Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-11, 09:58
gdimit Ο χρήστης gdimit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή EHHEIM 2213 ΣΕ 225ΛΙΤΡΑ. ΒΟΗΘΕΙΑ

καλημέρα σε όλους. εχω ενα φιλτρο ehheim 2213 και μολις εχω στα χέρια μου το νεο μου ενυδρείο 225 λιτρα καθαρα. είναι καλή επιλογη να κρατήσω το ίδιο φιλτο το οποίο ειναι και στρωμένο ή πρέπει να πάρω μεγαλύτερο? το 2213 λέει ότι είναι κατάλληλο για 250Λιτρα. Δώστε μου τα φώτα σας τι να κάνω.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-11, 10:06
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

τι ψαρια θα βαλεις μεσα?εγω το βλεπω μικρο!δεν γυρναει ουτε 2 φορες τα λιτρα του ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-11, 10:47
gdimit Ο χρήστης gdimit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Μέσα θα μεταφέρω από το παλιό που έχω πλατυ, γκαπυ, γκουραμι και αγγελοψαρα. βασικά η eheim λεει ότι έχει Κυκλοφορία: 440 λίτρα/ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-11, 10:52
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Kαλύτερα να πας σε μεγαλύτερο, στο οποίο θα μεταφέρεις τα στρωμένα υλικά του 2213. Ή να δουλεύεις και 2ο, παράλληλα με το 2213.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-11, 11:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν φτανει ουτε με αδειο ενυδρειο
Βαλε αλλο ενα (πιο μεγαλο απο το 2213) και δουλεψε με δυο φιλτρα. Ενα σε καθε πλευρα. Ειναι καλυτερα απο ενα μεγαλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-11, 12:54
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

το 2213 γυρναει 440 λ/ω ονομαστικα .. πραγματικα γυρω στα 350 λ.ω οποτε ειναι πολυ λιγα..

αν θες να μεινεις σε eheim παρε το 2217 ..
ή το φluval 305...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-11, 12:56
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Ειναι μικρο το 2213 δεν θα κανεις δουλεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-11, 13:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
το 2213 γυρναει 440 λ/ω ονομαστικα .. πραγματικα γυρω στα 350 λ.ω
Και ουτε.
Αναλογα μαλιστα και το υψος του ενυδρειου, αν τοποθετηθει το φιλτρο στο πατωμα μπορει να μη φτασει καν το νερο μεσα ή να πεφτει με το σταγονομετρο.
(delivery head: 1,5 m/WS)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-11, 13:37
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ουτε.
Αναλογα μαλιστα και το υψος του ενυδρειου, αν τοποθετηθει το φιλτρο στο πατωμα μπορει να μη φτασει καν το νερο μεσα ή να πεφτει με το σταγονομετρο.
(delivery head: 1,5 m/WS)

ειπα 350 .. χαριστικα.. (αν και στο φυλλαδιο του λεει 390..) σιγα.. πιστευω την μισγ θα εχει.. αντε λιγο παραπανω..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-11, 14:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το 2213 το βαζω σε 80 λιτρα οχι παραπανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-11, 14:24
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2213 το βαζω σε 80 λιτρα οχι παραπανω.

και μεχρι 100 κανει.. πιστευω.
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-11, 14:32
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2213 το βαζω σε 80 λιτρα οχι παραπανω.
συμφωνω!το 2211 το εχω σε 50 λιτρα.60 ποντους σηκωνει το νερο και καθε μηνα θελει αναγκαστηκα καθαρισμα γιατι σταζει!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-11, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω!το 2211 το εχω σε 50 λιτρα.60 ποντους σηκωνει το νερο και καθε μηνα θελει αναγκαστηκα καθαρισμα γιατι σταζει!!
Εδω κατι δεν κανεις καλα μαλλον και βουλωνει.

Το "προβλημα" των classic δεν ειναι αυτο (εγω εχω σε 20αρο το 2211 και δεν αλλαζει ποτε η ροη του), το προβλημα ειναι οτι εχουν χαρακτηριστικο τους την χαμηλη ρπη σε σχεση με την χωρητικοτητα τους σε υλικα.

