Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-10-13, 11:01   #1
Βοήθεια!!!!!καθε ποτε αλλαγή ενος μερους του ενυδρειου?
Zacgio
Junior Member
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος 04-10-13, 11:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα παιδιά εχω ενα 86λιτρο ενυδρειο και θα ηθελα να ρωτησω στην αλλαγη ενος μερους του νερου βγαζω καπου στο 1/3 του νερου αν δεν κανω λαθος αλλα δεν ξερω ποσο αντιχλοριο πρεπει να ριξω.δεν ετοιμαζω νερό απλα βγαζω-βαζω και ριχνω αντιχλοριο.

μου ειπε ενας στο pet shop καθε 15 μερες να το κανω(ξερω οτι παιζουν πολυ παραγοντες)αλλα να μου πειτε αν ειναι στο περιπου καλα η συνθεση που εχω ειναι (2 αγγελοψαρα,1γλυφτη,ενα καρχαριακι,ενα κόι fish,ενα μαχαιροψαρο+ψευτικα φυτα)
Εμφανίσεις: 7365
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-13, 11:06
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου!! νομιζω οτι αυτο μπορεις να το κρινεις και απο μονος σου αναλογα με το αν σου αρεσει αυτο που βλεπεις.... αλλαγη μπορεις να κανεις και καθε μερα αν θες δεν υπαρχει προβλημα... ισα ισα μονο καλο κανεις..... τωρα καλο θα ηταν μια φορα την εβδομαδα να κανεις μια αλλαγη της ταξεος του 30% του νερου σου..... επισεις αντιχλωριο θα βαζεις αναλογα με τις ποσοτητες που γραφει....


ΥΓ. τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν καθολου μεταξυ τους και καποια απο αυτα ειναι απαγορευτικα για τα λιτρα σου.... το κοι ας πουμε γινετε τερας..... http://www.youtube.com/watch?v=dVS1ZJWAw6E καπως ετσι!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-13, 11:09
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα φιλε μου!! νομιζω οτι αυτο μπορεις να το κρινεις και απο μονος σου αναλογα με το αν σου αρεσει αυτο που βλεπεις.... αλλαγη μπορεις να κανεις και καθε μερα αν θες δεν υπαρχει προβλημα... ισα ισα μονο καλο κανεις..... τωρα καλο θα ηταν μια φορα την εβδομαδα να κανεις μια αλλαγη της ταξεος του 30% του νερου σου..... επισεις αντιχλωριο θα βαζεις αναλογα με τις ποσοτητες που γραφει....
δεν εχει θεμα που το κανω με την διαδικασια βαλε βγαλε ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-13, 11:14
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλο θα ηταν να εχεις προετιμασμενο νερο στην ιδια θερμοκρασια και τις ιδιες παραμετρους με του ενυδρειου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-13, 11:18
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο θα ηταν να εχεις προετιμασμενο νερο στην ιδια θερμοκρασια και τις ιδιες παραμετρους με του ενυδρειου....
ειναι λιγο δυσκολο γιατι θελει και εχτρα θερμοστατες και πολλα και δεν εχω δυστυχως και τοσο πολυτελεια χρονου αλλα θα προσπαθω να βαζω νερο σε λεκανι για λιγο με αντιχλωριο και να το αφηνω για λιγο.νομιζω δεν θα εχω θεμα ε?σε ευχαριστω για τον ενδιαφερον σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-13, 11:18
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Αντιχλωριο βάζεις ……
1)αν βάζεις απευθείας νερό μέσα στο ενυδρείο ποσότητα που θα κάλυψη όσο το νερό του ενυδρείου!(86λιτρα) δηλαδή όλο τον όγκο του ενυδρείου
2) αν ετοιμάζεις το νερό σε κάποιο άλλο χώρο (βαρελάκι) τότε βάζεις μόνο για την ποσότητα τις αλλαγής (30 λίτρα) στο βαρελάκι!
(νομίζω ότι κάποια ψάρια γίνονται λίγο ΜΕΓΑΛΑ για το ενυδρείο σου)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-13, 11:20
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Θα σε στεναχωρισω αλλα το ενυδρειο σου ειναι καταδικασμενο να διαλυθει.Δωστα τα ζωντανα πριν μαζευεις εσυ τα πτωματα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-13, 11:20
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το να βαζεις το αντιχλωριο μετα δεν ειναι θεμα.... το θεμα ειναι το νερο που βαζεις στο ενυδρειο σου να ειναι ιδιο η το πολυ 1-2 βαθμους +-....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-13, 11:22
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλωριο βάζεις ……
1)αν βάζεις απευθείας νερό μέσα στο ενυδρείο ποσότητα που θα κάλυψη όσο το νερό του ενυδρείου!(86λιτρα) δηλαδή όλο τον όγκο του ενυδρείου
2) αν ετοιμάζεις το νερό σε κάποιο άλλο χώρο (βαρελάκι) τότε βάζεις μόνο για την ποσότητα τις αλλαγής (30 λίτρα) στο βαρελάκι!
(νομίζω ότι κάποια ψάρια γίνονται λίγο ΜΕΓΑΛΑ για το ενυδρείο σου)
1)δηλαδη αν αλλαξω επι τις ουσια καπου στα 28 λιτρα στο ενυδρειο μου δεν θα χρειαστει να ριξω εστω λιγο αντιχλωριο?

