Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-11, 16:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή ο καλυτερος τροπος καθαρισμου φυτων απο σαλιγκαρους

παιδια ξερει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να ξεφορτοθω ολα τα σαλιγκαρακλια απο τα φυτα που μου εδωσαν πριν να τα βαλω στο ενυδρειο ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-11, 16:42
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

δε μπορώ να θυμηθώ που το είχα δει πάντως έλεγε ξέπλυμα της ρίζας με αλατόνερο. Αλλά ψάχτω μη σε πάρω στο λαιμό μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-11, 16:55
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

πάντα ειναι καλο να πλένουμε - απωλειμένουμε τα φυτα μας πριν μπουν στο ενυδρείο για διαφορους λόγους
αυτο γίνεται με διάφορες μεθόδους όπως με χλωρίνη σε σιγκεκριμενες αναλογίες και για σιγκεκριμένο χρόνο επισης γίνεται και με ένα ακόμα χημικο μοβ χρώματος κάλιο υπερμαγγανικο
και προσοχη δεν αντεχουν όλα τα φυτα σε πολυ ωρα κέγωνται
δωκίμασε και κάτω απο την βρύση να τα ξεπλένεις και πρόσεχε να φύγουν και τα αυγα(απο λαθρεπιβάτες)
για τι φυτά μιλάμε;;;

και το άρθρο στου σπύρου τα λέει όλα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-11, 18:20
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

[QUOTE=billias;634008]πάντα ειναι καλο να πλένουμε - απωλειμένουμε τα φυτα μας πριν μπουν στο ενυδρείο για διαφορους λόγους
αυτο γίνεται με διάφορες μεθόδους όπως με χλωρίνη σε σιγκεκριμενες αναλογίες και για σιγκεκριμένο χρόνο επισης γίνεται και με ένα ακόμα χημικο μοβ χρώματος κάλιο υπερμαγγανικο
και προσοχη δεν αντεχουν όλα τα φυτα σε πολυ ωρα κέγωνται
δωκίμασε και κάτω απο την βρύση να τα ξεπλένεις και πρόσεχε να φύγουν και τα αυγα(απο λαθρεπιβάτες)
για τι φυτά μιλάμε;;;

αυτο με την χλωρινη δεν θα το καταλαβω ποτε...ποιος ο λογος να χρησιμοποιουμε τοσο συχνα χλωρινη για την απολυμανση του ενυδρειου δεν εχω καταλαβει..οτι χημικο χρησιμοπουμε ειναι πιο επικυνδυνο να φερει και αλλα προβληματα παρα να μας βοηθησει..εγω θα σου προτεινα να τα βαλεις σε απλο νερακι με αντιχλωριο να τα ξεπλυνεις και να τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο.τα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εκτος του οπτικου αποτελεσματος δεν κανουν κανενα κακο..για τα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες υπαρχει η λυση να βαλεις Anentome Helena σαλιγκαρια δολοφονους που με τον καιρο θα τα αποδεκατισουν ολα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-11, 23:09
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

συμφωνω στο να τα ξεπλένει και να φυγει ότι φενεται για το θεμα των σαλιγκαριών
όπου και ειναι η απορία του φιλου

απλα με την εισοδο ενος φυτου μπορει να υπάρξει και εισοδος ασθενειας και έτσι υπάρχει η διαδικασία απολύμανσης με χημικα(για όλα αυτα που δεν φαινονται)
όπου πρεπει να υπάρχει προσοχη για να μη φερουμε παραπάνω προβλήματα

