Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-01-09, 10:43   #1
Γειά σας απο εμένα! Νέος με τρελή όρεξη και πιθανό πρόβλημα
 
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat
Member
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος 24-01-09, 10:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εχω ενα 19L με ένα βετεράνο χρυσόψαρου (που ζούσε σε ενα το πολύ 5 λίτρα χωρίς φίλτρο για 1.5 μήνα)

Ευτυχώς εχω ενα καλό φίλο με 15 χρόνια πείρα. Είμαι στην αρχή ακόμα αφού το ενυδρίο το έχω 6 μέρες τώρα. Κακός δεν το γέμισα νερό απο το φίλτρο που πίνουμε νερό. Χτές αγόρασα τα στικάκια της tropical. Αφου είδα οτι οι τιμές του νερού δεν πάνε και τόσο καλα (PH 8.2 - GH (8.0) - KH 120 (7.0) - NO2 3.0 - NO3 40) ο φίλος μου είπε 30% αλλαγή νερού ΤΩΡΑ και θα μου φέρει λίγο υαλοβάμβακα και αστεράκι να βάλω στο φίλτρο. Το φίλτρο είναι 3πλό. Βιόσφαιρες-ανθρακας-(και κατι σαν φλάτζες) αλλα πουθενά δεν γράφει το πόσα λίτρα περνάει ανα ώρα. Ελπίζω σύντομα να στρόσω για να βάλω neon

Απο ένα πινακάκι που βρήκα στο site πρέπει να έχει CO2 περίπου 2.6 αρα... λίγο. Anubis/Anubian πως το λένε το φυτό; Λογικά θα κάνει καλο ε;

Αυτά απο εμένα για τώρα

To diko moy einai san ayto
http://www.aa-aquarium.com/showroom4.php?id=192&level=2
alla 19ri... ksero, einai ligo mikro. An do oti travao sto spor tha paro POLY megalitero!!!
Εμφανίσεις: 2391
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-09, 10:59
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου παρα ειναι μικρο νομιζω.Νεον δεν μπορεις να βαλεις γιατι ειναι ψαρακια που ζουν σε κοπαδια και ειναι για μεγαλυτερα ενυδρεια.Το ενυδρειακι-γυαλα που εχεις ουτε για χρυσοψαρο δεν κανει γιατι αυτα θελουν τουλαχιστον 50 λιτρα το καθενα.Ισως κανενα μονομαχο να μπορουσες να βαλεις αλλα κι αυτος αν....Θα στα πουν και τα υπολοιπα μελη αναλυτικοτερα και για τις τιμες νερου που χρειαζεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-09, 11:22
mariannos Ο χρήστης mariannos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: CYPRUS..LIMASSOL
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Το κακο,οσο πιο μικρο, τοσο πιο μεγαλα προβληματα...Οπος κ να εχει καλοσωρησες..........στη παρεα....
__________________
Αρρωστος ,,,με τη μονη αρρωστια που σε κανει να εισαι.ΚΑΛΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-09, 11:23
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε για χρυσοψαρο δεν κανει γιατι αυτα θελουν τουλαχιστον 50 λιτρα το καθενα.Ισως κανενα μονομαχο να μπορουσες να βαλεις αλλα κι αυτος αν....Θα στα πουν και τα υπολοιπα μελη αναλυτικοτερα και για τις τιμες νερου που χρειαζεσαι!
Ευχαριστώ για τα σχόλια Fotis. Μόλις επιβεβαίωσες τους φόβους μου! Τεσπα τουλάχιστον θα μου δείξει αν όντος "τραβάω" το χόμπι και αργότερα θα είναι βοηθητικό (απομόνωση ασθενών ψαριών κ.α)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-09, 11:32
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Γεια σου και καλωσόρισες και από εμένα.