2)το ξερω ειδικα το κόι αλλά μου το δώσανε μ αυτο και εχει μια φάτσα απιστευτη και ειναι πολυ ησυχο οποτε θα το εχω μεχρι να αναγκαστω να το εγκαταλειψω στο πετ σοπ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-13, 11:23
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Το τελειο ειναι να προετοιμαζεις το νερο σου ριχνωντας αντιχλωριο με βαση τη ποσοτητα που γραφει συνηθως η συσκευασια πανω στο μπουκαλακι! στο τοσο νερο, τοσα ml αντιχλωριο! αλλα και παραπανω λιγο να πεσει ολα καλα! Το θεμα σου ομως δυστυχως δεν ειναι αυτο, αλλα η ψαροσυνθεση που εχεις στα 60 μονο λιτρα σου!
(2 αγγελοψαρα,1γλυφτη,ενα καρχαριακι,ενα κόι fish,ενα μαχαιροψαρο+ψευτικα φυτα) αγγελοψαρα=χαμηλο Ph και αρκετα λιτρα σε ψηλο ενυδρειο φυτεμενο καλα, "καρχαριακι"=πολλα λιτρα και αν ειναι παγκασιους πισινα, Koi=λιμνη, μαχαιροψαρο="επιθετικο" και μεγαλωνει αρκετα, χρειαζεται καμια 300αρια λιτρα και τελος ψευτικα φυτα στο καδο των σκουπιδιων!!! χρειαζεσαι ζωντανα-αληθινα, ωστε να δεις και ομορφιες καινα τραβανε και την αμμωνια του νερου σου, που σιγουρα μετοσα ψαρια στα 60 μολις λιτρα θα εχεις! αν δεν ξεκινησεις απο την αρχη, σε λιγο θα εχεις τις πρωτες απωλειες!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-10-13, 11:27
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σε στεναχωρισω αλλα το ενυδρειο σου ειναι καταδικασμενο να διαλυθει.Δωστα τα ζωντανα πριν μαζευεις εσυ τα πτωματα
γιατι το λες αυτο?
-------------------------
ναι αλλα οσες φορες παω ταπερακι με νερο και μου κανουν μετρησεις βγαινουν ολες καλες... :/ τα ζωντανα φυτα δεν ειναι δυσκολα να αντεξουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zacgio : 04-10-13 στις 11:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-10-13, 11:27
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zacgio Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι το λες αυτο?