το θέμα με τους λαθρεπιβάτες ειναι υποκειμένικο άλλους τους άρεσει άλλοι βάζουν anentome και άλλοι τα βγάζουν όποτε εχουν όρεξη
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-11, 00:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τα καθαρισα με νερακι του θεου εγω χλωρινη στο ενυδρειο δε βαζω για κανενα λογο !
ε τωρα αμα μινει και κανενας μικρος σαλιγκαρος ας κανει παρεα με τα μηλοσαλιγκαρα που εβαλα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-11, 03:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν με σκετο νερακι και ξεπλυμα στα φυτα, καταφερει καποιος να αποφυγει τη μεταφορα σαλιγκαριων (ασχετα αν ειναι χρησιμα ή οχι στην ισορροπια ενος ενυδρειου) θα πρεπει να αναψει μια λαμπαδα ισα με το μποι του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-12-11, 10:35
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι ο μονος καθαρισμος που μπορει να γινη ειναι μονο με αφθονο τρεχουμενο νερο, γιατι οποιοδηποτε χημικο χρησιμοποιουμε αυτο αποροφατε απο τα φυτα. Το χλωριο πρεπει να γνωριζετε οτι σαν απολυμαντικο εχει μακροχρονια και αθροιστικη ενεργεια σε ζωντανους οργανισμους. Δεν αποβαλετε με ενα ξεπλυμα οσο καλο και να ειναι γιατι ηδη διεισδυει απο διαφορες διοδους μεσα στους ζωντανους οργανισμους. Καθαρη αποδειξη ειναι οτι για την αδρανοποιηση του χρειαζετε η χρηση αντιχλωριου, και μαλιστα σε μεγαλυτερες ποσοτητες. Οποτε καλα θα ειναι να γινετε ενα καλο πλυσιμο γιατι σιγουρα θα επιβαρυνουμε το ενιδρυο με ουσιες που δεν εχουμε προβλεψη. Τα σαλιγκαρια εχουμε την δυνατοτητα να τα απομακρυνουμε και με το γυμνο ματι.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-12-11, 11:22
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα καθαρισα με νερακι του θεου εγω χλωρινη στο ενυδρειο δε βαζω για κανενα λογο !
ε τωρα αμα μινει και κανενας μικρος σαλιγκαρος ας κανει παρεα με τα μηλοσαλιγκαρα που εβαλα
+1 απο μενα !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-12-11, 14:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω την εντυπωση οτι ο μονος καθαρισμος που μπορει να γινη ειναι μονο με αφθονο τρεχουμενο νερο, γιατι οποιοδηποτε χημικο χρησιμοποιουμε αυτο αποροφατε απο τα φυτα. Το χλωριο πρεπει να γνωριζετε οτι σαν απολυμαντικο εχει μακροχρονια και αθροιστικη ενεργεια σε ζωντανους οργανισμους. Δεν αποβαλετε με ενα ξεπλυμα οσο καλο και να ειναι γιατι ηδη διεισδυει απο διαφορες διοδους μεσα στους ζωντανους οργανισμους. Καθαρη αποδειξη ειναι οτι για την αδρανοποιηση του χρειαζετε η χρηση αντιχλωριου, και μαλιστα σε μεγαλυτερες ποσοτητες. Οποτε καλα θα ειναι να γινετε ενα καλο πλυσιμο γιατι σιγουρα θα επιβαρυνουμε το ενιδρυο με ουσιες που δεν εχουμε προβλεψη. Τα σαλιγκαρια εχουμε την δυνατοτητα να τα απομακρυνουμε και με το γυμνο ματι.
Στο χρονο που δινεται για απολυμανση των φυτων (2-10 λεπτα) δεν προλαβαινει να εισχωρησει το χλωριο μεσα τους, αφου αν γινοταν αυτο τα φυτα θα σαπιζαν αργα ή γρηγορα και αυτο δεν συμβαινει.

Δεν υποχρεωνεται κανεις να κανει τιποτα απο αυτα που προτεινονται.

Μονο που δεν πρεπει να αφηνουμε να μενουν λαθος πληροφοριες, αφου εξακριβωμενα, τα σαλιγκαρια δεν απομακρυνονται με γυμνο ματι ή με απλο ξεπλυμα (οπως και τα τυχων παρασιτα κλπ). Οχι ολα δλδ , αφου οσα μεινουν (και θα μεινουν 99.99%) θα αναπαραχθουν και θα ξαναγεμισει το ενυδρειο.
Οπως δεν απομακρυνονται και τα αυγα τους με γυμνο ματι.

