Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-04-11, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον φιλε στο καταστημα που ψωνιζεις σε κοροιδευουν eheim στη σειρα ecco και pro ειναι με τα παντα κομπλε για ξανακοιτα καλα μη σου τα πουλανε ξεχωριστα
Δεν ξερω αν δαιβασες καλα, δεν ειπα πουθενα οτι δεν εχει υλικα και σωληνες. Μιλησα μονο για spraybar.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσπα θα σου προτεινω ενα eheim ecco pro το μικροτερο της σειρας το 2032 με αυτοματο priming τρομπαριστα (γεμισμα καδου), βανακια κλπ, με μονη ελλειψη το spraybar που σε αυτα τα μοντελα δινονται ξεχωρα απο οσο ξερω.
Εισαι σιγουρος οτι εχει το ecco pro στην ακρη των σωληνων spraybar?


Παραδειγμα εδω που δεiχνει ολα τα εξαρτηματα του δεν βλεπω πουθενα spraybar
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-04-11, 08:46
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν δαιβασες καλα, δεν ειπα πουθενα οτι δεν εχει υλικα και σωληνες. Μιλησα μονο για spraybar.

Εισαι σιγουρος οτι εχει το ecco pro στην ακρη των σωληνων spraybar?


Παραδειγμα εδω που δεiχνει ολα τα εξαρτηματα του δεν βλεπω πουθενα spraybar
εχεις δικιο αυτο δεν εχει spray bar
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-04-11, 22:50
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Μπορώ να το βεβαιώσω ότι κανένα ecco pro δεν έχει από την μαμά του spray bar. Πωλείτε ξεχωριστά και είναι και λίγο αλμυρούτσικη η τιμή του.

Όσο για το fluval, πρόσφατα πήρα το 305, δεν είναι καθόλου άβολη η θέση των υλικών (ίσα - ίσα που έχει και καλύτερη εκμετάλευση του χώρου), χωράει 1 λίτρο παραπάνω υλικό, είναι απολύτως αθόρυβο, έχει τουλάχιστον δύο φορές καλύτερη κυκλοφορία νερού και λόγω σχήματος μπορεί να μπει και να βολευτεί σε στενούς χώρους μέσα στο έπιπλο. Η ποιότητα κατασκευής είναι εφάμιλη με του eheim (εχω το ecco pro 300) και τέλος πoιος είπε ότι δεν έχει spray bar? http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=f...ray+bar&_rdc=1
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-04-11, 00:00
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

κι εγω ψηφιζω FLUVAL.εχω το 405 και ειμουν σε διλλημα πριν κανα 2μηνο.τελικα αποφασισα και το πηρα και δεν το'χω μετανοιωσει βεβαια.αν και εσενα θα σε βολευε το 105 "για δες εδω "!!!!!"το spray bar δεν ειναι απαραιτητα καποιο προτερημα,ειναι θεμα γουστου"!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-04-11, 00:19
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα βοηθάει πολύ στην ψύξη του ενυδρείου σε συνεργασία με κάποια φουρφούρια (ανεμιστηράκια).
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-04-11, 02:46
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Πως γίνεται και αλλοι έχουν θορυβο στα φλουβαλ και αλλοι όχι ;
Ο μόνος λόγος που δεν θα έπερνα φλουβαλ είναι για την παραπάνω καταναλωση και αυτόν τον θορυβο που ακουω απο πολλους !
kesanis αποτι εχω καταλάβει για το spray bar μιλουσαν για τα eihem εαν ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στην συσκευασία. Οχι εαν γενικά υπάρχει
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-04-11, 03:19
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

πως και δεν γινετε λογος για τα JΒL σειρα crystal profi ? Εγω παντως 6 μηνες τωρα με 5-6 ανοιγματα που εχει φαει και 2-3 αλλαγες ενυδρειων δεν εχει παθει τιποτα. Και τα εχει ολα μεσα....ΚΑΙ αθορυβο!!
γενικα εχω δει να μην μιλανε για jbl. Παιζει κατι με την συγκεκριμενη μαρκα? Θεωρειτε χαλια?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-04-11, 03:20
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Υπερ σου ειμαι εγώ! Απλα είναι αγνωστη μιας και δεν "κυκλοφορεί" και πολυ ! Θα επρεπε κατα την γνωμη μου!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-04-11, 03:24
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπερ σου ειμαι εγώ! Απλα είναι αγνωστη μιας και δεν "κυκλοφορεί" και πολυ ! Θα επρεπε κατα την γνωμη μου!
ισως θα επρεπε, απο οσο ξερω τα pet city την φερνουν μονο, εδω στην Αθηνα. Γερμανικα ειναι. Θα δειξει στο μελλον αν ειναι καλα ή οχι....
ανταλλακτικα παντως βρισκω. Απο το μαγαζι μου εχουν πει πως υπαρχει ο,τι θελω. Η φτερωτη εχει 8¤. Σκεφτομαι να παρω μια just in case....

