Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 09-03-11, 01:05
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ωραιο ποστ και σιγα σιγα εμπλουτιζεται με πληροφοριες....αντε γιατι και γω ενδιαφερομαι τρελα για ραμιρεζι. αρα μεχρι στιγμης εχουμε
τουλαχιστον 3 εκ αμμο
ιδανικο ph 6 αλλα και 6.5ph επιτρεπτο
οχι αποτομες διακυμανσεις (σε τι?)
GH χαμηλο 3-6
Θερμοκρασια 26-28C

αν ειναι ευκολο ας βαλουν τα παιδια που εχουν ραμ εικονες απο το setup των ενυδρειων τους. Με ενδιαφερει να μαθω και να καταλαβω αν πρεπει να ειναι αρκετα φυτεμενο και τι κρυψωνες ακριβως χρειαζονται
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 09-03-11, 01:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι αποτομες διακυμανσεις (σε τι?)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σταθεροτητα και η αποφυγη αποτομων διακυμανσεων ειναι σημαντικοτερη (οχι μονο στο πεχα αλλα σε ολες τις τιμες pH gH θερμοκρασια)
Οπως και για ολα τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 09-03-11, 01:15
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

δηλαδη εσυ Σπυρο με λιγα λογια προτεινεις για εμας που χρησιμοποιούμε/χρησιμοποιήσουμε τυρφη να χαμηλωνουμε το ph στο βαρελι μας? ωστε να μην εχει μεγαλες διακυμανσεις το νερο μας....
Eχω διαβασει ενα παλιο σου ποστ με τα φιλτρακια και την τυρφη και κατέληξα οτι 99% θα χρησιμοποιησω μικρο φιλτρακι μεσα στο ενυδρειο μονο με τυρφη.
Στο βαρελι πως θα γινετε η εφαρμογη της?
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 09-03-11, 01:17
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Tο δικο μου setup ειναι αυτο...