Το διαλυμα χλωρινης σε νερο 1 προς 19 εχει δοκιμαστει απειρες φορες και απο μενα σε απολυμανση φυτων και οχι μονο (ακομα και για εργαλεια οπως αποχες, υλικα φιλτρου, σωληνες, αμμος, πετρες, διακοσμητικα κλπ στα εργαλεια μαλιστα και σε πολυ μεγαλυτερη διαλυση και για πολυ περισσοτερη ωρα ακομα και μερες) και δεν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα στα ενυδρεια μου.
Στην αρχη τα αφηνα και σε αντιχλωριο, μετα απο δοκιμες απο φιλους συνχομπιστες, δοκιμασα και εγω σκετο καλο ξεπλυμα μετα την απολυμανση, μεχρι να μη μυριζει το χλωριο στη μυτη, και παλι δεν ειχα προβλημα.

Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.
Ουτε θα μαλλωσω με κανενα. Για ποιο λογο να επιμεινω να κανετε απολυμανση, αν θελετε να απαλαγειτε απο σαλιγκαρια κλπ κατα τη μεταφορα των φυτων? Δοκιμαστε και μονοι σας με αφαιρεση των σαλιγκαριων με γυμνο ματι και απλο ξεπλυμα. Δεν προκειται εξαλλου να γινει εξαλλου καμια καταστροφη αν περασουν τα σαλιγκαρια..
Εξαλλου υπαρχουν και τα henela για ελεγχο του πληθυσμου τους οταν θα ειναι περισσοτερα τα σαλιγκαρια απο το χαλικι..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-12-11, 16:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο χρονο που δινεται για απολυμανση των φυτων (2-10 λεπτα) δεν προλαβαινει να εισχωρησει το χλωριο μεσα τους, αφου αν γινοταν αυτο τα φυτα θα σαπιζαν αργα ή γρηγορα και αυτο δεν συμβαινει.

Δεν υποχρεωνεται κανεις να κανει τιποτα απο αυτα που προτεινονται.

Μονο που δεν πρεπει να αφηνουμε να μενουν λαθος πληροφοριες, αφου εξακριβωμενα, τα σαλιγκαρια δεν απομακρυνονται με γυμνο ματι ή με απλο ξεπλυμα (οπως και τα τυχων παρασιτα κλπ). Οχι ολα δλδ , αφου οσα μεινουν (και θα μεινουν 99.99%) θα αναπαραχθουν και θα ξαναγεμισει το ενυδρειο.
Οπως δεν απομακρυνονται και τα αυγα τους με γυμνο ματι.

Το διαλυμα χλωρινης σε νερο 1 προς 19 εχει δοκιμαστει απειρες φορες και απο μενα σε απολυμανση φυτων και οχι μονο (ακομα και για εργαλεια οπως αποχες, υλικα φιλτρου, σωληνες, αμμος, πετρες, διακοσμητικα κλπ στα εργαλεια μαλιστα και σε πολυ μεγαλυτερη διαλυση και για πολυ περισσοτερη ωρα ακομα και μερες) και δεν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα στα ενυδρεια μου.
Στην αρχη τα αφηνα και σε αντιχλωριο, μετα απο δοκιμες απο φιλους συνχομπιστες, δοκιμασα και εγω σκετο καλο ξεπλυμα μετα την απολυμανση, μεχρι να μη μυριζει το χλωριο στη μυτη, και παλι δεν ειχα προβλημα.

Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.
Ουτε θα μαλλωσω με κανενα. Για ποιο λογο να επιμεινω να κανετε απολυμανση, αν θελετε να απαλαγειτε απο σαλιγκαρια κλπ κατα τη μεταφορα των φυτων? Δοκιμαστε και μονοι σας με αφαιρεση των σαλιγκαριων με γυμνο ματι και απλο ξεπλυμα. Δεν προκειται εξαλλου να γινει εξαλλου καμια καταστροφη αν περασουν τα σαλιγκαρια..
Εξαλλου υπαρχουν και τα henela για ελεγχο του πληθυσμου τους οταν θα ειναι περισσοτερα τα σαλιγκαρια απο το χαλικι..
αυτο για να γινει θελει πολυ προσπαθεια η να μη ξερει ο χομπιστας να ταιζει τα ψαρια του !!! επισεις συμφονω με τον ιππομα οτι το χλωριο θα περασει μεσα στο φυτο οσο καλα και να πλυθει επισεις αναφερεις οτι απολυμενεισ εργαλεια ετσι πιστευω δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο παλυ με νερο γινετε δουλια στους 100 βαθμους δε ζει τιποτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-11, 16:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιος βραζει καθε λιγο, τοσο νερο στους 100C????