Παντως οσο για τον φιλο που ψαχνει φιλτρο......σκεψου και την JΒL....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-04-11, 10:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται και αλλοι έχουν θορυβο στα φλουβαλ και αλλοι όχι ;
Ο μόνος λόγος που δεν θα έπερνα φλουβαλ είναι για την παραπάνω καταναλωση και αυτόν τον θορυβο που ακουω απο πολλους !
kesanis αποτι εχω καταλάβει για το spray bar μιλουσαν για τα eihem εαν ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στην συσκευασία. Οχι εαν γενικά υπάρχει
κοιταξε,ο θορυβος που λενε οι περισσοτεροι ειναι κατι εντελως υποκοιμενικο.αυτο το καταλαβα οταν εψαχνα κιεγω φιλτρο.(τελικα πηρα το 305)αλλος δεν κανει σωστη εξαγωγη του αερα και φυσικα κανει θορυβο και λεει πως κανει θορυβο.εκτος αυτου ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα το επιπεδο θορυβου.μπορει εμενα να μη μου ακουγεται καθολου κιεσυ να ερθεις να το ακουσεις και να σε ενοχλει.στο δικο μου αυτη τη στιγμη για να το ακουσεις πρεπει να βαλεις το αυτι πανω στο πλαστικο.στην αρχη και για καμια 15αρια μερες ακουγοτανε ενα μικρο γουργουρισμα,το οποιο με ψιλοενοχλησε τις 2-3 πρωτες μερες.μετα το συνηθησα και μετα σταματησε τελειως.επισης συμβαινει να υπαρχει και καποιο ελατωματικο.και για eheim εχω ακουσει ελατωματικα.μαλιστα εχω ακουσει πιο πολλα προβληματα σε eheim παρα σε fluval.βεβαια τα εχουν και πιο πολλοι.εγω παντως δεν την μετανιωσα την αγορα του.ουτε στην αρχη κιας ειχα λιγο θορυβουλη
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-04-11, 14:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε,ο θορυβος που λενε οι περισσοτεροι ειναι κατι εντελως υποκοιμενικο.αυτο το καταλαβα οταν εψαχνα κιεγω φιλτρο.(τελικα πηρα το 305)αλλος δεν κανει σωστη εξαγωγη του αερα και φυσικα κανει θορυβο και λεει πως κανει θορυβο.εκτος αυτου ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα το επιπεδο θορυβου.μπορει εμενα να μη μου ακουγεται καθολου κιεσυ να ερθεις να το ακουσεις και να σε ενοχλει.στο δικο μου αυτη τη στιγμη για να το ακουσεις πρεπει να βαλεις το αυτι πανω στο πλαστικο.στην αρχη και για καμια 15αρια μερες ακουγοτανε ενα μικρο γουργουρισμα,το οποιο με ψιλοενοχλησε τις 2-3 πρωτες μερες.μετα το συνηθησα και μετα σταματησε τελειως.επισης συμβαινει να υπαρχει και καποιο ελατωματικο.και για eheim εχω ακουσει ελατωματικα.μαλιστα εχω ακουσει πιο πολλα προβληματα σε eheim παρα σε fluval.βεβαια τα εχουν και πιο πολλοι.εγω παντως δεν την μετανιωσα την αγορα του.ουτε στην αρχη κιας ειχα λιγο θορυβουλη
+1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-04-11, 18:24
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

