Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-04, 23:57
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή γεννα ramirezi

αγόρασα 2 ram. πριν μια εβδομάδα και σήμερα γεννήσανε πάνω σε ένα πλαστικό φυτό. το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο. έχω στραγγίσει το φίλτρο απο το άλλο ενυδρείο μου και το μισό νερό του. είχα:
ΡΗ=7,6
GH=12
KH=11
ΝΗ3-ΝΗ4=0,25
ΝΟ2= 1,6
ΝΟ3=25
είχα αυτές τις τιμές και μετά έκανα αλλαγή 50% του νερού και 3 ώρες μετά γεννήσανε. υπάρχει περίπτωση να βγούν μικρά? τί λέτε?
το ενυδρείο είναι 120λ. και έχω μέσα τα 2 ram 2corys 2ξιφοφόρους και 3γκαπάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-04, 04:41
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή Re: γεννα ramirezi

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
υπάρχει περίπτωση να βγούν μικρά? τί λέτε?
Υπομονή και θα μάθεις... αν και με τις σκληρότητες που έχει το νερό σου και τον συνδυασμό ψαριών που έχεις κάνει το βλέπω λίγο δύσκολο.
Επίσης δεν τα βοηθάει το γεγονός ότι βρίσκονται σε ένα ενυδρείο που είναι ακόμα στο στρώσιμο. Τα αυγά (και αργότερα τα μωρά) είναι πολύ ευαίσθητα σε μεταβολές στις συνθήκες του νερού (που είναι αναπόφευκτες σε άστρωτο ενυδρείο).
Συνέχισε να κάνεις μετρήσεις και φρόντισε να μην "ξεφύγουν" αμμωνία και νιτρώδη.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-04, 22:10
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

έχω βγάλει τα αυγά και τα έβαλα σε ένα 10άλιτρο ενυδρείο με θερμοστάτη και αεραντλία και έριξα και λίγο φάρμακο για fungus. τα έχω 48 ώρες μέσα και ψαράκι δεν είδα ακόμη. πόσο κάνουν να βγούν άν βγει και κανένα? μήπως τα κρατάω τσάμπα μέσα? γεννήσανε και τα αγγελόψαρα πάλι πάνω σε ένα φύλλο απο μια anubia που χω και σκέφτομαι να βάλω αυτά στο ενυδρείο. πάντος απο τα αυγά των ram δεν έχουν ασπρίσει πολλά. ασπρίσανε μόνο καμιά 20αριά απο αυτά. πράμα που σημαίνει πως δεν χαλάσανε έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-04, 02:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Υποθέτω ότι χρησιμοποίησες νερό από το ενυδρείο οπου βρίσκονται οι γονείς.
Αν τα αυγά έχουν κιτρινωπό-μπεζ χρώμα σημαίνει ότι είναι γόνιμα. Όσα σαπζίουν (ασπρίζουν) πρέπει να αφαιρούνται άμεσα για να μην χαλάσουν και τα υπόλοιπα.
Με θερμοκρασία νερού στους 25C συνήθως χρειάζονται περίπου 72-96 ώρες μέχρι να εμφανιστούν τα μωρά. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει τουλάχιστον να διακρίνονται (με πολύ καλή παρατήρηση) τα ματάκια των ψαριών μέσα στα αυγά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-04, 16:30
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

