Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-11, 11:06
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Post Πρόταση για διαχυτήρα CO2

Γεια και χαρά σε όλους!
Εφτιαξα DIY CO2 με μαγιά και ζάχαρη αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος από την διάχυση μιας και η αερόπετρα βγάζει μεγάλες φούσκες.
Στο φίλτρο δεν μπορώ να τοποθετήσω το λάστιχο και έτσι θέλησα να βρώ ένα διαχυτήρα σαν και αυτον http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2185.
Βγήκα το πρωί στα πέτ της πόλης αλλά δεν βρήκα. Τους κυκλοφορητές τους έχουν ακριβούς. Τελικά θα παραγγείλω τίποτις.
Περιμένω καμιά πρόταση.
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-11, 11:18
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Κοιτα και μια αυτο.Το μαγαζι ειναι αξιπιστο εχω ψωνισει παρα πολλες φορες απο εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-11, 11:23
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια και χαρά σε όλους!
Εφτιαξα DIY CO2 με μαγιά και ζάχαρη αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος από την διάχυση μιας και η αερόπετρα βγάζει μεγάλες φούσκες.
Στο φίλτρο δεν μπορώ να τοποθετήσω το λάστιχο και έτσι θέλησα να βρώ ένα διαχυτήρα σαν και αυτον http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2185.
Βγήκα το πρωί στα πέτ της πόλης αλλά δεν βρήκα. Τους κυκλοφορητές τους έχουν ακριβούς. Τελικά θα παραγγείλω τίποτις.
Περιμένω καμιά πρόταση.
φίλε μου , πάρε μια αντλιούλα ή ένα φιλτράκι απο τον petcumulus με 5 ευρώ και βάλε το σωληνάκι του DIY στην είσοδο του φιλτρου, και θα είσαι JET. οι περισσότεροι με DIY (συμπεριλαμβανομένου και εμού) αυτό κάνουν.. και κάνει τέλεια διάχυση.
κεραμικό διαχυτήρα ΔΕΝ μπορείς να βάλεις να δουλέψει με DIY.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-11, 11:23
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια και χαρά σε όλους!
Εφτιαξα DIY CO2 με μαγιά και ζάχαρη αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος από την διάχυση μιας και η αερόπετρα βγάζει μεγάλες φούσκες.
Στο φίλτρο δεν μπορώ να τοποθετήσω το λάστιχο και έτσι θέλησα να βρώ ένα διαχυτήρα σαν και αυτον http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2185.
Βγήκα το πρωί στα πέτ της πόλης αλλά δεν βρήκα. Τους κυκλοφορητές τους έχουν ακριβούς. Τελικά θα παραγγείλω τίποτις.
Περιμένω καμιά πρόταση.
Φιλε mitsos δεν κανει δουλεια η αεροπετρα?σε ρωταω γιατι σημερα θα φτιαξω και εγω το ιδιο με αεροπετρα δοκιμαστικα.νομιζω οτι επεισης παιζει ρολο σε ποσο βαθος ειναι τοποθετημενη μεσα στο ενυδρειο γιατι παιζει και η πιεση..μπορει να κανω και λαθος,αν δεν ειμαι σωστος ας με διορθωσει καποιος γιατι ειμαι και εγω στη φαση που θα φτιαξω co2
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-11, 11:26
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή


ΑΝ δείς στην φωτογραφία του ενυδρείου μου, δεξιά φαίνεται το σωληνάκι του DIY CO2 και οπως βλέπεις το βάζω πίσω απο το κυκλοφορητάκι 600l/h και τα αποτελέσματα τα βλέπεις στην φωτογραφία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-11, 11:37
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε mitsos δεν κανει δουλεια η αεροπετρα?σε ρωταω γιατι σημερα θα φτιαξω και εγω το ιδιο με αεροπετρα δοκιμαστικα.νομιζω οτι επεισης παιζει ρολο σε ποσο βαθος ειναι τοποθετημενη μεσα στο ενυδρειο γιατι παιζει και η πιεση..μπορει να κανω και λαθος,αν δεν ειμαι σωστος ας με διορθωσει καποιος γιατι ειμαι και εγω στη φαση που θα φτιαξω co2
Kοίτα, πίεση έχει αρκετή από ότι βλέπω. Μάλιστα έχω βάλει συσκευή ορού(το ειδα σε ένα παλιό πόστ) και τη ρεγουλάρω λίγο(λίγο,μην κάνει καμιά έκρηξη).
Διαφορά ειδα στην ανάπτυξη των φυτών αλλά παράλληλα όπως λέει και η Βασιλοπούλα (Kingrim) πρέπει να γκαζώσεις και φώς-λιπάσματα.
Πάντως από ότι κατάλαβα η διάχυση είναι πιο σημαντική από την απλή ύπαρξη του CO2.Εννοώ ότι μικρές φυσαλίδες και περισσότερη διαρκεια έχουν καλύτερα αποτελεσματα!
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-11, 11:38
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

