Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 31-10-13, 22:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ετσι πρεπει να κανεις, κυριως το kh και να προσεχεις να πεφτει ομαλα. Με kh 7, δεν θα γινει και τιποτα ιδιαιτερο στο ph. Αλλαγες να περιμενεις οταν πεσει στο 3-5.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 31-10-13, 22:25
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

το kh 7 το έκανα με τύρφη τώρα περιμένω την αο το Σάββατο να δούμε αλλά φαντάζομαι θα κάνουμε δουλειά καλή.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 31-10-13, 22:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θαυματα δε γινονται και θελει αρκετη μελετη και πειραματισμο, αλλα παιζεις με αλλους ορους εχοντας την οσμωση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 31-10-13, 22:56
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Καλά σίγουρα δεν περιμένω να γίνει κάποιο θαύμα απλά περιμένω πολύ καλύτερες συνθήκες νερού και για τα ψάρια αλλά και για μένα. οποτέ όταν θα την πάρω στα χέρια μου ελπίζω να φανούν τα πρώτα καλά αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 31-10-13, 22:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα σου λυσει τα χερια αν θελεις να ασχοληθεις με μαλακο νερο, στο ξαναειπα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 31-10-13, 23:00
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Μακάρι αυτό ελπίζω και το καλό είναι ότι και για πόσιμο θα έχω νερό καλό και όχι εμφιαλωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 02-11-13, 21:30
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Ήρθε και η όσμωση. Χαρακτηριστικά του νερού μετά την όσμωση:

ph: 6.8
kh: 2
gh: 2
σύμφωνα με αυτά που διάβασα για την όσμωση όλα είναι καλά και δουλεύει σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 02-11-13, 21:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
σύμφωνα με αυτά που διάβασα για την όσμωση όλα είναι καλά και δουλεύει σωστα.
Δεν τα εχεις διαβασει καλα.

pH δεν μετραμε στην ΑΟ.
Ο ελεγχος της ΑΟ γινεται με tds meter, τα τεστ gh kh δεν τα μετρανε ολα.
Παρ'ολα αυτα θα επρεπε να ηταν πιο χαμηλες οι τιμες GH KH.
Γραψε τιμες βρυσης παλι για σιγουρια.
Προετοιμασες την ΑΟ σωστα (ξεπλυματα, πεταμα νερου κλπ), πριν παρεις νερο για μετρηση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 02-11-13, 21:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To ph ειναι πλασματικο σε καθαρο νερο οσμωσης, οποτε μη το μετρας καθολου. Ουσιαστικα η καθαρη οσμωση δεν εχει ph. Οι σκληροτητες ισως πεσουν πιο κατω, αν υπαρχουν καινουργια προφιλτρα ή μεμβρανη.

Το πρωτο νερο μετρησες? Ξερεις ποσο χρησιμοποιηθηκαν προφιλτρα και μεμβρανη?

Αυτο που πρεπει να δεις στη συνεχεια εναι ενας μετρητης TDS (ουτε 10 ευρω δεν εχει απο ebay), για να βλεπεις την αποδοση της και ποτε θα χρειαστεις αλλαγη μεμβρανης.