τα αυγά των ram χαλάσανε τελικά όλα. επειδή το ίδιο είχα πάθει και με μια γέννα απο αγγελόψαρα που είχα ξεχωρίσει θα ήθελα να ρωτήσω,μήπως χαλάνε και δεν βγαίνουν λόγο νερού? αν και όταν ξαναγεννήσουν να τα βάλω σε μικρό ενυδρειάκι με νερό "φτιαγμένο"? αν τα βγάλω δηλαδή απο το ενυδρείο που γεννηθήκανε τα αυγά και τα βάλω σε ενυδρείο με χαμηλό PH,GH,KH θα βγούνε ψαράκια ή αυτό δεν γίνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-04, 11:41
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Να σου πω τι εκανα προσφατα εγω με μια γεννα που αποφασισα να την παρω απο τους γονεις (κριμπενσις).
Εβγαλα ολο το ξυλο που ειχαν κανει τα αβγα και το εβαλα σε ενα μικρο ενυδρειακι με ενα μικρο φιλτρο μονο με σφουγγαρι και τυλιξα ολο το φιλτρο με υαλοβαμβακα.
Την εξοδο του φιλτρου την εβαλα πολυ ψηλα σχεδον η μιση εξω , ετσι ειχα εντονη αναταραξη της επιφανειας και το ενυδρειο γεματο μπουρμπουληθρες , αλλα και πολυ καλη κυκλοφορια νερου σε ολο το ενυδρειο και ειδικα στο σημειο με τα αβγα .
Καθε μερα εκανα αλλαγες 50% με νερο απο το μεγαλο ενυδρειο (για να πετυχω ιδιες συνθηκες με αυτες που γονιμοποιηθηκαν τα αβγα , αλλα και ιδια θερμοκρασια που ειναι επισης πολυ σημαντικο , και εριχνα και 3-4 σταγονες απο το general cure της Tetra που δεν ειναι μονο για fungus αλλα και για αλλες ασθενειες .
Αυτο το εκανα μεχρι που τα μικρα αρχισαν το ελευθερο κολυμπι και μετα εκανα μονο αλλαγες με νερο του μεγαλου ενυδρειο παντα και αρχισα το ταισμα με υγρη τροφη .
Με αυτον τον τροπο ειχα περιπου 80 μικρα να τριγυρνανε στο ενυδρειακι .
Μετα εχασα καμια 25αρια μικρα γιατι για 5 περιπου ωρες το φιλτρακι ειχε γλυστρισει και δεν εκανε αναταραξη της επιφανειας , γι΄αυτο καλο ειναι να βαλει κανείς και τα δυο , δηλαδη και αεραντλια και φιλτρακι .
Τα υπολοιπα τα μεγαλωνω σαν παιδια μου
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-04, 14:42
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

τα αυγά πρέπει να μπούν στο νερό του ενυδρείου και μόνο? σκεφτόμουν να φτιάξω νερό όξινο και μαλακό και να βάλω μέσα τα αυγά μπας και βγούν. ο λόγος που δεν βγαίνουν τα αυγά και χαλάνε είναι επειδή δε έχω φίλτρο μέσα? εγώ είχα/έχω την εντύπωση ότι φταίνε οι παραμετροι του νερού.? είναι οι παράμετροι που φταίνε και χαλάνε ή κάτι άλλο? έχω μέχρι στιγμής 1 γέννα απο τα ram και γύρω στις 4 απο τα αγγελόψαρα. επειδή στα αγγελόψαρα τα αφήνω μέσα στο ενυδρείο τα αυγά τα τρώνε τα άλλα ψάρια(μάλλον ο pleco) και θέλω την επόμενη φορά να προσπαθήσω να βγάλω καμιά γέννα θα ήθελα να μου πει κάποιος αν όντως φταίνε οι παράμετροι του νερού ή κάτι άλλο και αν γίνεται να βάλω τα αυγά σε διαφορετικό νερό απο αυτό του ενυδρείου. ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-04, 23:05
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Άλλη περίπτωση τα σκαλάρια και άλλη τα ραμιρέζι.

Τα σκαλάρια κανονικά χρειάζονται μαλακό, όξινο νερό. Επειδή όμως αναπαράγονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε ενυδρεία - τα οποία οι συνθήκες έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε σχέση με αυτές του φυσικού τους περιβάλλοντος (έχουν αναπαραχθεί σε ενυδρεία με pH: 5, GH: 3 μέχρι pH: 8.5, GH: 15), τα περισσότερα σκαλάρια που πουλιούνται δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ότι αφορά το νερό. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να προσομοιώσεις τις συνθήκες του φυσικού τους περιβάλλοντος. Το θέμα είναι να αποφεύγονται οι ακρότητες.

Για τα ραμιρέζι θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις "φέρει" το ενυδρείο με τους γονείς στις κατάλληλες συνθήκες... δηλαδή μαλακό και όξινο νερό.
Δεν αρκεί να πάρεις τα αυγά αφού τα γονιμοποιήσει ο αρσενικός στο κυρίως ενυδρείο - εάν σε αυτό δεν υπάρχουν οι απαιτούμενες συνθήκες (κυρίως χαμηλή σκληρότητα) - και να τα μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο με τις κατάλληλες. Κατά την εναπόθεση - γονιμοποίηση των αυγών οι συνθήκες θα πρέπει να είναι ήδη ιδανικές για τα αυγά. Αν το νερό είναι πολύ σκληρό (δηλαδή χαμηλή οσμωτική πίεση), δεν θα είναι δυνατή η σωστή γονιμοποίηση μιας και τα αυγά θα έχουν σκληρύνει πρόωρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-04, 18:49
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

χθες μετά απο αλλαγή νερού μου γεννήσανε πάλι. τώρα γεννήσανε πάνω στο χαλίκι.! απ ότι κατάλαβα δεν υπάρχει περίπτωση να βγούν. δεν πειράζει. σκέφτομαι για R/O. αν με το καλο πάρω βλεπουμε. ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04362 seconds with 14 queries