Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-05, 16:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή σετ φωτισμου gia juwel rio 180

αν γνωριζει κανεις αν μπορω να προσθεσω δευτερο ιδιο σετ με το μανισιο στο ενυδρειο,που μπορω να το βρω θεσ/νικη η γενικοτερα ελλαδα και σε τι τιμη...το πρωταρχικο βεβαια ειναι αν μπορουν να συνυπαρχουν ταυτοχρονα και τα 2 σετ,κοβωντας προφανως λιγο τα καπακια........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 20-12-05 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-05, 22:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

http://www.aquaristic.net/app/detail...,0,0,id1419,,0,
Κοβεις τα δυο υπαρχοντα καπακια και φτιαχνεις και ενα καινουργιο πχ απο μαυρο plexiglass..
Ελλαδα δεν ειναι και το Kettershausen?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-05, 00:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ευχαριστω νετ........... παντα εχεις λυσεις.....βρηκα και εγω μια τωρα το απογευμα....βρηκα λυση της arkadia με στεγανα ακροφυσια,μετασχηματιστη και σταρτερ,τα 2 τελευταια σε μια ομορφη ενιαια συσκευασια,μαζι με 2 πλαστικα πιαστρακια για τη λαμπα στα 27 ευρω...μαλιστα εχει η παραπανω εταιρεια τα αντιστοιχα σετ για ολες τις διαμετρους μηκους των λαμπων τ8 φθοριου.αρα 27χ2=54 συνολο,και κραταω ανεπαφα και τα καπακια..............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-05, 02:04
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Ενδιαφέρομαι και εγώ να προσθέσω 1 λάμπα στο Juwel Vision 180 που έχω. Αν κατάλαβα καλά αυτό που βρήκες είναι το : Arcadia Fluorescent Controller waterproof 25-30 W / 26 mm ; Έχεις βρει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ή μόνο στο net; Αυτό το 26mm σε τι λάμπες αναφέρεται; Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις περισσότερα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-05, 07:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για δωσε κανενα λινκ να δουμε που θα στηριχτει αυτο που λες..
Το rio 180 εχει μια πατουρα ψηλα στο καπακι.
Εκει πανω παταει ενα τετραγωνο στεγανο πλαστικο παραλληλογραμο κουτι, και πανω σε αυτό οι λάμπες.
Η πανω πλευρα του κουτιου αυτού μαζι με δυο πλαστικα φυλλα σχηαμτιζει το ανω μερος του καπακιου.
Αν μπει το arcadia και πατησει στις ιδιες πατουρες τοτε δεν θα κλεινουν τα πλαστικα καπακια
Για να μπει πιο χαμηλά, χρειαζεται να φτιαχτει ειδικη στηριξη στις ακρες, και ειναι και η κοντρα στη μεση που δυσκολευει τα πραγματα.
Και κατι ακομα.. Το Arkadia εχει κλασσικο ballast με σταρτερ κλπ ενω το juwel οχι. Τον 21ο αιωνα βαζουμε ακόμα κλασσικά ballast (που ζεσταινονται, καινε και παραπανω ρευμα και βγαζουν και λιγοτερο φως? )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-05, 12:10
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή ....