πιστευεις οτι δεν θα κανουμε καθολου δουλεια με την αεροπετρα?ουτε δοκιμαστικα?ετσι για να δουμε οτι πετυχε το μειγμα?και μετα παιρνουμε κατι αλλο..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-11, 11:38
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου , πάρε μια αντλιούλα ή ένα φιλτράκι απο τον petcumulus με 5 ευρώ και βάλε το σωληνάκι του DIY στην είσοδο του φιλτρου, και θα είσαι JET. οι περισσότεροι με DIY (συμπεριλαμβανομένου και εμού) αυτό κάνουν.. και κάνει τέλεια διάχυση.
κεραμικό διαχυτήρα ΔΕΝ μπορείς να βάλεις να δουλέψει με DIY.
Γιατί ΔΕΝ γίνεται κεραμικός με DIY?
Δεν έχει αρκετή πίεση?
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-11, 11:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

όπως λέει ο drbig, με DIY και κεραμικό δυσκολα θα κάνεις δουλεια - δε θα το συνιστούσα
1) μπορεί να μην έχεις αρκετή πίεση και να υπολειτουργεί (ή καθόλου)
2) η πίεση αυξάνεται αρκετά στο δοχείο του μίγματος και αυτό δεν είναι πάντα καλό..

Ούτε η αερόπετρα θα καταφέρει πολλά.

Υπάρχουν ένα σωρό διαχυτήρες στην αγορά, σκαλίτσες, το ένα το άλλο. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Θα σου πρότεινα τη λύση του κυκλοφορητή - είναι φτηνή και κάνει πολύ καλή δουλειά στη διάχυση, συν ότι η αύξηση της κυκλοφορίας στο φυτεμένο πολλές φορές βοηθάει από μόνη της.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-11, 11:45
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kοίτα, πίεση έχει αρκετή από ότι βλέπω. Μάλιστα έχω βάλει συσκευή ορού(το ειδα σε ένα παλιό πόστ) και τη ρεγουλάρω λίγο(λίγο,μην κάνει καμιά έκρηξη).
Διαφορά ειδα στην ανάπτυξη των φυτών αλλά παράλληλα όπως λέει και η Βασιλοπούλα (Kingrim) πρέπει να γκαζώσεις και φώς-λιπάσματα.
Πάντως από ότι κατάλαβα η διάχυση είναι πιο σημαντική από την απλή ύπαρξη του CO2.
Σιγουρα ειναι πιο σημαντικη η διαχυση.απλα το δικο μου το ενυδρειο ειναι ενα 110 λιτρα με ευκολα φυτα,υποστρομα και φως 2χ18 watt t8 αν δεν κανω λαθος.λιπασματα δεν ριχνω γιατι εχω ενα θεματακι με τριχοειδες καφεπρασινη αλγη την οποια την πολεμω κλαδευοντας και με εβδομαδιεες αλλαγες νερου.καποιοι μου ειπαν οτι το co2 βοηθαει και λεω να το δοκιμασω για αρχη με αεροπετρα και αν ολα ειναι οκ να παρω κατι αλλο για διαχυση..πιστευεις οτι ειναι λαθος?ααα ξεχασα να αναφερω οτι το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-11, 11:46
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων

ΑΝ δείς στην φωτογραφία του ενυδρείου μου, δεξιά φαίνεται το σωληνάκι του DIY CO2 και οπως βλέπεις το βάζω πίσω απο το κυκλοφορητάκι 600l/h και τα αποτελέσματα τα βλέπεις στην φωτογραφία!!!
Πολύ ωραίο να το χαίρεσαι!
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-11, 11:50
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο να το χαίρεσαι!
Ευχαριστώ, αλλά δεν είναι εκει το θέμα, ήθελα να εστιάσετε, στις φυσαλίδες που γεμισαν το ενυδρείο!!!!

