Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-10, 22:18
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Ποια ειδη otocinclus?

Βαση των εμπειριων σας ποια ειδη otocinclus ειναι πιο αποτελεσματικα για την αλγη? Θα ηθελα να απαντησουν συνχομπιστες που εχουν στην κατοχη τους τετοιο ειδος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-10, 22:47
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Εγώ έχω το Otocinclus vittatus (νομίζω) και τρώει άλγη (όλη την ώρα δεν κάνει και τίποτε άλλο!).
Αλλά νομίζω πως όλα τα είδη Otto τρώνε άλγη. Απ' όσο γνωρίζω, μην περιμένεις βάζοντας οττο να είναι το ενυδρείο πεντακάθαρο. Απλά βοηθούν την κατάσταση μαζί με ότι άλλο αλγοφάγο βάλεις (ΣΑΕ, σαλιγκάρια κ.λ.π.).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-10, 13:01
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όλοι οι Otocinclus τρώνε άλγες. Μπορεί να καταναλώνουν συνέχεια, αλλά λόγω του μικρού τους μεγέθους μην περιμένεις να δεις σημαντικά αποτελέσματα στο ενυδρείο σου. Εκτός αν μπορείς να συντηρήσεις πάρα πολλούς.

Αν και η κύρια τροφή τους είναι η άλγη, πρέπει να ξέρεις ότι τρώνε μόνο συγκεκριμένα είδη. Θα φάνε λοιπόν την μαλακή πράσινη άλγη που φυτρώνει σε όλες σχεδόν τις επιφάνειες στο εσωτερικό του ενυδρείου. Στο δικό μου ενυδρείο έχει κατακλύσει τα ξύλα mopani και συχνά πυκνά βλέπω τους otos να βόσκουν εκεί πάνω. Προσοχή όμως γιατί η άλγη αυτή δεν έχει καμία σχεση με την green spot algae την οποία από ότι φαίνεται οι otos δεν έχουν την δύναμη να αποκολλήσουν και να φάνε. Επίσης τρώνε μετά βουλιμίας την καφέ διατομική άλγη. Την άλγη δηλαδή που συναντάμε στα νεοστημένα ενυδρεία. Έχω διαβάσει πως μπορούν να την εξαφανίσουν πολύ γρήγορα από ένα ενυδρείο.

Μην περιμένεις δηλαδή να ασχοληθούν με κάποιο άλλο είδος άλγης.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-10, 17:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και η κύρια τροφή τους είναι η άλγη, πρέπει να ξέρεις ότι τρώνε μόνο συγκεκριμένα είδη. Θα φάνε λοιπόν την μαλακή πράσινη άλγη που φυτρώνει σε όλες σχεδόν τις επιφάνειες στο εσωτερικό του ενυδρείου. . Προσοχή όμως γιατί η άλγη αυτή δεν έχει καμία σχεση με την green spot algae την οποία από ότι φαίνεται οι otos δεν έχουν την δύναμη να αποκολλήσουν και να φάνε. Επίσης τρώνε μετά βουλιμίας την καφέ διατομική άλγη. Την άλγη δηλαδή που συναντάμε στα νεοστημένα ενυδρεία. Έχω διαβάσει πως μπορούν να την εξαφανίσουν πολύ γρήγορα από ένα ενυδρείο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-10, 21:41
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν είναι γνωστή κάποια διαφορά στις διατροφικές συνήθειες των διάφορων ειδών Otocinclus. Ίσως να υπάρχει κάποια διαφορά στα είδη άλγης που προτιμούν ως προσαρμογή στους διάφορους βιοτόπους που ζουν και ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των διαφόρων ειδών άλγης στους βιοτόπους τους αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν αρκετές πληροφορίες ακόμα για τα Otocinclus ώστε να μάθεις τις ακριβείς διατροφικές συνήθειες του κάθε είδους. Το πιο σημαντικό στην επιλογή είδους Otocinclus θα πρέπει να είναι κατα την γνώμη μου οι συνθήκες που απαιτεί για τη διαβίωσή του να ταιριάζουν με του ενυδρείου που θα το φιλοξενήσει. Όλα τα Otocinclus είναι limnivores που σημαίνει πως τρέφονται αποκλειστικά με άλγη και τους ζωικούς οργανισμούς που την αποικίζουν

Ως κάτοχος Otocinclus vittatus,να συμφωνήσω πως δεν τρώνε ιδιαίτερα την green spot algae αλλά ούτε και τις hair algae.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
otocinclus theodor72 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 10 23-03-10 14:13
ΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΑ? NIKOL_GOUV Γλυκό νερό - Γενικά 21 01-10-09 20:45
ποια ειναι αρσενικα και ποια θυληκα labidochromis sp yellow? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-05-09 13:14
Ποια ψαρια θελουν μαλακο και ποια σκληρο νερο? dr_yianni Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-09-06 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03941 seconds with 13 queries