...δεν το λες και πυκνοφυτεμενο, αλλα ειναι μια αρχη.
Για συγκατοικους επελεξα τα serpae tetra. Πιστευω οτι ειναι συμβατα με τα ramirezi, οσον αφορα τις παραμετρους του νερου και τον τοπο προελευσης (Ν. Αμερικη). Προς το παρον εχω βαλει 3 απο δαυτα.
Θα δω ομως αντιδρασεις οταν μπουν και τα ram στο ενυδρειο την Παρασκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 09-03-11, 01:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο βαρελι ειναι πιο σταθερα και ελεγχομενα τα πραγματα αλλα ειναι μανουρα και εχει και καποιο παραπανω κοστος.
Υπο προυποθεσεις μπορει να γινει και στο φιλτρο του ενυδρειου με ασφαλεια η χρηση τυρφης.
πχ αν δεν χρειαζεται να κατεβασεις πολυ το πεχα απο αυτο που εχει η βρυση σου και ταυτοχρονα την εχεις σε δυο δεματακια και τα αλλαζεις εναλλαξ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 09-03-11, 01:23
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο βαρελι ειναι πιο σταθερα και ελεγχομενα τα πραγματα αλλα ειναι μανουρα και εχει και καποιο παραπανω κοστος.
Υπο προυποθεσεις μπορει να γινει και στο φιλτρο του ενυδρειου με ασφαλεια η χρηση τυρφης.
πχ αν δεν χρειαζεται να κατεβασεις πολυ το πεχα απο αυτο που εχει η βρυση σου.
ε και γω Αθηνα μενω, λογικο το ιδιο ph εχουμε. 7.4 μετρημενο με υγρα ΑPI.
Aπλα οταν μπαινει το νερο στο ενυδρειο θα θελει καποια μερα (?) να πεσει στο επιθυμητο. Εκει φανταζομαι θα υπαρχει προβλημα στα ψαρακια...
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 09-03-11, 01:24
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Mαλλον δεν εχουν ολες οι περιοχες την ιδια ποιοτητα νερου. Στο Γερακα το pH ειναι 8 μετρημενο με υγρα τεστ API.
Εγω χρησιμοποιω τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο μεσα σε καλτσα. Οπως λεει και ο Σπυρος, χρειαζεται τυρφη και στο βαρελι προετοιμασιας, ωστε οι τιμες του νερου να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε αυτες του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 09-03-11, 01:31
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω χρησιμοποιω τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο μεσα σε καλτσα. Οπως λεει και ο Σπυρος, χρειαζεται τυρφη και στο βαρελι προετοιμασιας, ωστε οι τιμες του νερου να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε αυτες του ενυδρειου.
ναι συμφωνω, εσυ χρησιμοποιεις και στο βαρελι σου? Ποση ωρα σου κανει να κατεβασει το ph? Με φιλτρακι λογικο το κανεις εε?
Απλα τωρα που το σκεφτομαι δεν ξερω αν χωραει και που αμα ειναι τελικα να την βαλω στο εξωτερικο μου. ενα jbl crystal profi εχω...θα πρεπει να βγαλω κανα σφουγγαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 09-03-11, 01:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ε και γω Αθηνα μενω, λογικο το ιδιο ph εχουμε. 7.4 μετρημενο με υγρα ΑPI.
Aπλα οταν μπαινει το νερο στο ενυδρειο θα θελει καποια μερα (?) να πεσει στο επιθυμητο. Εκει φανταζομαι θα υπαρχει προβλημα στα ψαρακια...
Αν εχεις στο 6.5 το νερο στο ενυδρειο θα εισαι ανετος με το 7.4 στην αλλαγη.
Μη ξεχνας οτι δεν θα αλλαζεις ολο το νερο του ενυδρειου για να βρεθουν τα ψαρια αποτομα σε 7.4.
Με ενα 30% αλλαγη ποσο να ανεβει το πεχα?
Εξαλλου ανοδος του πεχα δεν ειναι τοσο επιπονη για τα ψαρια, οσο η αποτομη πτωση του.
Αν κανεις την αλλαγη και με αργο ρυθμο (πχ σε 30 λεπτα) ουτε γατα ουτε ζημια.
Θα αφηνεις το νερο της αλλαγης μονο να αεριστει για μερικες ωρες, καλο αντιχλωριο που δεσμευει και τοξικα και βαρεα μεταλλα (πχ prime) και να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου ή αλλιως οχι μικροτερη απο 7-8C απο οτι του ενυδρειου (αυτο για 30% αλλαγη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 09-03-11, 01:35
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις στο 6.5 το νερο στο ενυδρειο θα εισαι ανετος με το 7.4 στην αλλαγη.
Μη ξεχνας οτι δεν θα αλλαζεις ολο το νερο του ενυδρειου για να βρεθουν τα ψαρια αποτομα σε 7.4.
Με ενα 30% αλλαγη ποσο να ανεβει το πεχα?
Εξαλλου ανοδος του πεχα δεν ειναι τοσο επιπονη για τα ψαρια, οσο η αποτομη πτωση του.
Θα αφηνεις το νερο της αλλαγης μονο να αεριστει για μερικες ωρες, καλο αντιχλωριο που δεσμευει και τοξικα και βαρεα μεταλλα (πχ prime) και να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου ή αλλιως οχι μικροτερη απο 7-8C απο οτι του ενυδρειου (αυτο για 30% αλλαγη)
αααα καλα λες, δεν αλλαζουμε ολο το νερο! αυτο δεν το ειχα λαβει υποψιν μου....για τα αλλα οκ...ετσι θα το κανω. Τωρα μενει το τεχνικο κομματι.
thnx
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 09-03-11, 01:48
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι συμφωνω, εσυ χρησιμοποιεις και στο βαρελι σου? Ποση ωρα σου κανει να κατεβασει το ph? Με φιλτρακι λογικο το κανεις εε?
Καλα μην τρελενεσαι! Δεν ειναι και ζωτικης σημασιας αν δεν εχεις τυρφη στο βαρελι, αρκει να την εχεις στο φιλτρο. Τα πλεονεκτηματα της τυρφης ειναι οι τανινες, που δινουν το χρωμα του τσαγιου στο νερο, και τα χουμικα οξεα που κατεβαζουν το pH. Aσε που κανει και καλο στα ψαρακια σαν τα ramirezi.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ενα 30% αλλαγη ποσο να ανεβει το πεχα?
Σημερα που εκανα 30% WC με αποχλωριωμενο νερο βρυσης (χρησιμοποιω API Stress coat) και μετρησα μετα απο κανα 2ωρο το pH ηταν στα ιδια επιπεδα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 09-03-11, 10:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειναι θεμα λιτρων, ή συμπεριφορας? Επειδη σε ολες τις ιστοσελιδες που διαβασα αναφεροταν οτι τα ζωηρα ψαρια βοηθαν τα ramirezi να ξεθαρρεψουν. Χθες 20:07
Γενικα, αν το ενυδρειο που φιλοξενει ραμιρεζι ειναι μικρο, αυτα θα ειναι πιο ντροπαλα απ' οτι σε μεγαλυτερο χωρο.