γιατι σε αυτα τα λιτρα με αυτα τα ψαρια ειναι οντος καταδικασμενο... πρεπει να τα δωσεις και να το ξεκινισεις απο την αρχη ρωτοντας τα παιδια εδω μεσα πριν κανεις κατι....
και καλο θα ηταν να αρχιζες το διαβασμα στα υπομνηματα στην κατιγορια των αρχαριων!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-10-13, 11:32
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι σε αυτα τα λιτρα με αυτα τα ψαρια ειναι οντος καταδικασμενο... πρεπει να τα δωσεις και να το ξεκινισεις απο την αρχη ρωτοντας τα παιδια εδω μεσα πριν κανεις κατι....
και καλο θα ηταν να αρχιζες το διαβασμα στα υπομνηματα στην κατιγορια των αρχαριων!!!

οταν τα μεγαλωνουν τα ψαρια εχω συνενοηθει να του τα δινω και να μου δινει τα ιδια μικρα.οποτε επι τις ουσιας δεν θα ξεφυγουν ποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-10-13, 11:38
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ναι αλλα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.... αλλες συνθηκες θελει το ενα και αλλες το αλλο.... και εκτος απο αυτο μαλλον δεν θα προλαβουν και να μεγαλωσουν αν δεν ακουσεις τις συμβουλες μας.. δεν στο λεμε για κακο ουτε εχουμε να κερδισουμε τιποτα εμεις αν δεν κρατισεις εσυ το κοι στα 60 λιτρα που σε λιγο καιρο το κοι τηα ειναι μεγαλυτερο απο ολο το ενυδρειο μαζι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-10-13, 11:39
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

1)Απο τα ψαρια που αναφερεις,κανενα δεν πρεπει να ειναι στα 86 λιτρα.
2)Ζουν σε διαφορετικες συνθηκες νερου.
3)Στο ειπε αυτο ο μαγαζατορας ,γιατι ειναι βεβαιος οτι κανενα δεν θα προλαβει να επιστρεψει πισω

Δωστα ολα πισω,και ακου εδω τα παιδια ,για να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο,που θα το απολαμβανεις εσυ,και τα ψαρακια σου.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-10-13, 11:42
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

το κόι ειναι πολυ προσωρινα φιλοξενουμενο ηταν να το δωσω αλλα μ ειπε οσο ειναι μιρκο κρατατο και μετα φερτο.τωρα πανω στα αλλα τι να κανω να βγαλω τα αγγελοψαρα που θελουν χαμηλο ph?η στην προκειμενη τι να κανω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Απο τα ψαρια που αναφερεις,κανενα δεν πρεπει να ειναι στα 86 λιτρα.
2)Ζουν σε διαφορετικες συνθηκες νερου.
3)Στο ειπε αυτο ο μαγαζατορας ,γιατι ειναι βεβαιος οτι κανενα δεν θα προλαβει να επιστρεψει πισω

Δωστα ολα πισω,και ακου εδω τα παιδια ,για να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο,που θα το απολαμβανεις εσυ,και τα ψαρακια σου.
ο μαγαζατορας που εχω παρει σκυλο και περνω τροφες κα ενα σωρο πραγματα μου ειπε απλα για το κόι οτι δεν κανει για τα αλλα μου είπε μια χαρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zacgio : 04-10-13 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-10-13, 11:45
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

