Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-07, 00:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα Trigger που αναφερεις τα εχω δει αρκετες φορες στο ψαροντουφεκο,.Μου φαινεται οτι με την αλλαγη του κλιματος σε μερικα χρονια θα εχουμε αρκετα ειδη απο Λεσεψια ψαρια στα νερα μας και τοτε να σε δω αν θα βουτας κι εσυ με τις αποχες να "ψωνισεις"
Το Thalassoma lunare το ειδα στο Water inn και δεν το βρισκω τοσο ομορφο οσο το δικο μας pavo.
Θελω να ξεκαθαρισω οτι εμενα μου αρεσουν ολα τα θαλασσινα και παθαινω πλακα με τα χρωματα και την φωτεινοτητα των τροπικων reef, απλως βρισκω την ομορφια των μεσογειακων πιο "σκοτεινη και αγρια" αρα και πιο ιδιαιτερη.
Τελος να επισημανω οτι στην περιπτωση του μεσογειακου εχουμε ενα μεγαλο πλεονεκτημα: Γνωριζουμε τα ψαρια και μπορουμε με μια μασκα να τα παρατηρησουμε στο φυσικο τους περιβαλλον καθως και την συμπεριφορα τους μεσα σε αυτο ωστε να τους παρεχουμε στην αιχμαλωσια το καλυτερο δυνατον.Στο τροπικο πρεπει να παρεις το αεροπλανο και να πας Μαλδιβες.Ακομα οπως σωστα ειπες ευκολοτερα θερμαινεις παρα ψυχεις ενα ενυδρειο οποτε η χρηση ψυκτικου ειναι must στο μεσογειακο που αυτο αυτοματα καταργει τον μυθο οτι το μεσογειακο ειναι" το ενυδρειο του φτωχου".
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-07, 04:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα τροπικά ψάρια ξεπερνάν τα δικά μας σε χρώματα.
Έχουμε και εμείς αλλά εκεί γίνεται ο χαμός.
Το Μεσογειακό ενυδρείο επειδή δεν είναι διαδεδομένο, κάνει την διαφορά όμως….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-07, 04:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ξεφευγοντας απο τον δρομο του γλυκου νερου και περνωντας απο το θαλασσινο μια βολτα, να σχολιασω οτι η ομορφια δεν βρισκεται παντα στο εντονο κιτρινο-κοκκινο-ροζ...
Πισω στον δρομο του γλυκου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-07, 12:55
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Trigger που αναφερεις τα εχω δει αρκετες φορες στο ψαροντουφεκο,.Μου φαινεται οτι με την αλλαγη του κλιματος σε μερικα χρονια θα εχουμε αρκετα ειδη απο Λεσεψια ψαρια στα νερα μας και τοτε να σε δω αν θα βουτας κι εσυ με τις αποχες να "ψωνισεις"
Πιανονται ευκολα ? Προσωπικα ,παροτι εχω καλη σχεση με το νερο, μου φαινεται αδυνατο να καταφερω να πιασω ψαρι με απνοια (εννοω χωρις να το τραυματισω ή το δηλητηριασω...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-07, 13:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι πιανονται ευκολα μιας και κινουνται σε μεσο βαθος συνηθως και δειχνουν να ειναι πανεξυπνα και αρκετα επιφυλακτικα. Εχω δει μικρα μεσα στο σακκο της τρατας οταν πηγαινα να παρω ζωντανο δολωμα για τα παραγαδια.Σπανια ευκαιρια αλλα και παλι πρεπει να εχεις καποιο γνωστο στο καικι να σου τα κρατησει. Ολα αυτα στη Σαμο, αλλα φετος ειδα και ενα ζευγαρι στη Μακρονησο στα 5μ βαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-07, 13:57
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Επειδη δεν ξερω , συνεχιζω :

Ας υποθεσουμε οτι ξεκιναω να φτιαξω ενα μεσογειακο , εχω χωρο, και θελω αυτα τα 5-6 ...10 διαφορετικα ψαρια ...πες οτι αυτα μου αρεσουν . Τι πιθανοτητες εχω σε διαστημα ενος ετους να τα πιασω ? Και ποσες θαλασσινες εξορμησεις θα απαιτηθουν ?

Πχ αν παει καποιος που δεν ειναι δυτης ή ψαρας ,να πιασει ενα pavo , θα το καταφερει ευκολα ? σε ποσο χρονο υπολογιζετε ? με τι μεσα ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-07, 15:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βασίλη αν δεν ρωτάς θεωρητικά, θα στα πιάσω εγώ.... και pavo και μπαρμπουνάκια και γλώσσα και όλα αυτά που βλέπουμε με τη μάσκα.
Τώρα για τα άλλα, θα πας να κάνεις δημόσιες σχέσεις (με το αζημείωτο...) σε μια τράτα... και όλα καλά...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-07, 16:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη αν δεν ρωτάς θεωρητικά, θα στα πιάσω εγώ.... και pavo και μπαρμπουνάκια και γλώσσα και όλα αυτά που βλέπουμε με τη μάσκα.
Θεωρητικα ρωταω αφου προσωπικα δεν θελω να φτιαξω Μεσογειακο ...θελω απλα να μαθω ποσο ευκολο ειναι τελικα να φτιαξεις ενα Μεσογειακο ή μαλλον να στοκαρεις ενα Μεσογειακο με ομορφα και διαλεκτα ψαρια (εννοωντας να μην βαλεις οτι κατσει αλλα συγκεκριμμενα ψαρια που σου αρεσουν) ... εγω οποτε βουταω με μασκα μου φαινεται τρομερα δυσκολο να μαγκωσω ενα ψαρι.