Οτι πειτε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-11, 16:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ποσο νερο θες δηλαδη ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-11, 17:58
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή


Το διαλυμα χλωρινης σε νερο 1 προς 19 εχει δοκιμαστει απειρες φορες και απο μενα σε απολυμανση φυτων και οχι μονο (ακομα και για εργαλεια οπως αποχες, υλικα φιλτρου, σωληνες, αμμος, πετρες, διακοσμητικα κλπ στα εργαλεια μαλιστα και σε πολυ μεγαλυτερη διαλυση και για πολυ περισσοτερη ωρα ακομα και μερες) και δεν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα στα ενυδρεια μου.
εγω το δοκιμασα αυτο σε λιγοτερη ποσοτητα για να βγαλω ρην αλγη που ειχε πιασει πανω και οχι μονο δεν εγινε αυτο αλλα καταστραφηκανα τα φυτα...και απο τοτε δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει χλωρινη σε τιποτα ενυδρειακο..οποτε το να λεμε συνεχεια για καλη απολυμανση βαλε χλωρινη ειναι ανουσιο...γιατι οτι μπαινει μεσα σε χλωρινη και ειδικα ζωντανοι οργανισμοι αργα η γρηγορα καταστρεφεται.οποτε προτιμω να μην το βαζω καν σε χλωρινη γιατι πιο ευκολο ειναι να γινει λα8ος παρα να γινει κατι σωστο απο αυτο!
Στην αρχη τα αφηνα και σε αντιχλωριο, μετα απο δοκιμες απο φιλους συνχομπιστες, δοκιμασα και εγω σκετο καλο ξεπλυμα μετα την απολυμανση, μεχρι να μη μυριζει το χλωριο στη μυτη, και παλι δεν ειχα προβλημα.

Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.
Ουτε θα μαλλωσω με κανενα. Για ποιο λογο να επιμεινω να κανετε απολυμανση, αν θελετε να απαλαγειτε απο σαλιγκαρια κλπ κατα τη μεταφορα των φυτων? Δοκιμαστε και μονοι σας με αφαιρεση των σαλιγκαριων με γυμνο ματι και απλο ξεπλυμα. Δεν προκειται εξαλλου να γινει εξαλλου καμια καταστροφη αν περασουν τα σαλιγκαρια..
Εξαλλου υπαρχουν και τα henela για ελεγχο του πληθυσμου τους οταν θα ειναι περισσοτερα τα σαλιγκαρια απο το χαλικι..[/QUOTE]
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-11, 18:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων

Το διαλυμα χλωρινης σε νερο 1 προς 19 εχει δοκιμαστει απειρες φορες και απο μενα σε απολυμανση φυτων και οχι μονο (ακομα και για εργαλεια οπως αποχες, υλικα φιλτρου, σωληνες, αμμος, πετρες, διακοσμητικα κλπ στα εργαλεια μαλιστα και σε πολυ μεγαλυτερη διαλυση και για πολυ περισσοτερη ωρα ακομα και μερες) και δεν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα στα ενυδρεια μου.
εγω το δοκιμασα αυτο σε λιγοτερη ποσοτητα για να βγαλω ρην αλγη που ειχε πιασει πανω και οχι μονο δεν εγινε αυτο αλλα καταστραφηκανα τα φυτα...και απο τοτε δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει χλωρινη σε τιποτα ενυδρειακο..οποτε το να λεμε συνεχεια για καλη απολυμανση βαλε χλωρινη ειναι ανουσιο...γιατι οτι μπαινει μεσα σε χλωρινη και ειδικα ζωντανοι οργανισμοι αργα η γρηγορα καταστρεφεται.οποτε προτιμω να μην το βαζω καν σε χλωρινη γιατι πιο ευκολο ειναι να γινει λα8ος παρα να γινει κατι σωστο απο αυτο!
Τα φυτα χαλασαν απο αλλη αιτια ή ηταν σε κακη κατασταση για να δεχτουν και την ταλαιπωρια της απολυμανσης ακομα και μειωμενης δοσολογιας οπως εκανες.
ΑΝ και εφοσον εκανες φυσικα σωστα τη διαδικασια.
Για καθε φυτο αναλογα την ευαισθησια του και το παχος των φυλλων του χρειαζεται και αναλογη ωρα απολυμανσης οπως αναφερεται συχνα.