η καλυτερη λυση για μενα ειναι να τα δωσεις ολα πισω.... να ξεκινισεις σιγα σιγα να διαβαζεις και να στυνεις απο την αρχη το ενυδρειο διαβαζοντας και ρωτοντας εδω μεσα και θα δεις οτι στο τελος θα βγει κατι που θα σου αρεσει και εσενα και θα ειναι και σωστο για τα ψαρια σου..... τωρα ετσι οπως ειναι απλα "μετρανε μερες" ειναι κριμα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-10-13, 11:46
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Περιεργη συννενοηση σου εκανε ο Petshopάς, που στη περιπτωση σου μου φαινεται οτι ισως γνωριζει οτι ποτε δε θα τα επιστρεψεις πισω! Σε τι μεγεθος θα πηγαινες το koi πισω γαι παραδειγμα?! παλι με λιγα λογια δε θα του το πηγαινες μεγαλωμενο ακομη και να επιβιωνε στο θερμο κλιμα που εχεις προσαρμοσει να ζουν τα υπολοιπα ψαρα σου στα 60 ξανα λεω λιτρα! αν δε το χεις κανει (εννοω να βαλεις θερμοστατη) θα επιβιωσει αυτο λογο "κρυου" και τα αλλα παλι θα αποδημισουν εις Κυριο!
Οσον αφορα τα φυτα αν εχεις καλο υποστρωμα μπορεις να φυτεψεις ευκολα φυτακια χωρις προβλημα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-10-13, 11:47
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
η καλυτερη λυση για μενα ειναι να τα δωσεις ολα πισω.... να ξεκινισεις σιγα σιγα να διαβαζεις και να στυνεις απο την αρχη το ενυδρειο διαβαζοντας και ρωτοντας εδω μεσα και θα δεις οτι στο τελος θα βγει κατι που θα σου αρεσει και εσενα και θα ειναι και σωστο για τα ψαρια σου..... τωρα ετσι οπως ειναι απλα "μετρανε μερες" ειναι κριμα.....

σιγουρα ειναι κριμα...αλλα πως θα τα παρει πισω αφου μου επιβεβαιωνει οτι δν υπαρχει προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-10-13, 11:49
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zacgio Εμφάνιση μηνυμάτων
το κόι ειναι πολυ προσωρινα φιλοξενουμενο ηταν να το δωσω αλλα μ ειπε οσο ειναι μιρκο κρατατο και μετα φερτο.τωρα πανω στα αλλα τι να κανω να βγαλω τα αγγελοψαρα που θελουν χαμηλο ph?η στην προκειμενη τι να κανω?
-------------------------


ο μαγαζατορας που εχω παρει σκυλο και περνω τροφες κα ενα σωρο πραγματα μου ειπε απλα για το κόι οτι δεν κανει για τα αλλα μου είπε μια χαρα

Φιλε μου ,να σε βοηθησουμε θελουμε,αν θελεις ακους εμας,η αν θες το μαγαζι.Και εμεις καπως σαν και εσενα ξεκινισαμε,και χασαμε ποοοολλα ψαρια και λεφτα και χρονο.Διαλεξε ποιον εμπιστευεσαι,για να συνεχισω να σε βοηθησω αν μπορω και ξερω.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-10-13, 11:51
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

εφοσον λες οτι εχεις παρει σκυλο απο κει και τροφες κτλπ πιστευω οτι θα εχεις και την ικοιοτιτα να του το πεις... και στο κατω κατω αν δεν δεχετε να σου δωσει λεφτα πισω απλα δωστα ετσι..... δεν ειναι νομιζω και τοσα πολλα λεφτα... προκειμενου να δεις την φατσουλα που λες αναποδα στην επιφανεια δεν ειναι καλυτερο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-10-13, 11:51
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιεργη συννενοηση σου εκανε ο Petshopάς, που στη περιπτωση σου μου φαινεται οτι ισως γνωριζει οτι ποτε δε θα τα επιστρεψεις πισω! Σε τι μεγεθος θα πηγαινες το koi πισω γαι παραδειγμα?! παλι με λιγα λογια δε θα του το πηγαινες μεγαλωμενο ακομη και να επιβιωνε στο θερμο κλιμα που εχεις προσαρμοσει να ζουν τα υπολοιπα ψαρα σου στα 60 ξανα λεω λιτρα! αν δε το χεις κανει (εννοω να βαλεις θερμοστατη) θα επιβιωσει αυτο λογο "κρυου" και τα αλλα παλι θα αποδημισουν εις Κυριο!
Οσον αφορα τα φυτα αν εχεις καλο υποστρωμα μπορεις να φυτεψεις ευκολα φυτακια χωρις προβλημα!
για υποστρωμα εχω την πολυ ψιλη αμμο την λευκη.πες μου να βαλω κατι κ εγω θα παω να το παρω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-10-13, 11:54
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις δυσκολα φυτα δεν χρειαζεσαι κατι παραπανο απο την αμμο σου..... υπαρχουν πολυ ομορφα φυτα που δεν χρειαζοντε σχεδον τιποτα για να τα διατιρισεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-10-13, 11:54
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
εφοσον λες οτι εχεις παρει σκυλο απο κει και τροφες κτλπ πιστευω οτι θα εχεις και την ικοιοτιτα να του το πεις... και στο κατω κατω αν δεν δεχετε να σου δωσει λεφτα πισω απλα δωστα ετσι..... δεν ειναι νομιζω και τοσα πολλα λεφτα... προκειμενου να δεις την φατσουλα που λες αναποδα στην επιφανεια δεν ειναι καλυτερο??