(Με προλαβε ο Σπυρος στα περισσοτερα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 02-11-13, 22:11
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. τις μετρήσεις απευθείας από την αο τις έκανα μόνο και μόνο για να δω τι γίνεται. με το που την παρέλαβα δηλαδή και την έβαλα σε λειτουργία. όλα είναι καινούργια οπότε μπορεί να πέσουν οι σκληρότητες κι άλλο όπως μου τα είπατε κι εσείς. tds meter σκέφτομουν να παρω μέσα σ'αυτόν τον μήνα αφού δεν το θέωρησα αναγκαίο για 1 μήνα αφού μόλις θα έχει δουλέψει. όσον αφορά τις μετήσεις του νερού της βρύσης είναι ph 8,4 kh: 10-12( εκεί παίζει στις διάφορες μετρήσεις που έχω κάνει) και gh: 15-16. όταν λες εάν προετοίμασα την αο σωστά εννοείς εάν την άφησα να δουλέψει για περίπου 1-2 λεπτά πριν μαζέψω νερό κλπ; τέλος με τα τεστ γίνεται το εξής στην πρώτη σταγόνα παίρνει το πρώτα χρώμα που θα έπρεπε να πάρει και στην δεύτερη παίρνει το χρώμα που ουσιαστικά μου λέει την τελική τιμή της μέτρησης. Δηλαδή θα έπρεπε από την πρώτη σταγόνα να παίρνει το δεύτερο χρώμα;
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 02-11-13, 22:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. τις μετρήσεις απευθείας από την αο τις έκανα μόνο και μόνο για να δω τι γίνεται. με το που την παρέλαβα δηλαδή και την έβαλα σε λειτουργία. όλα είναι καινούργια οπότε μπορεί να πέσουν οι σκληρότητες κι άλλο όπως μου τα είπατε κι εσείς. tds meter σκέφτομουν να παρω μέσα σ'αυτόν τον μήνα αφού δεν το θέωρησα αναγκαίο για 1 μήνα αφού μόλις θα έχει δουλέψει. όσον αφορά τις μετήσεις του νερού της βρύσης είναι ph 8,4 kh: 10-12( εκεί παίζει στις διάφορες μετρήσεις που έχω κάνει) και gh: 15-16. όταν λες εάν προετοίμασα την αο σωστά εννοείς εάν την άφησα να δουλέψει για περίπου 1-2 λεπτά πριν μαζέψω νερό κλπ; τέλος με τα τεστ γίνεται το εξής στην πρώτη σταγόνα παίρνει το πρώτα χρώμα που θα έπρεπε να πάρει και στην δεύτερη παίρνει το χρώμα που ουσιαστικά μου λέει την τελική τιμή της μέτρησης. Δηλαδή θα έπρεπε από την πρώτη σταγόνα να παίρνει το δεύτερο χρώμα;
Δεν την προετοιμασες σωστα.
Διαβασε τις οδηγιες εγκαταστασης και χρησης προσεκτικα.
1-2 λεπτα δεν φτανουν για εγκατασταση.

Θα επρεπε να εχεις σχεδον μηδενικες τιμες (κατω απο 1) με βρυσης GH 15 (το ιδιο και για την KH, με ΚΗ βρυσης 10)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 02-11-13, 23:20
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν την προετοιμασες σωστα.
Διαβασε τις οδηγιες εγκαταστασης και χρησης προσεκτικα.
1-2 λεπτα δεν φτανουν για εγκατασταση.

Θα επρεπε να εχεις σχεδον μηδενικες τιμες (κατω απο 1) με βρυσης GH 15 (το ιδιο και για την KH, με ΚΗ βρυσης 10)
Οπως λέει και ο Σπυρος, στην αρχη πρεπει να τρέξει αρκετό νερό, αν λες οτι εχεις 15 gh με 10 kh θα σου βγαινει μετα απο πέρασμα στην όσμωση σχεδον μηδενικες, εγω με μετρησεις 24 gh και 22 kh νερου δικτύου παίρνω, 1 gh και 1 kh περιπου με tds 20 ...
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 03-11-13, 01:43
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Μα ότι λέγανε οι οδηγίες έκανα στην σύνδεση. ένα φυλλο χαρτί είχε μέσα η συσκευασία και για το πως βάζω την μεμβράνη έπρεπε να μπω στην σελίδα τους για να διαβάσω τις οδηγίες, αυτό ακριβώς που έκανα. δεν μπορώ να καταλάβω που έκανα το λάθος. εάν μπορείς βοήθησε με και πες μου που το έκανα. ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 03-11-13, 01:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν εκανες κατι λαθος. Απλα καλο ειναι να "τρεξει" λιγο στην αρχη η οσμωση. Αφησε να βγαλει καμια 20αρια καθαρα λιτρα και μετα μετρας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 03-11-13, 02:00
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Να την αφήσω να τρέξει μαζί με τον συμπιεστή ή να τον βγάλω γιατί διάβασα κάτι σχετικό στο θέμα με την αο που υπάρχει στο φορουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 03-11-13, 02:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμπιεστη τι εννοεις? Για το flush?