1+ λιτρο υλικα που χωρανε στο 2211 θα μπορουσαν να φιλτραρουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο 50 λιτρα.
Απλα εγω θελω και μεγαλυτερη ροη σε αυτο το μεγαλυτερο ενυδρειο.
Με βολευουν ομως τελικα τα classic γιατι σε συνδυασμο με τη μεγαλη (μεγαλυτερη απο το συνηθισμενη) ποσοτητα υλικων που θελω ενα φιλτρο στο ενυδρειο μου, εχουν την καταλληλη ροη τελικα.
Ετσι σε 50αρι εχω 2211, σε 80αρι 2213, σε 120αρι 2215 και σε 180αρι 2217 με κανονικη ροη για τα λιτρα τους, αλλα μεγαλο ανετο χωρο για υλικα ή/και τυρφη ανετα κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-11, 15:06
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

3 λιτρα βιολογικα για ποσα λιτρα πιστευεις οτι κανουν ?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-11, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
3 λιτρα βιολογικα για ποσα λιτρα πιστευεις οτι κανουν ?
Αναλογα το βιολογικο υλικο (διαθεσιμη επιφανεια για φιλοξενια βιολογιας) και την ποσοτητα των ρυπων στο νερο.
Ακομα και αυτα* να ξεραμε ομως παλι δεν θα ειμαστε σιγουροι για το αν εφταναν σε ολες τι φασεις του ενυδρειου.

* πχ υποθετικα
α) εστω οτι το υλικο μας εχει ως δεδομενο, διαθεσιμη επιφανεια 3 τ.μ ανα λιτρο υλικου
β) εστω οτι οι ρυποι στο νερο μας ειναι 40 μιλιγκραμ ανα λιτρο νερου και το νερο μας ειναι 200 λιτρα (συνολο 40χ200=800 mg ρυποι)
γ) εστω οτι για να δεσμευθουν 500 mg ρυπων χρειαζονται, 10 τ.μ επιφανεια ανα λιτρο υλικου,

τοτε για 800 mg ρυπων θελουμε ποσοστητα υλικων: [ (10τμ / 500mg) χ 800mg ] / 3τμ = 5.333 λιτρα υλικα

Ομως εκτος απο το α (διαθεσιμη επιφανεια υλικου) που δινουν καποιες εταιρειες για τα υλικα τους (που και παλι αν θελουμε το πιστευουμε), δεν ξερουμε ακριβως ουτε το β ουτε το γ.
Μονο απο τις μετρησεις μας θα ξερουμε αν καλυπτεται το ενυδρειο μας.
Ποιος ομως θελει να ξεκινησει να παρει ενα φιλτρο με 2 λιτρα χωρητικοτητα και να διαπιστωσει στην πορεια οτι τελικα χρειαζεται ενα με 5 λιτρα.
Και θα του μεινει το 2λιτρο, και θα ταλαιπωρησει τα ψαρια του μεχρι να παρει μεγαλυτερο.
Ενταξει εχουμε το φορουμ που σου λεει ο αλλος περιπου αν σε βγαζει ενα φιλτρο, αλλα και παλι δεν ξερει ποσα ψαρια εχει το ενυδρειο σου, ποσο μεγαλα ειναι, ποσο ταιζεις κλπ.
Ετσι λοιπον ας παιρνουμε οσο μεγαλυτερο μπορουμε απο το μινιμουμ..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-11, 16:57
gdimit Ο χρήστης gdimit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