ναι για το συγκεκριμενο αρκαντια συστημα μιλαμε,και το βρηκα στο κουικο στη θεσ/νικη με 27 ευρω.στο ακουαριστικ ειναι 5 ευρω πιο φτηνο,και νετ το συστημα με το μετασχηματιστη,θα μπει χαμηλα στο ντουλαπακι,ετσι κι αλλιως θα φτιαξω προεκτασεις για το καλωδιο,εκτος του ενυδρειου,για να μην εχω προβλημα στεγανοτητας,και να ειναι λειτουργικο......δεν μπορω να καταλαβω νετ ,τι προβλημα μπορει να αντιμετωπισω...θα γινουν απο 2-3 τρυπουλες στα καπακια να μπουνε τα στηριγματακια για τις λαμπες,και τα καλωδια του ρευματος θα περασουν αριστερα και κατω απο το μικρο κενο που υπαρχει απο το μανισιο σετ των υπαρχων λαμπων.............
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-05, 16:57
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά ο Netblues εννοεί ότι υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα
1. Το κλασικό ballast του arcadia έχει μικρή απόδοση και ένα ποσό χάνεται σε θερμότητα. Αυτό είναι βέβαια κακό, όχι τόσο όμως αν χρησιμοποιείται για θέρμανση του ντουλαπιού του DIY CO2 όπως στην περίπτωσή μου.
2. Η λάμπες θα βγάζουν λιγότερο φως.. αυτό είναι κακό αν και δεν ξέρω το πόσο λιγότερο.
3. Οι βάσεις από τις λάμπες έχουν ύψος από την αρχή της βάσης μέχρι την άκρη της λάμπας περίπου 4,6cm και μέχρι την άκρη του ντουί 5,6cm (τουλάχιστον τόσο είναι της Juwel. Όλες οι διαστάσεις είναι για το Vision 180). Αντίστοιχα η κόντρα στο καπάκι εχει απόσταση από αυτό 4cm και αν χρησιμοποιείς το εσωτερικό φίλτρο το φίλτρο από το καπάκι 5cm. Για αυτόν τον λόγο οι βάσεις δεν μπορούν να μπουν κανονικά στο καπάκι αλλά θα πρέπει να μπουν κολλημένες με το πλάι πάνω σε αυτό εκτός και αν κάνεις μεγάλες τρύπες. Αντίστοιχο πρόβλημα υπάρχει και στο να κολλήσουν πλάγια στο πίσω μέρος. Δεν εχω δει το RIO 180 αλλά στο Vision 180 η καμπύλη της κόντρας είναι απαγορευτική για κάτι τέτοιο.

Μία άλλη λήση είναι η βάση IP64 η οποία είναι όμως splash-proof και με στραπάκια τοποθέτηση της λάμπας δίπλα στην ήδη υπάρχουσα.

Αν πάρεις τελικά το συγκεκριμένο περιμένω νέα/οδηγίες για την εγκατάσταση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJK : 08-12-05 στις 17:06
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-05, 17:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

το εχω παρει ηδη,και αυριο βραδι....μικροι ηλεκρολογοι ετοιμοι.....τα κατσαβιδια και οι πατεντες στο φουλ....οσο για την θερμοτητα,που παραγουν....δε με χαλαει...δισκους εχω.......μολις το ετοιμασω....αν τελικα το ετοιμασω...θα ενημερωσω.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-05, 17:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν γνωριζει κανεις αν μπορω να προσθεσω δευτερο ιδιο σετ με το μανισιο στο ενυδρειο,που μπορω να το βρω θεσ/νικη η γενικοτερα ελλαδα και σε τι τιμη...το πρωταρχικο βεβαια ειναι αν μπορουν να συνυπαρχουν ταυτοχρονα και τα 2 σετ,κοβωντας προφανως λιγο τα καπακια........
Αν αυτο που τελικά θες ειναι απλά να κρεμάσεις αλλες δυο λάμπες... (αληθεια θελουν οι δισκοι σου τοσο φως?) τοτε μαλλον η αρχικη ερωτηση δεν ηταν σωστή.
Αλλο είναι να ανοιγουμε το καπακι και να είναι το καραβαν σεράι με τα καλωδια και αλλο μια σωστα μελετημένη λύση.
Τα καπακια ειναι πολυ εύκαμπτα και αμα κρεμάσεις τις λαμπες απο κεί μπορεί να σπάσουν. Στη συνέχεια το ανοιγμα των καπακιών θα είναι μια πολύ πονεμενη ιστορία..
Και αμα χρειαστει να βαλεις ταιστρα να δω τι θα κανεις.