Αφησε καμια 20αρια λιτρα, οπως θα εβγαζες καθαρο νερο για το ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 03-11-13, 02:10
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

οκ εάν και την έχω χρησιμοποιήσει τόσο σήμερα για να γεμίσω την μπουκάλα που έχω στην ψύκτη για πόσιμο οπότε θα το ξανά δω αύριο το θέμα. εγώ το άφησα να βγάλει περίπου 1.5 λίτρο πρίν γεμίσω την μπουκάλα που έχω στον ψύκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 03-11-13, 12:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποια ΑΟ εχεις παρει ακριβως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 03-11-13, 16:00
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

αυτήν http://waterwaves.gr/index.php?targe...oduct_id=30174
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 03-11-13, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

OK παρομοια με αυτην στο λινκ παρακατω ειναι (μονο που αυτη που πηρες, εχει πιο μικρα προφιλτρα και χαλανε πιο συντομα)
Διαβασε τις οδηγιες ιδιως σελ 5 "χρηση"
http://waterwaves.gr/images/Manuals/Manual_aquapure.pdf
Παράθεση:
Στην πρώτη λειτουργία μετα την εγκατάσταση είναι σημαντικό να αφήσουμε την όσμωση να λειτουργήσει για 30 λεπτά, χωρίς να χρησιμοποιήσουμε το παραγόμενο νερό , ώστε να ξεπλυθούν τα προφίλτρα και η μεμβράνη.Το ίδιο ισχύει και σε κάθε αλλαγή προφίλτρων και μεμβράνης
Επιπλεον σε καθε αλλαγη προφιλτρων (αλλα και στην αρχικη εγκατασταση) καλο ειναι να μη συνδεουμε το φυσιγγιο με τη μεμβρανη απο την αρχη, αλλα αφου εχουμε αφησει να ξεπλυθουν ενα-ενα τα προφιλτρα στερεων και ενεργου ανθρακα με τη σειρα.
Δδλ αφηνεις συνδεδεμενο στην παροχη νερου μονο το προφιλτρο στερεων, και το αφηνεις να τρεξει 2-3 λεπτα, μετα συνδεεις στη σειρα το προφιλτρο ανθρακα και το αφηνεις να τρεξει μεχρι να σταματησει να βγαζει καρβουνιλα.
Μετα συνδεεις τη μεμβρανη, που αν ειναι καινουρια την αφηνεις να πεταξει για μιση-μια ωρα νερο, και μετα αρχιζεις να μαζευεις.
Οταν λεω "συνδεεις", εννοω τα σωληνακια που πανε απο το ενα σταδιο της ΑΟ στο αλλο.

Διαβασε και τη συντηρηση στην επομενη σελιδα.
Τα προφιλτρα λενε αλλαγη στα 9000 λιτρα συνολικα (βρωμικο και καθαρο), ομως αυτα στο λινκ ειναι 2.5 ιντσων.
Τα δικα σου ειναι πιο μικρα και αντεχουν λιγοτερα λιτρα.
Νομιζω 4500 λιτρα.
Ρωτα το καταστημα για σιγουρα.