εμενα το φλουβαλ παντως δεν ακουγεται
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-04-11, 20:20
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται και αλλοι έχουν θορυβο στα φλουβαλ και αλλοι όχι ;
Ο μόνος λόγος που δεν θα έπερνα φλουβαλ είναι για την παραπάνω καταναλωση και αυτόν τον θορυβο που ακουω απο πολλους !
kesanis αποτι εχω καταλάβει για το spray bar μιλουσαν για τα eihem εαν ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στην συσκευασία. Οχι εαν γενικά υπάρχει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να το βεβαιώσω ότι κανένα ecco pro δεν έχει από την μαμά του spray bar. Πωλείτε ξεχωριστά και είναι και λίγο αλμυρούτσικη η τιμή του.
Το αν υπάρχει ή όχι spray bar, πήγαινε για τα fluval. Έχει υποθεί ότι δεν έχουν. Τώρα για τον θόρυβο, τι να σου πω! Απλά εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα. Πραγματικά πρέπει να κολύσεις το αυτί σου πάνω στο φύλτρο για να καταλάβεις ότι δουλέυει κάτι ηλεκτρομηχανικό μέσα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε,ο θορυβος που λενε οι περισσοτεροι ειναι κατι εντελως υποκοιμενικο.αυτο το καταλαβα οταν εψαχνα κιεγω φιλτρο.(τελικα πηρα το 305)αλλος δεν κανει σωστη εξαγωγη του αερα και φυσικα κανει θορυβο και λεει πως κανει θορυβο.εκτος αυτου ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα το επιπεδο θορυβου.μπορει εμενα να μη μου ακουγεται καθολου κιεσυ να ερθεις να το ακουσεις και να σε ενοχλει.στο δικο μου αυτη τη στιγμη για να το ακουσεις πρεπει να βαλεις το αυτι πανω στο πλαστικο.στην αρχη και για καμια 15αρια μερες ακουγοτανε ενα μικρο γουργουρισμα,το οποιο με ψιλοενοχλησε τις 2-3 πρωτες μερες.μετα το συνηθησα και μετα σταματησε τελειως.επισης συμβαινει να υπαρχει και καποιο ελατωματικο.και για eheim εχω ακουσει ελατωματικα.μαλιστα εχω ακουσει πιο πολλα προβληματα σε eheim παρα σε fluval.βεβαια τα εχουν και πιο πολλοι.εγω παντως δεν την μετανιωσα την αγορα του.ουτε στην αρχη κιας ειχα λιγο θορυβουλη
Συμφωνώ απόλυτα! Βέβαια εμένα δεν μου έκανε θόρυβο ουτε στην αρχή.

Αντίθετα με το eheim μου, τι να πω!! Απογοητεύτηκα. Κάθε 4-5 μέρες πρέπει να του κάνω εξαέρωση. Έχω αλλάξει φλάντζα, o-rings, το έχω κάνει κυριολεκτικά φύλλο-φτερό αλλά τίποτα. Ο αέρας, αέρας. Μόνον τα βανάκια δεν έχω αλλάξει. Γι' αυτό πήρα και το 305 και το pro300 το έχω βάλει για backup.
Παρεπιπτόντως, πραγματικά το eheim μπορεί να λειτουργήσει, τελείως βυθισμενο σε νερό. Το μοτέρ της αντλίας αποσπάται πανέυκολα και είναι εντελώς στεγανό. Αφού κάποια στιγμή σκέφτηκα να το βυθήσω σε κουβά με αποχλωριομένο νερό, μπας και βγάλω κάποια άκρη με τον αέρα που ρουφάει.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-04-11, 13:14
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Απ' οτι φαινεται ο καθένας λέει την αποψή του βάση των δικών του εμπειριών....

Εγώ πάντος σε κινέζο θα ξαναπάω με μόνο κριτίριο πλέων το οικονομικό....

Εχώ ενα 2213 (υπερ ευχαριστιμένος), αξιοπιστο(5 χρόνια σε λειτουργεία χωρίς πρόβλημα),αθόριβο, και σχεδιαστικά ανώτερο από το κινέζικο (μόνο του κάνει εξαέρωση μέσα σε 3 λεπτά-μόνο ρουφιγμα στην αρχή για γέμισμα του κάδου που και αυτό με την εμπειρία το ξεπερνάς με άλλες τεχνικές)....τιμή οταν το αγόρασα 120 ευρώ.....(τώρα χωρίς βανάκια 50)

Κινέζος (Sun sun 302 1000lt/h ονομαστική-650lt/h μετριμένη από μενα, κάδος 4lt με siporax και χώρο ακομά)....υλικό κατασκευής κατώτερο.... ευκολία σε σχέση εγκατάστασης κατώτερο....αξιοπιστία αγνοστο ακόμα......τιμή ΑΝΩΤΕΡΟ από όλα όσα κυκλοφορούν στην ελληνική και ευρωπαϊκή αγορα....

