μπόλι ή το φτιάχνω;;;;; stratri1 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 28-06-11 10:17
Βάζω βάζω νιτρικά και δεν φτουράνε! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 05-11-08 15:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06146 seconds with 14 queries