ΥΓ. ΤΟ ενυδρείο το διέλυσα για να μπλέξω με τα γρασίδια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-11, 11:53
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα ειναι πιο σημαντικη η διαχυση.απλα το δικο μου το ενυδρειο ειναι ενα 110 λιτρα με ευκολα φυτα,υποστρομα και φως 2χ18 watt t8 αν δεν κανω λαθος.λιπασματα δεν ριχνω γιατι εχω ενα θεματακι με τριχοειδες καφεπρασινη αλγη την οποια την πολεμω κλαδευοντας και με εβδομαδιεες αλλαγες νερου.καποιοι μου ειπαν οτι το co2 βοηθαει και λεω να το δοκιμασω για αρχη με αεροπετρα και αν ολα ειναι οκ να παρω κατι αλλο για διαχυση..πιστευεις οτι ειναι λαθος?ααα ξεχασα να αναφερω οτι το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες.
Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα στο φόρουμ σίγουρα θα σε βοηθήσει το CO2, αρκεί να βρείς μια ισορροπία στις απαιτήσεις των φυτών και να μήν έχεις προβλήματα με άλγες!
Αυτό που έχω καταλάβει είναι : όταν εμφανίζεται άλγη κάνεις ένα βήμα πίσω.
Με την αερόπετρα θα δείς σίγουρα διαφορά, αλλά μάλλον μικρή. Εγώ μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Aquaman. θα κοιτάξω για κανένα κυκλοφορητή σρο petculumus.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ, αλλά δεν είναι εκει το θέμα, ήθελα να εστιάσετε, στις φυσαλίδες που γεμισαν το ενυδρείο!!!!

ΥΓ. ΤΟ ενυδρείο το διέλυσα για να μπλέξω με τα γρασίδια!!!
Eντάξει, εστιάσαμε στο θέμα μας.
Απλά είδαμε και τα υπόλοιπα!
__________________
Raven is the best!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mitsos1975 : 12-01-11 στις 11:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-11, 11:54
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα στο φόρουμ σίγουρα θα σε βοηθήσει το CO2, αρκεί να βρείς μια ισορροπία στις απαιτήσεις των φυτών και να μήν έχεις προβλήματα με άλγες!
Αυτό που έχω καταλάβει είναι : όταν εμφανίζεται άλγη κάνεις ένα βήμα πίσω.
Με την αερόπετρα θα δείς σίγουρα διαφορά, αλλά μάλλον μικρή. Εγώ μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Aquaman. θα κοιτάξω για κανένα κυκλοφορητή σρο petculumus.
-------------------------

Eντάξει, εστιάσαμε στο θέμα μας.
Απλά είδαμε και τα υπόλοιπα!
ΤΙ aquaman??? Εγώ τι έλεγα τόση ώρα? για φαλακρά σπουργίτια???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-11, 11:58
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ aquaman??? Εγώ τι έλεγα τόση ώρα? για φαλακρά σπουργίτια???
Εσύ όταν ποστάρεις, δεν διαβάζω τι γράφεις!
Και να σου πώ γιατί?
Γιατί χαζεύω αυτούς τους ωραίους κ..λους και δεν δίνω σημασία στα γραφόμενα!
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-11, 11:58
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ aquaman??? Εγώ τι έλεγα τόση ώρα? για φαλακρά σπουργίτια???
Έλα, μη συγχίζεσαι - αφού το πρώτο πράμα που λέω στη συμβουλή μου είναι "όπως λέει ο drbig"...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-11, 11:58
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα στο φόρουμ σίγουρα θα σε βοηθήσει το CO2, αρκεί να βρείς μια ισορροπία στις απαιτήσεις των φυτών και να μήν έχεις προβλήματα με άλγες!
Αυτό που έχω καταλάβει είναι : όταν εμφανίζεται άλγη κάνεις ένα βήμα πίσω.
Με την αερόπετρα θα δείς σίγουρα διαφορά, αλλά μάλλον μικρή. Εγώ μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Aquaman. θα κοιτάξω για κανένα κυκλοφορητή σρο petculumus.
-------------------------