Όσο για το θέμα αξιοπιστίας (στην τιμή των άλλων πέρνεις 2 και λύνεται το θέμα) και κατανάλωσης δεν πιστέυω πως σε ένα σπίτι που δουλέυει ένας θερμοσίφωνας και μια ηλεκτρική κουζίνα (το ψυγείο το βγάζω απ'εξω) μπορείς να καταλάβεις οικονομικά τη διαφορά στο ρεύμα από ενα φύλτρο που καίει 5 ή 10 ή 25 watt/h....
Αποψή μου παντα...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-04-11, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spykan2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντος σε κινέζο θα ξαναπάω με μόνο κριτίριο πλέων το οικονομικό....
Την καταναλωση την υπολογιζεις ως κριτηριο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-04-11, 16:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την καταναλωση την υπολογιζεις ως κριτηριο?
Αν και ο φίλος spykan2 απάντησε, να θυμίσω Σπύρο ότι το αντίστοιχο σε κυκλοφορία eheim, το 2217 καίει 20 watt ενώ ο Κινέζος 18 και το fluval 305 καίει 15 watt.
Τα eheim ecco pro που καίνε σίγουρα λιγότερα, δεν βγαίνουν στα 1.000 λίτρα/ώρα και το 2073 που έχει αντίστοιχη κυκλοφορία, καίει 16 watt και κοστίζει 170 ευρώ,
δηλαδή όσο 4 Κινέζοι !!! (+ 6 ευρώ) για μείωση κατανάλωσης 2 watt. Δε νομίζω λοιπόν ότι η κατανάλωση διαφέρει ουσιαστικά για να αποτελέσει κριτήριο.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-04-11, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και ο φίλος spykan2 απάντησε, να θυμίσω Σπύρο ότι το αντίστοιχο σε κυκλοφορία eheim, το 2217 καίει 20 watt ενώ ο Κινέζος 18 και το fluval 305 καίει 15 watt.
Τα eheim ecco pro που καίνε σίγουρα λιγότερα, δεν βγαίνουν στα 1.000 λίτρα/ώρα και το 2073 που έχει αντίστοιχη κυκλοφορία, καίει 16 watt και κοστίζει 170 ευρώ,
δηλαδή όσο 4 Κινέζοι !!! (+ 6 ευρώ) για μείωση κατανάλωσης 2 watt. Δε νομίζω λοιπόν ότι η κατανάλωση διαφέρει ουσιαστικά για να αποτελέσει κριτήριο.
Ποσα λιτρα υλικα χωρανε (οχι ποσο καδο ή συνολικο ογκο φιλτρου) τα αντιστοιχα του 2217, 1000αρι κινεζικο που καιει 20W και το fluval 305 15W, και ποσο ψηλα ανεβαζουν το νερο πριν σταματησει η ροη τους (μανομετρικο)? Στο 1.4 με 1.5 που φτανουν συνηθως τα ενυδρεια ποση ροη θα εχει το καθενα?
Το sun-sun 302 και το fluval 305 ειναι τα αντιστοιχα του 2217 και καταλληλα για να καλυψουν το ιδιο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-04-11, 17:15
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα λιτρα υλικα χωραει (οχι ποσο καδο ή συνολικο ογκο φιλτρου) το αντιστοιχο του 2217, 1000αρι κινεζικο που καιει 20W?
Το 1000άρι Κινέζικο που καίει 18W (και όχι 20) χωράει περίπου τα ίδια με το 2217 αν βγάλεις τα καλαθάκια και τα ρίξεις χύμα, όπως κάνεις αναγκαστικά στο 2217.
Και το μανομετρικό του είναι μικρότερο, πράγμα που είναι φυσιολογικό αφού καίει λιγότερα watt από το 2217.
Νόμιζα ότι μιλούσαμε μόνο για κατανάλωση και δεν αρχίζαμε ξανά-μανά την συνολική σύγκριση.
Θέλεις να επαναλάβουμε (για πολλοστή φορά) και πόσα άλλα περιλαμβάνει ο Κινέζος (με την μισή τιμή) που λείπουν από το 2217??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το sun-sun 302 και το fluval 305 ειναι τα αντιστοιχα του 2217 και καταλληλα για να καλυψουν το ιδιο ενυδρειο?
Όχι, είναι και τα 2 πολύ πιο εξελιγμένα και πλήρη και η σύγκριση αδικεί το παλιό-καλό, αλλά εντελώς ξεπερασμένο 2217.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 25-04-11, 17:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μιλαμε για καταναλωση ρευματος σε σχεση με την αποδοση φιλτρανσης σε πραγματικα δεδομενα (συνηθες αναγκαιο μανομετρκο ενυδρειων και πραγματικη ποσοτητα υλικων με αποτελεσμα την συνολικη πραγματικη ροη).

