Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-04, 04:08
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Αγαπητοί φίλοι γειά σας.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε κάποιες απορίες που έχω.

Εχω ένα θαλασσινό ενυδρείο 170 λίτρων εδώ και 12 χρόνια και ήρθε επιτέλους η στιγμή να το αλλάξω.
Στο ενυδρείο αυτό έχω σχάρα βυθού με 2 μεγάλους κυκλοφορητές αριστερά και δεξιά, καθώς και ένα εξωτερικό φίλτρο με παροχή 700 λίτρα την ώρα και βιολογικό υλικό μέσα (βιόμπαλες , μακαρόνι και σφουγγάρι).
Επίσης έχω ένα εσωτερικό φίλτρο μόνο με σφουγγάρι και τέλος ένα εσωτερικό skimmer.

Το καινούργιο ενυδρείο είναι 270 λίτρα και θέλω να κάνω τη μεταφορά από το ένα στό άλλα χωρίς να χαθεί η βιολογία μου και προπαντώς τα ψάρια που έχω.
Όλο το παλιό μου ενυδρείο είναι καταπαράσινο από την άλγη και το ίδιο συνέβη και στα επιπλέον (νεκρά) κοράλλια που έβαλα πρίν από ένα μήνα για να γεμίσω το καινούργιο
Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:
Ξέρω ότι είναι ξεπερασμένος τρόπος αλλά θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσω σχάρα βυθού στο καινούργιο ενυδρείο ή όχι ;
Πόσο χρόνο έχω για την αλλαγή από το ένα ενυδρείο στο άλλο πριν χαλάσει το νερό μου ;
Μήπως είναι προτιμότερο να μη βάλω το skimmer σε λειτουργία από την αρχή;
Υπάρχει κάτι που πρέπει ενδεχομένως να προσέξω κατά την αλλαγή από το ένα ενυδρείο στο άλλο ;

Αν κάποιος μπορεί να απαντήσει σε αυτά που αναφέρω παραπάνω θα με βοηθούσε αφάνταστα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-04, 13:16
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Στάθη καλημέρα
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μεταφέρεις το υπόστρωμα (σπασμένο κοράλι ή άμμο) να το ανακατέψεις με καινούργιο και να μεταφέρεις όσο νερό χρειάζεται. Όσο αφορά για το φίλτρο βυθού δεν το συζητάω. Αν θέλεις να ενισχύσεις το βιολογικό σου τότε έχεις δύο λύσεις. Η πρώτη είναι να ανακατέψεις ζωντανό βράχο και η δεύτερη η προσθήκη φίλτρου άμμου με ένα εξωτερικό φίλτρο για μηχανικό και χημικό καθάρισμα πριν το φίλτρο. Θα σου συνιστούσα για φίλτρο άμμου το Merlin και για φίλτρο το eheim 2213 αν δεν έχει μεγάλη απόσταση να διανύσει το νερό και το 2215 για διαφορά ύψους μεγαλύτερη από 80 cm.
Επιπλέον θα σου συνιστούσα και ένα υπόστρωμα με αραγονίτη ή ακόμα καλύτερα ζωντανή άμμο τουλάχιστο 5 cm για καλύτερη ισοροπία.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-04, 23:50
bluefin Ο χρήστης bluefin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτινα τις προτες μερες μετα τιην αλλαγη να μην ταισεις και τα ψαρια απο το ενα στο αλλο ενυδρειο να τα προσαρμοσεις κανονικα σαν να τα αγοραζεις
__________________
πλιτς,πλιτς
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-04, 03:22
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Το νέο ενυδρείο επιτέλους στήθηκε

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν στις απορίες μου.
Μετά από αρκετό καιρό που είχα το καινούργιο ενυδρείο 270 λίτρα σε μιά γωνιά του σπιτιού παρατημένο, βρήκα το χρόνο και το έστησα.
Μετέφερα όλο το νερό και το βυθό από το παλιό μου ενυδρείο και πρόσθεσα κάμποσα λίτρα φρέσκο νερό.
Προς το παρόν όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.[/img],
Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-04, 21:47
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τελικά το φίλτρο βυθού το έβαλες,ή μου φαίνεται εμένα; .Μήπως είναι καλύτερο να το λειτουργήσεις ώς plenum?Πανέμορφα ψάρια πάντως,να σου ζήσουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-04, 04:21
RGPOL Ο χρήστης RGPOL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Πως λέγεται αυτό το απίστευτο μπλε ψαράκ; Είναι πανέμορφο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-04, 04:24
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Φίλτρο βυθού

Φίλε Τάσο
Δεν είδες λάθος, το φίλτρο βυθού το έβαλα.
Ξόδεψα ατελείωτες ώρες ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες σχετικά με τα φίλτρα βυθού και ανακάλυψα και το φίλτρο plenum. Απ'οτι κατάλαβα όμως το plenum χρησιμοποιείται κυρίως σε reef ενυδρεία. Το δικό μου δεν έχω σκοπό να το κάνω reef αλλά παρόλα αυτά προσάρμοσα τη φιλοσοφία του plenum στα δικά μου δεδομένα. Άφησα δηλαδή στο κάτω μέρος της σχάρας μεγαλύτερο κενό από αυτό που αφήνει από μόνη της κολλώντας μικρά κομμάτια σωλήνας πάνω στον πάτο του ενυδρείου. Έβαλα από πάνω όμως κατευθείαν το σπασμένο κοράλλι που είχα γιατί δεν περιέχει καθόλου άμμο.
Το σύστημα δουλεύει με 2 κυκλοφορητές 1200 l/Hr, ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι 1000 l/Hr και ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2224 PRO.
Μετά από 2 με 3 εβδομάδες θα βάλω και το skimmer.
Για το φωτισμό έχω 2 arcadia marine white 30W , 1 arcadia marine blue 18W και 1 arcadia marine white 18W (για την ανατολή και δύση του ηλίου).
Ξέρω ότι από τα λάθη μαθαίνει κανείς και δεν είμαι σίγουρος αν έπραξα σωστά, όμως με επηρέασε το γεγονός ότι στο παλιό μου ενυδρείο το οποίο το είχα 12 χρόνια δεν είχα βάλει ποτέ φάρμακο μιας και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ασθένειες. Επίσης όποτε έκανα τα τεστ του νερού πάντα ή σχεδόν πάντα έδειχναν φυσιολογικές τιμές και δε χρειάστηκε ποτέ να παρέμβω στη βιολογία του νερού μου.
Πρέπει φυσικά να πω πως δεν είχα ποτέ πάρα πολλά ψάρια στο ενυδρείο περιορίζοντας σίγουρα τους κινδύνους και πως ανανέωνα την απαραίτητη ποσότητα νερού κάθε 3/4 εβδομάδες ανελειπώς.
Ελπίζω να συνεχίσω να χαίρομαι το ενυδρείο μου χωρίς προβλήματα και το ίδιο εύχομαι σε όλους τους "ενυδρειόφιλους".

Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-04, 04:31
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Blue (regal) tang

Το μπλέ ψάρι της φωτογραφίας είναι ένα Blue (Regal) Tang.
Ο γιός μου όμως το ονόμασε Ντόρυ όταν είδε την ταινία Ψάχνοντας τον Νέμο.

Στάθης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04093 seconds with 12 queries