Θα με αναγκασεις (και βαριεμαι με το ενα χερι να δουλευεω και με το αλλο να τραβαω) να τραβηξω κανενα βιντεο με καψιμο αλγης σε ανουμπιες, σε κουβα και μαλιστα με πολλαπλασια δοσολογια (πχ 1 προς 3 ) για αμεσο γρηγορο καθαρισμο.
Το 1 προς 19 ειναι παγκοσμιως οδηγια ασφαλειας προς αρχαριους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-12-11, 20:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα με αναγκασεις (και βαριεμαι με το ενα χερι να δουλευεω και με το αλλο να τραβαω) να τραβηξω κανενα βιντεο με καψιμο αλγης σε ανουμπιες, σε κουβα και μαλιστα με πολλαπλασια δοσολογια (πχ 1 προς 3 ) για αμεσο γρηγορο καθαρισμο.
Το 1 προς 19 ειναι παγκοσμιως οδηγια ασφαλειας προς αρχαριους.
ενω για εμπειρους ειναι καθαρη χλωρινη ασε μας ρε δελτα και να στο θεσω και αλλιως αμα δει ενας αρχαριος το ποσοσστο που γραφεις ξερεις τι θα πει ? θα σου πω εγω γιατι ποιο μαγκας ειναι ο δελτα που βαζει την ανουμπια σε 1/3 θα το κανω και εγω ..

και κατι ακομα εγω μποστανας δεν ειμαι αλλα ειχα πολλα χρονια ανουμπιες και δεν ποιασανε ποτε αλγες πανω τους μηπος τελικα κανεις κατι λαθος ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-11, 03:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-11, 11:04
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

έχω ακολουθήσει κατά καιρούς αυτά που λέει ο σπύρος και ξεμπέρδευα και είχα και το κεφάλι μου ήσυχο.
βλέπε φυλλόδενδρο από γλάστρα ανθοπωλείου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-11, 13:33
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα χαλασαν απο αλλη αιτια ή ηταν σε κακη κατασταση για να δεχτουν και την ταλαιπωρια της απολυμανσης ακομα και μειωμενης δοσολογιας οπως εκανες.
ΑΝ και εφοσον εκανες φυσικα σωστα τη διαδικασια.
Για καθε φυτο αναλογα την ευαισθησια του και το παχος των φυλλων του χρειαζεται και αναλογη ωρα απολυμανσης οπως αναφερεται συχνα.

Θα με αναγκασεις (και βαριεμαι με το ενα χερι να δουλευεω και με το αλλο να τραβαω) να τραβηξω κανενα βιντεο με καψιμο αλγης σε ανουμπιες, σε κουβα και μαλιστα με πολλαπλασια δοσολογια (πχ 1 προς 3 ) για αμεσο γρηγορο καθαρισμο.
Το 1 προς 19 ειναι παγκοσμιως οδηγια ασφαλειας προς αρχαριους.
το τι απολυμανση κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα..απλα εγω σαν αρχαριος ειδα οτι δεν με βοηθησε και απο τοτε δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει χλωρινη πουθενα.Γενικα δεν προτεινω σε κανενα αρχαριο η ακομα και εμπειρο να χρησιμοποιει χλωρινη στο ενυδρειο.για να κανω 2 ανουμπιες να μυριζουν οπως πριν εριξα 40-50 λιτρα νερο οποτε δεν συμφερει κιολας για δυο ανουμπιες να ριξεις 40 λιτρα νερο για να βγαλεις μερικα σαλιγκαρια η να βγαλεις λιγη αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-12-11, 18:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
το τι απολυμανση κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα..
ΟΚ, τι απολυμανση προτεινεις εσυ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-12-11, 19:55
daimosth Ο χρήστης daimosth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, τι απολυμανση προτεινεις εσυ?