Με λιγα λογια, θα προτεινες σε ενα συνηθες juwel Rio180 που φτανει το 1.25m υψος και με τη συνηθη τσιμπημενη ιχθυοφορτωση ενα 2217 ενα 305 ή ενα 302?
ή αφου προτιμας μοντερνα φιλτρα, ενα 2073 με 16W, 5 λιτρα υλικα, 1.8m μανομετρικο και 1050 ροη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1453

Δεν λεμε για φιλτρα για μεγαλυτερα ενυδρεια οπως εκει η καταναλωση των κινεζικων ξεφεγευγει υπερβολικα.

Υγ αληθεια ποσα λιτρα υλικα χωραει το 302? με και χωρις καλαθια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 25-04-11, 17:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

στο δικο μου ενυδρειο εχω το 1400κινεζο με μανομετρικο 1,5 1,6μ και ειναι σφαιρα το φιλτρακι
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 25-04-11, 17:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στην περιπτωση του φιλου τωρα με 73 λιτρα ενυδρειο, η προταση μου ειναι και απο πλευρας ποιοτητας, εγγυησης, ανταλακτικων και μακροχρονης αποσβεσης μεσω της οικονομιας στο ρευμα, ενα κομπλε eheim ecco pro 130 http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1258
1.5 λιτρο υλικα, 500 λιτρα ροη, 1.4m μανομετρικο, 5w καταναλωση.
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_32311_ehen
Με δευτρεη επιλογη το fluval
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-04-11, 18:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λιγα λογια, θα προτεινες σε ενα συνηθες juwel Rio180 που φτανει το 1.25m υψος και με τη συνηθη τσιμπημενη ιχθυοφορτωση ενα 2217 ενα 305 ή ενα 302?
ή αφου προτιμας μοντερνα φιλτρα, ενα 2073 με 16W, 5 λιτρα υλικα, 1.8m μανομετρικο και 1050 ροη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1453
Σε όποιον σκέφτεται το οικονομικό, θα πρότεινα τον Κινέζο 302 και σε όποιον θέλει σώνει και καλά να δαπανήσει τα διπλά λεφτά για φίρμα, ένα από τα 305 ή 2217.
Το 2073 θα το πρότεινα μόνο σε όποιον ζητούσε ένα φίλτρο ανεξαρτήτως τιμής, τονίζοντάς του παράλληλα ότι μπορεί να κάνει την δουλειά του και με το 1/4 των χρημάτων.

Δεν λεμε για φιλτρα για μεγαλυτερα ενυδρεια οπως εκει η καταναλωση των κινεζικων ξεφεγευγει υπερβολικα.
'Οπως άλλωστε και η τιμή αγοράς των eheim και fluval. Για τα μεγαλύτερα ενυδρεία, θα πρότεινα 2 Χ Κινέζους 302.