Στα 65 λιτρα τα μονα ψαρια που θα συνιστουσα για dither ειναι μια μικρη ομαδα των 5 Otocinclus sp.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 09-03-11, 12:24
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Γιατι προτεινεις αυτο το ψαρι και οχι ενα αλλο, το ιδιο μικροσωμο (πχ καποιο ειδος danio ή tetra)?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 09-03-11, 12:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Επειδη:

- ειναι δοκιμασμενο (προσωπικα) και
- δεν προκειται να πειραξει τα αυγα και τον γονο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-03-11, 03:18
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Συμφωνα με αυτο το site, το ενυδρειο μου (60*30*45) μπορει να υποστηριξει 59 εκ. συνολικο μηκος μικροσωμων και 36 εκ. μεγαλοσωμων ψαριων.
Αν υποθεσουμε οτι τα 48 εκ. ειναι η χρυση τομη στα παραπανω μεγεθη, τοτε αν βαλω...

2 M. ramirezi = 10 cm
6 serpae tetra = 24 cm
4 zebra otos = 14 cm

...θα ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-03-11, 09:42
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνα με αυτο το site, το ενυδρειο μου (60*30*45) μπορει να υποστηριξει 59 εκ. συνολικο μηκος μικροσωμων και 36 εκ. μεγαλοσωμων ψαριων.
Αν υποθεσουμε οτι τα 48 εκ. ειναι η χρυση τομη στα παραπανω μεγεθη, τοτε αν βαλω...

2 M. ramirezi = 10 cm
6 serpae tetra = 24 cm
4 zebra otos = 14 cm

...θα ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο?
σαν και το δικο μου εχεις. 60*40*40 νομιζω....εμενα παντως χωρις να ξερω μου φαινονται πολλα....δεν ειναι ενυδρεια αυτα που εχουμε...ουτε για γεννηστρες δεν κανουν. Αν δεν παρουμε 100*50*50 ας πουμε, ασπρη μερα δεν βλεπουμε....pfff
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-03-11, 14:55
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστυεω οτι ενα ζευγαρι ραμ και 8-10 τετρας μπαινουν ανετα σε 80 λιτρο απλα θα ξεχασεις με τα τετρας επιβιωση γονου ή αυγων. Επισης θα πεσει πολυ κυνήγι απ τα ραμ αν πανε τα τερας να φανε αυγα ή γονο.
Κρινοντας απ'την απαντηση του Σπυρου δε θα ειχα προβλημα! Δεν ειναι σκοπος μου να κανω αναπαραγωγη ψαριων. Οποτε σε πρωτη φαση θα μεινω στα 2 ραμ και τα 6 τετρα και αργοτερα ισως βαλω τους οτο.

Εχω φτιαξει μια "σπηλια" με πετρες που προοριζεται για τα ραμ. Στην φωτο που ειχα αναρτησει, βρισκεται κατω απ'την δεξια ανουμπια. Κανει, ή να βαλω καποιο αναποδογυρισμενο γλαστρακι?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 10-03-11, 18:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνα με αυτο το site, το ενυδρειο μου (60*30*45) μπορει να υποστηριξει 59 εκ. συνολικο μηκος μικροσωμων και 36 εκ. μεγαλοσωμων ψαριων.
Αν υποθεσουμε οτι τα 48 εκ. ειναι η χρυση τομη στα παραπανω μεγεθη, τοτε αν βαλω...