δηλαδη με άλλο ένα 2213 θα ήμουν οκ. ρωτάω γιατι το δείνει καποιος γνωστός μου σχεδον τζαμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-11, 18:30
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Αν ειναι καλη ευκαιρια παρτο!Σιγουρα με ενα φιλτρο δεν θα κανεις δουλεια παντως!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-04-11, 18:47
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φτανει ουτε με αδειο ενυδρειο
Βαλε αλλο ενα (πιο μεγαλο απο το 2213) και δουλεψε με δυο φιλτρα. Ενα σε καθε πλευρα. Ειναι καλυτερα απο ενα μεγαλο.
....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-11, 01:30
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Στο δικο μου ενυδρειο που ειναι το juwel rio 125 εχω το 2215 και το θεωρω αξιοπρεπες και ουτε καν υπερβολικο συμφωνω απολυτα με τον delta66 για το δικο σου.
Στα λιτρα που εχεις πιστευω οτι μαζι με το 2213 που εχεις και ενα 2215 εισαι απλα στο οριο αν οχι πιο κατω με νορμαλ ιχθυοφορτιση και με ενα 2217 εισαι μια χαρουλα με δυο 2213 δε το βλεπω και εγω ζωηρο οτο θεμα αλλα ας πουν και οι πιο εμπειροι στο αθλημα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-04-11, 13:39
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ετσι οπως τα διαβαζω εγω με 80+ λιτρα καθαρα και το eheim classic 2211 παω για ανασκολοπισμο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-04-11, 14:18
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αυτο μονο εσυ μπορεις να το δεις με βαση την ιχθυοφορτιση που εχεις ονομαστικα σε <<καλυπτει>> αλλα η πραγματικοτητα ειναι αλλη ιστορια επισης η ροη που δινει η eheim πιστευω ειναι μονο με τα σφουγγαρια και στο κουτι του, αν βαλεις μεσα substrat mech και παει λεγοντας ξεχασε τα νουμερα που γραφει μετα απο κανα χρονο λειτουργιας.
Στο δικο μου δουλευα το 2215 και το εσωτερικο της juwel σε φαση που εκανα μεγαααααλες βλακειες (το λεω ευγενικα ) και σκεψου ημουν στο οριο να τιναχτει στον αερα το ενυδρειο πιστευω παντως οτι στο φιλτρο ειναι καλο να το παρακανεις γιατι στην τελικη ειναι η καρδια του συστηματος οποτε καλυτερα μικρο ενυδρειο με δυνατη φιλτρανση παρα μεγαλο οριακo πιστευω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-04-11, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο μονο εσυ μπορεις να το δεις με βαση την ιχθυοφορτιση που εχεις ονομαστικα σε <<καλυπτει>> ....

.... αλλα η πραγματικοτητα ειναι αλλη ιστορια επισης η ροη που δινει η eheim πιστευω ειναι μονο με τα σφουγγαρια και στο κουτι του, αν βαλεις μεσα substrat mech και παει λεγοντας ξεχασε τα νουμερα που γραφει μετα απο κανα χρονο λειτουργιας....

....πιστευω παντως οτι στο φιλτρο ειναι καλο να το παρακανεις γιατι στην τελικη ειναι η καρδια του συστηματος οποτε καλυτερα μικρο ενυδρειο με δυνατη φιλτρανση παρα μεγαλο οριακo πιστευω
Στην πρωτη και στην τριτη παραγραφο συμφωνω απολυτα.
Στην δευτερη διαφωνω. Η ροη που δινει η eheim και ολες απο οτι εχω δει εταιρειες φιλτρων, ειναι για την ροη της αντλιας σε μηδενικο υψος λειτουργειας και χωρις υλικα
Και ειναι φυσικο γιατι δεν ξερουν σε τι υψος θελει να ανεβασει ο καθενας το νερο στο ενυδρειο, ουτε τι υλικα θα βαλει και ποσο ξεβουλωμενα θα τα κραταει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-04-11, 14:55
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Στην δευτερη διαφωνω. Η ροη που δινει η eheim και ολες απο οτι εχω δει εταιρειες φιλτρων, ειναι για την ροη της αντλιας σε μηδενικο υψος λειτουργειας και χωρις υλικα

Αυτο δεν το ηξερα καν απλα εισαι εγκυκλοπαιδια <<deltapedia >>Μου φαινοταν λιγο εξωφρενικα τα νουμερα που εγραφαν βλεποντας την ροη του δικου μου γι 'αυτο και το εγραψα ετσι αλλα δεν ηξερα πως τα μετρουσαν! μαθαμε κατι ακομα σημερα

ΥΓ (δεν πιστευω να spamareis xaxa)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-04-11, 15:31
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

εντωμεταξυ η ροη του φιλτρου εχει ηδη μειωθει μια εβδομαδα μολις μετα...