Ελαφρο καψιμο με μικρο φλογιστρο και μετα σβυσιμο σε διάλυμα βενζινης με αντιβακτηριδιακό Dettol με φρεσκαδα πρασίνου μηλου...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-12-11, 09:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χα. Ωραιο.
Οταν θα ερθει η ωρα να βρουμε τι δεν πηγε καλα (γιατι θα ερθει), θα ψαχνουμε να βρουμε τον τροπο που γινεται απολυμανση.
Αλλα τοτε δεν θα υπαρχει ορεξη να γινει κανενα ποστ με χουμορ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-12-11, 10:15
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

εβαλα το black water και εξαφανιστηκαν
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-12-11, 10:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasagk Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα το black water και εξαφανιστηκαν
Μηπως τα αγριοκοιταξες και παραλληλα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-12-11, 11:12
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, τι απολυμανση προτεινεις εσυ?

Νερο με Οζον!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-12-11, 11:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων

Νερο με Οζον!!!!!
Το εχεις δοκιμασει? Σκοτωνει τα σαλιγκαρια? Μπορει να απολυμανει και εξοπλισμο? πχ ολοκληρο ενυδρειο
Κανε μια περιγραφη της διαδικασιας.
Τι εξοπλισμος χρειαζεται και ποσο κοστιζει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-12-11, 11:40
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων

Νερο με Οζον!!!!!
BORKED

Καμία σχέση;

Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζεις οτι είναι λίγο ακριβές οι συσκευές αυτές; Καλύτερα είναι με τη χλωρίνη σε αραιο διαλυμμα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-12-11, 11:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παιδια η αραιωμενη χλωρινη(και το υπερμαγγανικο)εχει δοκιμαστει χιλιαδες φορες σε ολο τον κοσμο απο χομπιστες για απολυμανση(και απο εμενα φυσικα)χωρις απολυτως καμια παρενεργεια.Τι ψαχνουμε τωρα;Αν η γη ειναι οντως στρογγυλη;Ο καθενας μπορει να πειραματιστει και να υιοθετησει τον πιο σωστο και οικονομικο γι αυτον,τροπο απολυμανσης.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-12-11, 12:50
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η αραιωμενη χλωρινη(και το υπερμαγγανικο)εχει δοκιμαστει χιλιαδες φορες σε ολο τον κοσμο απο χομπιστες για απολυμανση(και απο εμενα φυσικα)χωρις απολυτως καμια παρενεργεια.Τι ψαχνουμε τωρα;Αν η γη ειναι οντως στρογγυλη;Ο καθενας μπορει να πειραματιστει και να υιοθετησει τον πιο σωστο και οικονομικο γι αυτον,τροπο απολυμανσης.

φυσικα και οχι...αλλα μην το θεωρειτε δεδομενο το οτι η χλωρινη ειναι ακινδυνη και παγκοσμιου κλασης..μπορει να ειναι το καλυτερο απολυμαντικο αλλα ΟΧΙ για ενυδρεια!λογω της παχυρευστης συνθεσης της εαν δεν πλυθει ΠΑΑΑΑΡΑ ΜΑ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ καλα μπορει να σκοτωσει οτι ζωντανο εχει μεσα το ενυδρειο...οποτε εγω θα προτεινα ΞΥΔΑΚΙ !!!!
Υ.Γοχι βαλσαμικο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-12-11, 13:48
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όταν κάνουμε απολύμανση με διάλυμα χλωρίνης σε νερό ΔΕ πρέπει να βουτάμε τις ρίζες. Αν το κάνουμε, τότε είμαστε σχεδόν σίγουροι πως τα φυτά μας θα καούν...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πατεντα καλυτερου φωτισμου...αλλα!1 Geovai Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 23-06-10 19:04
Σωστος τροπος καθαρισμου και συντηρησης του φιλτρου μας - Ποτέ με νερό βρύσης! Giorgos Αρχάριοι γλυκού νερού 0 09-06-10 19:22
καθαρισμος φυτων απο αλγη olga Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-05-10 11:12
Ποιος ειναι ο καλυτερος θερμοστατης - φιλτρο ? achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 23-01-10 02:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09269 seconds with 13 queries