Eντάξει, εστιάσαμε στο θέμα μας.
Απλά είδαμε και τα υπόλοιπα!
Συμφωνω για το ενα βημα πισω αλλα τι βημα να κανω πισω?ουτε λιπασματα εριχνα μεχρι στιγμης ουτε κατι αλλο.βεβαια ενα φυτο εχει πιασει την ατιμη την αλγη οπωτε ειναι λιγο πιο ευκολο να την πολεμισω,μαζευω με καλαμακι,κλαδευω και κανω τακτικες αλλαγες νερου.εβαλα και 2 sae αλλα δεν ξερω αν εχουν κανει κατι..τεσπα θα το δοκιμασω με αεροπετρα προς το παρων για να δω αν θα πετυχω το μειγμα και μετα θα παω και εγω σε αλλη μεθοδο διαχυσης.να ρωτησω και κατι αλλο και συγνωμη αν χαλαω το θεμα σου..που ειναι καλητερα να τοποθετηθει η διαχυση?στο κατω μερος του ενυδρειου η στη μεση??και παλι συγνωμη για τις ερωτησεις μου..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-11, 12:00
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα, μη συγχίζεσαι - αφού το πρώτο πράμα που λέω στη συμβουλή μου είναι "όπως λέει ο drbig"...
Να σαι καλά Μητσο μ'!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ όταν ποστάρεις, δεν διαβάζω τι γράφεις!
Και να σου πώ γιατί?
Γιατί χαζεύω αυτούς τους ωραίους κ..λους και δεν δίνω σημασία στα γραφόμενα!
Ποιους κ΄..λους βρε? Για τον Σκύλο το έβαλα!!!
Αμαν τωρα τους είδα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 12-01-11 στις 12:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-11, 12:05
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω για το ενα βημα πισω αλλα τι βημα να κανω πισω?ουτε λιπασματα εριχνα μεχρι στιγμης ουτε κατι αλλο.βεβαια ενα φυτο εχει πιασει την ατιμη την αλγη οπωτε ειναι λιγο πιο ευκολο να την πολεμισω,μαζευω με καλαμακι,κλαδευω και κανω τακτικες αλλαγες νερου.εβαλα και 2 sae αλλα δεν ξερω αν εχουν κανει κατι..τεσπα θα το δοκιμασω με αεροπετρα προς το παρων για να δω αν θα πετυχω το μειγμα και μετα θα παω και εγω σε αλλη μεθοδο διαχυσης.να ρωτησω και κατι αλλο και συγνωμη αν χαλαω το θεμα σου..που ειναι καλητερα να τοποθετηθει η διαχυση?στο κατω μερος του ενυδρειου η στη μεση??και παλι συγνωμη για τις ερωτησεις μου..
Λογικά άν είναι με κεραμικό χαμηλά, ενώ με κυκλοφορητή και στην μέση να μπεί καλά θα είναι πιστεύω.
Αλλά κοίτα μήπως μπορείς να βάλεις τα λαστιχάκι στο φίλτρο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλά Μητσο μ'!!!!
-------------------------


Ποιους κ΄..λους βρε? Για τον Σκύλο το έβαλα!!!
Αμαν τωρα τους είδα!!!
Να είσαι καλά γέλασα αρκετά!
__________________
Raven is the best!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mitsos1975 : 12-01-11 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-11, 12:10
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά άν είναι με κεραμικό χαμηλά, ενώ με κυκλοφορητή και στην μέση να μπεί καλά θα είναι πιστεύω.
Αλλά κοίτα μήπως μπορείς να βάλεις τα λαστιχάκι στο φίλτρο!
-------------------------

