Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-15, 09:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραία, καλή αρχή Samian!!! Βλέπω να πρασινίζει!!!
Σίγουρα το φως είναι ακατάλληλο γενικά για ATS, μετά τις τελευταίες μελέτες τα μπλε λεντ έστω και σε μικρή αναλογία, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω...
θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς αποκλειστικά σε κόκκινα λεντ!!
Θες τετράγωνο/ορθογώνιο φωτιστικό για το καλύτερο αποτέλεσμα, ώστε να σου πιάνει το μεγαλύτερο εμβαδόν και να υπάρχει ομοιόμορφη κάλυψη!!
Τα καλύτερα είναι ή τα panel ή τα flood... Τα πάνελ είναι συνήθως όχι τόσο ισχυρά τα λεντάκια τους, όμως είχα θαυμάσια αποτελέσματα με μερικά, όπως αυτά που φαίνονται στις φωτός παρακάτω.. Με τα flood, η turf ήταν πιο παχιά από ποτέ!!
Επίσης για το αλάτι, όντως πιάνουν οι λάμπες, σου δείχνω παρακάτω τι έχω φτιάξει πριν 4-5 μέρες, για το νέο μου ενυδρείο..
Είναι λίγο tank, και πλατύ, αλλά άφησα χώρο μήπως και βάλω τα flood που είχα και στο παλιό μου sump...
Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, από πάνω μπαίνει καπάκι στα διαμερίσματα των φωτών και από ένα μικρό ανμιστηράκι σε κάθε ένα, για απαγωγή της θερμοκρασίας από τα φώτα, καθώς το κρύο του νερού με το ζεστό από τα φώτα, δημιουργούν και θάμπωμα που δεν το θέλουμε...
Στην προηγούμενη κατασκευή, όλα τα μέρη τα είχα κάνει σάντουιτς, με διπλά φύλα πλέξιγλας και ανάμεσά τους είχα βάλει αλουμινόχαρτο, το οποίο ήταν αεροστεγώς μονωμένο λόγω της κόλλησης και είχα την μέγιστη αντανάκλαση του φωτός εσωτερικά, χωρίς να βγαίνει καθόλου φως έξω... Τώρα θα βάλω αλουμινόχαρτο εσωτερικά, καθώς βαριόμουν να κάνω την φασαρία του παλιού
Είσαι μάστορας θα την βρεις την άκρη... Τα οφέλη όταν σου σταθεροποιηθεί είναι τεράστια!!
Είθε να σου βγαίνει με το κιλό η turf σύντομα Καλή συνέχεια!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats1.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  72,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats2.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  118,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats3.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  93,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-15, 09:47
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, καλή αρχή Samian!!! Βλέπω να πρασινίζει!!!
Σίγουρα το φως είναι ακατάλληλο γενικά για ATS, μετά τις τελευταίες μελέτες τα μπλε λεντ έστω και σε μικρή αναλογία, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω...
θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς αποκλειστικά σε κόκκινα λεντ!!
Θες τετράγωνο/ορθογώνιο φωτιστικό για το καλύτερο αποτέλεσμα, ώστε να σου πιάνει το μεγαλύτερο εμβαδόν και να υπάρχει ομοιόμορφη κάλυψη!!
Τα καλύτερα είναι ή τα panel ή τα flood... Τα πάνελ είναι συνήθως όχι τόσο ισχυρά τα λεντάκια τους, όμως είχα θαυμάσια αποτελέσματα με μερικά, όπως αυτά που φαίνονται στις φωτός παρακάτω.. Με τα flood, η turf ήταν πιο παχιά από ποτέ!!
Επίσης για το αλάτι, όντως πιάνουν οι λάμπες, σου δείχνω παρακάτω τι έχω φτιάξει πριν 4-5 μέρες, για το νέο μου ενυδρείο..
Είναι λίγο tank, και πλατύ, αλλά άφησα χώρο μήπως και βάλω τα flood που είχα και στο παλιό μου sump...
Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, από πάνω μπαίνει καπάκι στα διαμερίσματα των φωτών και από ένα μικρό ανμιστηράκι σε κάθε ένα, για απαγωγή της θερμοκρασίας από τα φώτα, καθώς το κρύο του νερού με το ζεστό από τα φώτα, δημιουργούν και θάμπωμα που δεν το θέλουμε...
Στην προηγούμενη κατασκευή, όλα τα μέρη τα είχα κάνει σάντουιτς, με διπλά φύλα πλέξιγλας και ανάμεσά τους είχα βάλει αλουμινόχαρτο, το οποίο ήταν αεροστεγώς μονωμένο λόγω της κόλλησης και είχα την μέγιστη αντανάκλαση του φωτός εσωτερικά, χωρίς να βγαίνει καθόλου φως έξω... Τώρα θα βάλω αλουμινόχαρτο εσωτερικά, καθώς βαριόμουν να κάνω την φασαρία του παλιού
Είσαι μάστορας θα την βρεις την άκρη... Τα οφέλη όταν σου σταθεροποιηθεί είναι τεράστια!!
Είθε να σου βγαίνει με το κιλό η turf σύντομα Καλή συνέχεια!!
Αυτο φιλε για τα μπλε λεντ που γραφεις, εχεις καποια πηγη; μεχρι τωρα ηξερα οτι ιδανικο ειναι 4 'η 8 κοκκινα προς 1 μπλε.