Σε 19 λίτρα καλύτερα να ξεχάσεις τα Neon, γιατί μιλάμε για κοπαδόψαρα που πρέπει να βάζουμε 8 με 10 ψαράκια μαζί σε τουλάχιστον 80 λίτρα , στα λίτρα σου και με χρήση απιονισμένου νερού σε συνδυασμό με νερό βρύσης θα μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά και να φιλοξενήσεις μονομάχο ή γαρίδες αφού πρώτα στρώσεις το ενυδρείο. Με τις συγκεκριμένες τιμές νερού που παραθέτεις οπωσδήποτε το χρυσόψαρο πρέπει να φύγει από το ενυδρείο παρά τις αντοχές του σε ψηλά επίπεδα Νο2 και φαντάζομαι επίσης ότι και οι τιμές ΝΗ3 θα είναι εξίσου ψιλές. Οπωσδήποτε πρέπει να προμηθευτείς με υγρό τεστ ΝΗ3 ώστε να μετρήσεις και το επίπεδο αμμωνίας.

Για το στρώσιμο του ενυδρείου και για επιλογή φυτών και ψαριών μπορείς να βρείς αρκετό υλικό εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm ή
εδωμέσα χρησιμοποιώντας τη μηχανή αναζήτησης.


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-09, 11:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
οπως σου ειπε και ο φιλος kornek..πρεπει να προμηθευτεις τεστ αμμωνιας....αν εχεις οντως νιτρικα (ειναι δυσκολο σε χαμηλες συγκεντρωσεις να το διακρινεις στα στικακια..καλυτερα υγρα τεστ) εισαι σε καλο δρομο....αλλα πρεπει να συνεχισεις με αλλαγες νερου εως και 50 % (εφοσον εχεις ΝΟ2 και πιθανον και αμμωνια) οσο συχνα χρειαζεται..ισως και καθημερινα σε τοσο μικρο ενυδρειο για να κρατας την αμμωνια χαμηλα μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου
αν μπορει ο φιλος σου να σου δωσει μπολι..δηλαδη βρωμια η υλικα απο το φιλτρο του θα ηταν το ιδανικο εφοσον δεν εχει καποια εμφανη ασθενεια στο ενυδρειο του....διαβασε εδω... www.tsamisaquarium.gr για το στρωσιμο τον κυκλο του αζωτου και τις παραμετρους του νερου...επισης κανε και εδω αναζητηση για αυτα τα θεματα και διαβασε τα υπομνηματα...
αυτο προσωρινα για να μη ταλαιπωρειται το χρυσοψαρο που ουτως η αλλως συντομα θα πρεπει να αποχωριστεις η να του δωσεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-09, 13:05
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Οκ μέσα.

Ερώτηση : Μιά και στο κατάστημα (Τζάκια!) έχω ψύκτη... να βάλω νερο απο φιάλη "ζαγόρι";
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-09, 19:18
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

και κάτι άλλο... σπιρουλίνα (απο αυτή για ανθρώπους σε χάπι) δίνω θρυματισμένη στο ψάρι; Για την ώρα το κάνω και φαίνετε να του αρέσει!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-09, 20:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Synthercat Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ μέσα.

Ερώτηση : Μιά και στο κατάστημα (Τζάκια!) έχω ψύκτη... να βάλω νερο απο φιάλη "ζαγόρι";
για οτι νερο θελεις να βαλεις μεσα πρεπει να κανεις μετρησεις....
αλλα δε βρισκω κανενα λογο για να βαλεις εμφιαλωμενο νερο....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Synthercat Εμφάνιση μηνυμάτων
και κάτι άλλο... σπιρουλίνα (απο αυτή για ανθρώπους σε χάπι) δίνω θρυματισμένη στο ψάρι; Για την ώρα το κάνω και φαίνετε να του αρέσει!
σπιρουλινα δινουμε στα ψαρια και κανει πολυ καλο...αν δε θες να δωσεις ειδικη για ψαρια τοτε φροντισε να ειναι 100% καθαρη..να μην εχει εκδοχα..προσμιξεις δηλαδη που για τον ανθρωπο μπορει να ειναι καταλληλη αλλα ακαταλληλη για το ψαρι....
η συσκευασια λογικα θα αναφερει τι περιεχει το καθε χαπι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πιθανό πρόβλημα; Vasilizzz Bettas 8 08-03-06 01:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04480 seconds with 13 queries