Η καλη λειτουργια της μεμβρανης ελεγχεται με το tds meter.
Οταν καποια στιγμη αρχισει και δειχνει πιο ψηλο tds και αυτο εχει συνεχως καθε φορα που συλλεγεις νερο ανοδικη πορεια, σημαινει οτι η μεμβρανη αριχσε και τα παιζει (ειτε φυσιολογικα απο τη χρηση, ειτε γιατι δεν αλλαζουμε στα λιτρα τους τα προφιλτρα και περασε χλωριο και την κατεστρεψε)
Αν δεν κανουμε συχνα Flush επισης, μπορει να δειχνει πιο ψηλο tds.
Παράθεση:
Πως θα καταλάβω ότι η μεμβράνη TFC θέλει αλλαγή ?
Η μεμβράνη TFC καθαρίζει το νερό βρύσης από το 90% - 97% των Όλικων Διαλυμμένων Στερεών (TDS) που περιέχει. Ο ακριβέστερος και ευκολότερος τρόπος για να καταλάβετε πότε η μεμβράνη χρήζει αντικατάστασης είναι η λήψη μετρήσεων TDS του νερού παροχής και του καθαρού νερού όσμωσης.
Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα και οικονομικά με έναν ηλεκτρονικό μετρητή TDS.
Αν δλδ περασει το tds της ΑΟ, το 10% του tds της βρυσης, πας για αλλαγη μεμβρανης, (αρκει οπως ειπα να μη συμβει μια φορα τυχαια, αλλα να ειναι ανοδικη η πορεια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 03-11-13, 16:33
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ok ευχαριστώ θα καθίσω να τις διαβάσω αναλυτικά για να δω τι πρέπει να κάνω ακριβώς. εμένα δεν είχε τέτοιος οδηγίες απλά μου έλεγε πως να κάνω τις συνδέσεις και τίποτε άλλο. ένα α4 που μόνο η πρώτη σελίδα ήταν γραμμένη. Κατάλαβα, εμένα στο χαρτί που μου έστειλε λέει να αλλάζω τα προφίλτρα κάθε 6 μήνες δεν μου γράφει ανά λίτρα αλλά θα προμηθευτώ και ένα tds meter για να κάνω τους απαραίτητους ελέγχους.
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 03-11-13, 17:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To 6 μηνες ειναι μια γενικη οδηγια για αυτους που δεν μετρανε τα λιτρα τους κλπ
Ρωτησε για ποσα λιτρα ειναι τα προφιλτρα ακριβως και μετα υπολογιζε ποσα λιτρα καταναλωνεις το μηνα, (βρωμικο συν καθαρο) και αλλαζε τα αναλογα.
Πχ αν χρησιμοποιεις 30 λιτρα την εβδομαδα και κατσεις να υπολογισεις το ποσοστο αππορριψης και βρεις οτι ειναι ως συνηθως περιπου 1 καθαρο προς 3 βρωμικο (αυτο παιζει αναλογα τις εποχες και τις θερμοκρασιες του νερου οπως και την πιεση του δικτυου), τοτε περνανε απο τα προφιλτρα:
30 λιτρα καθαρο + 90 βρωμικο, συνολο 120 λιτρα την εβδομαδα
Το μηνα 500 λιτρα.
Θα αλλαζεις προφιλτρα (αν ειναι για 4500 λιτρα) καθε 9 μηνες. (500χ9=4500)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 03-11-13, 19:13
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To 6 μηνες ειναι μια γενικη οδηγια για αυτους που δεν μετρανε τα λιτρα τους κλπ
Ρωτησε για ποσα λιτρα ειναι τα προφιλτρα ακριβως και μετα υπολογιζε ποσα λιτρα καταναλωνεις το μηνα, (βρωμικο συν καθαρο) και αλλαζε τα αναλογα.
Πχ αν χρησιμοποιεις 30 λιτρα την εβδομαδα και κατσεις να υπολογισεις το ποσοστο αππορριψης και βρεις οτι ειναι ως συνηθως περιπου 1 καθαρο προς 3 βρωμικο (αυτο παιζει αναλογα τις εποχες και τις θερμοκρασιες του νερου οπως και την πιεση του δικτυου), τοτε περνανε απο τα προφιλτρα:
30 λιτρα καθαρο + 90 βρωμικο, συνολο 120 λιτρα την εβδομαδα
Το μηνα 500 λιτρα.
Θα αλλαζεις προφιλτρα (αν ειναι για 4500 λιτρα) καθε 9 μηνες. (500χ9=4500)
Πάντως τα προφιλτρα πανω τους γράφουν 6μήνες δεν αναφέρουν λίτρα ή γαλόνια. αλλά θα πάρω τηλ να τους ρωτήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 03-11-13, 19:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σκεφτεσαι να βγαζω 100 λιτρα ΑΟ την ημερα και να αλλαζω προφιλτρα καθε εξη μηνες (καθε 72.000 λιτρα)?
Θα εχω αλλαξει σε 6 μηνες πριν αλλαξω προφιλτρα και 16 κατεστραμμενες μεμβρανες (72000 / 4500)
432 ευρω κανουν οι 16 μεμβρανες, ενω τα προφιλτρα 2 ιντσων για 72000 λιτρα 240Ε (4500 λιτρα το καθε σετ), κι αν ειχα των 2.5 ιντσων θα κοστιζαν 104Ε (για 72000 λιτρα θελω 8 σετ ή για πιο οικονομικα 4 διπλα σετ - για 9000 λιτρα ειναι το καθενα σετ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 03-11-13, 23:25
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Καλά δεν το συζητώ, έχεις απόλυτο δίκιο απλά σου λέω τι έγραφαν πάνω τους τα προφίλτρα. θα τον πάρω τηλέφωνο αύριο να μου πει.
-------------------------
Και μια ερώτηση εάν μπορείτε να μου απαντήσετε. εμπερικά με κάποιο πάραδειγμα πόσο περίπου πέφτουν οι σκληρότητες μετά από κάποια αλλαγή με 80οσμωση 20βρύσης; το ph το συμπαρασήρουν σιγά σιγά οι σκληρότητες που πέφτουν ή πέφτει άμεσα;ελπίζω να μην είναι πολύ χαζές οι ερωτήσεις μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 03-11-13 στις 23:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 03-11-13, 23:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ερώτηση εάν μπορείτε να μου απαντήσετε. εμπερικά με κάποιο πάραδειγμα πόσο περίπου πέφτουν οι σκληρότητες μετά από κάποια αλλαγή με 80οσμωση 20βρύσης; το ph το συμπαρασήρουν σιγά σιγά οι σκληρότητες που πέφτουν ή πέφτει άμεσα;ελπίζω να μην είναι πολύ χαζές οι ερωτήσεις μου.
Μη τολμησεις
Θα μαθεις μετα τι ειναι το οσμωτικο σοκ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 03-11-13, 23:36
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη τολμησεις
Θα μαθεις μετα τι ειναι το οσμωτικο σοκ
Μη τολμήσω το 80 20 εννοείς;
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 03-11-13, 23:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το ph θα πεσει με τον καιρο, αν εχεις χαμηλο kh. Τις σκληροτητες να προσεχεις.