Επισης δωσε καποιο λινκ απο αυτα τα flood turf φωτιστικα που γραφεις, γιατι οτι ετοιμο δοκιμασα δεν συγκρινετε με τα diy 3watt που εφτιαξα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-15, 11:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δεν είπα οτι δεν κάνει να έχει μπλε λεντ, απλά έχω διαβάσει στο algaescrubber.net, το οποίο το έχω διαβάσει ολόκληρο , στα φόρουμ, οτι απο δοκιμές που έχουν κάνει δεν έχουν δει κάποια διαφορά χρησιμοποιώντας και μπλε λεντ και προτείνουν μόνο κόκκινα, θεωρώντας, χάσιμο φωτός τα όποια μπλε λεντ βάλουμε!!
Αρχικά είχε διαπιστωθεί καλύτερο πιάσιμο της turf, όταν χρησιμοποιούσαν 8:1, αλλά πλέον όχι..
Έτσι και αλλιώς αν επιλέξεις 8:1 δεν είναι και καμιά φοβερή "απώλεια"...
Πιο πολύ το ανέφερα, καθώς η λάμπα του Samian έχει διάφορα χρωματάκια τα οποία δεν βοηθούν..
Επίσης τα specs από το 2013 και μετά προτείνουν και λιγότερα watt αν χρησιμοποιούμε λεντ, σε σχέση με παλιότερα, δίνοντας περισσότερη βάση στη ροή!!

Έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα πάνελ που φαίνονται και στις παραπάνω φωτός, και των 9 και των 14w τα οποία έχουν αρκετά μπλε λεντ, με πολύ καλά αποτελέσματα και κατέληξα σε αυτά τα flood, με καλύτερα αποτελέσματα!! Πιο παχιά turf!! Δεν είναι ειδικά φώτα για ATS, απλά flood lights...
Με τα πάνελ, είχα πάλι ανάπτυξη, απλά δεν μπορούσε να γίνει παχιά αρκετά και αν την άφηνα περισσότερο χρόνο, το εσωτερικό της, όταν την καθάριζα άρχιζε να κιτρινίζει.. πήγαινε για σάπισμα.. απλά καθάριζα πιο τακτικά...
Τα flood έχουν περισσότερη ένταση και φτάνουν αρκετά βαθιά..
Έχω δοκιμάσει και αυτά που είναι 8:1 και έχουν λίγο πιο μωβ φως, βασικά ένα μόνο σε μία πλευρά και ήταν μια χαρά!! Ίδια ανάπτυξη όσο και στην άλλη πλευρά!!

Με DIY δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, έχει φτιάξει όμως φίλος μου στην Αθήνα, με reef 10 χρόνων, 3χρόνια πριν με 3w λεντ και πήγε μια χαρά.. έχουν αρκετή ισχύ να φτάνουν αρκετά βαθιά στην άλγη και να μην έχεις σαπίσματα στην βάση της, με αποτέλεσμα να γραπώνεται αρκετά καλά και να μην ξεκολλάει... Απλά δεν υπάρχει απόλυτα οποιόμορφη κάλυψη.. Απο πέρυσι, πήγε και αυτός σε 8:1 flood φώτα... Με τα flood 10 και 20w μπορείς να τα μετακινήσεις προς πίσω ώστε να ρυθμίσεις φωτεινότητα και επιφάνεια κάλυψης και δίνουν μία 100% ομοιόμορφη ορθογώνια επιφάνεια, ακριβώς εκεί που υπάρχει η ροή...
Σε εμένα η άλγη ήταν ακριβώς το ίδιο παχιά και πράσινη σε όλη την επιφάνειά της με τα flood μόνο...

Μία τετράδα 3w led , τα οποία πιάνουν ίδια επιφάνεια με αυτή ενός 10w flood, είχαν σχεδόν ίδια αποτέλεσματα σε εμένα και στον φίλο μου, απλά στα flood, το φώς είναι πιο εστιασμένο και δεν διασκορπίζεται όπως στο DIY των 3w λεντ.. Αλλά είναι και θέμα κατασκευής και φακών που θα βάλεις στα λεντ..

Γενικά πάντως πιστεύω λίγη σημασία έχουν όλα αυτά, έχω δει ATS με 1002 διαφορετικά φώτα.. αν έχεις άλγη να φυτρώνει αυτό είναι το ζητούμενο.. Απλά προσπαθείς να έχεις την κατασκευή σου, όσο πιο μαζεμένη και αποδοτική γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η μικρή μου ζούγκλα drbig Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 39 29-05-10 23:55
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49
Απο το πανεπιστήμιο Αιγαίου............ aristomenis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 19-01-08 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07544 seconds with 15 queries