2 M. ramirezi = 10 cm
6 serpae tetra = 24 cm
4 zebra otos = 14 cm

...θα ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο?
Υπερφορτωμένο δεν θα μπορείς να το πεις αλλά ........
1. Τα σέρπα είναι λίγα για ομάδα αλλά και κατά την κρίση μου ... καλύτερα να τα αποφύγεις. Το ζευγάρι θα γεννήσει ... οπότε τα μικρά θα γίνονται τροφή.
2. Επίσης υπάρχει πιθανότητα να ψιλοτσιμπάνε τα "φτερά" των ραμιρέζων.
3. Τα αρσενικά ραμιρέζι είναι συνήθως πολύ πιεστικά/επιθετικά στην διαδικασία του ζευγαρώματος και γι' αυτό θα ήταν καλύτερο να διέθετες ένα λίγο μεγαλύτερο μήκος (π.χ. 80 εκ.) για να βρίσκει διέξοδο το θηλυκό.
4. Τα ραμ γεννάνε σε ανοιχτό χώρο ..... δεν λατρεύουν ιδιαίτερα τις σπηλιές.-
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 10-03-11, 19:07
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζευγάρι θα γεννήσει ... οπότε τα μικρά θα γίνονται τροφή.
Ετσι γινεται και στη φυση. Οπως ειπα, δε με ενδιαφερει να κανω εκτροφη. Αν προκυψει γεννα, και επιζησει γονος, εχει καλως. Αν φαγωθουν τα αυγα, ε τι να κανουμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να ψιλοτσιμπάνε τα "φτερά" των ραμιρέζων.
Αυτο με ανησυχει, αλλα διαβασα οτι οταν τα σερπα βρισκονται απο 6 και πανω δεν ενοχλουν τα αλλα ψαρια. Απ'την αλλη ομως δεν εχω καποια σχετικη εμπειρια, οποτε θα πρεπει να δω τις αντιδρασεις οταν αυριο μπουνε τα ραμι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αρσενικά ραμιρέζι είναι συνήθως πολύ πιεστικά/επιθετικά στην διαδικασία του ζευγαρώματος και γι' αυτό θα ήταν καλύτερο να διέθετες ένα λίγο μεγαλύτερο μήκος (π.χ. 80 εκ.) για να βρίσκει διέξοδο το θηλυκό.
Αυτη η δυνατοτητα δυστυχως δεν υπαρχει. Ελπιζω το οτι ειναι φυτεμενο το ενυδρειο να μετριασει την κατασταση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ραμ γεννάνε σε ανοιχτό χώρο ..... δεν λατρεύουν ιδιαίτερα τις σπηλιές.-
Τσαμπα η γαμηλια σουιτα δηλαδη!
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 10-03-11, 19:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνα με αυτο το site, το ενυδρειο μου (60*30*45) μπορει να υποστηριξει 59 εκ. συνολικο μηκος μικροσωμων και 36 εκ. μεγαλοσωμων ψαριων.
Αν υποθεσουμε οτι τα 48 εκ. ειναι η χρυση τομη στα παραπανω μεγεθη, τοτε αν βαλω...

2 M. ramirezi = 10 cm
6 serpae tetra = 24 cm
4 zebra otos = 14 cm

...θα ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο?
Αυτοι οι γενικοι κανονες Χ εκατοστα ψαριων για Υ λιτρα ενυδρειο καλο ειναι να τους αποφευγεις μιας και βασικο ρολο παιζει η ιδιοσυγκρασια (και το ειδος/οικογενεια) των ψαριων που προκειται να φιλοξενησεις στο ενυδρειο σου σε σχεση με το τελικο τους μεγεθος και οχι μονο το μεγεθος τους.

Δε θα ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο αλλα ισχυουν οι προβληματισμοι του Diskus fan.

Οι πιθανοτητες τα σερπα να ενοχλουν/κυνηγουν τα ραμιρεζι ειναι παρα ελαχιστες. Το μονο προβλημα που θα εχεις, εκτος του οτι 6 ατομα ειναι λιγα για κοπαδι, ειναι οτι σε περιπτωση γεννας δεν προκειται να αφησουν ουτε δειγμα γονου. Κατα τ' αλλα, η συνθεση σου ειναι μια χαρα.

Η σπηλια ειναι αχρηστη για τα ραμιρεζι. Προτιμουν επιπεδες επιφανειες σε ανοιχτα σημεια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 10-03-11, 21:07
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γεννησουν, μη ξεχασετε να ερθετε να ενημερωσετε για τυχων διαφορετικες παρατηρησεις σας
διαφορετικες μονο ως προς την πετρα.





φωτογραφιες πριν 5 λεπτα. γενναν στην πετρα και εναλλαξ σκαβουν την
τρυπα. 2 εκατοστα βαθος σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-03-11, 20:01
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Σημερα το μεσημερι μπηκανε στο ενυδρειο τα ramirezakia. Περιπου στα 4 εκ. το καθενα.
Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι ζευγαρι?

Τα δυο μαζι.



Το ενα...




Το αλλο...


Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-03-11, 21:00
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

να γραψω και κατι αλλο που σκεφτηκα και συζητησα και με εναν φιλο.
Αυτα τα ραμ απο οτι ξερω ειναι γεννημενα σε ενυδρεια και δεν ειναι απο την φυση. Μετα πανε σε δεξαμενες και δεξαμενες, μετα στα πετσοπμαγαζα.
Ολοι αυτοι δηλαδη εχουν ph 6.5 ?? εγω μιλησα με ενυδρειά και μου ειπε οτι τα νερα ειναι ιδια στου γλυκου νερου.Μονο στα θαλασσινα αλλαζει. Επισης μιλησα με αλλον εναν ανθρωπο χρονια στον χωρο και μου εκανε την εξης ερωτηση?
Σε ενα ενυδρειο, 100 λιτρων (που γιαυτον ειναι μικρο) τι εχει πιο πολυ σημασια? ph +1 πανω ή σταθεροτητα τιμων, που σε περιπτωση αλλαγων νερου - τυρφης δεν θα υπαρχει. Γιατι μεχρι να κατεβει το νερο, μεχρι να λειτουργησει η τυρφη στο δευτερο φιλτρακι, θα υπαρχουν ανεβοκατεβασματα και αυτο ειναι χειροτερο απο το να τα εχουμε στο σε ενα σταθερο πχ της βρυσης μας (7.4)
Γενικα αυτο που μου μενει ειναι οτι και το νερο στα μαγαζια και το νερο που μεγαλωνουν και μας ερχονται εδω στην Ελλαδα δεν ξερουμε 100% οτι ειναι με χαμηλο ph.
Γνωμες για το παραπανω??
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-03-11, 21:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρεπει να διαλεξουμε ενα απο τα δυο?
Σταθεροτητα ή σωστες παραμετρους?
Δεν γινεται να επιλεξουμε και τα δυο?

Υπαρχει καποια πηγη να μαθουμε σε τι νερο τα αναπαραγουν οι μαζικοι εκτροφεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-03-11, 21:28
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να διαλεξουμε ενα απο τα δυο?
Σταθεροτητα ή σωστες παραμετρους?
Δεν γινεται να επιλεξουμε και τα δυο?

Υπαρχει καποια πηγη να μαθουμε σε τι νερο τα αναπαραγουν οι μαζικοι εκτροφεις?
οχι πηγη δεν υπαρχει βεβαια...την συζητηση μου μεταφερω για να ακουσω γνωμες πναω στο θεμα. Δεν μου αρεσει να ακουω ενα ατομο μονο....
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-03-11, 21:30
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

To νερο που ειχε η σακουλα του petshop ειχε...

pH= 7.2
GH= 9
KH= 5

Oσο για την τυρφη, αν εχεις μεσα στο φιλτρο σου δυο καλτσες, ετσι ωστε να αλλαζεις τη μια καθε φορα, τοτε δεν αλλαζουν δραματικα οι τιμες.

Δε μου ειπε κανεις για το φυλο των ψαρακιων... με κλ@σ@τε κανονικα
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-03-11, 21:52
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
T
pH= 7.2
χμμμ, και αν σκεφτουμε οτι μπορει να μεινουν σε καποιο πετ σοπ εως μηνες...
αυτο που θελω να μαθω, αν γινετε, αν εχω τα ψαρακια σε 7.4 βρυσης οπως ειναι "μαθημενα" στα νερα στο πετ σοπ μπορουν να ζησουν οπως θα επρεπε?
Το πως εχουν μαθει παιζει ρολο? Ή ειναι στο ,ας πουμε, ενστικτο τους να αναζητουν ph 6.5 ?
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-03-11, 00:28
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

αφου γεννησουν τα αυγα σε 2-3 μερες εχουμε ουριτσες;
και σε αλλες 2-3 κολυμβητες;
αν δεν το επιτρεπουν οι συγκατηκοι στο κυριως ενυδρειο,καλυτερα να μεταφερφουν σε ενυδρειο γεννηστρα;
με τους γονεις ή μονα τους;
με ή χωρις βυθο;
θα φανε αρτεμια; απο πια μερα και μετα;

εχουν μαζευτει ωραιες πληροφοριες στο θεμα,ας εχουμε και αυτες.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-03-11, 00:47
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
To νερο που ειχε η σακουλα του petshop ειχε...

pH= 7.2
GH= 9
KH= 5

Oσο για την τυρφη, αν εχεις μεσα στο φιλτρο σου δυο καλτσες, ετσι ωστε να αλλαζεις τη μια καθε φορα, τοτε δεν αλλαζουν δραματικα οι τιμες.

Δε μου ειπε κανεις για το φυλο των ψαρακιων... με κλ@σ@τε κανονικα
Είναι επειδή καθυστερήσαμε στην απονομή των βραβείων για τις ... φωτογραφίες σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-03-11, 13:10
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι επειδή καθυστερήσαμε στην απονομή των βραβείων για τις ... φωτογραφίες σου!!!!
Ωωωωω... ευχαριστω την ακαδημια, την οικογενεια, τον σκηνοθετη, τον παραγωγο και τον Discus fan για την απονομη του Οσκαρ.



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10110 seconds with 12 queries