Αυτος ειναι ενας calculator που μπορεις να βγαλεις μια ακρη για το ποσοστο νερου βρυσης/οσμωσης σε σχεση με το τι θελεις να κανεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 03-11-13, 23:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τις σκληροτητες (GH KH) θα τις ριξεις σταδιακα και το pH θα ακολουθησει κι αυτο σταδιακα μετα τις σκληροτητες.
Βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν πεφτει,
Πχ αν υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα και καθολου οξεα στο νερο.

Ριχνωντας την GH σταδιακα σε σωστη τιμη ειναι το πρωτο βημα για να ζησουν ιδανικες συνθηκες τα ψαρια.
Μαζι φυσικα, οταν κανεις αλλαγη με μαλακο νερο, πεφτει και η KH.
Καποια στιγμη της αφηνεις σε μια σταθερη τιμη δλδ κανωτας αλλαγη απο εκει και μετα με νερο μιξης ΑΟ/βρυσης καταλληλο για αυτην την τιμη (πχ αν θελεις 6.5 pH, την ρυθμιζεις να ειναι γυρω στο 2-3, συνηθως εκει θελει για τοσο το pH - δεν υπαρχει κανονας ομως) και περιμενεις να δεις τι θα γινει με το pH.
Οταν λεω "περιμενεις" εννοω "περιμενεις".
Και εβδομαδες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 03-11-13, 23:45
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και είμαι σίγουρος ότι σας έχω κουράσει. Θα μπω να δω και το calculator που μου εδωσες. Α θέλει δηλαδή. μπορεί να πέφτουν πιο γρήγορα gh kh αλλά το ph θέλει τον χρόνο του. οκ απλά για να μην τρομάξω όταν κάνω μετρήσεις και κλαίω τα λεφτά που έδωσα για όσμωση ενώ δεν είχα και την άπλα για να την πάρω. Πάντως ασβεστολιθικά δεν πρέπει να έχω γιατί και το με το ακουάφορτε έκανα το τεστ αλλά και οι τιμές ph kh gh δεν ανέβηκαν καθόλου σε σχέση με το νερό της βρύσης. Σωστά δεν τα λέω;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετά από κάποια χρόνια επιστρέφω! nkmyrtos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 26 13-03-12 16:59
αναπλήρωση by stathis upgrade μετά απο χρόνια! gfdimopo Λοιπός εξοπλισμός 1 24-06-11 19:08
Βιοτοπικό Malawi μετά 3χρόνια melisg Malawi 16 26-10-10 13:32
Πράσινο μετά απο 21 χρόνια sarpijk Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 06-08-10 11:08
μετά το ξεκίνημα τι KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 21 22-08-08 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08719 seconds with 14 queries