Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-11, 23:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Question αλλαγη βυθου-υποστρωματος.γινεται?

εχω μια απορια οσον αφορα το βυθο.εχω καμια βδομαδα τωρα που σκεφτομαι να τον αλλαξω με σκουροχρωμη αμμο η πολυ ψιλοτερο χαλικι απαυτο που εχω τωρα αν υπαρχει.αυτη τη στιγμη εχω απλο χαλικι 1-2 χιλιοστα.αυτο γιατι πιστευω οτι οι γαριδες μου θα δειχνανε καλυτερα,θα εδειχνε πιο φυσικο το περιβαλον για τα betta μου και τα ψαρια βυθου που εχω θα το χαιρονται περισσοτερο νομιζω.
τα ερωτηματα μου ειναι:
μπορει να γινει κατι τετοιο?
εκτος απτη "φασαρια" η οποια δε με πολυαπασχολει,τι αλλα προβληματα μπορει να προκυψουν που πρεπει ναχω υποψιν μου?
αξιζει τον κοπο η αλλαγη?
με τα φυτα που εχω μεσα(egeria densa,anubia nana,java moss)τι θα γινει?κυριως με την egeria δηλαδη που ειναι και το μονο φυτεμενο.
θα ζησει στην αμμο η θα πρεπει να μπει και υποστρωμα?υποθετω πως αν θελω να βαλω και πιο δυσκολα φυτα η απαντηση ειναι ναι.
ελπιζω να μην εχει απαντηθει κιαλλου γιατι δεν βρηκα κατι οσο εψαξα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-11, 23:57
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

οι γαριδες θελουν στρωμενο βυθο,ετσι αν αλλαξεις τον βυθο θα τις χασεις....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-11, 00:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το εχω διαβασει αυτο,δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο ισχυει.οταν πρωτοεβαλα τις γαριδες μεσα ο βυθος αμφιβαλω οτι ειχε στρωσει.μιλαω τωρα για διαστημα λιγων ημερων απτη στιγμη που ειδα οτι εστρωσε το φιλτρο.δεν ειχα καμια απωλεια.βεβαια τοτε που το εκανα αυτο το εκανα μεσα στην αγνοια μου και ισως ημουν απλα τυχερος.δεν προκειται να παω γυρευοντας πλεον...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-11, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα μπορει να εχει καμια απωλεια αλλα οχι οτι θα τις χασει.

Σε αμμο δεν βαζουμε υποστρωμα λιπανσης
Για τη egeria και πολλα αλλα φυτα ευκολα και μετρια, δεν χρειαζεται υποστρωμα καν.
Βγαλτα τα φυτα, βαλτα σε λιγο νερο και ξαναφυτεψετα.
Για υποκαταστατο μπορεις να βαλεις και ταμπλετες λιπανσης σε πιο δυσκολα φυτα, αλλα για φυτεμενο high end μη σκεφτεσαι αμμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-11, 00:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι για high end φυτεμενο δεν σκεφτομαι προς το παρον.εδω δε μπορω να κανω καλα την ανουμπια ακομα αντε να μπει και κανα ευκολο γρασσιδακι η κατι τετοιο κιαυτο αν βρω κατι που να μπαινει σε αμμο.προς το παρον και για το αμεσο μελλον θα μπουνε τα ιδια φυτα που εχω τωρα.υποθετω οτι θα πρεπει να βαλω αμμο περιπου τοση οσο χαλικι εχω τωρα. 4-5cm ειχε βγει γυρω στα 7 κιλα χαλικι περιπου.υπαρχει καποιο ειδος αμμου που μπορειτε να προτεινετε να κοιταξω μηπως βρω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-11, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

μπεζ aquatica
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-11, 10:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτη εδω την εχει δοκιμασει κανεις?λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και μονη της αλλα δεν ξερω.βεβαια ειναι πολυ μαυρη για τα γουστα μου,αλλα απο περιεργεια ρωταω μηπως τη δω σε κανα μαγαζι και ψαχνομαι.και κατι εβλεπα για κατι "αυτοκαθαριζομενα" χαλικι και αμμο αλλα μου ακουγεται ψιλομουφα.ειδα κατι φωτογραφιες ψαχνοντας την aquatica νομιζω ειναι και δικες σου,τετοιο κοκο εχω στο νου μου αλλα λιγο πιο σκουροχρωμη.πρεπει να περασω απο κηφησια να δω τι εχουνε.θα μας πιασουν κ..λο παλι αλλα τελος παντων...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προσθηκη υποστρωματος antonis1988 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 27-02-11 09:00
αλλαγη νερου-καθαρισμος βυθου-συντηρηση φιλτρου ilias13 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 28-06-10 00:03
καθαρισμα του βυθου...υποστρωματος newfish Γλυκό νερό - Γενικά 19 10-08-09 14:27
Αλλαγη Βυθου thgparas Αρχάριοι γλυκού νερού 22 15-01-09 15:27
ΣΚΟΥΠΑ ΒΥΘΟΥ-ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ANTONIS STAVRINOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-04-04 02:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03740 seconds with 13 queries