φυσικα να ζησουν τα ψαρια εννοειται!....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-10-13, 11:55
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιεργη συννενοηση σου εκανε ο Petshopάς, που στη περιπτωση σου μου φαινεται οτι ισως γνωριζει οτι ποτε δε θα τα επιστρεψεις πισω! Σε τι μεγεθος θα πηγαινες το koi πισω γαι παραδειγμα?! παλι με λιγα λογια δε θα του το πηγαινες μεγαλωμενο ακομη και να επιβιωνε στο θερμο κλιμα που εχεις προσαρμοσει να ζουν τα υπολοιπα ψαρα σου στα 60 ξανα λεω λιτρα! αν δε το χεις κανει (εννοω να βαλεις θερμοστατη) θα επιβιωσει αυτο λογο "κρυου" και τα αλλα παλι θα αποδημισουν εις Κυριο!
Οσον αφορα τα φυτα αν εχεις καλο υποστρωμα μπορεις να φυτεψεις ευκολα φυτακια χωρις προβλημα!


Πιστευεις οτι απο αυτο το ενυδρειο,λειπει το υποστρωμα?με αυτα τα τερατακια?
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-10-13, 12:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

1)διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.
2)παρε τη φορμα απτις παρουσιασεις και συμπληρωσε τη εδω οσο πιο αναλυτικα μπορεις κ βαλε κ φωτογραφια του ενυδρειου.
3)μπες στο seriouslyfish.com,βαλε στην αναζητηση τις ονομασιες των ψαριων σου και δες τα προφιλ τους και τι αναγκες εχουνε.
4)το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο για ολα τα ψαρια σου.πηγαινε τα πισω.αφου τα πας πισω ελα να συζητησουμε χωρις αγχος τι μπορεις να βαλεις και τι πρεπει να κανεις για να μην εχεις προβληματα.
5)αλλαγες νερου 30% τη βδομαδα με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων(ph,σκληροτητες κλπ) και εισαγωγη στο ενυδρειο αργα.μισαωρο τουλαχιστον.
6)αντιχλωριο,αν βαζεις νερο κατευθειαν στο ενυδρειο θα πρεπει να βαζεις ποσοτητα για το συνολο των λιτρων σου(86)το αντιχλωριο εχει ταμπελακι πανω.τα διαβαζουμε αυτα.
αν κανεις σωστη προετοιμασια του νερου σε ξεχωριστο δοχειο,τοτε βαζεις την αναλογη ποσοτητα,μονο για τα λιτρα που αλλαζεις.

7)δωσε τα ψαρια και διαβασε τα υπομνηματα.και μην παρεις αλλα,μεχρι να βεβαιωθεις οτι εχει στρωσει το ενυδρειο και τοχεις στησει σωστα,και οτι ξερεις τι παιρνεις...

8 )οτι απορια εχεις ρωτα εδω,αφου διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.

9)αν δεν εχεις καθολου χρονο για να ασχοληθεις σωστα και οσο πρεπει,εστω και για τα απολυτως αναγκαια(οπως οι αλλαγες),καλυτερα να μην ασχοληθεις καθολου με ενυδρειο γιατι θα την πληρωσουν τα ψαρια χωρις λογο.