Υγ αληθεια ποσα λιτρα υλικα χωραει το 302? με και χωρις καλαθια
Δεν το έχω μετρήσει, αλλά ο κάδος του φαίνεται ισομεγέθης με του 2217.
Και για τον φίλο με τα 73 λίτρα ενυδρείο, συμφωνώ με την πρότασή σου για το ecco pro 130, απλά να ξέρει ότι παίρνοντας τον Κινέζο, γλυτώνει περίπου 20-25 ευρώ στο σύνολο
(συνυπολογίζω και την αγορά υλικών) σήμερα, που θα τα δώσει σε ρεύμα μακροχρόνια και έχει ένα φίλτρο που θα καλύψει άνετα και διπλάσιο ενυδρείο στο μέλλον, ενώ το ecco όχι.
Και με spraybar, που ο Κινέζος το έχει.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-04-11, 18:28
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Πιστευω οτι η συγκριση δυο φιλτρων ειναι καθαρα μια υποκειμενικη υποθεση.Ο καθε ενας απο μας σιγουρα βαζει και αλλα δεδομενα που εχουν να κανουν με το τι ειδος ενυδρειου εχει και τι χρηση θα κανει στο φιλτρο του.
Θεωρω δηλαδη οτι αν θελεις ενα φιλτρο γεματο με βιολογικο που θα το ανοιγεις μια στο τοσο και θα του εχεις εμπιστοσυνη, τοτε ενα 2217 ειναι οτι πρεπει.Αν ομως εχεις σκοπο να το ανοιγεις ποιο συχνα τοτε ενα fluval ή ενα sun sun θα σε βολεψει περισσοτερο!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-04-11, 18:30
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

αν εξαιρεσουμε την σειρα 22-- της eheim, ολα τα αλλα φιλτρα δεν μπορουν να δουλεψουν σωστα χωρις καλαθια, γιατι τοτε το νερο δεν περναει υποχρεωτικα απο ολα τα υλικα, λογο θεσης σωληνων. για το θεμα φιλτρου πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζει και η αισθητικη. ολες οι εταιριες εχουν ευχαριστημενους και δυσαρεστημενους χρηστες φιλτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-04-11, 20:32
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Εχω αυτο εδω για περιπου 14 χρονια και δεν λεει να χαλασει......
http://www.aquarium-products.co.uk/H...ium_Filter.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-04-11, 21:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα μεγαλύτερα ενυδρεία, θα πρότεινα 2 Χ Κινέζους 302.
Αν δεν ηταν αυτα τα (18+18 ) 36W θα ηταν πολυ καλη προταση για μεγαλα ενυδρεια κατα την αποψη μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-04-11, 22:42
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Σ'ολα τα φορουμ το ιδιο ερωτημα: To be Chinese or not to be. Μας εχουν ανακατεψει για τα καλα οι Κινεζοι.
Θυμαμαι τη δεκαετια του 70, O "ορος" Made in Japan ειχε την ιδια αξια με το σημερινο Made in China. To ιδιο ισχυει και για το Made in Korea της δεκαετιας του 90.
Εγω προσωπικα οδηγω Subaru, για το τμημα πωλησεων εχω διαλεξει Hyundai.
Εχω καποια Eheim στην αποθηκη απο το 1996, τους εριξα μια ματια και με μια φλαντζα ακομη δουλευουν. Αθανατα.
Για νεο φιλτρο πηρα JBL, Γερμανικο με 4 χρονια εγγυηση και 80 Ευρω λιγοτερα.
Επειδη εχω ξυλινα πατωματα στο σπιτι μου, τα κινεζικα φιλτρα λεω να τ'αφησω ακομη για μια 10ετια να ωριμασουν.
Σημεια των καιρων.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-04-11, 03:56
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα λιτρα υλικα χωρανε (οχι ποσο καδο ή συνολικο ογκο φιλτρου) τα αντιστοιχα του 2217, 1000αρι κινεζικο που καιει 20W και το fluval 305 15W, και ποσο ψηλα ανεβαζουν το νερο πριν σταματησει η ροη τους (μανομετρικο)? Στο 1.4 με 1.5 που φτανουν συνηθως τα ενυδρεια ποση ροη θα εχει το καθενα?
Το sun-sun 302 και το fluval 305 ειναι τα αντιστοιχα του 2217 και καταλληλα για να καλυψουν το ιδιο ενυδρειο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spykan2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κινέζος (Sun sun 302 1000lt/h ονομαστική-650lt/h μετριμένη από μενα στο 1,4 ύψος, κάδος 4lt με siporax και χώρο ακομά για αλλό ένα τουλαχιστον το siporax και αυτό μετριμένο από μένα)....
καθόλου ασχημες τιμές για 47 ευρώ στην πορτα σου.....νομίζω....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πειτε γνωμες mpampi19 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 05-02-10 16:49
Φιλτρο εξωτερικο ermis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 03-02-09 20:55
Για πειτε μερικες γνωμες...... imichal Malawi 23 08-09-08 00:55
ΦΙΛΤΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 02-06-04 01:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09616 seconds with 15 queries