Μην υποβαθμιζουμε την σημασια της ποικιλιας σε ενα ενυδρειο ...ακομα και τα reef ενυδρεια στην Ελλαδα απογειωθηκαν οταν ξεκινησαν οι μαζικες παραγγελιες διαφορων κοραλιων ...παλια -απο οτι ακουω- παλευαν 5 χομπιστες γυρω απο μια εφιλια ....τωρα την ''κουρευουμε'' για να μην μας πιανει χωρο ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-07, 19:58
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Η όλη συζήτηση τείνει να πάρει το χαρακτήρα...καλλιστείων.
Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και άλλες κατηγορίες, όπως κιχλίδες Αφρικής και κιχλίδες Αμερικής…. και ότι άλλο μπορούμε να συγκρίνουμε.
Οι γνώμες, όπως καταλαβαίνετε, είναι εντελώς υποκειμενικές και είναι μάταιο να προσπαθούμε να επιβάλουμε την δική μας στους υπόλοιπους. Τα πάντα είναι σχετικά.

Βασίλη, πραγματικά δεν γνώριζα ότι συλλέγεις τους οργανισμούς του τροπικού σου ενυδρείου, προσωπικά με εξορμήσεις στην Ερυθρά, την Ινδονησία ή την Καραϊβική. Πραγματικά σε θαυμάζω.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να επισημάνω ότι οι περισσότεροι Μεσογειακοί οργανισμοί, που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν σε ένα φυσικό σύστημα, βρίσκονται σε βάθος μερικών εκατοστών έως μερικά μέτρα, κυρίως στις αποχές των βραχωδών ακτών ή τους υφάλους.
Ο τρόπος συλλογής τους είναι πανομοιότυπος με τον αντίστοιχο των τροπικών οργανισμών και στις περισσότερες περιπτώσεις ο απαιτούμενος εξοπλισμός είναι η μάσκα με αναπνευστήρα και μια απόχη. Σίγουρα άτομα που δεν έχουν βυθίσει το κεφάλι τους στη θάλασσα δεν θα τα καταφέρουν.
Τα περισσότερα ψάρια, που φαίνονται στην παραπομπή μου αλλά και στις υπόλοιπες, είναι ψάρια που ζουν σε βάθος λίγων εκατοστών.
Ειδικά το pavο, τα gobies κλπ συλλαμβάνονται πανεύκολα με μια απόχη με ή χωρίς δόλωμα.
Τα αλανιάρικα ή κοπαδιάρικα ψάρια, συλλέγονται με δίχτυα, κιούρτους ενώ τα ψάρια και οι οργανισμοί μεγάλου βάθους, συλλέγονται από τις «νόμιμες» επαγγελματικές τράτες και δυστυχώς καταλήγουν νεκρά πίσω στη θάλασσα, αφού δεν έχουν κανένα εμπορικό ενδιαφέρον.

Όσον αφορά τα τροπικά ψάρια, σας αναφέρω ότι τα ενδημικά ψαράκια πιάνονται με απόχες και παγίδες, τα κοπαδιάρικα με δίχτυα και του μεγάλου βάθους με καταδυτικό εξοπλισμό και με όλα τα παραπάνω αναφερθέντα.
Αναφέρω δύο παραδείγματα. Οι Λευκόστερνοι πιάνονται με δίχτυα ενώ το flameangelή Loricullus, μόνο με καταδυτικό εξοπλισμό, αφού ζει σε βάθος μεγαλύτερο των 40 μέτρων και επιπροσθέτως απαιτεί προσαρμογή κατά την ανάδυσή του.
Με τα παραπάνω, θέλω να επισημάνω, πως και τα τροπικά ψάρια έχουν βαθμούς δυσκολίας κατά τη συλλογή τους, γιατί απλούστατα είναι οργανισμοί με ένστικτο αυτοσυντήρησης και κάποιο σχετικό δείκτη νοημοσύνης, όπως συμβαίνει άλλωστε και με τα ξαδέρφια τους Μεσογειακά.

Συμπερασματικά, τελειώνοντας, θα έλεγα πως η συλλογή Μεσογειακών οργανισμών, δεν αποτελεί κάτι το διαφορετικό από την αντίστοιχη των τροπικών. Απλά στη Μεσόγειο δεν υπάρχει εμπορευματοποίηση των οργανισμών αυτών, με σκοπό τη διατήρησή τους σε κλειστά συστήματα (κατά τη γνώμη μου, καλύτερα), έτσι ο χομπίστας είναι υποχρεωμένος να βρει μόνος τρόπους για το σκοπό αυτό.
Και πιστέψτε με δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο. Δεν απαιτεί κόπο, αλλά τρόπο. Για όσους βέβαια, δεν τα έχουν καλά με το υγρό στοιχείο, σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι άλλοι να βοηθήσουν.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
ΧΡΗΣΗ DI ΣΕ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ? ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-05-07 11:00
εμβολιασμοσ σε αλμυρο νερο!!γινετε? joe21r Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 09-03-06 23:44
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06080 seconds with 15 queries