10)δεν προσπαθω να σε αποθαρυνω,αλλα δεν ξερω ποση ορεξη εχεις να ασχοληθειςολα τα κατοικιδια εχουν καποιες απαιτησεις.

11)τεστ νερου εχεις για να κανεις μετρησεις;

12) μην ξανακουσεις τον πετσοπα.δωστου τα ψαρια πισω να τα βαλει...στα ενυδρεια του...
και οτι θες να μαθεις,ρωτα εδω μεσα πριν πας στο καταστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-10-13, 12:10
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.
2)παρε τη φορμα απτις παρουσιασεις και συμπληρωσε τη εδω οσο πιο αναλυτικα μπορεις κ βαλε κ φωτογραφια του ενυδρειου.
3)μπες στο seriouslyfish.com,βαλε στην αναζητηση τις ονομασιες των ψαριων σου και δες τα προφιλ τους και τι αναγκες εχουνε.
4)το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο για ολα τα ψαρια σου.πηγαινε τα πισω.αφου τα πας πισω ελα να συζητησουμε χωρις αγχος τι μπορεις να βαλεις και τι πρεπει να κανεις για να μην εχεις προβληματα.
5)αλλαγες νερου 30% τη βδομαδα με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων(ph,σκληροτητες κλπ) και εισαγωγη στο ενυδρειο αργα.μισαωρο τουλαχιστον.
6)αντιχλωριο,αν βαζεις νερο κατευθειαν στο ενυδρειο θα πρεπει να βαζεις ποσοτητα για το συνολο των λιτρων σου(86)το αντιχλωριο εχει ταμπελακι πανω.τα διαβαζουμε αυτα.
αν κανεις σωστη προετοιμασια του νερου σε ξεχωριστο δοχειο,τοτε βαζεις την αναλογη ποσοτητα,μονο για τα λιτρα που αλλαζεις.

7)δωσε τα ψαρια και διαβασε τα υπομνηματα.και μην παρεις αλλα,μεχρι να βεβαιωθεις οτι εχει στρωσει το ενυδρειο και τοχεις στησει σωστα,και οτι ξερεις τι παιρνεις...

8 )οτι απορια εχεις ρωτα εδω,αφου διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.

9)αν δεν εχεις καθολου χρονο για να ασχοληθεις σωστα και οσο πρεπει,εστω και για τα απολυτως αναγκαια(οπως οι αλλαγες),καλυτερα να μην ασχοληθεις καθολου με ενυδρειο γιατι θα την πληρωσουν τα ψαρια χωρις λογο.

10)δεν προσπαθω να σε αποθαρυνω,αλλα δεν ξερω ποση ορεξη εχεις να ασχοληθειςολα τα κατοικιδια εχουν καποιες απαιτησεις.

11)τεστ νερου εχεις για να κανεις μετρησεις;
θα προσπαθησω ν κανο οσο πιο πολλα απο οσα μου ειπατε μπορώ.Τεστ νερου οχι αλλα παω συχνα εκει κ μου το μετραει κ μου εχει πει οτι εχει στρωσει.βασικα 2 πετσοπ που πηγα για τα ιδια ψαρια δεν μου ειπα οτι δν γινεται.τι μλκιες ειναι αυτες μονο κ μονο για να πουλησουν?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-10-13, 12:14
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Zacgio
Junior Member



το κόι ειναι πολυ προσωρινα φιλοξενουμενο ηταν να το δωσω αλλα μ ειπε οσο ειναι μιρκο κρατατο και μετα φερτο.τωρα πανω στα αλλα τι να κανω να βγαλω τα αγγελοψαρα που θελουν χαμηλο ph?η στην προκειμενη τι να κανω?