(και το λεω γιατι εχω βάλει δευτερο φωτιστικό Juwel σε RIO 180 εχωντας αποκλείσει τις αλλες λυσεις.... )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-05, 15:18
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον,τελειωσε επιτυχως η προσθηκη των 2 νεων λαμπων(συνολο 4 grolux 30w 90cm)μαζι με ανακλαστηρες της pilux,και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.οι μετασχηματιστες+σταρτερ μπηκανε χαμηλα στο επιπλο του ενυδρειου,αρα δεν υπαρχει προβλημα με την αναμφισβητητη αυξηση θερμοκρασιας,και τα καπακια μετακινουνται πανω κατω-μπρος -πισω οχι βεβαια με την ιδια ευχερια οπως πριν,αλλα παραμενουν λειτουργικα.οι νεες λαμπες θα δουλευουν με ανεξαρτητους χρονοδιακοπτες με λιγοτερες ωρες λειτουργιας λογω των δισκων που φιλοξενω στο τανκ,αλλα με σκοπο να υπαρχει επαρκεια φωτισμου λογω διοξειδιου-φυτων.....αυτα λοιπον τα αποτελεσματα...βεβαια η καλυτερη λυση απο θεμα οχι οικονομικου,αλλα πρακτικοτητας και θερμοκρασιας για καποιον που δεν εχει χωρο ειναι σαφως η μανισια λυση της jewel-netblues,αλλα στοιχιζει η ρημαδα...........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-05, 15:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

φυσικα και ολα ειναι θεμα κόστους.. εσυ εθεσες το θεμα για το αν μπαινει δευτερο σετ απο τον κατασκευαστή ομως..
εαν εισαι ευχαριστημενος απο την πατεντα, τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. στειλε και καμμια φωτο να παιρνουμε ιδεες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-05, 15:42
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εννοειται οτι θα στειλω φωτο......αλλα εσυ φιλε νετ το σκεφτηκες τον νικ σου...?μηπως αν το αλλαζες σε κυρο γραναζη....???λεω.. .......αντε θα τα πουμε συντομα.......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-06, 15:50
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

KLAZ τελικά έβαλες κάπου φωτογραφία από το καπάκι με τις λάμπες; Θέλω και εγώ να προσθέσω φωτισμό σε ριο 125 και το ψάχνω. Είσαι ικανοποιημένος από τη πατέτα σου τελικά;
Το σταρτερ που πήρες είναι αυτό, αν δεν κάνω λάθος. Αυτό είναι για μία μόνο λάμπα, έτσι δεν είναι; http://www.aquaristic.net/shop/shop....er-waterproof/

ΝΕΤ, αν είναι εύκολο, θα μπορούσες να βάλεις και εσύ μια φωτό με το διπλό φωτιστικό σου;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-05-06, 16:12
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz
KLAZ τελικά έβαλες κάπου φωτογραφία από το καπάκι με τις λάμπες; Θέλω και εγώ να προσθέσω φωτισμό σε ριο 125 και το ψάχνω. Είσαι ικανοποιημένος από τη πατέτα σου τελικά;
Το σταρτερ που πήρες είναι αυτό, αν δεν κάνω λάθος. Αυτό είναι για μία μόνο λάμπα, έτσι δεν είναι; http://www.aquaristic.net/shop/shop....er-waterproof/

ΝΕΤ, αν είναι εύκολο, θα μπορούσες να βάλεις και εσύ μια φωτό με το διπλό φωτιστικό σου;
λοιπον.αυτο ειναι το σταρτερ.αν και το συγκεκριμενο ενυδρειο,το εχω πουλησει πλεον,θα σου πω οτι με τον παραπανω τροπο ειναι πιο οικονομικο,χανεις βεβαια,λιγο σε λειτουργικοτητα(τα καπακια δεν ανοιγουν τερμα οπως ειναι κανονικα,αλλα θα σε συμβουλευα να αγορασεις τα μανισια(δευτερο σετ)......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ferplast ή Juwel ? Mike954 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 11-11-05 20:17
Juwel Vision 180 DJK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-08-05 15:26
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57
ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 16-03-03 14:55
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 16-12-02 19:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07481 seconds with 13 queries