Να είσαι καλά γέλασα αρκετά!
ειναι με την γνωστη μπλε αεροπετρα που βαζουμε για οξυγονο..στο φιλτρο μου δεν μπορω να βαλω το λαστιχακι γιατι ειναι το εσωτερικο της juwel και εχει πολυ λεπτες χαραμαδες και δεν χωραει το ατιμο..Οπωτε να το βαλω χαμηλα κατω?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-11, 12:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Αμα το βάλεις εκεί μπορεί να σου ξενερώνει το φίλτρο με το αέριο που θα μαζεύεται. Καλύτερα αγοράζεις ένα μικρό κυκλοφορητή με 5-6¤.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-11, 12:16
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι με την γνωστη μπλε αεροπετρα που βαζουμε για οξυγονο..στο φιλτρο μου δεν μπορω να βαλω το λαστιχακι γιατι ειναι το εσωτερικο της juwel και εχει πολυ λεπτες χαραμαδες και δεν χωραει το ατιμο..Οπωτε να το βαλω χαμηλα κατω?
Ναι αυτή έβαλα, αλλά υπάρχει νομίζω και μια άλλη σαν ξύλο και πιο μεγάλη, το είχα δει σε παλιο πόστ.
Ναι καλύτερα χαμηλά νομίζω και κάπου είχα πάρει το μάτι μου κοντά στην είσοδο του φίλτρου για μεγαλύτερη διάρκεια παραμονής στο νερό? Ισως.
Αρά άκυρο γιατί θα δημιουργεί πρόβλημα στο φίλτρο!!
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-01-11, 12:20
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτή έβαλα, αλλά υπάρχει νομίζω και μια άλλη σαν ξύλο και πιο μεγάλη, το είχα δει σε παλιο πόστ.
Ναι καλύτερα χαμηλά νομίζω και κάπου είχα πάρει το μάτι μου κοντά στην είσοδο του φίλτρου για μεγαλύτερη διάρκεια παραμονής στο νερό? Ισως.
Αρά άκυρο γιατί θα δημιουργεί πρόβλημα στο φίλτρο!!
Εχεις δικιο για την ξυλινη αλλα δεν την βρικα..θα την βαλω χαμηλα και θα δω τι θα γινει για αρχη!σας ευχαριστω για την βοηθεια σας και συγνωμη αν σου χαλασα το θεμα mitsos..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-01-11, 12:48
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2161 έχει υποδοχή για λαστιχάκι?
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-11, 13:05
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2161 έχει υποδοχή για λαστιχάκι?
εχω αυτο ακριβως αλλα το πιο μεγαλο το οποιο το εχω στο βαρελι προετοιμασιας και βαζω μεσα τυρφη για να ριχνω το ph και οντως εχει και υποδοχη για λαστιχακι πανω απο την εξοδο του
-------------------------
τωρα που το κοιταω αυτο μπορει να μην εχει γιατι ειναι το μικρο,τα μεγαλητερα σιγουρα εχουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rastafarian : 12-01-11 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-11, 14:39
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

εγω στο φιλτρακι που λετε εχω ενωση μια μεγαλη συριγγα στην ακρη και ετοιμος ο διαχυτηρας θ ανεβασω φωτο σε λιγο κοστοσ 4,30!!! απο οτι εχω δει κανει πολυ καλη δουλεια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-01-11, 17:38
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scooby14 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο φιλτρακι που λετε εχω ενωση μια μεγαλη συριγγα στην ακρη και ετοιμος ο διαχυτηρας θ ανεβασω φωτο σε λιγο κοστοσ 4,30!!! απο οτι εχω δει κανει πολυ καλη δουλεια
παντως τα συγκεκριμενα φιλτρα εχουν υποδοχη για λαστιχο αεραντλιας,εχω ενα τετοιο για το βαρελι προετοιμασιας.εγω παντως τωρα εφτιαξα diy co2 το εβαλα στο ενυδρειο με αεροπετρα και περιμενω να δω φυσαλιδες..παιζει πολυ ρολο η θερμοκρασια δωματιου?δηλαδη αν εχει 18 το δωματιο εχουμε προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για καθαρισμό διαχυτήρα με χλωρίνη aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-09-09 18:40
Πρόταση filoxenos Greek Aquarist's Boards 2 01-07-06 14:52
Μια μικρή πρόταση.... Simpethera Greek Aquarist's Boards 25 16-10-03 20:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09161 seconds with 15 queries