καλα ειχα βεβαια και "σκουπιδαριο" μεσα

εχω και ενα εσωτερικο φιλτρο μεσα αρκουν...δεν θα βαλω ορκα

μου εχετε λιανισει και ολα τα ονειρα...ονειρευομουν εντλερ αρσενικα και θηλυκα και καμια 9 ακομα ψαρια μολυ κτλ...και μου βγαλατε πως και με 6 εχω ψαροσουπα...ΟΡΓΗ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-04-11, 21:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τους πρωτους μηνες λειτουργιας ενος εξ. φιλτρου, ο καθαρισμος χρειαζεται συνηθως να ειναι πιο συχνος. Μετα στρωνει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-11, 22:58
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ενταξει αλλα βανακια το συγκεκριμενο φιλτρο ΔΕΝ εχει
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-04-11, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει αλλα βανακια το συγκεκριμενο φιλτρο ΔΕΝ εχει
Σε βλεπω να τρεχεις με τους σωληνες παραμασχαλα μαζι με το φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-04-11, 00:18
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

αυτο κανω. βγαζω τους σωληνες και μετα το ανοιγω....υποθετω μπορω να αγορασω προσθετα βανακια...τα οποια ωστοσο στοιχιζουν καμποσο..
ωραια πραγματα...
-------------------------
ξανασκεφτομαι να το πασαρω στο μονομαχοενυδρειο το μικρο ...εχει χαμηλη ροη και ας παρω ενα μεγαλο για το μεγαλο ενυδρειο να ξηλωσω και το εσωτειρκο φιλτρο μια και καλη

το μονο προβλημα ειναι ολες αυτες οι καραμουζες που μπαινουν στο ενυδρειο ...στο μονομαχο ενυδρειο ομως θα βαλω μοναχα τα λαστιχα..το ενα λαστιχο με το πλαστικο καπακι για εισοδο νερου..και το αλλο σκετο..χωρις κρεμασταρια απλα θα τα σφηνωσω στο γυαλινο καπακι του ενυδρειου..εκει θα κρεμονται...
ερωτημα και οταν το ανοιγω.?
οταν το σηκωνω θα κανω ζογκλερικα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 15-04-11 στις 00:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-04-11, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεχνα το για το μονομαχο.

Κρατα το, καπου θα χρειαστει το 2213.
Ακομα και χωρις βανακια.
(πχ σε κανενα βαρελι αν βαλεις τυρφη κλπ)

Για το μεγαλο ενυδρειο δες τι θα κανεις.
Μια λυση ειναι να βαλεις βανακια στο 2213 και να το τοποθετησεις πιο ψηλα απο το πατωμα για να μην εχει πολυ χαμηλη ροη, και να βαλεις και ενα ακομα φιλτρο 1000αρι.

Αλλα για μισο, ποιο εσωτερικο φιλτρο εχει το μεγαλο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-04-11, 02:13
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

http://www.rocketaquatics.co.uk/aqua...kqg3ufbfi3frt7
αυτο
-------------------------
παρεπιπτοντως εξωτερικο το 2211 εχω οχι το 2213

εχει τον μισο καδο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 15-04-11 στις 02:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια σε προβλημα με φιλτρο Eheim 2213 Geovai Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 51 21-12-10 09:12
διαχυση co2 σε 2213 dinos99 Γλυκό νερό - Γενικά 10 11-01-08 02:20
eheim 2213 vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 12-07-06 13:53
Λεπτομέρειες για 2213. GFON Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 05-09-05 10:59
2213 leonidas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 10-04-05 22:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08193 seconds with 15 queries