ΜΙΚΡΕ και ΜΕΓΑΛΕ φίλε!
Ξέρω πως είδες κάποια στιγμή ένα αποτρόπαιο έγκλημα να γίνεται με θύμα κάποιο ζωάκι!
Κάποιο σκυλί κλεισμένο σε ένα χώρο που δεν μπορούσε ούτε να γυρίσει! Σε κάποιο χώρο που οι ακαθαρσίες ήταν τόσο πολλές που σε κρατούσαν μακριά από το ζώο!
Κάποιον να σέρνει κυριολεκτικά κάποιο ζώο!
Δεν θα αναφέρω άλλα γιατί συγχύζομαι!
Κάποια στιγμή το ζώο πεθαίνει!(λυτρώνεται)
Ο ΚΑΚΟΣ ιδιοκτήτης ίσως αναρωτηθεί γιατί? Θα βρει μια απάντηση που τον βολεύει και αναπαυτεί!
Μπήκες εδώ λοιπόν να ρωτήσεις για το ζωάκι και ίσως να μάθεις(καλό αυτό)
Κάποιοι από εμάς αντιδρούν απότομα κάποιοι αρκετά ευγενικά!
Εγώ απλά θα σου πω σε πόσα από τα παραπάνω έχεις γίνει μάρτυρας άλλοτε σιωπηλά!!!!! ¶λλοτε δυνατά!
ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΠΛΑ! Διάλεξε ποιος ιδιοκτήτης είσαι ?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-10-13, 12:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γιατι απλα δεν κοιτας απλα το προφιλ των ψαριων σου στο internet, για να σιγουρευτεις μονος σου οτι απλα δεν κανουν για το ενυδρειο σου (στην ουσια ουτε ενα δεν κανει)? Δεν χρειαζεται να σου λεει ο καθενας τι ειναι συμβατο ή οχι, αλλα μπορεις απλα να το ψαξεις.

Κατα τα αλλα, για τις αλλαγες το καλυτερο ειναι να προετοιμαζεις το νερο και να βαζεις εκει το αντιχλωριο, ωστε να μπαινει αποχλωριωμενο νερο στο ενυδρειο. Και να φροντιζεις να ειναι εβδομαδιαιες και οχι οποτε τυχει, ωστε να υπαρχει ισορροπια. Αν θελεις να διευκολυνθεις λιγο, ριξε μια ματια εδω, ισως σε βοηθησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-10-13, 12:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zacgio Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προσπαθησω ν κανο οσο πιο πολλα απο οσα μου ειπατε μπορώ.Τεστ νερου οχι αλλα παω συχνα εκει κ μου το μετραει κ μου εχει πει οτι εχει στρωσει.βασικα 2 πετσοπ που πηγα για τα ιδια ψαρια δεν μου ειπα οτι δν γινεται.τι μλκιες ειναι αυτες μονο κ μονο για να πουλησουν?
αααα,και που εισαι ακομα!δεν εχεις ακουσει τιποτα ακομα

τεστ νερου παρε οπωσδηποτε,γιατι θα πηγαινεις στα τυφλα,εδω δε θα μπορει να σε βοηθησει κανεις,κ ο πετσοπας θα σου λεει οτι μπουρδα του κατεβει...

μεχρι να παρεις τεστ κ να μετρησεις,μην εμπιστευεσαι ουτε αυτο που σου ειπε οτι εστρωσε

προτιμησε υγρα τεστ.ειναι πιο αξιοπιστα,βγαζουν περισσοτερες μετρησεις και δεν χαλανε οσο ευκολα χαλανε τα στικς με την υγρασια και τον αερα στο ανοιξε κλεισε.
χρειαζεσαι τεστ για αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,ph,kh-gh(αυτα τα δυο πανε μαζι).
διαβασε οπωσδηποτε τα υπομνηματα στους αρχαριους.κ οτι απορια εχεις ρωτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθε ποτε οι αλλαγες νερου; Vasiliss Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-13 00:56
Καθε ποτε αλλαζουμε την τροφη? ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Διατροφή 2 26-12-12 18:48
τροφη-καθε ποτε χαλαει? Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 8 27-09-09 20:58
ΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ???? sotos+ramona Ζωοτόκα 4 11-11-08 19:03
υγρα βακτιριδια καθε ποτε? alan boy Γλυκό νερό - Γενικά 20 17-09-06 00:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10034 seconds with 13 queries