Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-05-15, 11:58   #1
Σαλιγκαράκι
katsimba
Junior Member
Εγγραφή: 27-05-2015
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
katsimba Ο χρήστης katsimba δεν είναι συνδεδεμένος 31-05-15, 11:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας, βάζω αυτή τη δημοσίευση στους αρχάριους γλυκού νερού γιατί είναι η πρώτη μου και είμαι και αρχάριος.
Έχω ξεκινήσει ένα νέο ενυδρείο το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο, το καθάρισα , το έπλυνα και το μόνο που χρησιμοποίησα απο τα περιεχόμενα του παλιού είναι το χαλίκι που είχε ως βυθό , το βρήκα αρκετά όμορφο οπότε το έπλυνα με ζεστό νερό πολλές φορές , το στέγνωσα και το ξανατοποθέτησα, στο ενυδρείο έχω βάλει 4 ανούμπιες και 2 απο ένα άλλο "εύκολο φυτό" όπως μου είπε το petshop.
Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 20 μέρες και σήμερα πρόσεξα πάνω σε μια ανούμπια ένα μικρό ζωύφιο το οποίο με λίγη καλή θέληση το λες και σαλιγκάρι, είναι τόσο μικρό που δεν φωτογραφίζεται ακόμη.
Ερώτηση πρώτη, υπάρχει περίπτωση να ήταν στο υπόστρωμα και να επιβίωσε?
Ερώτηση δεύτερη , υπάρχει περίπτωση να ήταν πάνω σε κάποιο απο τα φυτά όταν τα αγόρασα?
Ερώτηση τρίτη και σημαντικότερη , υπάρχει έστω και ένα είδος "κακού" σαλιγκαριού το οποίο με τίποτα δεν κάνει να βρεθεί στο ενυδρείο? Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να το βγάλω?
Σημείωση , το φύλλο της ανούμπιας κάτω απο το οποίο είναι το "μάλλον σαλιγκάρι" έχει εδω και δυο μέρες μια μικρή τρυπούλα, να την έχει κάνει αυτό?
Εμφανίσεις: 2331
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-15, 12:13
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Μαλλον θα ηρθε με τα φυτα.Κανενα σαλιγκαρι δεν ειναι κακο.Αντιθετος,ειναι πολυ χρησιμα.Ειδεικα αν ειναι turberkulata και αρχισουν να αναπαραγωνται θα σκαβουν στον βυθο και θα τον ''αεριζουν''.Επεισης αν κατι δεν παει καλα στην χημεια του νερου θα τα βλεπεις ολα πανω στο τζαμι.Αν ειναι fysa που ειναι εμαρφροδιτο μπορει να γεμισεις,ομως υπαρχουν τα helena που τα τρωνε.Ριξε μια ματια στα υπομνηματα της ενοτητας σαλιγκαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-15, 14:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μη σε ανησυχουν τα σαλιγκαρακια, μονο καλο μπορουν να κανουν σε ενα ενυδρειο. Με το φυτο θα ηρθε στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγκαράκι-Καλό ή κακό??? pagos4 Σαλιγκάρια 12 09-02-10 11:40
Το σαλιγκαράκι μου κάνει μονόζυγο στην cabomba μου manolis1976 Φωτογραφίες μελών 2 08-03-09 20:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03467 seconds with 13 queries